جدیدترین اخبار
۳۰ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۴ فرهنگی و هنری کد خبر :59369

حضور هنرمندان و مدیران فرهنگی در مراسم تشییع پیکر «حاج حبیب سینمای ایران»

مدیرا فرهنگی و هنرمندان کشور برای تشییع پیکر حبیب اللّه کاسه‌ساز حاضر شدند.

به گزارش خبرنگاران پویا، مراسم تشییع پیکر مرحوم حبیب اللّه کاسه ساز صبح امروز جمعه ۳۰ تیرماه در ساختمان شماره ۲ خانه سینما برگزار شد.

در این مراسم جمعی از هنرمندان، مدیران فرهنگی و نمایندگان مجلس حضور دارند. پیکر مرحوم حبیب اللّه کاسه ساز پس از مراسم تشییع در منزگاه ابدی خود در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) آرام می‌گیرد.

«حبیب الله کاسه ساز چندی پیش به علت سرطان معده به بیمارستان بقیه‌الله اعظم(عج) مراجعه کرد و به خاطر شدت سرطان معده وی به طور کامل از بدنش خارج شد.

مرحوم حبیب‌الله کاسه‌ساز متولد ۱۳۴۱ در تهران است، وی فارغ‌التحصیل رشته‎ فیلمنامه‌نویسی از دانشکده‎‎ سینما و تئاتر دانشگاه هنر است. کاسه‌ساز بازی در فیلم‌هایی چون «پرواز در نهایت»(۱۳۶۹)، «هور در آتش»(۱۳۷۰)، «آخرین مرحله»(۱۳۷۴) و کارگردانی فیلم«کارناوال مرگ»(۱۳۸۷) را در کارنامه‌‎ هنری‌اش دارد. این هنرمند، تهیه‌کنندگی فیلم‌هایی نظیر: «پرنده‎باز کوچک»(۱۳۸۰)، «او»(۱۳۸۲)، «پروانه‌ای در مه»(۱۳۸۴)، «اخراجی‌ها ۱ و ۲»(۸۷ – ۱۳۸۵)، «نظام از راست»(۱۳۸۷)، «مأموریت تهران»(۱۳۸۹) و … همچنین، مجموعه‌‎های«درچشم باد»(۸۷ – ۱۳۸۲) و «فوق سری»(۱۳۹۳) و … را به عهده داشته است. وی به عنوان مجری طرح، مدیر تولید، مدیر تدارکات و سرمایه‌گذار نیز سابقه‎ فعالیت دارد. از جمله سوابق اجرایی کاسه‌ساز، می‌توان به مدیریت تولید و پشتیبانی امور سینمایی وزارت ارشاد، مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس، عضویت در هیأت‌مدیره‎ انجمن سینمای جوان ایران، عضویت در شورای عالی جوانان و عضویت در هیأت‌ مدیره‎ شهرک سینمایی دفاع مقدس، دبیری جشنواره فیلم پلیس و … اشاره کرد.

مرحوم حبیب‌الله کاسه‌ساز، تهیه کننده، بازیگر و مجری طرح سینما و تلویزیون، در آثاری همچون سریال تلویزیونی «در چشم باد»، فیلم سینمایی «اخراجی‌ها» و فیلم سینمایی «اخراجی‌ها ۲» فعالیت داشته است.

معده وی در اثر بیماری سرطان معده به طور کامل از بدنش خارج شد و چندین مرتبه تحت شیمی درمانی قرار گرفت.

بدن مرحوم کاسه‌ساز بعد از آخرین شیمی درمانی بسیار ضعیف شد که این موضوع وی را راهی آی‌.سی.یو کرد. در آی‌.سی.یو سرطان در بدنش متاستاز(پیشروی) کرد که این موضوع باعث فوت وی شد.»

اجرای این مراسم برعهده سید جواد هاشمی است. وی پس از بیان چند بیت شعر گفت که خاطرات بسیار خوبی از حبیب سینمای ایران داریم و برایمان بسیار از دست دادنش سخت است.
ناصر شفق در این مراسم گفت: واقعیت این است که من نه سخنران هستم و نه آن که می توانم درباره حبیب صحبت کنم. حبیب یک پارچه گل بود. اولین بار در کردستان با او آشنا شدم، سال ۵۹٫ خیلی سخت است حبیب شدن. در عرصه تولید حبیب علی حاتمی سینمای ایران بود. بسیاری از فیلمهای دفاع مقدس اگر حبیب نبود تولید نمی شد. اگرحبیب نبود من نمی توانستم فیلمی بسازم. حبیب خیلی مظلوم و آرام بود. شما در هر موردی هر فیلمسازی با حبیب کار کرده است تحت تاثیر اخلاق خوب او قرار گرفته بود. تمامی خانواده کاسه ساز انسانهای شریفی هستند. از همه کسانی که در این مراسم حضور پیدا کردند تشکر می کنم. که برای حبیب سینمای ایران آمدند و حامی بودند. به نظرم همرزمان حبیب باید اینجا بایستند و صحبت کنند.
سردار پورجمشید نیر در این مراسم بیان کرد: از طرف خودم به همه شمایی که در این مراسم حضور پیدا کرده اید تشکر می کنم.حبیب کاسه ساز از یاران گهواره ای امام خمینی بود برایم بسیار افتخار است که از دوران کودکی با حبیب رشد کردم. ما در یک محله زندگی می کردیم. حبیب از جمله آدم هایی بود که در زمان انقلاب نقش بسیار مهمی داشت و پس از انقلاب نیز همواره برای جمهوری اسلامی تلاش کرد. او با این که می توانست زندگی راحت خود را انجام دهد آمد و بهترین روزهای زندگی اش را در جبهه تقدیم انقلاب اسلامی کرد. عملیاتهای بسیار ما با هم بودم، فتح المبین، بین المقدس و.. .حبیب مرد بزرگی بود که یک لحظه پشت به دشمن نکرد. این خانواده همه در راه انقلاب فدا کاری کرده اند. او به این اعتقاد داشت که اگر می خواهیم راهی که آمده ایم ثمره بدهد باید سینمای دفاع مقدسمان را پررنگ کنیم. هنر ما امروز نیازمند امثال حبیب هستند. حبیب در این راه هیچ سرمایه ای نداشت اما امید و انگیزه بالایی داشت.
وی ادامه داد : امروز ما در زمینه دفاع مقدس مردان بزرگی داریم. این مسیر ادامه دارد. هنر دفاع مقدس زنده اند چون انقلاب اسلامی زنده است. من از طرف دوستان رزمنده خود از همه کسانی که در این مراسم شرکت کرده اند تشکر می کنم.
مسعود جعفری جوزانی اظهار کرد: دهه ۶۰ بود که حبیب را با دوستانش شناختم. همه چیزشان در خدمت رزمندگان بود. حبیب از آن آدم هایی بود که می خواست که با سواد وارد حوزه سینما بود. حبیب مهارت و تمام وجودش کار کرد و زمان گذشت و سالها بعد حبیب تهیه کننده در چشم باد شد. ذره ای از آن شور و انقلابی بودنش کم نشده بود. متاسفانه به این آدمها اهمیت نمی دهند. حبیب برای ساخت فیلمهای دفاع مقدس ساعت ها پشت درب مدیران سینمایی می نشست تا بودجه بگیرد.
وی ادامه داد: امروز همه می خواهند انقلاب را برای خود کنند. نمی دانم این جناح بندی ها وارد سینمای ایران شده است. حبیب با همت خود و بدون ترس کارش را انجام می داد. اگرچه به خاطر این موضوع ضربه های بسیاری خورد. به نظرم باید حبیب کاسه ساز را برای محسناتش ستایش کرد.
مسعود ده نمکی نیز گفت: آنهایی که جبهه بودند می دانند که استرس شب عملیات یعنی چی. برای ساخت اخراجی ها ما چنین استرسی داشتیم. حسابش را کنید فردی مثل حبیب کاسه ساز که سالهای سال فیلم دفاع مقدسی ساخت چه صدمه ای به جسم روحش می آید. او همیشه می خندید و خنده هایش از یادم نمی رود.
سیروس الوند کارگردان سینمای ایران اظهار کرد: آقای کاسه ساز را برای اولین بار به عنوان بازیگر دیدم . وقتی با او صحبت می کردم متوجه شدم که ارادتی که او به بچه های رزمنده دارد بسیار زیاد است و این موضوع باعث می شد که با جان دل برای آنها کار کند. آقای عسگرپور زمانی که از من پرسید به نظرت چه کسی برای مدیرعاملی خانه سینما مناسب می دانی گفتم حبیب کاسه ساز. حبیب همه سینمای ایران را یک دست می دید و بین آنها تفاوت قائل نمی شد. اگر بگویند که با پول خودتان فیلم دفاع مقدس بسیازید نمی دانم چند نفر این کار را انجام می دهند. اما قطعاً حبیب کاسه ساز این کار را می کرد.
محمدمهدی عسگرپور در این مراسم بیان کرد: ما امروز دوستی مومن راستگو و درستکار را بدرقه می کنیم. آشنایی من نیز از سال ۶۰ با آقای کاسه ساز آغاز شد. ظرف دفاع مقدس افرادی را وارد سینما کرد که همه با تمام وجود خود کار می کردند. حبیب کاسه ساز همواره تلاش کرده که این سنگر سینمای دفاع مقدس را حفظ کند. آقای کاسه ساز کسی بود که همیشه در همه شرایط می شد روی آن حساب کرد. خداوند روح او را قرین رحمت کند.
منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما گفت: حبیب الله کاسه ساز نیز به دیار باقی شتافت. برخی از واژه ها بدون آن که بدانیم به زبان می آوریم، چه معنایی هست پشت این شتافتن به سوی دیار باقی. آنچه که امروز گذشت ادای احترام و تکریم حبیبی بود که عزیزمان بود. سینما یک پدیده یک پارچه است. با هم بودن لذتی را برای ما به ارمغان می آورد. امروز می خواهیم حبیب الله کاسه ساز را به منزلگاه ابدیش هدایت کنیم البته حبیب در این را از همه ما مشتاق تر است.

روی خط خبر

 • خودروسازان پاسخگوی خواسته های مردم باشند
 • شرکت های ناشناس واردکننده خودرو چقدر ارز دولتی گرفتند؟
 • وزارت امور خارجه پاسخگو باشد: پروین فرشچی انتخاب «ظریفی» نیست!
 • تصمیم مجمع تشخیص مصلحت نظام نشان داد که «بن بست» نداریم
 • افزایش جریمه پارک غیرمجاز در محل توقف معلولان
 • خنده‌های احمدی‌نژاد در جلسه مجمع تشخیص
 • حمله به پاسگاه مرزی سپاه در مریوان؛ ۱۰ نفر شهید شدند
 • اقدام تاسفباری که در پشت پرده مجلس در جریان است؛ معاونان پارلمانی با «کیسه امتیازات» در مجلس، برای «استثنا کردن رؤسا از طرح منع به کارگیری بازنشستگان»
 • کیسینجر: دنیا در شرایط بسیار خطرناکی است/ ترامپ می‌تواند نشان‌دهنده پایان یک دوران باشد
 • پرداخت ۱۲۰۰ میلیارد تومان سود انواع اوراق
 • سود اوراق قرضه با سخنان ترامپ بالا رفت
 • دیوار کوتاه مردم / وقتی بانکها زورشان به وام‌گیرندگان خُرد می‌رسد
 • مذاکره کننده ارشد اروپا درباره طرح برگزیتی «می» ابراز تردید کرد
 • اریتره هم برای سفارت خود در اتیوپی سفیر معرفی کرد
 • پخش برنامه «حالا خورشید» با حضور احسان علیخانی، عقب افتاد
 • پیگیری روزانه وضعیت دریاچه ارومیه از مهمترین خواسته‌های رئیس جمهوری است
 • توزیع کارت بلیت خبرنگاری از سر گرفته شد
 • «قانون تسهیل ازدواج»، قانونی که اجرایی نشد
 • تغییر تیم اقتصادی دولت در ۲ هفته آینده جدی است
 • ابوالفضل میرعلی، متهم اصلی پرونده ثامن‌الحجج: از سال ۹۳ ورق برگشت
 • رویکردی طنز به داروها و مکمل های لاغری در رادیوصبا
 • سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد باز می گردد
 • اعطای ارز مسافرتی متوقف شد
 • کار عجیب خواننده مشهور پاپ/ترجیح می دهم بدترین خواننده ایران باشم!
 • دستگیری ۳۶ قاچاقچی انسان در لس آنجلس
 • پنتاگون از دعوت پوتین به کاخ سفید استقبال کرد
 • وزارت خارجه آلمان به شهروندان خود هشدار داد
 • پشت پرده احداث پایگاه نظامی ناتو در عراق
 • ژوله: باور ندارم که بازیگر و سلبریتی شدم
 • کشف بیش از ۲۶۵ تن انواع موادمخدر و روان‌گردان در کشور/۸۰ درصد کشفیات تریاک هستند