جدیدترین اخبار
5 شهریور 1398 ساعت 19:01 فرهنگی و هنری کد خبر :598582

زنگ‌ پایان جشنواره موسیقی نواخته شد

سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان عصر امروز (۵ شهریور ماه) با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران و هنرمندان موسیقی در تالار وحدت در حال برگزاری است.

آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، با حضور سیدعباس صالحی ـ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ عصر روز سه‌شنبه (پنجم شهریور ماه) با معرفی برگزیدگان این جشنواره در حال برگزاری است.

در ابتدای مراسم آراز وجودی از شرکت‌کنندگان بخش موسیقی نواحی قطعه‌ای از موسیقی آذربایجانی نواخت.

پس از صحبت‌های سیدعباس سجادی که اجرای این مراسم را برعهده داشت، مبینا یوسفی، آناهیتا خانزاده، سینا کفاشی اصل، محمدرضا بهرامی، محمدجواد بهرامی، هومن بهزادی از هنرمندان شرکت‌کننده بخش موسیقی کلاسیک جشنواره هرکدام به صورت جداگانه قطعاتی را اجرا کردند.

در ادامه هومان اسعدی، دبیر سیزدهمین دوره از جشنواره موسیقی جوان در سخنانی اظهار کرد: این دوره از جشنواره نسبت به دوره‌های گذشته ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که مهمترین آنها این بود که از لحاظ کمی پیشرفت داشتیم و امسال ۲ هزار و ۱۲۱ نفر شرکت‌کننده داشتیم که در تاریخ جشنواره بیشترین تعداد محسوب می‌شود. همچنین در این دوره از تمامی استان‌های کشور شرکت‌کننده داشتیم و بیش از ۱۰۰ ساز مختلف در جشنواره حضور دارد که از این میان بیش از ۸۰ ساز مربوط به بخش نواحی است. هیات داوران این دوره نیز متشکل از ۱۱۰ تن از استادان برگزیده موسیقی بود.

او با باور بر اینکه سیزدهمین جشنواره موسیقی جوان از نظر کیفی نیز با پیشرفت‌هایی همراه بوده است، یادآور شد: در دوره‌های قبلی جشنواره معمولا گروه سنی الف درخشش بیشتری داشت، اما خوشبختانه در این دوره تقریبا در اکثر بخش‌ها هر سه گروه سنی بسیار درخشان ظاهر شدند. ما شرکت‌کنندگانی در این دوره داشتیم که در دوره‌های قبلی در گروه الف بودند و الان در گروه‌های ب و ج حضور دارند که نشان می‌دهد در این سال‌ها با جشنواره همراه بودند و ادامه دادند.

اسعدی با بیان اینکه جشنواره موسیقی جوان در واقع سه جشنواره بزرگ است که در قالب یک جشنواره برگزار می‌شود، گفت: پیش از این مطمئن نبودم، اما الان با توجه به تحقیقاتی که انجام داده‌ام قاطعانه می‌گویم که در جهان نمونه‌ این جشنواره وجود ندارد. این جشنواره با اجراهایی که به صورت تخصصی رده‌بندی شده‌اند، برگزار می‌شود و کاملا منحصر به فرد است.

دبیر جشنواره موسیقی جوان همچنین با بیان اینکه امیدوارم در آینده امکانات بیشتری در اختیار جشنواره قرار بگیرد، خاطرنشان کرد: ثمرات این جشنواره در دهه‌های آینده حتما دیده خواهد شد. جشنواره‌ای که روی موسیقی هنری و نواحی و ملی تمرکز دارد و با انواع موسیقی کالایی ارتباطی ندارد و امیدواریم مورد حمایت‌های بیشتری قرار بگیرد. من رسما اینجا دلخوری خودم را از برخی وزارتخانه‌ها اعلام می‌کنم که آنطور که باید و شاید از این جشنواره حمایت نشده است و شاید آنگونه که باید هم پوشش خبری نداده شده است.

اسعدی درباره آینده هنری جوانانی که در جشنواره موسیقی جوان شرکت می‌کنند نیز گفت: باید برای آموزش این استعدادها تدبیری اندیشه شود و مرکزی برای حفاظت و آموزش آنها در نظر گرفته شود. استعدادهایی که به خاطر نبود فرصت دیده شدن، به انواع موسیقی‌های دیگر رو می‌آورند. بر همین اساس هم خواهش می‌کنم که تدبیری اندیشه شود که این افراد تحت حمایت قرار بگیرند. می‌توان دبیرخانه دائمی جشنواره تاسیس شود یا اینکه بنیاد موسیقی جوانان برای این موضوع راه‌اندازی شود. اما از آنجایی که اغلب میان مدیران اجرایی روحیه آینده‌نگری وجود ندارد به این موضوعات چندان توجهی نمی‌شود.

پس از پایان سخنان هومان اسعدی که دبیری هفت دوره اخیر جشنواره موسیقی جوان را بر عهده داشت، با حضور سید عباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، محمد اله‌یاری (مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد) و حسین علیزاده (نماینده هیات داوران) از او تقدیر شد.

سپس، عباس‌عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی خاطرنشان کرد: خوشحالم که در سیزدهمین دوره از جشنواره موسیقی جوان حضور دارم؛ اتفاقی که امروز به گردهمایی بزرگ موسیقی ایران تبدیل شده است‌. جشنواره موسیقی جوان یک اتفاق متمایز و متفاوت است. ما جشنواره‌های متعددی در سطح ملی داشته و داریم، اما این جشنواره طعم و مزه دیگری دارد.

او ادامه داد: جشنواره موسیقی جوان تمام جغرافیای ایران، اقوام، زبان‌ها و لهجه‌های گوناگون را درگیر خود کرده است. جشنواره‌ای که طولانی‌ترین زمان برگزاری جشنواره‌ها را در ایران دارد. آنهایی که کارهای اجرایی و علمی برای جشنواره‌ها کردند، می‌دانند اداره یک ماهه جشنواره با ۷۷۰ اجرا کار راحتی نیست. مشابه این جشنواره را در ایران نداریم و در جهان هم فکر نمی‌کنم داشته باشیم.

صالحی با بیان اینکه جشنواره‌ موسیقی جوان اساتید مختلف را همراه خود کرده است، یادآور شد: اعتبار جشنواره‌ها به حضور شخصیت‌هایی است که در آنها حضور دارند که در این جشنواره بیش از ۱۰۰ استاد داریم که یکی از آنها استاد علیزاده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با تاکید بر اهمیت موسیقی نواحی ایران، خاطرنشان کرد: در این سیزده دوره شاهد اتفاقات خوبی در این جشنواره بودیم. علاوه بر استعدادیابی و استعدادشناسی بخشی از حفاظت از موسیقی اقوام بر دوش این جشنواره بوده است. اینکه ۶۶۷ اثر نواحی در این دوره حضور دارد بیانگر این است که باری از کهن‌بوم آوای ایرانی بر دوش این جشنواره است. جشنواره موسیقی جوان با همه سختی‌ها از موسیقی ایرانی که بخش مهمی از هویت ما است، حفاظت می‌کند.

او برقراری ارتباط میان‌نسلی را از دیگر ویژگی‌های جشنواره موسیقی جوان برشمرد و اظهار کرد: صدها استاد به همراه خردسالان، نوجوانان و جوانان آکادمی فراگیر و میان‌نسلی موسیقی ایرانی را تشکیل داده‌اند. این موضوعی است که به‌راحتی اتفاق نمی‌افتاد، ولی ما در این جشنواره شاهد آن هستیم.

