جدیدترین اخبار
8 اردیبهشت 1398 ساعت 16:01 سیاسی کد خبر :528397

تیم B و اقداماتش علیه ایران معرفی شد

تیم B و اقداماتش علیه ایران

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه روز سه‌شنبه سوم اردیبهشت برای شرکت در نشست «روز بین‌المللی چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح» در مجمع عمومی سازمان ملل متحد عازم نیویورک شد؛ سفری که در آن اتفاقات زیادی افتاد؛ از توئیت های حساب شده تا پیشنهادی که او به همتای آمریکایی اش داد تا آنها متوجه باشند، در حال اجرای سناریویی هستند که «تیم B» به دنبال آن است.

ظریف در مسیر پرواز به نیویورک، طی مطلبی در صفحه شخصی‌اش در فضای مجازی نوشت: تشدید تروریسم اقتصادی علیه ایرانی‌ها نشان دهنده استیصال و ترس رژیم آمریکا و شرکای جرم منطقه‌ای آن است. او همچنین با انتشار ویدئویی از سخنان «مایک پمپئو» وزیر خارجه فعلی و رئیس سابق دستگاه جاسوسی آمریکا (سیا)، که در آن به دروغ و فریبکاری و دزدی در سمت ریاست سیا اذعان می‌کند، نوشت: «آقای پامپئو در وزارت امور خارجه هم به همین کار ادامه می‌دهی؟ آقای ترامپ، کارزار انتخاباتی تو علیه مداخلاتِ احمقانه‌یِ پرهزینه بود.

به گزارش تابناک؛دارودسته تبهکار جنگ‌طلب و قصاب‌ها، تیم بدنام B (بولتون، بیبی نتانیاهو، بن سلمان و بن زاید)، برای چیزی بسیار فراتر از آنچه تو برای آن چانه می‌زنی، نقشه کشیده‌اند. این ویدئوی وایس را ببین. فیلم هالیوودی وایس در مورد «دیک چینی» معاون اول رژیم آمریکا در زمان جورج بوش پسر، ساخته ۲۰۱۸ و نامزد هشت اسکار است.

برنامه‌های ظریف در نیویورک چه بود؟

ظریف در یکی از برنامه‌هایش در آمریکا در روز چهارشنبه چهارم اردیبهشت در نشست «انجمن جامعه آسیا» در نیویورک، با اشاره به اقتدار و حاکمیت جمهوری اسلامی ایران بر یکی از استراتژیک‌ترین آبراهه‌های جهان یعنی «تنگه هرمز»، به آمریکایی‌ها گوشزد کرد که برای عبور از این تنگه، باید از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اجازه بگیرند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در نشست عالی‌رتبه مجمع عمومی ملل متحد برای بزرگداشت و ارتقای روز بین‌المللی چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح در روز چهارشنبه چهارم اردیبهشت در نیویورک گفت: برای دفاع از چندجانبه گرایی، لازم است مانع دستیابی آمریکا به منافع مورد تصورش از اقدامات غیرقانونی آن کشور شد و با قوت تمام هرگونه فشاری را که به دیگران وارد می‌آورد تا حقوق بین الملل و قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض کنند، رد کرد.

مصاحبه ظریف با ترامپی‌ترین رسانه آمریکایی

اما یکی دیگر از برنامه‌های ظریف در سفر به آمریکا، مصاحبه او با شبکه فاکس‌نیوز بود؛ شبکه‌ای که به نوعی رسانه نومحافظه‌کاران جنگ‌طلب آمریکایی و محبوب‌ترین رسانه نزد دونالدترامپ رئیس‌جمهور رسانه‌ستیز آمریکاست. این شدت علاقه ترامپ به فاکس نیوز به اندازه ای است که سخنگویان وزارت خارجه آمریکا در دوره ترامپ، معمولاً از بین مجریان فاکس‌نیوز انتخاب می‌شوند.

ظریف در بخش‌هایی از این مصاحبه که انتشار یافته، تصریح کرده که «ترامپ در به‌ زانو درآوردن و تسلیم کردن ایران، شکست خواهد خورد.» او در پاسخ به سؤال مجری فاکس‌نیوز مبنی بر اینکه آیا به اعتقاد شما «جان بولتون، اسرائیل، عربستان سعودی و امارات» می‌خواهند نظام ایران را تغییر بدهند، گفت: «این حداقل کاری است که آنها در صدد انجام آن هستند.»

