جدیدترین اخبار
3 تیر 1396 ساعت 13:00 اقتصادی کد خبر :42903

عزم اوپک برای دفاع از قیمت نفت به بوته آزمایش گذاشته می‌شود

زمانی که عربستان سعودی در ماه مه متعهد شد هر آنچه لازم باشد، برای دفاع از قیمت‌های نفت جهان بکار می‌گیرد، انتظار نداشت بازار تنها یک ماه بعد عزم این کشور را به آزمایش بگذارد.

به گزارش ایسنا، در حالی که اوپک مدت اجرای توافق کاهش تولید نفت را تمدید کرد، قیمت‌های نفت در مدت تنها ۲۰ روز، ۱۸ درصد کاهش پیدا کرد. به نظر می‌رسد اعضای اوپک مصمم هستند با وجود فشار بازار، به کاهش تولید بیشتری دست نزنند.

معامله‌گران نفت تصمیم گرفته اند اخبار مثبت برای قیمت‌ها از جمله کاهش ذخایر نفت آمریکا که روز چهارشنبه اعلام شد را نادیده بگیرند و در عوض به عوامل منفی مانند اشباع عرضه جهانی مستمر متمرکز شوند.

در نتیجه، بازار نفت با بدترین عملکرد نیم سال اول در دو دهه گذشته مواجه است که امتناع بازار برای پذیرفتن کارآمدی بیانیه اوپک و تمایلش برای کاهش بیشتر تولید را منعکس می‌کند.

تعهد “هر آنچه لازم باشد” که از سوی خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی در جریان نشستی در کوالالامپور در اوایل ماه مه داده شد، منعکس کننده قولی است که ماریو دراگی، رییس بانک مرکزی اروپا پنج سال پیش در جریان مبارزه موفقیت‌آمیزش برای دفاع از یورو داد.

باب مک نالی، رییس شرکت مشاوره بازار انرژی “گروه راپیدان” در واشنگتن می‌گوید: شما نمی‌توانید با فدرال رزرو مبارزه کنید اما می‌توانید با اوپک بجنگید. یک تولیدکننده در اوپک باید کاهش تولید بیشتری صورت دهد اما هیچ کس تمایلی ندارد.

قیمت نفت کاهش پیدا می‌کند و توانایی عربستان برای دفاع از قیمت‌ها، شاهزاده محمد بن سلمان ۳۱ ساله، پادشاه آینده عربستان را که روز چهارشنبه به عنوان ولیعهد جدید برای جانشینی پدرش سلمان انتخاب شد را مورد توجه قرار می‌دهد.

شاهزاده محمد بن سلمان در دو سال گذشته تصمیم گیرنده اصلی انرژی عربستان بوده و استراتژی خود را از دستور برای افزایش تولید و دفاع از سهم بازار اوپک، به کاهش تولید و حمایت از قیمت‌ها تغییر داده است.

انتظار برای نتیجه دادن تلاش

فالح و سایر وزیران اوپک اظهار کرده اند که این سازمان به منظور متوقف کردن روند کاهش قیمت، به کاهش بیشتر تولید از چهار درصد کنونی اقدام نخواهد کرد.

آنها اعلام کرده اند که این سازمان در عوض منتظر می‌ماند تا توافق کاهش تولید با سایر تولیدکنندگان، به کاهش ذخایر جهانی در سه ماهه سوم منجر شود که تقاضا برای نفت معمولا قوی است.

منابع اوپک و روسیه به رویترز اظهار کرده اند نشانه‌های معدودی به چشم می‌خورد که حاکی از این باشد که این گروه در تدارک هرگونه اقدام فوق العاده در آستانه نشست کمیته مونیتورینگ وزیران مشترک در روسیه در پایان ماه ژوییه است.

با این همه بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران روز چهارشنبه گفت: ما سرگرم مذاکره با سایر اعضای اوپک برای آماده کردن خودمان برای یک تصمیم جدید هستیم اما تصمیم گیری‌ها در این سازمان بسیار دشوار است زیرا هر تصمیمی به معنای کاهش تولید برای اعضا خواهد بود.

