جدیدترین اخبار
۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۹ اقتصادی کد خبر :62084

تسویه بدهی پیمانکاران با تهاتر

 

وزارت راه و شهرسازی برای پرداخت طلب پیمانکاران دست به دامان تهاتر می‌شود.

یکی از مهم‌ترین مشکلات اقتصادی در سال‌های اخیر بدهی دولت به پیمانکاران بوده است. این مشکل از عدم تخصیص کامل و به موقع بودجه ناشی می‌شود و مهم‌ترین مساله‌ای که ایجاد می‌کند متوقف شدن پروژه‌های عمرانی و دلسردی بخش خصوصی برای فعالیت در این حوزه است. اتخاذ سیاست‌های نادرست اقتصادی در دولت قبل و تشدید تحریم‌ها باعث شد دولت در بسیاری موارد نتواند بدهی خود را به پیمانکاران پرداخت کند. کارشناسان می‌گویند یکی از راهکار‌های خروج از رکود بازی دادن بخش خصوصی در اقتصاد به صورت کلان است و پیش زمینه این مساله چیزی جز پرداخت بدهی‌های بخش خصوصی نیست. آن‌طور که معاون وزیر راه و شهرسازی به تازگی عنوان کرده است این وزارتخانه به تنهایی حدود دو‌هزار و ۵۰۰‌میلیارد تومان بدهکار است. داود کشاورزیان عنوان کرده است: «اخیرا توافقی با سازمان برنامه و بودجه داشته‌ایم مبنی بر اینکه برخی از مطالبات پیمانکاران در این حوزه را با بدهی آنها به نظام بانکی تهاتر کنیم.»

به گزارش بازتاب به نقل از آرمان ، در ایران بدهی با نام تمام دولت‌ها همراه بوده است. بنابراین زمانی که موضوع بدهی‌های دولت را بررسی می‌کنیم، تنها به یک دولت مربوط نمی‌شود و تنها تفاوت در سهم و میزان ایجاد این بدهی‌ها برای هر دولت و پایبندی آنها به قانون و تلاش برای بازپرداخت آن است. در این زمینه دولت یازدهم حرکت تازه و ارزشمندی را آغاز کرد. درحالی که تا پیش از این دولت، هیچ‌گونه آمار و رقم دقیقی از میزان بدهی‌های دولت وجود نداشت، مسئولان دولت یازدهم بر اساس قانون تصمیم به استمهال بدهی‌های واقعی دولت که بخش عمده آن به دولت‌های قبل به ویژه دولت‌های نهم و دهم مربوط می‌شود کردند، اقدامی که گام بلندی در جهت شفافیت محسوب می‌شود و نتیجه آن متعهد شدن دولت برای تسویه بدهی‌های خود بوده است. بر اساس مستندات و مدارک موجود، رقم بدهی دولت ۷۰۰‌هزار‌میلیارد تومان اعلام شده است که صرفا برای دولت به معنای وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی نبوده و مربوط به مجموع مبالغ بدهی دولت و شرکت‌های دولتی بر اساس آخرین اطلاعات جمع‌آوری شده از طریق سامانه جدید مدیریت اطلاعات بدهی‌ها و مطالبات دولت تا آخر آذر ۱۳۹۵ است که البته با حذف مبالغ فیمابین دولت و شرکت‌های دولتی، مبلغ بدهی‌ها کمی بیش از ۵۰۰‌هزار‌میلیارد تومان خواهد بود. بر همین اساس، آمار بدهی دولت ۲۶۰‌هزار‌میلیارد تومان و مابقی آن معادل ۲۴۰‌هزار‌میلیارد تومان مربوط به بدهی شرکت‌های دولتی است که کمی کمتر از مبلغ کل بدهی دولت است. طی سال ۱۳۹۵ بیش از ۹۸۰۰۰‌میلیارد ریال اوراق تسویه خزانه برای تهاتر بد‌هی‌های دولت با مطالبات دولت صادر شده است که به همراه انتشار مبلغ ۲۴۰٫۰۰۰‌میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی کوتاه‌مدت، یک‌‌ساله و دوساله بخشی از اقدامات انجام شده برای تسویه بدهی‌های گذشته است.

