جدیدترین اخبار
۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۱ اقتصادی کد خبر :78587

دولت تدبیر و امید شتاب لازم برای ایجاد رونق را نداشت

رئیس اسبق بانک مرکزی با بیان این که دولت تدبیر و امید شتاب لازم برای ایجاد رونق را نداشت افزود در برخی بخش‌ها مانند سیاست‌های مالی و بودجه‌ای، سیاست‌های ارزی و اصلاح نظام بانکی شتاب کافی برای رسیدن به رونق اقتصادی وجود نداشته‌است.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم؛ طهماسب مظاهری در مورد کابینه اقتصادی پیشنهادی از سوی رئیس‌جمهور برای تشکیل دولت دوازدهم، گفت: آقای روحانی توانست رأی مردم جذب و مسئولیت دولت دوازدهم به عهده دارد و با استفاده از تجربیات سال‌های قبل از ریاست جمهوری و بالأخص تجربه دوره نخست ریاست جمهوری خود با شناختی که از افراد و شرایط کشور و اقتصاد ایران دارد، بهترین ترکیبی که به نظرش رسیده بود، انتخاب کرده است.

وی افزود: وزرا و کابینه دولت بایستی با سلیقه، ذائقه و برنامه‌های رئیس‌جمهور همخوانی داشته باشد. اگر تمام افراد پیشنهادی از مجلس رأی اعتماد کسب کنند؛ انشا الله همه کمک کنیم که این ترکیب بتواند اولویت‌های کشور را با سرعت و کیفیت بهتر جلو و پیش ببرد.

موتور اقتصاد در دولت یازدهم روشن نشد
وزیر اسبق اقتصاد تصریح کرد: البته این نکته قابل‌ذکر است که دولت نخست آقای روحانی بسیاری از ایرادات، اشکالات و مسیرهای غلط و خطاهای سیاست‌گذاری در دولت احمدی‌نژاد را اصلاح کرد که تقریباً همه کارشناسان به این موضوع واقف‌اند که در برخی موارد و سیاست‌ها ۱۸۰ درجه تغییر کرد که نکته برجسته در دولت یازدهم بود.

مظاهری ادامه داد: البته دولت یازدهم در اصلاح برخی از سیاست‌ها، سرعت کافی و شتاب حداقلی که بتواند خرابی‌های دولت آقای احمدی‌نژاد را جبران کند و باعث رونق شود را نداشت.

به گفته وی، دولت یازدهم توانست نرخ رشد تورم ۴۰-۴۵ درصدی در دولت دهم را امروز به نرخ معقول ۸-۹ درصد، یا حداکثر ۱۰ الی ۱۱ درصدی کاهش و اصلاح‌شده که این نرخ قابل‌تحملی برای مردم است، زیرا نرخ تورم ۴۵ درصدی اصلاً قابل‌تحمل نبود و این اثر برگشت از سیاست‌های غلط در دولت احمدی‌نژاد بود.

رئیس اسبق بانک مرکزی تأکید کرد: کاهش نرخ تورم در دولت یازدهم همگام و هم‌زمان بارونق نبود و این‌ به دلیل شتاب کم در اصلاح سیاست‌ها بود؛ همچنین تصمیماتی در مورد نظام بانکی، نرخ ارز و فضای کسب‌وکار گرفته شد، اما به دلیل شتاب کم، نتوانست به نتیجه برسد و موتور اقتصاد را راه بیندازد.

سیف ماندگار شود
مظاهری بیان کرد: امیدوارم کابینه دولت دوازدهم بتواند در بخش اقتصادی؛ اصلاحات سیاستی اقتصاد را که منجر به کاهش نرخ رشد تورم و یا آرامشی که در بازار ارز و سرمایه‌گذاری ایجادشده را حفظ کند تا دوباره تبدیل به تلاطم نشود، زیرا کمبود جدی که وجود دارد.