چرا مصاحبه ظریف با فاکس نیوز مهم است؟

اقدامات وزیر امور خارجه کشورمان در حین سفر و در طول سفر به نیویورک و همچنین مصاحبه او با «جرالدریورا» مجری مشهور آمریکایی شبکه فاکس نیوز را می توان برنامه کاملا حساب شده ای از سوی محمد جواد ظریف دانست. او پیش از سفر همتای آمریکایی خود را خطاب قرار داده و به او هشدار می دهد:تیم B در حال هدایت دولت آمریکا به سمتی است که می توان آن را خواسته آنان خواند.

او همچنین علاوه بر سخنان و دیدارهایی که در آمریکا دارد، در یک انتخاب کاملا هوشمندانه به سمت مصاحبه با شبکه ای می رود که ترامپی ترین رسانه آمریکاست و شاید اگر پیش از انجام این مصاحبه از کارشناسان و تحلیلگران نظرخواهی می کرد، خیلی ها مخالف انجام چنین مصاحبه ای بودند، اما در حقیقت او صدای دولت و ملت ایران را از رسانه مورد علاقه ترامپ ـ که رئیس جمهور آمریکا اتفاقا از آن بسیار متأثر است ـ به گوش آمریکایی ها رساند.

او همچنین از برنامه های آتی خود برای سفر به روسیه و کره شمالی خبر داد و از تریبون فاکس نیوز، خطاب به اروپایی ها هشدار داده که فرصت اندکی برای عملیاتی کردن ساز و کار مالی با ایران در دوره تحریم دارند. او به «جرمی هانت»، وزیر خارجه انگلیس و اظهارات آمریکایی ها برای تبادل زندانیان پاسخ داده، از موضع جمهوری اسلامی در قبال ان پی تی، بستن یا نبستن تنگه هرمز، اقدامات آتی ایران در مقابله و دور زدن تحریم های ظالمانه آمریکا و … سخن گفته است.

‏سخنان وزیر امور خارجه چنان به دل مجری و کارشناس طرفدار ترامپ شبکه فاکس نیوز نشست که او بعد از مصاحبه با ظریف، عکس سلفی گرفت که البته حاشیه های زیادی هم به همراه داشت؛ موضوعی که باعث شد در نهایت «جرالدو ریورا» موضع شدیدی علیه عربستان سعودی اتخاذ کند و بسیاری از سیاست های حمایتی ترامپ و دولتش را از سعودی ها زیر سؤال ببرد.

موضع‌گیری تند مجری فاکس نیوز علیه سعودی‌ها

کارشناس باسابقه شبکه «فاکس نیوز» در جواب هجمه‌ها به توییت او علیه اعدام 37 شهروند عربستانی و دیدار با وزیر خارجه ایران تأکید کرد، هجمه‌کنندگان به دلیل سکوت در برابر جنگ یمن و حملات 11 سپتامبر، افرادی ریاکار هستند.

«جرالدو ریورا»، کارشناس ارشد شبکه آمریکایی مورد علاقه «دونالد ترامپ» بعد از روبه رو شدن با هجمه‌های حامیان عربستان سعودی به دلیل اظهاراتش درباره ایران، در توییتی تازه به نقش‌آفرینی مستقیم ریاض در حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، «کشتار در یمن» و قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی در استانبول اشاره کرده است.

ریورا کارشناس و مجری برجسته شبکه «فاکس‌ نیوز» که یکی از حامیان سرسخت «دونالد ترامپ» محسوب می‌شود، بعد از اظهارنظر توییتری درباره ایران با هجمه گسترده چهره‌های طرفدار عربستان سعودی رژیم صهیونیستی و دشمنان شناخته شده ایران قرار گرفته، توییت تازه‌ای منتشر کرده است.

