جدیدترین اخبار
۲۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۷ اجتماعی کد خبر :79380
دعوای مسئولان روی آنتن زنده

جنجال در تلویزیون بر سر حذف اعدام قاچاقچیان و توزیع مواد مخدر دولتی

بحث سخنگوی کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی و قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر بر سر موضوع حذف اعدام قاچاقچیان و توزیع مواد مخدر دولتی به‌روی آنتن زنده جنجالی شد.

به گزارش  تسنیم، در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری امشب (یک‌شنبه) موضوع کاهش مجازات قاچاقچیان مواد مخدر و توزیع دولتی مواد مخدر با حضور علی مؤیدی قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر و حجت‌الاسلام نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی قضائی مجلس شورای اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این برنامه حجت‌الاسلام نوروزی در پاسخ به سؤال مجری برنامه درباره چرایی کاهش مبنای اعدام قاچاقچیان از حمل و توزیع ۱۰۰ کیلوگرم تریاک به ۵۰ کیلوگرم اظهار داشت: در ابتدا تصمیم گرفته شده بود کسانی که از این به بعد بیش از ۵۰ کیلوگرم تریاک حمل و توزیع کنند به اعدام محکوم شوند و محکومان قبلی که بیش از ۱۰۰ کیلوگرم تریاک را حمل کرده بودند اعدام شوند، ولی دوستان ما براساس اصل ۲۹، به این طرح ایراد گرفتند و عنوان کردند که نباید تفاوتی بین این دو گروه قائل شد، لذا در این طرح میزان حمل تریاک برای قاچاقچیانی که بیش از ۵۰ کیلوگرم از این مواد را قاچاق می‌کنند با شرط دارا بودن سوء پیشینه قبلی به‌میزان ۱۵ سال، اعدام در نظر گرفته شد.

* سردار مؤیدی: مجلس در سال‌های اخیر ۹۹٫۵ درصد جامعه را نادیده گرفته و تنها به‌فکر نیم درصد قاچاقچیان مواد مخدر است

در ادامه این برنامه سردار مؤیدی در پاسخ به سؤال مجری برنامه درخصوص تأثیر این طرح بر روند قاچاق مواد مخدر گفت: متأسفانه در ۴، ۵ ماه گذشته جامعه ما در موضوع مبارزه با مواد مخدر با مطرح شدن مواردی همچون حذف اعدام قاچاقچیان و یا توزیع دولتی تریاک ملتهب شد و این تصور برای خیلی‌ها به وجود آمد که نظام رویکرد خود در مبارزه با مواد مخدر را تغییری ۱۸۰درجه‌ای داده است.

وی با بیان این‌که ستاد مبارزه با مواد مخدر با توجه به پویا بودن پدیده قاچاق مواد مخدر با اصلاحات قانونی کاملاً موافق است، افزود: اعدام در مجازات‌های ما آخرین زنجیره است و قطعاً نه‌تنها من بلکه کل نظام از اعدام هیچ فردی خوشحال نمی‌شود، ولی ما در رویکردهای خود باید برای تمام جامعه برنامه داشته باشیم؛ شما می‌بینید در جامعه ما ۹۶ درصد از جمعیت کشور افراد سالم هستند، ۳٫۵ درصد آسیب‌دیده مواد مخدر و تنها نیم درصد قاچاقی هستند، لذا این انتظار وجود دارد که مجلس پیش از هر موضوعی به‌فکر ۹۹٫۵ درصد جمعیت کشور باشد نه‌فقط نیم درصد قاچاقچی.

قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اضافه کرد: ما در شرایطی قرار داریم که معتادان رهاشده در خیابان به هیچ جایی دسترسی ندارند و اعتیاد، دانش‌آموزان و افراد سالم جامعه را تهدید می‌کند، ولی متأسفانه مجلس در سال‌های ۹۳، ۹۵ و ۹۶، ۹۹٫۵ درصد جامعه را نادیده گرفته و تنها به‌فکر نیم درصد مابقی‌ است.

* انتقاد تند رئیس آزمایشگاه پلیس مبارزه با مواد مخدر از نمایندگان مجلس / نشانه‌هایی از مصرف مواد مخدر جدید با آسیب‌زایی هزار برابر در ایران

در ادامه این برنامه خانم دکتر باهر استاد دانشگاه و رئیس آزمایشگاه پلیس مبارزه با مواد مخدر در تماسی تلفنی وارد موضوع شد و با انتقاد از بی‌توجهی نمایندگان مجلس به مواد جدید پرخطر اظهار داشت: در سال ۲۰۱۳ سازمان ملل NPSها را به‌عنوان مواد مخدر جدید معرفی کرد و نسبت به شیوع این مواد هشدار جدی داد و عنوان کرد که این مواد شایع‌ترین مواد دنیا بوده و میزان آسیب‌زایی آن هزار برابر مواد مخدر قبلی است و اثرات بسیار خطرناکی از جمله جنون و مرگ را به‌دنبال دارد.

وی با ابراز “در حال حاضر نشانه‌هایی از مصرف مواد مخدر جدید بسیار پرخطر در کشور ما وجود دارد”، گفت: متأسفانه در آینده نزدیک این تهدید به چالشی برای کشور ما تبدیل می‌شود و به نظر می‌رسد نمایندگان در این طرح خود می‌بایست به‌صورت آینده‌نگرتر به موضوع نگاه می‌کردند، چرا که این مواد پرخطر هیچ جایگاهی در طرح‌های نمایندگان مجلس ندارند.

* حجت‌الاسلام نوروزی: آیت‌الله آملی لاریجانی فرمودند دسترسی به مواد مخدر از خرید سبزی هم آسان‌تر است

در ادامه این برنامه حجت‌الاسلام نوروزی در واکنش به اظهارات دکتر باهر و علی مؤیدی گفت: من نه فرمایشات خانم دکتر و نه اظهارات سردار را قبول دارم، چرا که در طرح ما تنها قاچاقچیان مورد بحث بودند نه معتادان، ما یک کار کلی را شروع کردیم که ادامه‌دار است که بلافاصله بعد از این طرح سیاست‌های کلی نظام را که چراغ راه ما در این مسیر هستند پیگیری خواهیم کرد.

وی خطاب به مؤیدی اظهار کرد: سردار می‌گوید ما مواد مخدر رقیق را تحویل معتادان می‌دهیم؛ خوب، اسم این چیست؟ اصلاً سردار بفرمایند ما چقدر معتاد در کشور داریم؛ ما می‌گوییم ۵ میلیون نفر ولی آقایان می‌گویند ۴ میلیون، خوب در چنین شرایطی چقدر از این معتادان را دولت کنترل می‌کند؟ شما می‌بینید که چه‌تعداد معتادان در میدان شوش، خیابان سیروس و حتی قبرستان‌های اطراف شهر رها هستند، این در حالی است که در برنامه ششم توسعه مبارزه همه‌جانبه با مواد مخدر و روانگردان‌ها و مدیریت مصرف معتادان تصریح شده است.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ادامه داد: آقایان به ما حمله کردند که چرا گفتید تریاک دولتی، این در حالی است که دربرنامه ششم توسعه مدیریت مصرف مواد مخدر با هدف کاهش ۲۵درصدی اعتیاد صراحتاً ذکر شده و باید برای تغییر الگوی مصرف از مواد پرخطر به مواد کم‌خطر اقدام کنیم.

حجت‌الاسلام نوروزی خاطرنشان کرد: شخص آیت الله آملی لاریجانی فرمودند دسترسی به مواد مخدر از خرید یک بسته سبزی هم آسان‌تر است و قبلاً زمان دسترسی به مواد مخدر ۱۵ دقیقه بود و امروز ۷ دقیقه شده است. پس باید جواب داد که آیا اقدامات ما در این بخش مؤثر بوده؟! اگر مؤثر بود می‌بایست زمان دسترسی به مواد مخدر به ۵ یا ۶ ساعت می‌رسید نه ۷ دقیقه.

* اعدام قاچاقچیان تأثیری بر خانواده آنها هم نداشته / خانواده قاچاقچیان یا داعشی شده‌اند یا به‌سمت مواد مخدر رفته‌اند

وی با بیان این‌که در حال حاضر حدود ۵۳۰۰ نفر در زندان‌های کشور در انتظار اجرای حکم اعدام هستند ادامه داد: ما براساس این آمار مطالعه کردیم که آیا خانواده قاچاقچیانی که پیش از این اعدام شده‌اند از قاچاق مواد مخدر ترسیده‌اند و به‌سمت آن نرفته‌اند؟ آیا در شرایطی که ما حتی به خانواده قاچاقچیان اجازه کار نمی‌دادیم موفق شدیم؟ در حالی که می‌بینیم خانواده این اعدام‌شدگان یا داعشی شده‌اند یا به‌سمت مواد مخدر رفته‌اند.

* سردار مؤیدی: احمدشهید هم گفت اگر سوئد جای ایران بود مجازات سخت‌گیرانه‌تری برای قاچاقچیان مواد مخدر داشت

در ادامه این برنامه مؤیدی در واکنش به اظهارات نوروزی گفت: ایشان حق دارند حرف ما را قبول نداشته باشند، ولی من حرف اصلی ایشان را قبول دارم و مردم انتظار دارند که نمایندگان آنها در مجلس همه ۹۹٫۵ درصد مردم را هم ببینند.

وی خطاب به نوروزی گفت: در شرایطی که مواد مخدر جوان‌های ما را از پای در می‌آورد و باید برای دانش‌آموزان، جوانان و تمام اقشار جامعه برنامه داشته باشیم، شاهدیم که در چند سال گذشته مجلس تنها به موضوع مجازات قاچاقچیان ورود کرده است، در حالی که این انتظار از سوی مردم وجود دارد که مجلس ۹۹٫۵ درصد دیگر جامعه را هم ببیند. شما در سال ۹۳ مسیر دادرسی را عوض کردید و در ۹۵ و ۹۶ به مجازات قاچاقچیان ورود کردید. در چند سال اخیر کمیسیون حقوقی قضایی مجلس بیش از ۱۶ جلسه در رابطه با نیم درصد قاچاقچی جامعه داشته است ولی این انتظار وجود دارد که برای ۹۹٫۵ درصد مابقی نیز فکر کند و بسته‌های پیشگیری و درمان و صیانت را تدوین کنید و پس از آن سراغ موضوع مقابله بروید.

سردار مؤیدی اضافه کرد: باید قبول کرد کشور ما کنار کشور افغانستان در دریایی از مواد مخدر قرار دارد و اگر سوئد هم به‌جای ما بود حتماً مجازات‌های آن کشور برای قاچاقچیان مواد مخدر سخت‌گیرانه‌تر از ما بود. من در جلسه‌ای احمد شهید را دیدم و به او گفتم اگر کشورهای اروپایی و سوئد هم جای ایران بودند چنین مجازات‌هایی برای قاچاقچیان در نظر می‌گرفتند و او نیز پاسخ داد، “مطمئناً اگر سوئد هم جای شما بود، مجازات‌هایش سخت‌گیرانه‌تر بود”.

قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با انتقاد از اظهارات برخی نمایندگان مجلس در خصوص توزیع دولتی تریاک گفت: بعضی‌ها به‌راحتی می‌آیند و می‌گویند “مواد مخدر را توزیع کنید یا مواد مخدر را ترانزیت کنید” در حالی که ما در دنیا در مبارزه با مواد مخدر پیشتاز هستیم.

* حجت‌الاسلام نوروزی: ستاد بگوید با بودجه هزار میلیارد تومانی چه‌کار کرده است/ایران بیشترین اعدام دنیا به‌نسبت جمعیت کشورها را دارد

در ادامه این برنامه حجت‌الاسلام نوروزی در واکنش به سخنان مؤیدی و پاسخ به سؤال مجری برنامه درباره این‌که چرا مجلس وارد موضوع درمان معتادان نشده است، گفت: آقای مؤیدی فکر می‌کند ما ستاد مبارزه با مواد مخدر هستیم و ایشان نماینده مجلس.

وی اضافه کرد: شما هزار میلیارد تومان بودجه دارید، چرا این اقدامات را انجام ندادید، خوب انجام دهید، ما کشوری در دنیا هستیم که به‌نسبت جمعیت بیشترین اعدام‌ها را داشته‌ایم.

حجت‌الاسلام نوروزی گفت: مگر این‌همه بودجه برای انسداد مرزهای سیستان ندادیم، ولی چه اتفاقی افتاد؟ من در زندان لاجوردی چناران از رئیس زندان پرسیدم و ایشان به من گفتند، که بین ۸۰۰ زندانی این زندان ۶۰۰ نفر آنها معتاد هستند؛ خوب این افراد مواد مخدر را از کجا می‌آورند. آقایان فقط می‌گویند “اعدام کنید”، این در حالی است که باید بگویند با هزار میلیارد تومان چه‌کار کرده‌اند؟ چند کمپ ماده ۱۶ ساخته‌اند؟

وی گفت: ما نمی‌گوییم قاچاقچیان اعدام نشوند، بلکه برای آنها مجازات‌های ۲۰ تا ۳۰ سال حبس در نظر گرفته‌ایم. چرا زندان‌ها را به بخش خصوصی نمی‌دهید که حاضرند با نصف این مبلغ زندان‌ها را کنترل کنند؟

* سردار مؤیدی: آقای نوروزی در صحن مجلس داد می‌کشد ۶ میلیون معتاد داریم/ بودجه ما کمتر از یک‌چهارم هزار میلیاردی است که ایشان می‌گویند

سردار مؤیدی در ادامه این بحث گفت: آقای نوروزی در مجلس داد می‌کشد که ما ۶ میلیون نفر معتاد در کشور داریم، در حالی که آمارهای سال ۹۰ حاکی از یک میلیون و ۳۵۰ هزار معتاد و شیوع‌شناسی سال ۹۴ حاکی از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار معتاد مستمر در کشور است که بعضی از آنها تفننی مصرف می‌کنند یا ایشان می‌گویند هزار میلیارد تومان بودجه به ستاد اختصاص داده شده است در حالی که یک‌چهارم آن را داده‌اند و در سال ۹۶ کمتر از ۲۵۰ میلیارد تومان برای پیشگیری، درمان، اشتغال معتادان، مقابله و غیره به ستاد اختصاص یافته است، لذا به کار بردن این اعداد جفا به صدها هزار نفر است که امنیت مردم را تأمین می‌کنند.

وی با تأکید بر این‌که مسئله قاچاق مواد مخدر و اعتیاد یک مسئله جهانی است خواستار نگاه علمی مجلس به موضوع مبارزه با مواد مخدر شد و افزود: در سال ۲۰۱۳ آمارهای بین‌المللی حاکی از اعتیاد ۲۳۷ میلیون نفر در کل دنیا بود، ولی امروز آمارهای بین‌المللی تعداد معتادان را ۲۵۰ میلیون نفر اعلام می‌کند؛ این نشان می‌دهد که این موضوع تنها مختص کشور ما نیست و یک تهدید جهانی است.

سردار مؤیدی اضافه کرد: ما به هیچ وجه نگاهمان مبتنی بر اعدام نیست ولی هر روزه تحقیقات گسترده‌ای در مراکز تحقیقاتی و علمی انجام می‌شود و پیوست‌های علمی زیادی در موضوع مبارزه با مواد مخدر وجود دارد.

* حجت‌الاسلام نوروزی: آمار معتادان را کم می‌دهید تا بگویید کارمان درست است/ چطور ممکن است ۵ تن مواد مخدر با عبور از این‌همه پاسگاه‌ها به تهران برسد؟

حجت‌الاسلام نوروزی در ادامه در پاسخ به اظهارات مؤیدی گفت: همان‌طور که شما نیز حضور داشتید ما آمار ۱۰ساله بودجه شما را اعلام کردیم، شما بگویید؛ ۵ تن مواد مخدر چگونه می‌تواند از مرزهای کشور که مجهز به انواع دستگاه‌های الکترونیکی اپتیکی، دیوار و تجهیزات انسدادی است بگذرد و از پاسگاه‌های متعدد بین‌راهی عبور کرده و به تهران برسد؟

وی با انتقاد از آمار ارائه‌شده از سوی مؤیدی گفت: شما آمارها را کم اعلام می‌کنید تا بگویید کار ما درست است در حالی که وقتی در خیابان شوش و یا سیروس قدم می‌زنید می‌بینید در ملأ عام معتادان در حال مصرف مواد مخدر هستند.

حجت‌الاسلام نوروزی اضافه کرد: اگر همین سه میلیون نفر معتاد را هم در نظر بگیرید که هر کدام روزانه یک گرم مواد مخدر مصرف می‌کنند، روزانه چند کیلوگرم مواد مصرف می‌شود؟ چطور این حجم از مواد از مرزهایی که آن را مسدود کردیم، دیوار کشیدیم و سیم‌خاردار گذاشتیم رد می‌شود و وارد تهرانی می‌شود که تمام خیابان‌های آن دوربین دارد؟

* سردار مؤیدی: در زندان‌های کشورهای خارجی با ۵۰ گیت و بادی اسکنر هم مواد مخدر وجود دارد

سردار مؤیدی در پاسخ به انتقاد سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس درباره چگونگی ورود مواد مخدر به زندان گفت: من به یک کشوری سفر کردم و از یکی از زندان‌های آنها بازدید کردم و در حالی که این زندان ۵۰ گیت و بادی اسکنر داشت وقتی از زندانیان سراغ مواد مخدر را می‌گرفت گفتند “هر مواد مخدری که بخواهید در زندان هست”؛ خوب باید قبول کنید که قاچاق مواد مخدر یک مافیا است.

حجت‌الاسلام نوروزی در واکنش به این اظهارات گفت: من به‌عنوان کسی که ۱۰ سال در زندان‌های عراق بودم و ۴۰ هزار آزاده حرف من را می‌شنوند می‌گویم، در زندانی که ۲ هزار نفر ما در آن زندانی بودیم، در شرایطی که همه زندانیان جوان و در اوج شور و شهوت جوانی بودند هیچ خلافی رخ نمی‌داد آن هم در کشوری که صدام سعی می‌کرد جوانان ما را منحرف کند؛ امروز در زندان وکیل‌آباد مشهد روزانه ۳۰ روحانی تبلیغ می‌کنند خوب با وجود این، چرا وضعیت این‌چنین است؟

* طرح جدید توزیع مواد مخدر پس‌فردا ارائه می‌شود / سردار مؤیدی: در هیچ جای دنیا چیزی به‌اسم توزیع دولتی مواد مخدر وجود ندارد

در پایان این برنامه حجت‌الاسلام نوروزی در پاسخ به سؤال مجری در خصوص موضوع توزیع دولتی مواد مخدر، اظهار داشت: بعد از جلسه کمیسیون که سردار نیز در آن حضور دارند، دکتر دهقان پیشنهاد اضافه شدن تبصره‌ای به‌منظور قطع رابطه معتادان با قاچاقچیان مطرح کرد و مقرر شد با توزیع مواد مخدر رقیق مصرف را مدیریت کنیم. ولی پس از مصاحبه‌های انجام‌شده و تذکراتی که داده شد فعلاً موضوع متوقف شد ولی آقای «یوسفیان‌ملا» طرح جدید را در این باره آماده کرده‌اند که پس‌فردا ارائه می‌شود.

سردار مؤیدی نیز در پایان با انتقاد از سخنان غیرعلمی مطرح‌شده، خاطرنشان کرد: در هیچ جای دنیا چیزی به‌اسم توزیع دولتی مواد مخدر وجود ندارد چرا که در نگاه علمی مواد مخدر شامل تریاک، هروئین و کراک است، این در حالی است که در برخی از کشورهای دنیا بعضی مواد روانگردان به‌صورت موردی به افرادی خاص برای مصرف در مکان‌های خاص داده می‌شود.

Ad

Ad

روی خط خبر

 • افزایش ۲ برابری مخاطبان سینماها در مهرماه ۹۷
 • گورخر‌ها باز زنده‌به‌گور شدند؟
 • دستگیری ۵۳ متهم ارزی در ۱۰ روز گذشته/ فردی ۲۴۰ میلیون دلار ارز دولتی در بازار آزاد فروخته است
 • جزئیات جریمه ارشادی در فاز دوم طرح کاهش آلودگی هوا
 • قیمت رقیبان نفت ایران کاهش یافت
 • انتشار نخستین تصاویر از درون یک پایگاه ضدایرانی در سوریه
 • دستاورد‌های ایران از بحران خاشقجی
 • مشکل کونلون بانک چین با بازرگانان ایرانی چیست؟
 • آمریکا در زمینه برجام شکست خورده تاریخ است
 • سریال جنجالی «ممنوعه» رفع توقیف می‌شود
 • تغییر بدنه کیوسک‌های مطبوعات/ شرط ماندگاری مشاغل آلاینده در تهران
 • ۵ گور جان به در برده از انتقال مرگبار «فرار» کردند!
 • ژاله علو، کارگردانی می‌کند
 • زیرساخت‌های اجرای طرح «کاهش» آماده است
 • قیمت سکه امروز به ۴میلیون و۳۲۰ هزارتومان رسید
 • عمران خان با پادشاه عربستان دیدار کرد
 • تحریم‌ها بهانه‌ جولان بنگاههای دولتی نشود
 • توضیحی درباره وضعیت «دراویش» در زندان
 • نماینده دادستان: گوشی آیفون لوکس نیست
 • جانبداری سعد حریری از عربستان در پرونده ترور خاشقجی
 • پرونده خاشقجی نیاز به تحقیقات جدی بین المللی دارد
 • پخش انیمیشن پرطرفدار ایرانی در برنامه «آپاراتچی»
 • واکنش سازمان محیط زیست به تعویق اجرای سراسری طرح «کاهش»
 • باغچه لی: از ائتلاف با اردوغان خارج می شویم
 • بیمارستان‌ها و داروخانه‌های سمنان به کیسه‌های پلاستیکی “نه”گفتند
 • سفیر یونان در آنکارا به وزارت خارجه ترکیه احضار شد
 • انفجار خودروی بمب گذاری شده در موصل
 • تالار شیشه ای بورس قرمز پوش شد
 • بانک مرکزی چین ۱۷میلیارد دلار نقدینگی به بازار تزریق کرد
 • شریعتمداری برنامه های خود را برای فعالان بخش خصوصی تشریح کرد
 • Ad