کدام خانه ها مشمول مالیات جدید مسکن نمی شوند؟

۵ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۶  /   /  کد خبر: 44307
کدام خانه ها مشمول مالیات جدید مسکن نمی شوند؟

قائم مقام سازمان امور مالیاتی کشور از کاهش مالیات ساخت و فروش مسکن برای واحدهایی که پروانه ساخت آنها برای قبل از ۱۳۹۵ است، خبر داد.

به گزارش بازتاب به نقل از رسانه مالیاتی ایران، محمدقاسم پناهی با اعلام اینکه همه واحدهای ساخته شده یا در حال ساخت که پروانه ساخت آنها مربوط به قبل از سال ۱۳۹۵ است، مشمول مالیات ساخت و فروش موضوع آیین‌نامه ماده ۷۷ اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم به میزان ۱۰درصد علی‌الحساب بر اساس ارزش معاملاتی املاک نخواهند بود، گفت: «این واحدها صرفا بابت فروش و انتقال آن مانند سایر املاک مشمول مالیات نقل و انتقال موضوع ماده ۵۹ قانون که به میزان پنج درصد ارزش معاملاتی است، مالیات می‌دهند.»

قائم مقام سازمان امور مالیاتی کشور افزود: «به این ترتیب با عنایت به مصوبه اخیر دولت، مالیات واحدهای ساخته شده و در حال ساخت که پروانه ساخت آنها تا پایان سال ۱۳۹۴ صادر شده، کاهش پیدا کرده است.»او همچنین با اشاره به اینکه آیین‌نامه ماده ۷۷ (اصلاحی ۳۱/ ۴/ ۱۳۹۴) قانون مالیات‌های مستقیم درخصوص مالیات ساخت و فروش مسکن به ساختمان‌هایی تعلق می‌گیرد که پروانه ساخت آنها از تاریخ ۱/ ۱/ ۱۳۹۵ به بعد صادر شده باشد، گفت: «با توجه به اینکه مراحل ساخت و فروش مسکن تقریبا ۱۲ تا ۱۸ ماه طول می‌کشد، این آیین‌نامه به گونه‌ای تنظیم شده است که اثر اجرای اخذ مالیات در سال‌های آتی آن ملموس خواهد بود.»

پناهی تاکید کرد: «با توجه به آیین‌نامه جدید مصوب دولت در ساخت و فروش ساختمان نوساز که پروانه ساخت آنها از سال ۱۳۹۵ به بعد صادر شده، میزان ارزش افزوده زمین که تا زمان فروش ساختمان ایجاد می‌شود مشمول مالیات ساخت و فروش نمی‌شود، به عبارتی مالیات ساخت و فروش صرفا به سود حاصل از ساخت اعیانی روی عرصه (زمین) تعلق می‌گیرد و سود حاصل از اضافه ارزش زمین در هر حال مشمول مالیات ساخت و فروش نمی‌شود.»

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها