جدیدترین اخبار
۲۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۰ اقتصادی کد خبر :83422

کشاورز بوده و هستم

وزیر پیشنهادی وزیر کشاورزی با اشاره به برنامه‌‌های این وزارت‌خانه در زمینه کاهش مصرف آب گفت: بهره‌وری آب در حوزه کشاورزی افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، محمود حجتی وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در دفاع از برنامه پیشنهادی خود ضمن تشکر از موافقان و مخالفان اظهار داشت: قطعاً بنده و سایر دوستان از انتقادات و تذکرات استفاده می‌کنیم و تلاش می‌کنیم در صورتی که رأی اعتماد نمایندگان مجلس شامل حال ما شد نقاط ضعف را به حداقل برسانیم. البته دفاع یا پاسخ به سؤالات نمایندگان مبنی بر این نیست که ما معتقدیم هیچ نقطه ضعفی نداریم.

وی در ادامه با اشاره به برخی از برنامه‌های خود در حوزه جهاد کشاورزی افزود: برنامه‌ای که تقدیم نمایندگان مجلس شده است شامل دو بخش است که بخش اول آن دربرگیرنده برنامه‌های کلی، راهبردها، رویکردها و چالش‌هاست. بخش دوم پروژه‌های درنظر گرفته‌شده برای این حوزه است که در قانون برنامه ششم توسعه نیز آمده است و مبتنی بر اقتصاد مقاومتی است.

حجتی با بیان اینکه “عمده‌ترین مسئله ما در تحقق این برنامه‌ها تخصیص اعتبارات است” گفت: شرط وقوع این برنامه‌ها و تحقق آنها تأمین منابع مالی است. اگر منابع آن تأمین شود با تجربیات گذشته و عملکرد موجود مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت اما متأسفانه کشور ما همواره در اجرای برنامه‌های خود نیز با محدودیت منابع روبه‌رو بوده و این مسائل مشکلاتی را برای کشور ایجاد می‌کند.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه سخنان خود با یادآوری برخی از شاخص‌های کلان بخش کشاورزی کشور تأکید کرد: در ۴ سال گذشته موفق شدیم میزان تولید را از ۹۷ میلیون تن به ۱۱۸ میلیون تن برسانیم. در شاخص طراز غذای کشور نیز بر اساس آمار گمرک رقم ۰/۸ــ میلیارد دلار به ۰/۳ــ در سال ۹۵ رسیده است و این گویای این است که علی‌رغم رشد جمعیت و تقاضا ما صادرات را در این حوزه بیشتر، و یا واردات را کم کرده‌ایم. البته همه این عدد ناشی از حجم عملکرد ما نیست و بخشی به‌دلیل کاهش قیمت‌های جهانی بوده است.

وی در ادامه در پاسخ به انتقاد برخی از نمایندگان درباره مدرک تحصیلی وی و همخوان‌ نبودن آن با مسئولیتش در دولت گفت: بنده از کودکی تاکنون از کشاورزی فاصله نداشته‌ام، کشاورز هستم و بودم. البته قرار نیست کار تخصصی انجام دهم، تیم مشاورانی که به وزرا کمک می‌کنند شامل معاونان و مدیرانی است که انتخاب می‌شوند و مشورت می‌دهند. لذا نتیجه کار و تلاش‌ها را باید در شاخص‌ها پیگیری کرد.

حجتی در ادامه درباره مباحث مطرح‌شده در خصوص عدم پرداخت پول گندم‌کاران اضافه کرد: قطعاً ما هم در این حوزه دغدغه داریم. برخی فکر نکنند ما در قبال مسئولیت دغدغه نداریم، از زمانی که مسئولیتی بر دوش ما نهاده می‌شود برای آن دغدغه و دلهره داریم. من نیز به‌طور مرتب این قضیه را پیگیری می‌کنم. ۸هزار میلیارد تومان از پول گندم در ردیف بودجه پیش‌بینی شد. البته ظرفیت خزانه را می‌دانید بخشی را باید از بانک‌ها و بخشی را نیز از فروش تأمین کرد.

وی ادامه داد: امروز که در خدمت شما هستم در پرداخت ۵۰ درصد آن به‌روز هستیم. تا یک هفته پیش فاصله پرداخت زیاد شده بود اما امروز این مشکل رفع شده است و اگر مورد خلافی وجود دارد دوستان بگویند تا من پیگیری کنم. آرام آرام این پرداخت‌ها انجام می‌شود. پرداخت خرید فروردین و اردیبهشت انجام شده و خردادماه را در حال پرداخت هستیم.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی درباره مسئله چایکاران نیز خاطرنشان کرد: درباره چایکاران نیز ۷۰ تا ۸۰ درصد رقم را پرداخت کرده‌ایم. البته در صنعت چای این افتخار را داریم که در طول ۳،۲ سال گذشته بیش از ۳۰ درصد افزایش تولید داشتیم. الحمدلله هیچ چای داخلی روی دست تولیدکننده نمانده است و دیگر با واژه چای سنواتی روبه‌رو نیستیم که همه آنها حاصل اقدامات و حمایت‌های مناسب دولت یازدهم است.

حجتی درباره مسئله بیمه و خسارت نیز گفت: سال گذشته ۱۲هزار میلیارد تومان برآورد خسارت داشتیم که به کشاورزان دادیم. محصولات کشاورزی در همه جای دنیا تحت حمایت دولت‌ها قرار می‌گیرد و بیمه کشاورزان بیمه حمایتی است. ریسک بیمه باید حل شود، معتقدیم مسئله از طریق مدیریت ریسک باید برطرف شود. امیدواریم روزی بنیه اقتصادی دولت بتواند پاسخگوی این خسارت‌ها باشد.

وی با اشاره به مسئله افزایش بهره‌وری در مسئله گندم یادآور شد: در حوزه گندم در زمینه افزایش بهره‌وری و کاهش سطح به خودکفایی رسیده‌ایم، حجم آبی که امروز مصرف می‌شود به‌مراتب کمتر از ۴ سال گذشته است که در اختیار زراعت قرار می‌گرفت.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: در مسئله شکر نیز اتفاقاتی کمتر از گندم رخ نداد. در پنبه مسیری را شروع کردیم که نتایج خوبی برای کشور دارد اما زمانبر است. در این حوزه در سال ۹۲، ۱۲۰۰ هکتار محصول زیر کشت داشتیم اما امسال به ۳ هزار هکتار رسیده است.

وی ادامه داد: در دانه‌های روغنی امسال تولید ما بیش از ۳ برابر ۴ سال گذشته شده است و در حوزه ابریشم نیز نسبت به ۴ سال قبل افزایش قابل ملاحظه‌ای داشتیم.

حجتی در خصوص مسئله سیب‌زمینی که یکی از نمایندگان اشاره کرد، گفت: قطعاً ما در زمینه زیرساخت‌ها مشکلاتی داریم. در همین استان اردبیل در سال ۹۲، ۵۰ هزار تن انبار فنی و سردخانه بیشتر نداشتیم و تولید سیب‌زمینی این منطقه نیز ۸۰۰ هزار تن بود اما سال گذشته ۱۸۰۰ تن به ظرفیت ۵۰تنی سردخانه‌ها اضافه شد و ۲۵۰ هزار تن نیز در دست ساخت است. به‌اندازه کل سردخانه‌های موجود در کشور که یک میلیون و ۲۰۰ تن بود سردخانه در کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی ادامه داد: در کشاورزی معتقدیم زنجیره تولید باید به‌شکلی باشد که از مزرعه تا سفره مردم را شامل شود و بنده در برنامه‌های اجرایی و تقنینی در حال پیگیری هستم که بتوانیم این موضوع را به‌خوبی دنبال کنیم.

وی در خصوص سؤال یکی دیگر از نمایندگان درباره موضوعی که در سال ۸۶ ایجاد شده است، گفت: اتفاقات در سال ۸۵ و ۸۶ در تعاون روستایی شده است. اینکه ۵۰ میلیارد تومان از هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان که با ۱۲ شرکت دانه روغنی مورد قرارداد بوده اختلاس داشتند که در محاکم قضایی اختلاف دارند. در محاکم قضایی حدود ۷۰‌ــ‌۶۰ درصد پول آن دریافت کردند و مسائلی به این شکل وجود دارد که حل می‌شود.

وی با ابراز اینکه “در حوزه کشاورزی با نوساناتی روبه‌رو هستیم” افزود: اگر میزان نوسانات را بررسی کنید خواهید دید که میزان این نوسانات طی ۴ سال گذشته کاهش یافته است. در ارتباط با سیب‌زمینی که تا سال قبل ۴۰‌ــ‌۳۰ هزار تن صادر نمی‌شد سال گذشته متجاوز از ۵۰۰ هزار تن صادرات رسید.

حجتی درباره مسائل بخش دامداری گفت: در این حوزه وضعیت امروز ما بسیار بهتر از ۴ سال گذشته است در ۴ ماه نخست سال بیش از ۳۰ درصد صادرات لبنی ما رشد داشته است و پیش‌بینی می‌کنیم امسال با توانی که در کشور داریم بتوانیم صادرات این بخش را به یک میلیارد دلار برسانیم.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با اشاره به مسئله امنیت غذایی کشور نیز تصریح کرد: بیش از ۹۰ درصد از نیاز غذایی کشور در داخل تأمین می‌شود البته باید بگوییم که کشورهای پیشرفته به بخش کشاورزی کمک ویژه‌ای می‌کنند و در دست اجرا دارند. امروز که در خدمت شما نمایندگان محترم هستیم ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تن خرید انجام شده است که ادامه دارد و امیدواریم به ۱۰ میلیون تن که مورد نظر ماست دست یابیم. سهم صادرات کشاورزی یک‌پنجم صادرات کشور است.

وی با اظهار اینکه “قطعاً در مورد تأمین سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی رنج می‌بریم و باید هزینه مالی سرمایه‌گذاری را کاهش دهیم” گفت: عمده‌ترین برنامه ما در این بخش بر اساس اقتصاد مقاومتی، بهره‌وری و راندمان ما در حوزه آب و خاک است. در حوزه آب موفق شدیم راندمان آبی کشور را از ۳۷ درصد به حدود ۴۴ درصد برسانیم. بیشترین سرمایه‌گذاری توسط دولت‌ها در بخش آب و خاک در این دولت انجام شده است و این مسئله با حمایت شما نمایندگان محترم، نقطه نظرات رهبر معظم انقلاب و دولت محترم بوده است.

وی افزود: در گذشته در بحث چغندر ۲۰۰ گرم شکر را در سطحی ۳۱متری از آب به دست می‌آوردیم اما این رقم امروز به ۶۰۰ گرم رسیده است. این مسائل اتفاقاتی است که در حوزه بهره‌وری آب رخ داده است. در زمینه آموزش به کشاورزان نیز تجربیات خوبی در این زمینه داریم به‌طوری که کشاورزان با مسئولان مرتبط با خود در ارتباط هستند و درصددیم با ایجاد یک شبکه ملی فرصتی را ایجاد کنیم تا کشاورزان و مروجین این امر با یکدیگر در ارتباط باشند و هشدارها و تذکرات لازم را دریافت کنند.

حجتی در بخش پایانی سخنان خود در پاسخ به سؤال یکی از نمایندگان درباره شکایت از کشاورزان در برخی از بخش‌ها گفت: دو نوع شکایت در این زمینه داریم که یکی در مورد تغییر کاربری و ناظر بر ویلاسازی است. خلافی که انجام می‌شود برای آن پیشنهاداتی داشته و لوایحی تقدیم دولت شده است. مسئله دیگر ماده ۵۶ قانون منابع طبیعی بوده که به‌ناحق با سوءاستفاده از کم‌اطلاعی کشاورزان در طول ۱۰ سال گذشته اراضی مردم ثبت شده و سند گرفته شده است.

وی اضافه کرد: این مسئله از مشکلات پیشِ‌روی ماست که خوشبختانه با لایحه خروج از رکود پیشنهاد آن را به نمایندگان ارائه کردیم و اجازه دادیم این موضوع مورد بررسی و بازرسی مجدد قرار گیرد. طبق این ماده برای بررسی این مشکل نیازی به دادگاه نیست و مسئله زودتر حل می‌شود. اگر در خدمت شما نمایندگان محترم باشیم با دوستان در کمیسیون و استانهای مختلف این مسئله را بهتر ارزیابی می‌کنیم و پیش می‌بریم.

وبگردی

روی خط خبر

 • چه کسانی به سوچی می روند؟
 • ضیاءالدین دری: دوست ندارند سریال حضرت زینب (س) را بسازم
 • سعید حجاریان :اعتراضات مانند موج دريا عقب مي‌روند و با شدت بيشتر باز مي‌گردند/ دستاورد اعتراضات اخير، تعليق شعار «عبور از روحاني» نزد جناح راست بود
 • جعبه سیاه نفتکش سانچی باز شد
 • روایت «وال استریت ژورنال» از تاکتیک های احتمالی ترامپ در قبال برجام / ترامپ در مقابل ایران دست به «صبر استراتژیک» خواهد زد؟
 • مزایای تبدیل قراضه آهن به فولاد چیست؟
 • سازمان برنامه و بودجه: اصلاح بازار مسکن صرفا با برنامه‌های دولت محقق نمی‌شود
 • افزایش وام ضروری فرهنگیان به ۴۵ میلیون تومان/ جرئیات بیمه منازل فرهنگیان
 • متهمان ردیف اول و دوم ورشکستگی صنعت داروسازی مشخص شدند
 • مسابقه جذب سرمایه بین بانک‌ها به ضرر مردم تمام شد/ پشت پرده ورشکستگی موسسات مالی و اعتباری
 • جنجالی که دستمزد چاووشی برای خواندن در تلویزیون به پا کرد
 • گران‌ترین شهرهای جهان برای زندگی کدامند؟
 • گلایه خانم بازیگر از وجود لابی در سینمای ایران
 • سهم هر ایرانی از درآمد نفتی چقدر است؟
 • یک اشتباه رایج درباره منابع آلاینده‌ هوا
 • اسامی جدید، شگردی برای بازاریابی روانگردان‌ها / عوارض محرک “NPS”
 • حد کاهش قیمت دلار چقدر است؟
 • وام مسکن «زوجین» افزایش یافت + جزئیات
 • چه شد که دزدی قطعات خودرو کم شد؟
 • کارت‎خوان حذف می‌شود
 • کمک ۲ میلیارد تومان مردم قم به زلزله‌زدگان کرمانشاه
 • رئیس شورای سیاسی و سخنگوی حزب اسلامی کار انتخاب شد
 • ارزش هر بیت کوین به بالای ۱۰ هزار دلار رسید
 • رایزنی کویتی‌ها با سفرای ایران و عربستان
 • واکنش معاون دولت اصلاحات به گزارش BBC: بی تعارف اشتباهی به انتظار خاتمی برای براندازی نشسته‌اید
 • چرا مردم از سخنان رئیس‌جمهور ناراضی‌اند؟
 • گارد مجری مهم‌تر از سخنان رئیس مجریه
 • دلدادگی مجری به میهمان داد همه را در آورد
 • «عفرین» تنها نیست/ کشته شدن ۵۳ نظامی ترکیه
 • عباس سلیمی نمین : جهانگیری برای ریاست مجلس شانسی ندارد/انتقاد از لاریجانی توسط جریان احمدی‌نژاد برای خیرخواهی نیست