افزایش قیمت نفت در پایان دهه گذشته و آغاز دهه جاری، سبب شد پروژه‌های تولید نفت متعددی در سراسر جهان از جمله تشکیلات شیل آمریکا کلید زده شود و به اشباع عرضه جهانی منجر شود که قیمت‌ها را از ۱۲۰ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۱۴ به پایین ۳۰ دلار در سال گذشته کاهش داد.

اوپک و روسیه تلاش کردند با کاهش تولید در حدود ۵۰ تا ۶۰ دلار، قیمت‌ها را تثبیت کنند اما قیمت‌های برنت هفته گذشته تحت تاثیر نگرانی‌ها نسبت به اشباع عرضه، به سطح ۴۴ دلار در هر بشکه سقوط کرد.

معامله‌گران و سرمایه‌گذاران انتظار دارند قیمت نفت تحت فشار بماند. بازار اختیار معامله نفت خام آمریکا نشان می‌دهد که بزرگترین تغییر از زمان نشست اوپک به وقوع پیوسته و اختیار معامله در ۴۵ دلار در هر بشکه است.

قراردادهای تسویه نشده که شمار قراردادهایی که هنوز به فروش نرفته اند را نشان می‌دهد، ماه گذشته بیش از ۵ هزار لات افزایش یافت و به حدود ۳۸ هزار لات رسید که معادل ۳۸ میلیون بشکه نفت است.

بازگشت شیل با تمام قوا

به گفته اویستن برنشن، مدیرکل شرکت بازرگانی نفت “استرانگ پترولیوم”، قطعی عرضه نفت به پایین‌ترین سطح در چند سال اخیر کاهش یافته است. شیل آمریکا با همه قوا بازگشته و سطح ذخایر بالایی به صورت شناور و در خشکی دارد.

آمریکا در هیچ توافق کاهش تولیدی حضور ندارد و انتظار می‌رود تولید این کشور از تشکیلات شیل حداکثر یک میلیون بشکه در روز یا حدود ۱۰ درصد از کل تولید نفت خام این کشور افزایش پیدا کند.

به گفته برنشن، تا زمانی که اوپک کاهش تولید عمیق‌تری صورت ندهد یا توقف تولید غیرمنتظره بزرگی روی ندهد، قیمت‌ها پایین خواهند ماند.

گرک مک‌کنا، استراتژیست ارشد بازار در شرکت AxiTrader در این باره اظهار کرد: کاهش بیشتر تولید می‌تواند روند ریزش قیمت‌ها را متوقف کند اما اوپک به جای حرف زدن درباره کاهش تولید، باید واقعا آن را اجرا کند.

منابع اوپک اظهار کرده اند یکی از گزینه‌ها ممکن است شامل مشمول کردن نیجریه و لیبی در کاهش تولید پس از رشد چشمگیر تولید این کشورها در ماه‌های اخیر و رسیدن سطح تولید آنها به دوران پیش از ناآرامی‌های داخلی باشد. در حال حاضر نیجریه و لیبی از شرکت در توافق کاهش تولید معاف هستند.

اشتباهات گذشته

عربستان سعودی که ارزان‌ترین هزینه تولید را در جهان دارد، مکررا اعلام کرده که از اشتباهات گذشته‌اش درس گرفته است. این کشور در دهه ۱۹۸۰ برای حمایت از قیمت‌ها، تولیدش را به میزان قابل توجهی کاهش داد اما سهم بازارش را به رقیبان باخت.

مقامات سعودی اوایل سال جاری در یک نشست پشت درهای بسته به شرکت‌های نفت بزرگ و مستقل آمریکایی گفتند نباید تصور کنند که اوپک محدودیت عرضه را برای جبران تولید رو به رشد آمریکا گسترش می‌دهد.

به گفته جفری هالی، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت کارگزاری OANDA، انتخاب دیگر اوپک این خواهد بود که اجازه دهد قیمت‌های نفت به سطحی کاهش پیدا کنند که فعالیت برای صنعت شیل آمریکا مقدور نباشد.