وی بابیان اینکه شتاب اقدامات اصلاحی، بهبود فضای کسب‌وکار و تعیین تکلیف نظام بانکی باید به ثمر برسد، گفت: دوات دوازدهم باید با شتاب این اقدامات را اجرایی کند و با ترکیبی آقای روحانی انتخاب‌ کرده است (البته نمی‌دانم قرار است آقای سیف در ریاست بانک مرکزی ابقا شود یا نه) و چون ایشان در دولت یازدهم حضور داشتند؛ به امور شناخت دارند؛ توصیه می‌کنم که سیاست‌های گذشته را ادامه دهند و با تغییراتی که در کابینه انجام‌شده کار را پیش خواهند برد.

کرباسیان سواد اقتصادی دارد
کارشناس مسائل اقتصادی در مورد انتخاب و معرفی مسعود کرباسیان به‌عنوان وزیر پیشنهادی وزارت اقتصاد، اظهار کرد: آقای کرباسیان از درون وزارت اقتصاد انتخاب‌شده و فرد آشنایی به امور این وزارتخانه است، زیرا ۸ سال در وزارت اقتصاد فعالیت کرده است. ۴ سال در دوره وزارت آقای طیب نیا و ۴ سال در دوره‌ای که بنده وزیر اقتصاد بودم، ایشان در گمرک کار کردند.

وزیر اسبق اقتصاد تصریح کرد: آقای کرباسیان ۲۰ سال هم در دستگاه‌های اجرایی کشور فعالیت کرده و به مسائل اجرایی کشور آشنا هستند؛ از طرفی به سواد این امر (اقتصاد) مسلط است و حتماً می‌تواند باتدبیر، سیاست‌های درست را همراه با شتاب دادن به اصلاحات اقتصادی موردنیاز کشور در برنامه قرار داده و اجرایی کند.

وی در مورد انتقادی که به آقای کرباسیان مطرح می‌کنند که ایشان اقتصاددان نیستند، گفت: اینکه تحصیلات دانشگاهی فردی اقتصاد نبوده باشد، یک بحثی است و اینکه اقتصاد مملکت را نشناسد بحثی دیگر. در حدی که شناخت دارم؛ کرباسیان سال‌هاست از دوران دولت مهندس موسوی که بنده در سازمان برنامه‌وبودجه (سال ۶۳ و ۶۲) کار می‌کردم با ایشان آشنا شدم که در معاونت برنامه‌ریزی سازمان برنامه‌وبودجه مشغول به فعالیت بود.

مظاهری بابیان اینکه کرباسیان از سال ۶۳ در دولت حضورداشته و فعالیت کرده‌ است، بیان کرد: وی هیچ‌گاه در بخش خصوصی فعالیت نکرده و نبوده‌ است و به اقتصاد ایران و مسائل مملکت آشنا بوده و تجربه‌ عمیقی دارد و هر دستگاه و بخشی که فعالیت کرده، چه در دولت و چه شهرداری اثربخش بودند.

کرباسیان با اقتصاد ایران بیگانه نیست
وزیر اسبق اقتصاد تصریح کرد: اصلاحاتی که چه دوره وزارت بنده که در گمرک بوده‌اند و چه دوره‌ وزارت آقای طیب نیا در وزارت اقتصاد، تحول و اجرای طرح جامع گمرکی را اجرایی کردند و اجرای این اصلاحات در نظام گمرکی موضوعی است که تقریباً همه دولت‌مردان و فعالان بخش خصوصی به آن اذعان داشته و دارند که گمرک سابق و گمرک امروز که ایشان تحویل داد، خیلی منظم‌تر در خدمت اقتصاد کشور است؛ البته هنوز جای کار دارد اما تحول خوبی در این بخش ایجاد کردند.

وی شناخت کافی از مملکت و اقتصاد کشور را یکی از الزامات فردی دانست است می‌خواهد وزیر اقتصاد شود، گفت: رشته تحصیلی و دکترای کرباسیان، مدیریت بازرگانی است که به موضوع مبارزه با فساد اقتصادی نزدیک بوده و همزادی دارد؛ این‌گونه نیست که کرباسیان با اقتصاد ایران بیگانه باشد.

وزیر اقتصاد خوانده نمی‌تواند همه سیاست‌ها را تبیین کند
مظاهری تأکید کرد: علاوه بر این وزیر پیشنهادی برای وزارت اقتصاد، با شناخت از اقتصاد کشور، دارای تجربه در دولت (سازمان برنامه‌وبودجه) و شهرداری است؛ البته وی در تیم وزارت اقتصاد، حتماً از افرادی که صاحب‌نظر در رشته علوم نظری اقتصادی هستند، استفاده و کمک خواهد گرفت.

وزیر اسبق اقتصاد در دولت اصلاحات گفت: یک وزیر اقتصاد هر میزان هم که درس اقتصاد خواند باشد، نمی‌تواند همه سیاست‌های اقتصادی موردنیاز برای وزارتخانه را به‌تنهایی تبیین و تعیین کند و باید از یک تیم فنی کارشناسی کمک بگیرد؛ آقای کرباسیان حتماً هم در کنار تحصیلاتشان از یک تیم صاحب‌نظر اقتصادی بهره‌مند خواهند گرفت و درصورتی‌که مجلس رأی اعتماد به ایشان دهد، بتوانند مأموریت خود را به‌خوبی انجام دهد.

سیاست‌های مالی و بودجه‌ای نیازمند خانه‌تکانی/کسی به خود نمره پایین نمی‌دهد
مظاهری در مورد سازمان برنامه‌وبودجه، عنوان کرد: توصیه می‌کنم تغییرات و اصلاحاتی در سیاست‌های مالی و بودجه‌ای دولت انجام شود زیرا یکی از مهم‌ترین دلایل عدم توفیق در رونق اقتصادی کشور، سیاست‌های مالی و بودجه‌ای دولت یازدهم در این چهار سال بود و باید تجدیدنظری در سیاست‌های مالی انجام شود.

وی در مورد اینکه آقای نوبخت به عملکرد اقتصادی دولت نمره ۲۰ و حتی ۲۲ داده‌اند؛ نظر شما در این مورد چیست؟ گفت: هرکسی برگه امتحانی خود را که تصحیح می‌کند به خود نمره بیست می‌دهد و لازم نیست که بررسی کند و ببیند؛ چه چیزی نوشته است.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: نمره به عملکرد را باید کسانی غیر از آقای نوبخت بدهند؛ سعدی دریکی از حکایت‌های خود گلستان تعبیر با این مضمون دارد که هرکسی فکر می‌کند خودش عاقل‌ترین فرد و فرزندش زیباترین موجود دنیاست؛ نمره دادن باید از طریق ذی‌نفع آن موضوع انجام شود.

به گفته رئیس اسبق اقتصاد، اگر از فردی بخواهد به خودش نمره دهد، اگر خیلی منصف باشد، حداقل ۱۷ خواهد داد؛ البته آقای نوبخت و دولت حداکثر تلاش خود را کرده‌اند، اما نمره‌ای که وی در مورد عملکرد خود داده ازاین‌جهت درست است که تائید می‌کند ایشان حداکثر کوشش خود را در چهارساله دولت یازدهم و در هفت روز هفته برای انجام خدمات موردنیاز دولت به‌کاربرده‌اند و از هیچ تلاشی که به ذهنشان برسد یا در توانشان باشد، فروگذار نکرده‌اند؛ در این شکی نیست و ازاین‌جهت نمره ۲۰ یا ۲۲ عدد درستی است که خودشان داده‌اند؛ وی حاصل عملکرد و نتیجه آن را باید از بیرون از دولت پرسید.

دولت تدبیر و امید شتاب لازم را برای ایجاد رونق اقتصادی نداشت
مظاهری در مورد اینکه چه نمره‌ای به عملکرد اقتصادی دولت می‌دهد؟ گفت: نمره نمی‌دهم؛ زیرا نمره دادن به کار کیفی بی‌محتواست؛ اما در بحث فنی اشاره کردم که دولت تدبیر و امید در جهت اصلاح سیاست‌ها اقدام کرد، اما در برخی بخش‌ها شتاب کافی و لازم را نداشت تا بتواند اثرگذار باشد.

وی افزود: در چهار سال گذشته مسیر حرکت دولت را اصلاح کردند، اما در برخی بخش‌های مانند سیاست‌های مالی و بودجه‌ای، سیاست‌های ارزی و اصلاح نظام بانکی شتاب کافی برای رسیدن به رونق اقتصادی وجود نداشته‌اند؛ مانند هواپیمایی که می‌خواهد پرواز کند و باید از باند فرودگاه شروع کرده و سرعت خود را به ۲۵۰ کیلومتر در ساعت که لازمه پرواز است، برساند و بعدازآن تا پرواز کند؛ اگر این سرعت وجود نداشته باشد؛ هرچند که جهت صحیح است، اما شتاب لازم برای پرواز و اوج گرفتن، ایجاد نخواهد شد.

رئیس اسبق بانک مرکزی بابیان اینکه سیاست‌های اخاذ شده در دولت آقای روحانی نسبت به دولت آقای احمدی‌نژاد بسیار درست، کامل‌تر و دقیق‌تر بود، اظهار کرد: خطاهای گذشته را در بخش بزرگی پوشاند، اما شتاب لازم را برای اینکه از باند، کنده‌شده و پرواز کند را نداشت.

وبگردی

روی خط خبر

 • یا چک شدن حساب بانکی یا انصراف از دریافت یارانه نقدی!
 • ۸ نفر و یک شرکت گری مارکت از رانت واردات هزار میلیارد سود کردند
 • محبوب‌ترین انرژی‌های پاک در سرمایه‌گذاری جهانی کدامند؟
 • افشاگری درباره پشت‌پرده بیت‌کوین
 • وزارت خارجه نسبت به تحولات عفرین واکنش نشان داد
 • دبیر شورای نگهبان: اغتشاشات اخیر ادامه فتنه‌ ۸۸ بود /برخی در لباس روحانیت گرفتار تشریفات هستند
 • رشیدپور و مدیری، بازیکنان تخریبی رسانه ملی!
 • خرازی با اسد دیدار کرد
 • تعطیلی دولت آمریکا یعنی چه؟
 • الجبیر: حمایت‌های مالی و تسلیحاتی ایران از أنصارالله متوقف شود!
 • وزارت امور خارجه به جای تهدید، پاسخ سوال منتقدان را بدهد
 • نرخ تورم به ۸.۲ درصد رسید
 • دردسرهای نظام ارزی مبهم برای تجار شناسنامه‌دار
 • تذکر کتبی ۲۰ نماینده به رئیس‌جمهور درباره انتقال آب دریای خزر
 • نامه مهناز افشار به معصومه ابتکار
 • گسترش یگان‌های نیروی دریایی ارتش تا مدار ۱۵ درجه برای نخستین بار
 • مشکل فنی دلیل قطع «کودک شو»
 • هیچ کس با شبکه‌های مجازی مخالف نیست/ دغدغه مردم بی‌بند و باری است
 • جمع آوری دستفروشان خیابان ولیعصر از امروز
 • دانش آموزان فعال “کلبه بازیافت مدارس” غرب تهران بن کتاب می‌گیرند
 • اجازه هیچ‌گونه تهدید از خاک کردستان علیه ایران را نخواهیم داد
 • دستمایه‌های امید درکشور بی‌شمار است
 • تحول در آموزش و پرورش نیازمند تغییر در ساختار مدیریت و تجهیزات است
 • سفیر چین در ایران: آماده بیشترین همکاری با خانواده‌های درگذشتگان سانچی هستیم
 • چرا قیمت دلار سر به فلک کشیده است؟
 • واکنش سیدعلی خمینی به اعتراضات اخیر: تمام مشکلات ما از دشمن بیرونی نیست
 • چهار شرکت دیگر هم مجوز پیش فروش خودرو را دریافت کردند؛ تعداد شرکت‌های مجاز به ۱۷ رسید
 • علم الهدی:مشهد را سیبل کرده اند / ندای اسلام از این شهر می آید
 • دادگاه عالی عراق درخواست پارلمان برای تغییر تاریخ انتخابات را رد کرد
 • ۱۸ هزار میلیارد تومان از بودجه‌های عمرانی پرداخت نشد