او پیشتر با انتشار عکسی از دیدار خود با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در نیویورک نوشته بود: «همراه جناب محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران. هر عقیده‌ای هم که درباره کشور کهن او داشته باشید، آن‌ها اقلیت‌های مذهبی را کشتار نمی‌کنند، شبیه عربستان سعودی که همین اخیرا ۳۷ نفر را اعدام کرده که ۳۳ نفرشان شیعه بودند».

این توییت، واکنش‌های بسیاری را در پی داشته و با انتقاد حامیان عربستان سعودی، رژیم صهیونیستی و افرادی که مواضع به شدت ضد ایرانی دارند، مواجه شده است.

ریورا در توییت تازه خود در پاسخ به این هجمه‌ها نوشت: «خطاب به آنهایی که از دیدارم با وزیر امور خارجه ایران انتقاد می‌کنند، آیا شما از اعدام دسته‌جمعی اخیر در عربستان سعودی هم انتقاد کردید؟ درباره کشتار در یمن چطور؟ حملات ۱۱ سپتامبر؟ قتل خاشقجی؟ این ریاکاری متکبرانه را کنار بگذارید. شاید شما در لیست حقوق بگیران عربستان سعودی هستید».

Ad

Ad

روی خط خبر

 • خبر‌های مهم‌ برای ارز دیجیتال؛ قیمت برق مصرفی برای استخراج ارز مجازی
 • ظریف: سیاست‌های آمریکا باعث وخیم‌تر شدن مساله فلسطین شده است
 • فرمانده هوافضای سپاه: دروغ ترامپ درباره ساقط کردن پهپاد ما آنقدر بزرگ بود که خودمان نیز اول باور کردیم
 • نکات مهمی که رسانه آمریکایی درباره برنامه اتمی اسرائیل عنوان کرد
 • خبر جدید رئیس کل بانک مرکزی درباره بیت کوین: سازوکار تولید ارز دیجیتال مصوب شده و در دستور کار دولت قرار گرفت
 • پلیس امنیت اخلاقی، اجتماعی و ارزشی تشکیل می‌شود
 • ظریف: بولتون قصد دارد انگلیس را به باتلاق بکشاند
 • بعیدی نژاد: انگلیس نیروهای سیاسی داخلی را که به دنبال تشدید تنش با ایران هستند مهار کند
 • روسیه: موضع آمریکا درباره حق غنی‌سازی ایران، برای ان‌پی‌تی خسارت‌بار است
 • اهالی محله گل‌ و بلبل فردا گوش به زنگ می‌شوند!
 • مهران غفوریان، مهتاب کرامتی و حامد بهداد در اکران «قصر شیرین»
 • معاون وزیر دفاع انگلیس: اینکه تک‌تک کشتی‌ها اسکورت شوند، غیرممکن است
 • قیمت طلا، سکه و ارز در بازار امروز ۹۸/۰۴/۳۰
 • قیمت ارز مسافرتی امروز ۹۸/۰۴/۳۰
 • قیمت خودرو در بازار امروز یکشنبه ۳۰ تیر؛ ریزش قیمت برخی خودروها
 • سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر: به جای حشیش کاکائو مصرف کنید!
 • ناتو ایران را به تنش‌آفرینی متهم کرد!
 • آغاز موج دوم حملات ژنرال حفتر به طرابلس
 • چپ چپ نگاه کردن سفیر عربستان به ظریف!
 • مقاومت فانوس دریایی در برابر امواج طوفان
 • تصویب نرخ صادراتی برق برای تولید بیت‌کوین‌ در کمیسیون اقتصادی
 • نیاز کویت به نفت ۷۵دلاری برای متعادل نگه داشتن بودجه
 • سهم ناچیز انگلیس در تجارت خارجی ایران
 • اتحاد BYD و تویوتا جهت توسعه تولید باتری خودروهای الکتریکی
 • کالاهای وارد شده با ارز دولتی را منتشر کنید
 • ۳۴ درصد فارغ‌التحصیلان دنبال شغل نیستند
 • هر استان چقدر تسهیلات گرفته و چقدر در تولید ناخالص سهم داشته است؟
 • نمایندگی مجاز تعمیرات سامسونگ در تهران
 • چقدر پول برای کدام مهدکودک؟!
 • لطفا کارمند دولت شوید و پس از هفت سال خانه دار شوید!