بدهی دولت به پیمانکاران

آمار متفاوتی از میزان بدهی‌های دولت به پیمانکاران عنوان شده است؛ از ۱۰ تا ۹۴‌هزار‌میلیارد تومان. روحانی در گزارش ۱۰۰ روزه خود بدهی دولت به پیمانکاران و بخش‌های مختلف و خصوصی را هم حدود ۵۵‌هزارمیلیارد تومان اعلام کرد، اما رئیس سازمان حسابرسی بدهی‌های دولت به پیمانکاران بخش خصوصی را ۹۴‌هزار‌میلیارد تومان عنوان کرد. با این حال،‌ محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در فروردین سال جاری با اعلام این مطلب که دولت در سال گذشته هشت‌هزار و ۵۰۰‌میلیارد تومان بدهی خود را به پیمانکاران پرداخت کرد، گفت: در جریان این پرداخت،‌هزار‌میلیارد تومان به مسکن مهر،‌هزار‌میلیارد تومان به بنیاد مسکن و بنیاد شهید، دو‌هزار و ۵۰۰‌میلیارد تومان به شهرداری‌ها، ۴۰۰‌میلیارد تومان به آموزش عالی، دو‌هزار‌میلیارد تومان به آموزش و پرورش پرداخت شده است.

بدهی دولت به شبکه بانکی

بر اساس اطلاعات منتشر شده، بدهی دولت به بانک مرکزی در خرداد سال ۹۴ معادل ۷/۲۴‌هزار‌میلیارد تومان و بدهی دولت به کل بانک‌ها ۹/۱۰۲‌هزار‌میلیارد تومان گزارش شده است. بر اساس این گزارش میزان بدهی‌های دولت به بانک مرکزی در سال ۹۰ معادل ۳/۹‌هزار‌میلیارد تومان گزارش شده که در خرداد سال ۹۴ این میزان بدهی ۶/۲ برابر افزایش داشته و به ۷/۲۴‌هزار‌میلیارد تومان رسیده‌است. هرچند که طبق اعلام سخنگوی دولت در فروردین ماه سال جاری، دولت ۱۳‌هزار و ۲۰۰‌میلیارد تومان بدهی خود به نظام بانکی را پرداخت کرد و همزمان ۲۴‌هزار و ۲۵۰‌میلیارد تومان به سرمایه دولت در بانک‌های دولتی اضافه کرد. محمد باقرنوبخت افزود: دولت برای اینکه بانک‌ها قدرت بیشتری برای ارائه تسهیلات داشته باشند دو اقدام بسیار مهم را در سال گذشته انجام داد. او ادامه داد: در قدم اول ۱۳‌هزار و ۲۰۰‌میلیارد تومان بدهی خود را به نظام بانکی پرداخت کرد و همزمان ۲۴‌هزار و ۲۵۰‌میلیارد تومان به سرمایه دولت در بانک‌های دولتی اضافه کرد. سخنگوی دولت افزود: دولت سرمایه هشت بانک دولتی را اضافه کرد و به نظام بانکی برای ارائه تسهیلات قدرت بیشتری داد.

بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی

طبق گفته مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، بدهی‌های دولت به این سازمان ظرف حدود ۵۰ سال یعنی تا سال ۸۴، فقط ۴۲۰۰‌میلیارد تومان بود، در حالی که این میزان بدهی صرفا در دولت‌های نهم و دهم به ۶۰‌هزار‌میلیارد تومان، یعنی حدود ۱۴ برابر رسید و این رقم در سال ۹۵ نیز به ۱۱۰‌هزار‌میلیارد تومان افزایش یافت که بخشی از آن طبق اعلام سید تقی نوربخش در قالب تهاتر اموال پرداخت شد.

کسری بودجه و تداوم بدهی‌های دولت

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بی‌انضباطی‌های مالی دولت‌های مختلف و شیوه تامین مالی غیرمتعارف در راستای رفع مشکلات بودجه‌ای و غیربودجه‌ای موجب انباشت ابربدهی در دولت یازدهم شده است. با این حال به اعتقاد برخی از صاحبنظران، کسری بودجه علت اصلی افزایش بدهی دولت یازدهم به حساب می‌آید. در همین رابطه،‌ یک نماینده مجلس گفت:‌ آخرین آمار از بدهی‌های دولت ۷۰۰‌هزار‌میلیارد تومان است که مربوط به تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی و نیز بانک‌هاست و علت اصلی آن کسری بودجه دولت محسوب می‌شود. به گفته قوامی، یک‌سری از احکام در مجلس نیز به این بدهی افزوده است و عملا سهم دولت در این بدهی را بیشتر کرده است.

پرداخت بدهی از طریق تهاتر

در دولت یازدهم برای رفع مشکلات و تسویه بدهی‌های دولت به بخش‌های مختلف و ایجاد بخش مدیریت بدهی‌های دولت ابتدا پیشنهاد اوراق بهادارسازی بدهی‌های دولت و توسعه بازار بدهی جهت خروج غیر تورمی از رکود در دستور کار قرار گرفت. به دنبال آن اسناد خزانه اسلامی برای تسویه مطالبات طلبکاران غیردولتی معرفی شد. پرداخت بدهی به پیمانکاران از طریق اوراق بدهی، به دلیل نرخ بهره این اوراق در نهایت منجر به افزایش بدهی‌های دولت می‌شد، به همین دلیل سال گذشته وزیر امور اقتصادی و دارایی خبر از تهاتر بدهی دولت با مطالبات داد. علی طیب‌نیا، در این‌باره گفت: «عمده بدهی‌های فعلی دولت مربوط به دولت گذشته است اما با وجود سودی که به‌طور طبیعی به این بدهی‌ها تعلق می‌گیرد، تهاتر بخش عمده‌ای از آنها را با مطالباتمان در دستور کار قرار دادیم. در همین راستا در سال ۹۵، ۸۵هزار‌میلیارد ریال از مطالبات سازمان خصوصی‌سازی از طلبکاران با بدهی‌های دولت تسویه و معادل همین رقم با مطالبات سازمان امور مالیاتی تهاتر شد. به این ترتیب، بدهی‌های دولت کاهش داشته است.» به تازگی نیز وزارت راه و شهرسازی برای پرداخت طلب پیمانکاران دست به دامان تهاتر می‌شود. آن‌طور که معاون وزیر راه و شهرسازی به تازگی عنوان کرده است این وزارتخانه به تنهایی حدود دو‌هزار و ۵۰۰‌میلیارد تومان بدهکار است. داود کشاورزیان عنوان کرده است: «اخیرا توافقی با سازمان برنامه و بودجه داشته‌ایم مبنی بر اینکه برخی از مطالبات پیمانکاران در این حوزه را با بدهی آنها به نظام بانکی تهاتر کنیم.

وبگردی

روی خط خبر

 • یا چک شدن حساب بانکی یا انصراف از دریافت یارانه نقدی!
 • ۸ نفر و یک شرکت گری مارکت از رانت واردات هزار میلیارد سود کردند
 • محبوب‌ترین انرژی‌های پاک در سرمایه‌گذاری جهانی کدامند؟
 • افشاگری درباره پشت‌پرده بیت‌کوین
 • وزارت خارجه نسبت به تحولات عفرین واکنش نشان داد
 • دبیر شورای نگهبان: اغتشاشات اخیر ادامه فتنه‌ ۸۸ بود /برخی در لباس روحانیت گرفتار تشریفات هستند
 • رشیدپور و مدیری، بازیکنان تخریبی رسانه ملی!
 • خرازی با اسد دیدار کرد
 • تعطیلی دولت آمریکا یعنی چه؟
 • الجبیر: حمایت‌های مالی و تسلیحاتی ایران از أنصارالله متوقف شود!
 • وزارت امور خارجه به جای تهدید، پاسخ سوال منتقدان را بدهد
 • نرخ تورم به ۸.۲ درصد رسید
 • دردسرهای نظام ارزی مبهم برای تجار شناسنامه‌دار
 • تذکر کتبی ۲۰ نماینده به رئیس‌جمهور درباره انتقال آب دریای خزر
 • نامه مهناز افشار به معصومه ابتکار
 • گسترش یگان‌های نیروی دریایی ارتش تا مدار ۱۵ درجه برای نخستین بار
 • مشکل فنی دلیل قطع «کودک شو»
 • هیچ کس با شبکه‌های مجازی مخالف نیست/ دغدغه مردم بی‌بند و باری است
 • جمع آوری دستفروشان خیابان ولیعصر از امروز
 • دانش آموزان فعال “کلبه بازیافت مدارس” غرب تهران بن کتاب می‌گیرند
 • اجازه هیچ‌گونه تهدید از خاک کردستان علیه ایران را نخواهیم داد
 • دستمایه‌های امید درکشور بی‌شمار است
 • تحول در آموزش و پرورش نیازمند تغییر در ساختار مدیریت و تجهیزات است
 • سفیر چین در ایران: آماده بیشترین همکاری با خانواده‌های درگذشتگان سانچی هستیم
 • چرا قیمت دلار سر به فلک کشیده است؟
 • واکنش سیدعلی خمینی به اعتراضات اخیر: تمام مشکلات ما از دشمن بیرونی نیست
 • چهار شرکت دیگر هم مجوز پیش فروش خودرو را دریافت کردند؛ تعداد شرکت‌های مجاز به ۱۷ رسید
 • علم الهدی:مشهد را سیبل کرده اند / ندای اسلام از این شهر می آید
 • دادگاه عالی عراق درخواست پارلمان برای تغییر تاریخ انتخابات را رد کرد
 • ۱۸ هزار میلیارد تومان از بودجه‌های عمرانی پرداخت نشد