جدیدترین اخبار
۱۱ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۳ اقتصادی کد خبر :46776

توجه به معافیت مالیاتی بنگاه‌های کوچک

 

اوایل سال جاری،‌ محمدرضا نعمت‌زاده،‌ وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت از تداوم اجرای طرح رونق تولید در سال ۹۶ خبر داد. آمار نهایی اجرای طرح رونق در سال ۹۵ حاکی از این بود که درنهایت حدود ۱۷‌هزار‌میلیارد تومان تسهیلات به ۲۴‌هزار واحد تولیدی صنعتی و کشاورزی پرداخت شد.

طرح رونق تولید تا چه اندازه می‌تواند به ایجاد رونق بنگاه‌های اقتصادی، ایجاد اشتغال جدید و… کمک کند؟ اجرای این طرح در سال ۹۵ با چه مشکلاتی همراه بود؟

به گزارش بازتاب به نقل از آرمان ، رضا پدیدار، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید: «اعطای تسهیلات در قالب طرح رونق تولید در سال ۹۵ به درستی از سوی دولت پیاده سازی و اجرا نشد.»

اخیرا طرح رونق تولید ۹۶ رسما کلید خورده است. فکر می‌کنید این طرح تا چه اندازه در ایجاد رونق بنگاه‌های اقتصادی،‌ ایجاد اشتغال جدید و… موثر و ضروری است؟ همچنین برای جبران مشکلات اجرایی طرح ۹۵ چه راهکار‌هایی پیشنهاد می‌کنید؟

به نظر من سال گذشته اعطای تسهیلات در قالب طرح رونق تولید از سوی دولت به درستی پیاده سازی و اجرا نشد. برای مثال وقتی در حوزه صنایع و تجهیزات نفت و گاز بررسی‌های لازم صورت گرفت، این نتیجه حاصل شد که از بین طرح‌هایی که مورد تصویب دولت قرار گرفته بود کمتر از ۵۰‌درصد آنها عملیاتی شدند. بنابراین برای سال ۹۶، باید یک راهکار دیگری را پیش‌بینی کنند تا طرح‌های توسعه‌ای که در بخش تولید هم بسیار گسترده هستند،‌ طبقه بندی شوند و در نهایت ما بر اساس یک طبقه بندی موضوعی حرکت خود را آغاز کنیم. طبقه بندی موضوعی بدین صورت است که ما باید تعداد مشخصی از شرکت‌های کوچک و متوسط را که در طرح‌های زیربنایی مشغول به فعالیت هستند در اولویت خود قرار دهیم و بعد به سراغ طرح‌هایی در زمینه فلزات، فولاد و سایر طرح‌های تکمیلی برویم و در نهایت به طرح‌هایی در زمینه بهینه تولید برسیم.

کمک به طرح‌های بهینه تولید موضوعی است که بعضا مسئولان نیز به آن اشاره دارند، اما به نظر می‌رسد موانعی بر سر راه است که باعث می‌شود کمک به این طرح‌ها انجام نشود یا این کار به درستی صورت نگیرد.اکنون در زمینه طرح‌های بهینه تولید با چه مشکلاتی مواجه هستیم؟

ما در حال حاضر در طرح‌های بهینه تولید با چند مشکل عمده رو‌به‌رو هستیم؛ مشکل اول مربوط به بحث انرژی مصرفی در طرح‌های توسعه‌ای است که در این راستا ما باید به سمت سیستم ایجاد تجهیزات طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی (CHP) در شهرک‌های صنعتی که خود در محل برق را تولید و مصرف می‌کنند و حتی مازاد آن را می‌توانند به دولت بفروشند گام برداریم. این میزان تولید نیروهای انرژی مورد نیاز کارگاه‌های کوچک و متوسط در شهرک‌های صنعتی می‌تواند یک تراز تولید و مصرف کل انرژی در نواحی صنعتی ما پیاده سازی و از مشکلات قبلی جلوگیری کند. این یک مساله بسیار مهم و اساسی محسوب می‌شود که حتما باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین بحث بیمه و مالیات شرکت‌های کوچک و متوسط از گام‌های توسعه‌ای تلقی می‌شوند که سال گذشته مدنظر قرار گرفتند و بحث آن تا اندازه‌ای جا افتاده، اما لازم است گام‌های اولیه مورد رصد و بررسی قرار گیرند تا سازمان‌هایی مثل وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان تامین اجتماعی از این موضوع به صورت موقتی استفاده نکنند و آنها را در قالب اسناد و مدارک دائمی منتشر کنند. برای مثال اظهارنامه شرکت‌های کوچک و متوسط به مانند سال ۹۴ در سال ۹۵ نیز باید مورد پذیرش قرار گیرد. در کنار این، موضوع حسابرسی سازمان تامین اجتماعی نیز مطرح است که مقرر شده جای ۱۰ سال در یک سال رسیدگی صورت گیرد. حال اعطای برخی از معافیت‌ها در کنار ارائه این تسهیلات مدنظر قرار گرفته است. این تسهیلات هرچند توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت روی سایت «بهین یاب» قرار گرفته است، اما زمانی که به مرحله اجرا می‌رسد، موانعی بر سر راه تکمیل اسناد و ضمانت نامه‌ها دیده می‌شود. همین موانع در سال گذشته باعث شد که از ۱۶‌هزار‌میلیارد تومان تسهیلاتی که قرار بود ارائه شود تنها چیزی در حدود شش یا هفت‌هزار‌میلیارد تومان توزیع شود، چرا که توان شرکت‌های کوچک و متوسط بسیار محدود است و نیاز به حمایت بیشتری دارند. این موضوع در سال جاری حتما باید به عنوان یک اولویت مورد بررسی قرار گیرد.

یکی از مسائلی که فعالان اقتصادی همواره نسبت به آن انتقاد دارند عدم هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف است. این امر در مواردی مشکلات زیادی را برای فعالان اقتصادی به وجود آورده است. به اعتقاد شما تا چه اندازه بین سازمان‌های متناظر در اجرای طرح رونق تولید پیوستگی لازم دیده می‌شود؟ نبود این ارتباط منطقی چه تبعاتی به دنبال داشته است؟

بین معاونت برنامه‌ریزی وزارت امور اقتصادی و دارایی که وظیفه رصد و بررسی اطلاعات مربوط به بنگاه‌های تولیدی را برعهده دارد و وزارت صنعت، معدن و تجارت، ارتباط منطقی دیده نمی‌شود. درواقع هرکدام از این نهاد‌ها و وزارتخانه‌ها به صورت مستقل عمل می‌کنند که درنتیجه آن کار مضاعف صورت می‌گیرد. بنابراین اگر قرار است برای مثال ۳۰‌هزار‌میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های کوچک و متوسط که در حقیقت قاعده هرم فعالیت اقتصادی کشور هستند ارائه شود، این توزیع ناقص خواهد بود. در این زمینه رسانه‌ها نیز وظیفه سنگینی را بر دوش دارند تا ما بتوانیم به یک تراز تولید و مصرف از سوی شرکت‌های کوچک و متوسط به صورت ماهانه، فصلی و سالیانه دست پیدا کنیم. بعد از این مرحله، ما می‌توانیم به اجرای فعال سازی شرکت‌ها و موسسات در بخش تولید اهمیت و بهای لازم را بدهیم. البته تاکید من بیشتر بر آن بخش از شرکت‌هایی است که در زمینه زیرساخت اقتصادی، برای مثال فلزات یا معدن فعالیت می‌کنند، چراکه این شرکت‌ها زیربنای فعالیت اقتصادی در کشور هستند. بعد از آن هم، شرکت‌هایی که در زنجیره ارزش افزوده اقتصادی قرار دارند باید مورد حمایت و پشتیبانی دولت قرار گیرند تا ارزش اقتصادی کالای به‌دست‌آمده، ضمن اینکه یک ضریب ارزش افزوده به تولید ناخالص ملی می‌دهد، متوسط درآمد شرکت‌ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد. همچنین ما به ضریب مورد انتظار بازدهی شرکت‌ها دست پیدا می‌کنیم که عملا باعث خنثی شدن نرخ بهره بانکی می‌شود که انگیزه فعالیت اقتصادی را از افراد گرفته است. برای مثال اگر این زنجیره تکمیل ارزش افزوده در پتروشیمی اتفاق بیفتد میانگین آن بالای ۳۵‌درصد است، بنابراین باتوجه به سود بانکی،‌ همه به سمت این ارزش افزوده تولید می‌روند. از طرف دیگر اهداف وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان برنامه و بودجه یا معاونت برنامه‌ریزی وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز تامین خواهد شد. منتها این پیوستگی بین سازمان‌های ذی ربط یا سازمان‌های متناظر در اجرای طرح رونق تولید در کشور دیده نمی‌شود. لازم است به این مساله توجه بیشتری شود و ما به سمتی برویم که تمام این سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها در یک مدار قرار بگیرند نه در چند مدار. در این شرایط است که تکلیف بنگاه‌های اقتصادی هم روشن می‌شود و آنها می‌توانند درنهایت محصولاتی را تولید کنند که ارزش اقتصادی‌ای بالاتر از میانگین ارزش افزوده بازار سرمایه به دست می‌دهند. در آن زمان است که ما به اهداف مورد نظر خود نایل آمده‌ایم.

وبگردی

روی خط خبر

 • گزارش زنگنه از وضعیت نفت و گاز در کمیسیون انرژی/ اکتشاف نفت نسبت به تولید کاهش یافته است
 • بخشنامه جدید واردات / عدم امکان ترخیص برخی خودروها
 • دیدار در بروکسل علیه تهران!
 • رهبر انقلاب: همکاری سعودی‌ها با اسرائیل قطعا خیانت است /فلسطین با توطئه سکوت نادیده گرفته می شود
 • منطقی نیست ایران از برنامه موشکی خود دست بکشد
 • لاوروف و ظریف درباره برجام، سوریه و دریای‌خزر گفتگو کردند
 • شل سهام خود در میدان نفتی عراق را به ژاپن واگذار می کند
 • وزارت نفت: سانچی و شرکت نفتکش متعلق به وزارت کار است
 • حمله رضا عطاران به ماشین سفیر ایران/عکس
 • هشدار اف‌بی‌آی به کوشنر درباره دوستی با تاجر زن چینی – آمریکایی
 • وجدان کاری اجازه فرار به دریانوردان سانچی نمی داد / خدمه باید می ماندند تا از گسترش آتش جلوگیری کنند
 • آسوشیتدپرس: آلمان به دنبال جاسوس‌های ایران است
 • ادعای الاخبار: سفر سردار سلیمانی به بغداد قبل از انتخابات مهم عراق / ایران، العبادی، حشد شعبی و حکیم را سوار «کشتی نوح» کرد
 • سخنگوی وزارتخارجه: تا برگزاری جام‌جهانی ۲۰۱۸ لغو روادید با روسیه محقق نمی‌شود/ سفر محمود عباس به ایران گمانه زنی و خبرسازی است
 • راه‌اندازی پایانه جدید تاکسی در میدان آزادی
 • آلمان: برخورداری از مزایای اقتصادی توافق هسته‌ای حق ایران است
 • اولین مانور سیاسی مخالفان بارزانی و تکاپوی احزاب حاکم
 • نقشه آمریکا و خشم اردوغان
 • عیسی کلانتری: حق هوای پاک بر حق هسته‌ای تقدم دارد
 • یارانه نقدی دی امشب واریز می‌شود
 • بازگشت به کار بازنشسته میلیاردی به بانک مرکزی
 • مقام آمریکایی: پنتاگون اولویتش را مقابله با نفوذ ایران در سوریه قرار داده است
 • اکسید گوگرد موجود در دود نیروگاه مفتح فراتر از حد مجاز است
 • پرستاران همچنان در انتظار اجرای قانون “تعرفه‌گذاری”/ تاخیر ۱۰ ماهه در پرداخت کارانه‌های پرستاری
 • سردار باقری: ایران سردمدار نجات مردم منطقه از یوغ استکبار است
 • “صدای مهیب شنیده‌شده در کرمانشاه ارتباطی به نیروهای مسلح ندارد”
 • اتحادیه اروپا: بریتانیا هنوز هم می‌تواند عضوی از اتحادیه باقی بماند
 • استانداری خراسان رضوی: معاندان نظام قصد داشتند اعتراضات را به دهه فجر بکشانند/ دستگیرشدگان با هر سه جناح مخالف بودند
 • قیمت تویوتا پریوس در ایران توسط شرکت ایرتویا افزایش یافت
 • اجرای سراج با آرزوی سلامتی برای شجریان