صالحی همچنین تصریح کرد: این جشنواره و خیلی دیگر از جشنواره دغدغه مدیریتی پسینی را داشته‌اند. خیلی‌ها با این پرسش روبه‌رو بوده‌اند که بعد از پایان جشنواره‌ها چه اتفاقی باید بیفتد؟ من دغدغه‌های آقای اسعدی را درک می‌کنم. اما به نظرم جشنواره موسیقی جوان از آن دست جشنواره‌هایی است که مدیریت پسینی نیز در آن دیده شده است و این سه نسل خردسال، نوجوان و جوان به شکل جابه‌جاشده به گروه بعد منتقل می‌شوند. در واقع این جشنواره با یک رویداد پایان نمی‌یابد و ادامه دارد. البته این موضوع از مسئولیت نهادها کم نمی‌کند که این ارتباط میان‌نسلی اساتید با نسل جدید را محدود به جشنواره نکنیم و در طول سال نیز این ارتباط برقرار باشد تا استعدادها شناسایی و شکوفا شوند؛ چراکه این بخشی از هویت ما است و ایران ما با صدا و آوا می‌ماند.

در این مراسم قرار است نفرات برتر بخش موسیقی نواحی، موسیقی دستگاهی و موسیقی کلاسیک این دوره از جشنواره، در سه رده سنی«الف» (۱۵ تا ۱۸ سال، متولدین سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۳)، «ب» (۱۹ تا ۲۳ سال، متولدین سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۹) و «ج» (۲۴ تا ۲۹ سال، متولدین سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۴) معرفی شوند.

به گزارش ایسنا، سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با دبیری هومان اسعدی و با مشارکت اساتید موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران، با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر موسیقی و با همکاری بنیاد رودکی از تاریخ ۵ مرداد ماه تا ۵ شهریور ماه برگزار شد.

Ad

Ad
Ad

روی خط خبر

 • پس از 10 روز هوای تهران سالم شد
 • کره‌شمالی سئول را تهدید کرد
 • موسس اوبر ۲۰درصد از سهامش را فروخت
 • گیشه سینماها چقدر فروختند؟
 • پیروزی معترضین در شیلی با برگزاری همه پرسی قانون اساسی
 • استارت جدید به سرنوشت INF دچار می شود
 • قیمت گوشت گوسفند باید حداکثر ۸۰ هزار تومان باشد
 • چین: جنگ تجاری باید با حذف همه تعرفه‌ها خاتمه پیدا کند
 • ثبت یک قلاده پلنگ ایرانی در الموت
 • همراه با بیدل دهلوی در برنامه پارسی گویان رادیو ایران
 • تمدید نمایش «بوی گند دهن خانم مارکز»
 • سیکل وی از ایران به آمریکا می‌رود
 • ارسال نامه وزیر میراث فرهنگی به وزیر نفت درباره بنزین در سفر
 • ایران در نمایشگاه گردشگری آنکارا شرکت کرد
 • توضیحات اسماعیلی درباره عفو محکومان امنیتی
 • شرکت پخش فرآورده‌های نفتی: امکان زدن بنزین سوپر با کارت سوخت شخصی وجود ندارد
 • بانک مرکزی: مردم مراقب پیامک‌های جعلی رمز پویا باشند
 • علم‌الهدی: اینطور نیست که بگوییم پیامبر با کفار مذاکره می‌کرد و بعد از تخلف، دوباره مذاکره می‌کرد؛ اگر چیزی گفتیم باید سند ارائه دهیم
 • روحانی: خداوند مدال فتح را به پیامبر در امضای پیمان صلح اعطا کرد نه در جنگ
 • توضیح سعیدی، امام جمعه قم درباره یک نقل قول از او پیرامون دیدن خواب رهبری و ثواب زیارت امام رضا(ع): این جملات تقطیع و تحریف شده
 • تاکید آیت الله سیستانی بر تسریع روند تصویب قانون جدید انتخابات عراق
 • افزایش 58 درصدی فروش نفت آمریکا به کره جنوبی
 • تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین چقدر است؟
 • ارائه 10 راهکار برای تحقق اقتصاد مقاومتی
 • یک طرفه شدن چالوس به تعویق افتاد
 • نفت سنگین ایران در مهرماه 58 دلار فروخته شد
 • افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت عربستان
 • تخلیه یک مدرسه و یک آپارتمان 11 طبقه در لهستان از بیم بمب‌گذاری
 • ارزآوری جشنواره‌های سینمایی فرانسه
 • افت 7 دلاری قیمت طلا با امید به توافق آمریکا و چین