مردم شبکه برق را از “وضعیت قرمز” خارج کردند

۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۷  /   /  کد خبر: 64378
مردم شبکه برق را از “وضعیت قرمز” خارج کردند

ادامه روند کاهشی مصرف برق که ناشی از صرفه جویی صورت گرفته از سوی مشترکان بخش خانگی بود، موجب شد تا شبکه برق کشور از وضعیت قرمز خارج شود.

به گزارش  تسنیم، امروز (جمعه ششم مردادماه) در میانه ایامی هستیم که به دلیل افزایش ۳ تا ۵ درجه ای دما در سراسر کشور به عنوان هفته پرخطر برای شبکه برق کشور نام گرفته که این ایام از روز چهارشنبه (چهارم تیرماه) آغاز شده و حداقل تا روز دوشنبه (نهم تیرماه) ادامه دارد.

پیش از چهارشنبه، پیک مصرف برق کشور به بیش از ۵۳ هزار و ۶۰۰ مگاوات رسیده بود و با توجه به اینکه به طور معمول هر درجه افزایش دمای هوا، به افزایش ۵۰۰ تا ۷۰۰ مگاواتی مصرف برق کشور ناشی از افزایش استفاده از وسایل سرمایشی می انجامد، پیش بینی شده بود که در صورت عدم صرفه جویی از سوی مردم، رکورد تاریخی مصرف برق کشور که در روز چهاردهم تیرماه با ثبت مصرف لحظه ای ۵۵ هزار و ۳۶۴ مگاوات رقم خورده بود، باز هم شکسته شده و شبکه برق کشور در وضعیت قرمز قرار بگیرد. در این شرایط وقوع خاموشی های گسترده در کلانشهرها دور از انتظار نبود؛ اما مردم با درک این شرایط، اقدام به صرفه جویی در مصرف برق در ساعات پیک کردند.

صرفه جویی مشترکان خانگی در مصرف برق اگرچه به اندازه ۱۰ درصدی که به عنوان میزان صرفه جویی مطلوب عنوان شده، نبود اما حدود ۳ تا ۴ درصد صرفه جویی در ۴۸ ساعت گذشته از سوی مردم در مصرف برق اعمال شده که همین صرفه جویی، موجب شد تا شبکه برق کشور از حالت اضطرار و وضعیت قرمز دور شود.

روز گذشته (پنجم مردادماه) پیک روزانه مصرف برق در ساعت ۱۴ و ۱۲ دقیقه به میزان ۵۱ هزار و ۹۵۸ مگاوات به ثبت رسید که در مقایسه با پیک مصرف برق در روز قبل (چهارم مردادماه) کاهشی ۸۷۴ مگاواتی داشت.

در صورتی که مشترکان بخش خانگی به صرفه جویی در مصرف برق ادامه دهند، این روزها را بدون بروز مشکل در تأمین برق و بدون خاموشی سپری خواهیم کرد اما اگر مردم به مدیریت مصرف و صرفه جویی در ساعات پیک مصرف برق (۱۲ تا ۱۶ و ۲۰ تا ۲۳) بی توجهی کنند، دوباره شبکه برق کشور به دلیل افزایش بار توزیع و مصرف برق به شرایط اضطرار و وضعیت قرمز باز می گردد و احتمال بروز خاموشی های گسترده دوباره مطرح می شود.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها