جدیدترین اخبار
۱۳ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۲ اجتماعی کد خبر :48501

دستگیری ۵ کارمند دفاتر اسناد رسمی به دلیل انتشار شایعه در فضای مجازی

سخنگوی نیروی انتظامی از دستگیری ۵ کارمند دفاتر اسناد رسمی به دلیل انتشار شایعاتی در فضای مجازی مبنی بر واریز وجوه تعویض پلاک به حساب فرماندهان ارشد ناجا خبر داد.

سردار سعید منتظرالمهدی در نشست خبری ظهر امروز با اشاره به دستگیری اعضای یک باند جعل و کلاهبرداری، اظهار داشت: پلیس امنیت ناجا اعضای موفق شد اعضای یک باند جعل و کلاهبرداری که با کلاهبرداری و جعل اقدام به اخذ وام و تسهیلات می‌کردند را دستگیر کرد.

وی ادامه داد: اعضای این باند با بهره گیری از نرم افزارهای کامپیوتری مبادرت به تهیه برگه‌های موافقت اصولی وام با سر برگ وزارت تعاون کرده‌ بودند و در سایه اعتماد سازی، اوراقی جعلی را در اختیار مشتریان و متقاضیان وام قرار می‌دادند و بابت ضمانت و کارمزد، هزینه‌های هنگفتی دریافت می‌کردند که خوشبختانه با اقدامات فنی و حرفه‌ای پلیس کلیه اعضای این باند دستگیر شدند.

* دستگیری ۵ کارمند دفاتر اسناد رسمی به دلیل انتشار شایعات در فضای مجازی

سخنگوی ناجا در ادامه با اشاره به انتشار شایعاتی مبنی بر واریز مبالغ دریافتی در مراکز تعویض پلاک به حساب چند تن از مدیران ارشد نیروی انتظامی در شبکه‌های مجازی گفت: به دنبال پیگیری‌های پلیس، پنج نفر از کسانی که این شایعات را رواج دادند، توسط پلیس امنیت ناجا شناسایی، احضار و تحویل مراجع قضایی شدند که پرونده این افراد با توجه به ابراز ندامت، در حال پیگیری است و این در حالی است که افراد دستگیر شده جزو کارمندان دفاتر اسناد رسمی در چند استان بودند.

منتظرالمهدی با تاکید بر اینکه هر گونه واریزی جهت تعویض پلاک توسط مراجعان به این مراکز به حساب خزانه دولت واریز می‌شود، افزود: شماره حساب ۲۱۷۱۱۵۹۰۱۳۰۰۲ که هزینه‌های تعویض پلاک به این حساب واریز می‌شود، حساب خزانه دولت نزد بانک ملی است.

* استفاده از شیشه‌های دودی در خودروها ممنوع است

وی در ادامه درباره نظر قانون در خصوص استفاده از شیشه‌های دودی در خودروها گفت: برابر مصوبات هیئت وزیران، استفاده از شیشه‌های دودی به نحوی که راننده و سر نشین داخل آن قابل تشخیص نباشند، ممنوع است و پلیس موظف به اعمال قانون موارد اینچنینی است.

منتظرالمهدی افزود: رانندگان عزیز برای استفاده از بر چسب‌های دودی آن را به گونه‌ای انتخاب کنند که امکان رویت داخل خودرو از فاصله ۳ متری مهیا باشد؛ البته رعایت این قانون، هم در دید راننده تاثیر به سزایی دارد و هم از منظر امنیتی مورد نظر پلیس است.

*اجرای قانون گواهینامه رانندگی بدون شرط سربازی منوط به مصوبه ستادکل نیروهای مسلح

معاون اجتماعی ناجا در ادامه درباره دریافت گواهینامه بدون شرط سربازی نیز تاکید کرد: تناقض روایی و تزاحم میان قوانین، دست پلیس را برای اجرای این قانون بسته است؛ لذا از قانونگذاران عزیز درخواست می‌شود ابهام پیش آمده را برطرف کنند؛ بدیهی است که تا زمان ابلاغ اجرای این قانون از طریق ستاد کل نیرو های مسلح، اجرایی شدن آن امکان‌پذیر نیست چراکه مواد قانونی ۱۰ و ۸ہ وظیفه عمومی در تناقض و تزاحم با مادہ ۵۴ قانون بیمه شخص ثالث است که طبیعتا اگر پلیس بخواهد هر ۳ را اجرا کند، می‌بایست مشمولینی را که برای دریافت گواهینامه مراجعه می‌کنند و دارای غیبت سربازی هستند دستگیر کند. بنابراین اگر دستگیری مد نظر است، این کار آغاز شود.

منتظر المهدی با اشاره به این که بر اساس ماده ۱۰ قانون، شرط لازم برای اخذ گواهینامه، مشخص شدن وضعیت خدمت وظیفه عمومی است، گفت: در ماده ۵۸ قید شده که پلیس موظف است نسبت به شناسایی، تعقیب و دستگیری مشمولین غایب و فراری اقدام کند، همچنین در ماده ۵۶ قانون بیمه نیز تصریح شده که ارائه گواهینامه بدون شرط سربازی لازم الاجرا است.

* داخل خودرو حریم خصوصی نیست

سخنگوی ناجا در ادامه این نشست با اشاره به قوانین جاری کشور مبنی بر حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر گفت:‌ اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می‌گیرند، مشمول حریم خصوصی نبوده و طبیعتاً رعایت هنجارها و الزامات قانونی در این موارد باید رعایت شود که داخل خودرو نیز مصداق این موارد است.

وی با تاکید بر اینکه سنگ بنای زیست مسالمت آمیز توام با آرامش ذهنی، روانی و رعایت هنجارها در جامعه است و در تمام دنیا باید این هنجارها رعایت شود، گفت: حجاب هنجاری است که در جامعه ما پذیرفته شده و مبتنی بر قوانین حاکم بر نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز هست که پاسبانان آن خود مردم هستند و در راستای نظارت و قضاوت اجتماعی تحقق پیدا می کند.

وی تصریح کرد: تذکر لسانی، انسانی و احساسی توسط خود مردم بسیار کارآمد است؛ همکاران من در بخش‌هایی از نیروی انتظامی موظفند به جهت رعایت حقوق شهروندی و ایجاد امنیت اجتماعی در ابعاد جانی، مالی، ناموسی، اخلاقی و البته احساس امنیت در سپر روانی جامعه در مواجهه با هرگونه هنجارشکنی مداخله کنند.

* رایزنی برای مشخص شدن وضعیت مرزبان مفقودی میرجاوه ادامه دارد

سخنگوی ناجا در بخش دیگری از این نشست با اعلام حراست ۸۵۰۰ کیلومتر از ۸۷۵۵ کیلومتر مرز کشور توسط مرزبانان غیور نیروی انتظامی افزود: مرزبانان با چشمان باز و آمادگی کامل از هر گونه تعرض به مرزهای ایران اسلامی جلوگیری می‌کنند که شاهد این مدعا تقدیم شهدایی است که هر از گاهی در درگیری با اشرار و معاندین به درجه رفیع شهادت می‌رسند و آخرین آن چند روز پیش در مرز پیرانشهر بوده است.

وی با بیان اینکه در پایانه‌های مرزی محل‌هایی برای تردد کولبران جهت ارتزاق خانواده آن‌ها توسط وزارت کشور ایجاد شده است، از تحت نظارت بودن این معابر از سوی پلیس خبر داد و گفت: طبیعتاً هر گونه تردد از اماکنی غیر از “اماکن مشخص شده “تحت هر عنوانی ممنوع است و مرزبانان در دل تاریکی های شب در مواجهه با هر گونه ورود از مبادی غیر رسمی طبق قانون می بایست مداخله کنند چراکه هیچ تضمینی نیست، افرادی که قصد ورود از مبادی غیر رسمی به دور از دید مرزبانان به کشور را دارند، قصد اقدامات تروریستی نداشته باشند و این تشخیص برای پلیس امکان پذیر نیست و پلیس ناگزیر به مداخله است. به هرحال باید توجه داشت که پلیس بر سر امنیت مردم به هیچ وجه مماشات نخواهد کرد و در واقع مردم نیز هرگونه کوتاهی در این بخش را بر ما نخواهند بخشید.

منتظرالمهدی در پاسخ به این سوال که آیا از سرنوشت مرزبان مفقود شده در حادثه تروریستی میرجاوه اطلاعی در دست است یا خیر گفت: رایزنی‌ها و پیگیری‌های مستمر مرزبانی از طریق وزارت خارجه و مرزبانی کشور پاکستان ادامه دارد ولی تا این لحظه سرنخ خاصی در این خصوص کشف نشده است.

وی در پاسخ به سوال تسنیم درباره چرایی وقوع حوادثی مشابه حادثه مرزی میرجاوه و احتمال قصور در عدم اجرای دستورالعمل‌های سازمانی در این ماجرا گفت: قطعاً نظام آموزش نیروهای پلیس در عملکرد بهتر به ماموریت‌ها اثرگذار است و از زمانی که سردار اشتری فرماندهی ناجا را عهده‌دار شده، تاکید ویژه‌ای بر این مهم داشته ولی در برخی موارد، شرایطی به وجود می‌آید که لازم است نیروها بر اساس دستورالعمل‌ها با ۳ خودرو وارد عمل شوند ولی به دلیل عدم دسترسی به این تعداد خودرو و اهمیت ماموریت، با یک خودرو عازم محل می‌شوند.

سخنگوی ناجا ادامه داد: البته ما در حال حاضر با مشکلات تجهیزاتی نیز مواجه هستیم و علی‌رغم آنکه در برخی از مرزهای کشور از تجهیزات اپتیکی الکترونیکی استفاده می‌کنیم، نیازمند استفاده بیشتر از این تجهیزات هستیم و امیدواریم با توجه به قول‌های مساعد داده شده در این بخش، در سال جاری مشکلات اینچنینی و انسداد مرزی نیز مرتفع شود.

* در مقابله با تهدیدات حداقلی، آمادگی حداکثری داریم

وی در ادامه این نشست با اشاره به اینکه تهدیدات گروهک‌های تروریستی همچون استرس در بدن عمل می‌کند و باعث افزایش آمادگی خواهد شد گفت: ما در یک کشور شیعی زندگی کرده و بر سر اصولمان پافشاری می‌کنیم و طبیعی است که همواره در مظان تهدید باشیم، از این رو پیش بینی حداکثری در مواجهه با هر گونه تهدیدات حداقلی، ھمواره در دستور کار پلیس قرار دارد و البته امنیت صرفا پلیس محور و دولت محور نیست، بلکه امنیت پایدار در سایه مشارکت مردم به معنای واقع کلمه جاری و ساری می‌شود.

* غایبین سربازی تا شهریور ماه فرصت دارند

سخنگوی ناجا همچنین با اشاره به آخرین آمار ثبت نام متقاضیان پرداخت جریمه غیبت سربازی اضافه کرد: در مورد جریمه ریالی سربازی هم زمینه پرداخت نقدی و هم اقساطی مهیا است و از ابتدای سال ۹٦ تا به حال حدود ۱۷ هزار نفر مبادرت به ثبت نام نموده‌اند که مراحل صدور کارت در حال انجام است.

به گفته سخنگوی ناجا مشمولین متولد سال ۱۳۷۲ به بعد که فاقد غیبت سربازی هستند می توانند از کسر خدمت ایثار گری والدین خود استفاده نمایند، صرفاً این تسهیلات برای کسانی است که بیش از شش ماه در جبهه حضور داشته یا درصد جانبازی آنها کمتر از ۵ درصد نباشد.

سخنگوی نیروی انتظامی اضافه کرد: مشمولینی که دارای فرزند معلول ذهنی و ناتوان هستند می‌توانند از معافیت خدمت سربازی استفاده کنند و شرط استفاده از آن ارائه گواهی از سازمان بهزیستی کشور و تأیید شورای پزشکی وظیفه عمومی است و فرزند نیز باید در کانون خانواده نگهداری شود.

به گفته وی شرط عدم غیبت برای این مورد استثناء بوده و غایبین نیز می توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

وبگردی

روی خط خبر

 • محبوب‌ترین انرژی‌های پاک در سرمایه‌گذاری جهانی کدامند؟
 • افشاگری درباره پشت‌پرده بیت‌کوین
 • وزارت خارجه نسبت به تحولات عفرین واکنش نشان داد
 • دبیر شورای نگهبان: اغتشاشات اخیر ادامه فتنه‌ ۸۸ بود /برخی در لباس روحانیت گرفتار تشریفات هستند
 • رشیدپور و مدیری، بازیکنان تخریبی رسانه ملی!
 • خرازی با اسد دیدار کرد
 • تعطیلی دولت آمریکا یعنی چه؟
 • الجبیر: حمایت‌های مالی و تسلیحاتی ایران از أنصارالله متوقف شود!
 • وزارت امور خارجه به جای تهدید، پاسخ سوال منتقدان را بدهد
 • نرخ تورم به ۸.۲ درصد رسید
 • دردسرهای نظام ارزی مبهم برای تجار شناسنامه‌دار
 • تذکر کتبی ۲۰ نماینده به رئیس‌جمهور درباره انتقال آب دریای خزر
 • نامه مهناز افشار به معصومه ابتکار
 • گسترش یگان‌های نیروی دریایی ارتش تا مدار ۱۵ درجه برای نخستین بار
 • مشکل فنی دلیل قطع «کودک شو»
 • هیچ کس با شبکه‌های مجازی مخالف نیست/ دغدغه مردم بی‌بند و باری است
 • جمع آوری دستفروشان خیابان ولیعصر از امروز
 • دانش آموزان فعال “کلبه بازیافت مدارس” غرب تهران بن کتاب می‌گیرند
 • اجازه هیچ‌گونه تهدید از خاک کردستان علیه ایران را نخواهیم داد
 • دستمایه‌های امید درکشور بی‌شمار است
 • تحول در آموزش و پرورش نیازمند تغییر در ساختار مدیریت و تجهیزات است
 • سفیر چین در ایران: آماده بیشترین همکاری با خانواده‌های درگذشتگان سانچی هستیم
 • چرا قیمت دلار سر به فلک کشیده است؟
 • واکنش سیدعلی خمینی به اعتراضات اخیر: تمام مشکلات ما از دشمن بیرونی نیست
 • علم الهدی:مشهد را سیبل کرده اند / ندای اسلام از این شهر می آید
 • دادگاه عالی عراق درخواست پارلمان برای تغییر تاریخ انتخابات را رد کرد
 • ۱۸ هزار میلیارد تومان از بودجه‌های عمرانی پرداخت نشد
 • طنین صدای “بنیامین” در جمع هواداران کرمانی
 • سازمان محیط زیست با هر گونه استحصال و بهره برداری از منابع آب ژرف مخالف است
 • حفظ برجام به شیوه اروپا/ باج به آمریکا برای زنده ماندن توافق