این اتفاق ممکن است طولی نکشد که روی دهد زیرا قیمت‌ها به سطح هزینه تولید شرکت‌های حفاری شیل آمریکا که عامل افزایش تولید نفت و تضعیف تلاش‌های اوپک هستند، نزدیک می‌شوند.

طبق گزارش گروه مشاوره “ریستاد انرژی”، برای چاه‌های نفت شیل بیکن که در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ تکمیل شدند، متوسط نقطه سر به سر سر چاهی حدود ۳۸ دلار در هر بشکه است.

اوپک علاوه بر دنبال کردن الگوی تولید رقیبانش، بایستی تقاضای جهانی را هم زیرنظر داشته باشد.

بر اساس گزارش رویترز، در حالی که پیش بینی کنندگان شامل آژانس بین المللی انرژی انتظار دارند تقاضای جهانی برای نفت در سال آینده ۱.۵ درصد رشد کند، نشانه‌هایی از کندی رشد تقاضا در چین و هند که قطبهای بزرگ آسیایی و موتور رشد تقاضا در سال‌های اخیر بوده اند، مشاهده می‌شود.

Ad

Ad
Ad

روی خط خبر

 • اسپر: گزینه توقیف نفتکش ایرانی روی میز است!
 • واکنش روسیه به احیاء جی-۸
 • چین، آمریکا را به انتقام تجاری تهدید کرد
 • مرسدس بنز EQV، اولین ون تمام برقی لوکس جهان، رونمایی شد
 • هایکو ماس: با روسیه درباره حفظ برجام توافق داریم
 • فیلم وودی آلن برای جشنواره دوویل انتخاب شد
 • روحانی: سامانه باور ۳۷۳ از اس – ۳۰۰ قوی‌تر و به اس – ۴۰۰ بسیار نزدیک است
 • ناصر احمدی درگذشت
 • مهران، پیمان و نوید؛ میلیاردر‌های سینمای ایران
 • سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: نفتکش «بوتینا کوئین» به سمت سوریه برود، برای توقف آن هرکاری انجام می‌دهیم
 • عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان بازداشت ۲ نماینده درخصوص اخلال در بازار خودرو را تایید کرد
 • افزایش شاخص قیمت «اجاره بها» در استان تهران
 • موافقت دانشگاه تهران با جذب محمدجواد ظریف
 • کدخدایی: مذاکرات شورای نگهبان چند سال است منتشر می‌شود
 • کره‌جنوبی: مذاکرات آمریکا و کره‌شمالی به‌زودی از سر گرفته می‌شود
 • وزیر ارشاد: سرانه مطالعه در کشور ۱۳ دقیقه است
 • توپ پاریس زیر پای محیط زیست/رفع ایرادات شورای نگهبان صحت ندارد
 • سامانه موشکی برد بلند «باور ۳۷۳» رسما رونمایی شد
 • بازار داغِ نوستالژی‌ها در آخر هفته تلویزیون
 • ارتش سوریه کنترل کامل «خان شیخون» را در دست گرفت
 • ظریف: می‌گویند چرا جواب توهین‌ها و دروغ‌ها را نمی‌دهی؟ وظیفه من دفاع از کشورمان است نه خودم
 • وضعیت کیفیت هوای پایتخت همزمان با پایان هفته
 • عبدالله ناصری: من و رضا خاتمی به دلیل شیوه مدیریت عارف از شورای عالی سیاستگذاری کنار رفتیم
 • تخریب ملک غیرمجاز در منطقه ۸
 • عمران خان: شانس مذاکره با هند به حداقل رسیده
 • نخست وزیر دانمارک پس از رد پیشنهاد ترامپ برای خرید گرینلند: از لغو سفر ترامپ آزرده شدم
 • نوبخت: حذف چهار صفر از پول ملی زندگی مردم را آسان‌تر می‌کند
 • نوبخت: پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال ۹۷ از هفته آینده آغاز می شود
 • کاهش قیمت رسمی یورو و پوند
 • ظرفیت تولید برق حرارتی کشور به مرز ۹ هزار مگاوات رسید