جدیدترین اخبار
۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۸ سیاسی کد خبر :40270
یادداشت حسین دلیریان

۶ موشک بالستیک و ۶ پیام مهم

شلیک موشک به سوی مقرهای فرماندهی داعش در دیرالزور سوریه، حاوی ۶ پیام مهم است، پیام‌هایی که حتما تاکنون مخاطبانش به خوبی آن را دریافت کرده‌اند.

حسین دلیریان در یادداشتی نوشت: نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکشنبه شب در اقدامی مهم، ۶ فروند موشک بالستیک به سوی مواضع مهم متعلق به تروریست‌ها در استان دیرالزور سوریه شلیک کرد و این موشک‌ها با دقت بالایی به اهداف برخورد کردند.

از نظر نگارنده، این اقدام سپاه دارای ۶ پیام مهم است که در ذیل به آنها اشاره می‌شود:

** پیام اول: انتقام

سپاه پاسداران پس از حملات تروریستی کور به مجلس شورای اسلامی و حرم امام که گروهک تروریستی داعش مسئولیت آن را برعهده گرفته بود، اعلام کرده بود که حتما به این اقدام تروریستی پاسخی قاطع خواهد داد.

همان زمان، سردار سلامی جانشین فرمانده کل سپاه نیز در گفت‌وگوی ویژه خبری اعلام کرد که به این اقدام تروریست‌ها و حامیان‌شان “پاسخ سختی” خواهیم داد.

پس از اعلام این موضوع، دادن پاسخی قاطع به تروریست‌ها در دستور کار سپاه قرار گرفت و سپاه پاسداران در عملیاتی بی‌سابقه و بسیار حساس، با ۶ فروند موشک بالستیک، پاسخی درخور به آن اقدام تروریستی در تهران داد.

در این عملیات، ۶ فروند موشک بالستیک ذوالفقار و قیام به سوی مواضع تروریست‌ها در استان دیرالزور سوریه شلیک شد. مواضعی که هدف موشک‌های نقطه‌زن سپاه قرار گرفت، مقرهای فرماندهی کنترل میادین نبرد داعش و همچنین محل‌های نگهداری تجهیزات لجستیکی آنها، در سطح استان دیرالزور سوریه بود.

حملات موشکی سپاه، بنا بر گزارش شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه، منجر به هلاکت تعدادی زیادی از تروریست‌های تکفیری و نابودی بخش زیادی از توان لجستیکی آنها شده است؛ گفته شده که از جمله کسانی که در این حملات کشته شده است، داماد ابوبکر البغدادی سرکرده داعش بوده است.

این، پیام روشنی به گروهک تروریستی داعش بود که تهران، لندن و پاریس نیست و سپاه انتقام سختی از تروریست‌ها بابت اقدامات‌شان خواهد گرفت.

** پیام دوم: موشک‌های آماده به شلیک

یکی از مهمترین پیام‌های عملیات موشکی سپاه علیه تروریست‌های داعشی، این بود که سپاه برای انجام هر گونه عملیات موشکی مشابه، موشک‌هایی دقیق و نقطه‌زنی بسیاری در اختیار دارد.

در دنیای کنونی که عصر جنگ‌های نیابتی و غیرنیابتی است و تهدیدات، لحظه به لحظه علیه کشورهای مستقل افزایش پیدا می‌کند، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نشان داد که در حوزه امنیت ملی کشورمان، دست روی ماشه است.

سپاه که، پیش از این نیز با رونمایی از چندین شهر موشکی زیرزمینی، حجم انبوهی از موشک‌های بالستیک خود را به نمایش گذاشته بود، نشان داد که در مقابله با هر دشمنی، با استفاده از موشک‌های خودش، جدی است، موشک‌هایی با کاربردهای متنوع که هر کدام می‌تواند در ماموریت‌های مختلفی با سرهای جنگی متفاوتی حضور داشته باشند.

** پیام سوم: دقت بالای موشک‌ها

در بخش نظامی این عملیات، سپاه موضوعی بسیار مهم را به اثبات رساند و آن، اثبات دقت بالای موشک‌هایش بود. اگر چه سپاه پاسداران از اصابت دقیق موشک‌هایش به اهداف از پیش تعیین شده، اطمینان کامل داشت اما برای اینکه این موضوع را مستندسازی کرده و به تصویر بکشد، قبل از شلیک موشک‌ها، پهپادهای خود را از حومه دمشق به دیرالزور اعزم کرده و این پهپادها مشغول گشت‌زنی بالای سر اهدافی شدند که قرار بود موشک‌ها به آنجا اصابت کنند که نهایتا، روز گذشته فیلم اصابت تعدادی از موشک‌ها به اهدافی در شهر المیادین، منتشر شد.

در فیلم‌های منتشره، واضح است که با رسیدن موشک‌ها به اهداف، پهپادهای سپاه به راحتی لحظات تاریخی اصابت موشک‌ها به مقرهای داعش را ثبت کردند، اهدافی که شامل ساختمان‌های فرماندهی داعش در استان دیرالزور بودند.

سپاه پاسداران در این عملیات از موشک‌های ذوالفقار و قیام استفاده کرده است که هر دوی این موشک‌ها، بالستیک هستند اما تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

موشک بالستیک ذوالفقار، موشکی زاویه پرتاب است که بردی معادل ۷۰۰ کیلومتر دارد. این موشک برای رسیدن به هدف از سوخت جامد مرکب بهره جسته و در مهمترین بخش، از سرجنگی قابل هدایت تا لحظه پایانی اصابت به هدف، برخوردار است.

در سوی دیگر میدان، موشک بالستیک قیام، موشکی سوخت مایع و بدون باله است که جمهوری اسلامی ایران این موشک را مخصوص زدن پایگاه‌های آمریکا در منطقه تولید انبوه کرده و تحویل نیروی هوافضای سپاه داده است.

این موشک، از دقت بالایی برخوردار بوده و اخیرا نیز تصاویری منتشر شده که نشان می‌دهد، این موشک نیز به سر جنگی قابل هدایت تا لحظه اصابت (هدایت پایانی مسیر) تجهیز شده است.

دو موشک میان بردی که در این عملیات توسط نیروی هوافضای سپاه استفاده شد، تنها بخش کوچکی از تنوع موشکی سپاه بودند.

** پیام چهارم: توان بالای صنعت موشکی

جالب است بدانید که موشک ذوالفقار که سپاه در عملیات یکشنبه شب از آن برای هدف قراردادن مواضع داعش در سوریه، استفاده کرد، ۳۱ شهریور ماه سال ۹۵ رونمایی شده بود. (لینک)

چند روز بعد یعنی در ۴ مهرماه سال ۹۵، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خط تولید انبوه موشک ذوالفقار را افتتاح کرده و رسما کار تولید انبوه این موشک، آغاز شد.

از زمان آغاز به کار خط تولید موشک ذوالفقار تا روزی که سپاه این موشک‌های کارامد را به سوی مواضع داعش شلیک کرد، ۸ ماه طول کشیده است؛ این به معنای آن است که ایران توان بالایی در تولید انبوه انواع موشک‌های بالستیک با همه‌ی ریزه کاری‌هایش را دارد، چه اینکه یک موشک را می‌تواند در حدود ۸ ماه تولید کرده و انبوهی از آن را تحویل یگان شلیک کننده بدهد و همان موشک، با دقتی بسیار بالا در یک عملیات موشکی مورد استفاده قرار گیرد.

موشک که می‌گوییم، غالب افراد بدنه‌ای با یک سر جنگی را تصور می‌کنند و به آن موشک می‌گویند، حال اینکه موشک، این پوسته نیست بلکه یک اجتماع بزرگ از تکنولوژی‌ها در سطوح مختلف از جمله سوخت، موتور، بدنه، رایانه‌ها و ژیروسکوپ‌ها، سرجنگی، مواد منفجره، بمبچه‌ها (در نسخه‌های بارانی) و . . . را شامل می‌شود. تولید همه‌ی این لوازم برای سوار کردن روی یک موشک، نیازمند زیرساخت‌هایی مدرن و بسیط است که وزارت دفاع به‌عنوان کننده‌ی این کار، این زیرساخت‌ها را دارا بوده و امروز نه تنها چندین موشک، بلکه انبوهی از این موشک و سایر موشک‌ها را تولید و تحویل نیروی هوافضای سپاه داده است.

** پیام پنجم: آمریکا و پایگاه‌هایش

شاید روشن‌ترین پیام از حمله موشکی سپاه به مواضع تروریست‌ها در سوریه، برای کسانی بود که همواره جمهوری اسلامی ایران را تهدید به حلمه نظامی می‌کنند. شاید بتوان آمریکا و رژیم صهیونیستی را در زمره اصلی‌ترین این دشمنان قرار داد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بارها اعلام کرده که در صورت وقوع هر تهاجمی از سوی آمریکا، تمام پایگاه‌های نظامی این کشور در سطح منطقه را هدف قرار خواهد داد. این تهدید سپاه، آنقدر جدی است که یک موشک بالستیک و دقیق نیز با برد ۸۰۰ کیلومتر برای عملیاتی‌کردن این تهدید در صورت لزوم، ساخته شده و انبوهی از آن با نام “موشک بالستیک قیام” تحویل نیروی هوافضای سپاه شده است.

هم‌اکنون،‌ آمریکا در سطح منطقه، قریب به ۳۰ پایگاه نظامی دارد؛ پایگاه‌هایش در قطر، امارات، عربستان، کویت، افغانستان، بحرین، عمان و . . . ، همگی در تیررس انواع مختلفی از موشک‌های سپاه هستند و حالا با عملیات موشکی اخیر، آمریکا به عینه دیده که توان موشکی و دقت موشک‌های سپاه برای تحقق این امر تا چد حد بالاست و سپاه چگونه می‌‌تواند از هر جای کشور، به سوی مواضع دشمن، موشک شلیک کند.

** پیام ششم: ملت‌های منطقه

شاید بتوان، یک بخش از مخاطب پیام‌ حملات موشکی سپاه به مواضع داعش در سوریه را، ملت‌های منطقه دانست. سپاه در واقع به ملت‌های منطقه و آزادگان جهان این پیام را داد که ایران در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی، هنوز به آرمان‌های خود با قدرت پایبند بوده و لحظه‌ای در دفاع و مبارزه با ظالمان، درنگ نمی‌کند، چه اینکه پیش از این در حوزه‌های مختلف با تروریست‌ها مقابله کرده بود.

سپاه پاسداران با حمایت از گروه‌های مقاومت اسلامی در سطح منطقه و حملات موشکی یکشنبه شب به مواضع داعش در سوریه، اثبات کرد که نه تنها دست از مقاومت در برابر زیاده‌خواهی‌ها نکشیده است، بلکه عزمی راسخ‌تر در این حوزه داشته و روز به روز برای ریشه‌کن کردن تروریست‌های دست‌ساز آمریکا و مرتجعین منطقه، جدی‌تر می‌شود.

روی خط خبر

 • هشدار پلیس به اراذل و اوباش؛ کُری خوانی نکنید
 • آشنا: زمان آن است که با آمریکای ضدترامپ گفت‌وگو کنیم
 • شایعات درباره پسر آیت‌الله علم‌الهدی
 • سبد کالا‌یی دلار ۴۲۰۰
 • تشریح آخرین اقدامات انجام شده برای خانواده شهدای سانچی
 • شروط ترخیص کالای صدور قطعی برگشتی اعلام شد
 • نامه محرمانه شورا به شهرداری و اعلام لیست متخلفان برج باغ‌ها
 • ضرر ۱۰میلیارد دلاری اروپا بدلیل قطع صادرات به ایران
 • هشدارِ مسمومیت‌زا بودن نوعی خمیر بازی
 • بخش‌خصوصی مخالف ارز دونرخی
 • انجام خدمات دکوراسیون داخلی و معماری بر پایه ترمووود
 • گرانی بیش از ۱۷درصد کالاهای وارداتی ممنوع شد
 • تغییر در مشخصات قرارداد آتی زعفران
 • عرضه بیش از ۵۶ هزار تن مواد پلیمری
 • ترامپ: تورم در ایران دارد به سقف می‌رسد
 • اعلام برنامه‌های جدید تئاتر شهر
 • قوای سه گانه اطلاعات حقوق و مزایای کارمندان را کامل ثبت نکردند
 • اعتراض بازنشستگان مخابرات
 • «رضا گلزار» از هفته آینده به تلویزیون می آید
 • تیر خلاص خاموشی‌های گسترده بر پیکره تولید
 • آغاز طرح تحقیقاتی ژنتیک خانواده‌های ۲ معلولیتی کشور در میبد
 • بررسی مشکلات ساختار نظام بانکی با حضور کمیسیون اقتصادی مجلس
 • وقتی اراضی کشاورزی ویران می‌شود
 • کارگزاران نظام با مدیریت و تدبیر به سراغ رفع خطوط قرمز فرهنگی فاقد پشتوانه جدی بروند
 • رویکردها و فعالیت های بنیاد علوی
 • چهارمین جلسه محاکمه «یاسین رامین» ۲ مرداد برگزار می‌شود
 • نیویورک تایمز: ترامپ دستور مذاکرات مستقیم با طالبان را صادر کرد
 • برنامه قطعی برق در تهران اعلام شد
 • مافیای موسیقی راه را بسته است/دلیل توجه مقام معظم رهبری به سرود
 • مانعی برای ساخت پلاسکو نیست/ پلاسکوی شمالی با هزینه کسبه مقاوم می‌شود