تشریح دلایل تاخیر ۱۷ ساله در راه اندازی بید بلند ۲

۲۴ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۰  /   /  کد خبر: 55463
تشریح دلایل تاخیر ۱۷ ساله در  راه اندازی بید بلند ۲

ثمری گفت: در سال های گذشته ۲۵ درصد محصولات با ارزش یا می سوخت و یا به چاه ها سرازیر شده و مورد استفاده قرار نمی گرفت.

غلامحسین ثمری مشاور مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با اشاره به روند توسعه پالایشگاه بیدبلند ۲ اظهار داشت: اکنون مراحل توسعه این پالایشگاه از ۵۰ درصد گذشته و تا اواخر سال ۹۷ نیز نهایی می شود.

وی افزود: در این پروژه از لایسنسورهای خارجی استفاده شده اما در کل پروژه توسط کنسرسیوم ایرانی توسعه و راه اندازی خواهد شد اما نکته مهم این است که ما بعد از گذشت ۱۷ سال توانستیم منابع مالی آن را تامین کنیم.

ثمری تصریح کرد: منابع مالی این پروژه در مقطعی به عهده شرکت گاز بود، بعد بخشی از آن به شرکت سپهر انرژی با پشتوانه مالی بانک صادرات داده شد که با اتفاقاتی که برای بانک صادرات افتاد پروژه زمینگیر شد اما در دولت جدید به هلدینگ خلیج فارس واگذار شد که هلدینگ با دریافت وام از صندوق توسعه ملی پروژه را آغاز کرد.

وی در ادامه با اشاره به محصولات تولیدی پالایشگاه گفت: ما از ۴ ان جی ال ۱۲۰۰، ۱۳۰۰، ۹۰۰ و ۱۰۰۰ خوراک دریافت می کنیم که این چهار ان جی ال باید حدود ۵۵ میلیون متر مکعب در روز به ما گاز تحویل دهند که البته پیش بینی می شود این رقم کاهش یابد، یعنی ۲۵ درصد آن را مایعات +C2 می گیریم و برای خوراک پتروشیمی های بندرامام و در آینده برای پتروشیمی گچساران استفاده می کنیم و ۷۵ درصد گاز سبک هم به شرکت نفت برای تزریق بر می گردانیم.اما در سال های گذشته این ۲۵ درصد محصولات با ارزش یا می‌سوخت و یا به چاه ها سرازیر شده و مورد استفاده قرار نمی گرفت.

رئیس هیئت مدیره پالایشگاه بید بلند۲ کل سرمایه گذاری پروژه را نزدیک به ۲٫۵ میلیارد دلار اعلام کرد که تماما تامین شده است.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها