نظر اتاق اصناف درباره فروشگاه بزرگ ترکیه در تهران

۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۶  /   /  کد خبر: 64375
نظر اتاق اصناف درباره فروشگاه بزرگ ترکیه در تهران

سخنگوی اتاق اصناف ایران گفت: برای کنترل واردات پوشاک باید از ابزار قانونی تعرفه واردات اقدام کرد و در تعیین این تعرفه نظر تولید کننده و کارشناس داخلی لحاظ شود، اما مانعی نمی‌توان ایجاد کرد.

مجتبی صفایی در  تسنیم در خصوص تاسیس مرکز تجاری ترکیه در ایران اظهار کرد:درباره واردات کالای مشابه داخلی همواره دغدغه وجود دارد و واردات غیرقانونی آن نیز تبدیل به معضلی برای کشور شده است و درباره واردات غیر قانونی کالا همه مسئولان تأکید خاصی بر جلوگیری از ورود آنها به کشور دارند.

وی افزود: بر اساس مبارزات انجام‌شده جلوی ورود کالای قاچاق به صورت مقطعی به کشور گرفته می‌شود، اما در شرایط دیگر دوباره وارد کشور می‌شود.

سخنگوی اصناف ایران با اشاره به واردات غیر قانونی کالا به کشور ادامه داد: در کشور منعی برای جذب سرمایه گذار خارجی نداریم و اولویت های آن را نیز دولت تعیین می‌کند تا از نظام داخلی حمایت شود.

وی تصریح کرد: اگرکالایی ارزان‌تر در اختیار مصرف کننده قرار گیرد یا به نحوی سیر تولید و توزیع تسریع یابد، ایرادی ندارد، اما اولویت با کالاهای داخلی است و در صورتی که کالایی تولید داخلی نداشت آن موقع باید اقدام به واردات شود.

صفایی با بیان اینکه اصناف در حوزه پوشاک معتقد به حمایت از تولید داخلی هستند گفت: اگر مانعی ایجاد کنیم که پوشاک کشورهای دیگر حق حضور در بازار ما را نداشته باشند در این صورت ممکن است آنها نیز اجازه صادرات کالاهای ایرانی را به کشور خود ندهند.

وی افزود: درصورتی‌که مجموعه‌ای اقدام به واردات قانونی کالا به کشور داشته باشد و لطمه‌ای نیز به تولید داخلی نزند نباید به آن خرده گرفت، زیرا می‌تواند اجناس را به قیمت مناسب‌تری به‌دست مصرف‌کننده برساند.

WTO به زودی بازارهای صادراتی ایران در عراق و افغانستان را می‌گیرد

صفایی تأکید کرد: مردم ما نیز باید به این باور برسند که خرید کالای ایرانی فرصت شغلی برای ما ایجاد و بزه‌های اجتماعی را تقلیل می‌دهد اما استفاده از کالای خارجی با از بین بردن فرصت های تولید داخلی میزان آسیب‌های اجتماعی را در کشور بالا می‌برد.

وی افزود: تولید کنند های ما نیز باید کالای مورد نظر مصرف‌کنندگان را تولید کنند و به مصرف‌کنندگان تکلیف نکنند که باید کالای تولید شده را حتماً خریداری کنند، زیرا با این رویکرد نمی‌توانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم.

صفایی گفت: در حال حاضر افغانستان به wto پیوسته است و در آینده نزدیک عراق نیز به سازمان تجارت جهانی می‌پیوندد. این امر به معنی گرفته شدن بازارهای ایران است و اگر فکر جدی نشود وضعیت اقتصادی ما در آینده نزدیک دچار چالش می‌شود.

سخنگوی اصناف ایران اظهار داشت:برای کنترل واردات پوشاک باید از ابزار قانونی تعرفه واردات اقدام کرد و در تعیین این تعرفه نظر تولید کننده و کارشناس داخلی لحاظ شود، اما مانعی نمی‌توان ایجاد کرد.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها