رشد ۱.۱ درصدی شاخص فرابورس در هفته سوم تیرماه

۲۳ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۳  /   /  کد خبر: 54987
رشد ۱.۱ درصدی شاخص فرابورس در هفته سوم تیرماه

شاخص فرابورس با رشد ۱.۱ درصدی در هفته سوم تیرماه مواجه شد و در ارتفاع ۹۰۹ واحد قرار گرفت.

به گزارش تسنیم؛ در سومین هفته معاملاتی تیرماه امسال تعداد یک‌هزار و ۴۸۷ میلیون ورقه بهادار در ۱۶۸هزار دفعه به ارزش ۹ هزار و ۱۶۵ میلیارد ریال در بازارهای فرابورس ایران معامله شد که نسبت به هفته معاملاتی پیشین به ترتیب از افزایش ۱۳، ۸ و ۳۰ درصدی حجم، تعداد دفعات و ارزش معاملات در مجموع بازارهای چندگانه فرابورس حکایت دارد.

در همین حال شاخص کل فرابورس نیز توانست بازدهی خود را از ابتدای سال به کمک رشد بیش از یک درصدی آیفکس در هفته گذشته به نزدیکی ۴ درصد برساند و در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته در ارتفاع ۹۰۹ واحدی قرار بگیرد که حکایت از رشد ۱٫۱ درصد آیفکس در هفته گذشته دارد.

همچنین معامله‌گران در هفته پیش دادوستدهای نسبتا پررونقی را در بازارهای دوم، شرکت‌های کوچک و متوسط و ابزارهای نوین مالی فرابورس رقم زدند و در بازار دوم رشد بیش از ۱۰۰ درصدی حجم و ارزش معاملات به ثبت رسید. علاوه این که در بازار SME نیز افزایش ۲۷۷ درصدی حجم و ۲۲ درصدی ارزش دادوستدها و در بازار ابزارهای نوین مالی رشد ۱۰ و ۲۸ درصدی حجم و ارزش نقل و انتقال اوراق بهادار رقم خورد.

از سوی دیگر رصد معاملات بازار ابزارهای نوین مالی نیز حاکی از آن است اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسه همگی افزایش دادوستدها را در هفته گذشته تجربه کرده‌اند. بر این اساس ۵٫۵ میلیون ورقه بدهی به ارزش ۵ هزار و ۳۶۶ میلیارد ریال، ۱۷ میلیون ورقه بهادار در ETFها به ارزش ۲۳۰ میلیارد ریال و در نهایت ۴۳۰ هزار ورقه تسه به ارزش ۳۳۳ میلیارد ریال در این بازار دست به دست شد که همگی از روند صعودی در حجم و ارزش معاملات برخوردار بودند.

در این میان ارزش معاملات خرد بازار سهام نیز در مجموع بازارهای اول، دوم، پایه، SME و مشتقه به ۲ هزار و ۵۹۳ میلیارد ریال رسید که گروه فلزات اساسی با معاملاتی به ارزش ۳۹۱ میلیارد ریال، ۱۵ درصد از ارزش کل معاملات را در اختیار گرفت و در صدر ایستاد.

پس از آن گروه‌های حمل و نقل و محصولات کاغذی به ترتیب سهم ۱۴ و ۱۱ درصدی را از ارزش کل معاملات به خود اختصاص دادند و در جایگاه دوم و سوم ایستادند.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها