جدیدترین اخبار
5 آذر 1397 ساعت 13:52 ورزشی کد خبر :427415

چیریچ: شرایط اقتصادی ایران را دیدم و بدون هیچ افزایشی، قراردادم را تمدید کردم

چیریچ، سرمربی تیم ملی واترپلو گفت: شرایط اقتصادی شبیه گذشته نیست به همین دلیل تغییری در قراردادم ایجاد نکردم، به عنوان یک انسان شرایط اقتصادی را دیدم و قرارداد را امضا کردم.

نشست خبری سرمربی تیم ملی واترپلو پس از موفقیت تیم ملی ایران در بازی‌های آسیایی اندونزی امروز با حضور رسانه‌ها برگزار شد.

الکساندر چیریچ درباره شرایط تیم ملی واترپلوی ایران گفت: تیم ایران پس از 44 سال در بازی‌های آسیایی موفق به کسب مدال برنز شد حالا انتظارات از این تیم بالا رفته اما سوال اینجاست که آیا می‌توانیم این مدال را دوباره تکرار کنیم یا شرایط بهتری را فراهم کنیم.

وی افزود: برای پاسخ به این سوال باید فاکتورهای زیادی را در نظر گرفت. انگیزه بازیکنان ایران برای موفقیت بسیار بالاست اما برای رسیدن به شرایط ایده‌آل باید مجموعه فاکتورها را در نظر گرفت. اولین فاکتور از نظر من شرایط اقتصادی است. هیچ چیز شبیه گذشته نیست. مشکلات اقتصادی بیشتر شده و شرایط کمی سخت.

سرمربی تیم ملی واترپلو ادامه داد: فاکتور دوم بازیکنانی است که به دلیل همین شرایط اقتصادی تیم ملی را ترک می‌کنند. تعدادی از آنها برای کسب شغل و درآمد به دنبال زندگی خودشان می‌روند و برخی‌ها نیز باید ادامه تحصیل بدهند. به همین دلیل تعدادی از آنها تیم جدا می‌شوند. واترپلو مثل فوتبال درآمد ندارد به همین دلیل بسیاری از بچه‌ها برای کسب درآمد بیشتر به دنبال تحصیلات و شغل دیگر رفته‌اند.

چیریچ یادآور شد: در حال حاضر دو بازیکن تیم ملی را از دست داده‌ایم. علی پیروزخواه کاپیتان تیم ملی و امید لطفی‌پور (دروازه‌بان تیم ملی)‌را نداریم. دو بازیکن دیگر را هم به نام‌های امیر دهداری و کیهانی نیز به زودی از تیم ملی واترپلو جدا خواهند شد و برای ادامه تحصیل به استرالیا و کانادا خواهند رفت. تا اینجای کار از 13 بازیکن دو بازیکن را قطعا نداریم دو بازیکن نیز به زودی جدا خواهند شد.

وی تصریح کرد: وقتی بازیکنی را می‌خواهیم جابجا کنیم شرایط بسیار سخت و پیچیده می‌شود. حالا تصور کنید که 4 بازیکن تراز اول تیم ملی را از دست بدهیم. باید به این فکر کنیم که چه بازیکنانی را جایگزین آنها کنیم. این خیلی شرایط را برایم پیچیده می‌کند.

سرمربی تیم ملی واترپلو اظهار داشت: موضوع دیگری که باید به‌ آن اشاره داشت نوع آماده‌سازی حریفان ماست. تیم ملی چین به صورت فشرده در لیگ اسپانیا بازی می‌کند. آنها مجوز حضور در اسپانیا را گرفته‌اند و دلاری خرج می‌کنند. 25 بازیکن چین در اسپانیا تمرین می‌کنند و برای مسابقات آماده می‌شوند. تیم ملی قزاقستان دیگر حریف ما نیز 3 بازیکن صرب را به خدمت گرفته است تا با پاسپورت قزاقستانی در مسابقات شرکت کنند. قزاق‌ها مبالغ بسیار زیادی را به بازیکنان خود می‌دهند. البته تعدادی از بازیکنان قزاقستان نیز در لیگ روسیه حضور دارند. درباره ژاپن که نمی‌توان اصلا صحبتی کرد. بودجه میلیون دلاری را برای واترپلوی خود هزینه کرده‌اند تا بتوانند در المپیک نیز مدال‌آور باشند. اینها را می‌گویم تا بدانید که شرایط برای ما چقدر سخت شده است.

چیریچ گفت: خوشبختانه تعدادی از بازیکنان ایران در لیگ صربستان حضور دارند. این بازیکنان با حمایت صددرصدی من به لیگ صربستان پیوستند. آنها توانسته‌اند نمایندگان خوبی برای واترپلوی ایران در این کشور باشند و خود را به سطح بازیکنان لیگ صربستان رسانده‌اند. متاسفانه حضور آنها در لیگ صربستان باعث شده که آنها را در تمرینات نداشته باشیم و از این نظر کمی کار برایمان مشکل است.

وی در ادامه اشاره‌ای به تمدید قراردادش با فدراسیون ایران داشت و در این باره گفت: قراردادم را امروز تنظیم کردم چرا که می‌خواهم کاری که شروع کرده‌ام را خودم ادامه دهم. من شرایط را درک کرده‌ام و بدون اینکه تغییری در قراردادم ایجاد کنم آن را تنظیم کردم. من به دنبال این هستم که کاری را که شروع کرده‌ام بر اساس همان خط جلو بروم. بازیکنان جدید را بسازم و به واترپلوی ایران معرفی کنم. من به خوبی فضا را درک می‌کنم. شرایط اقتصادی شبیه گذشته نیست به همین دلیل تغییری در قراردادم ایجاد نکردم. به عنوان یک انسان شرایط اقتصادی را دیدم و قرارداد را بستم. پول انگیزه اول من نیست به همین دلیل قرارداد بستم که به رویایم برسم.

سرمربی تیم ملی واترپلو عنوان کرد: من رویای طلای المپیک را در سر دارم. به عنوان بازیکن نتوانستم این رویا را به دست بیاورم اما می‌خواهم به عنوان مربی این رویا تحقق پیدا کند. برای رسیدن به این رویا باید غیرممکن‌ها را پشت سرگذاشت و از سختی‌ها عبور کرد. اگرچه بر اساس واقعیت‌ها حفظ همین جایگاهی که در حال حاضر داریم نیز بسیار سخت است اما در کنار واقعیت‌ها می‌خواهم رویایم را هم دنبال کنم.

چیریچ افزود: میل خواستن و اشتهای کسب مدال طلا از هر جهت در تیم ملی ایران مشهود است. حتی الان مردم نیز از واترپلو انتظار زیادی دارند. به دلیل همین انگیزه و میل زیاد بازیکنان و مردم تمام تلاشم را می‌کنم و حتی از مسئولیتم فراتر کار می‌کنم تا واترپلوی ایران را به المپیک برسانم. اگر چه در این راه برخی‌ها انتقاد می‌کردند و حتی می‌گفتند مسیری که می‌روید ایراد دارد اما با همان روش و مسیر به نتیجه رسیدیم و می‌خواهم در همان مسیر ادامه دهم. می‌خواهم تیم قابل قبولی را برای انتخابی‌های المپیک بسازم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا برنامه خاصی برای رسیدن به موفقیت‌هایتان تنظیم کرده‌اید گفت: فدراسیون باید تقویم سال را به ما بدهد بر اساس آن برنامه‌ریزی کنیم اگر چه خودم برنامه‌هایی دارم و بر اساس شرایط مالی باید تنظیم شود. شرایط اقتصادی ایجاب نمی‌کند در اردوها و مسابقات بین‌المللی شرکت کنیم و یکی از مشکلات ما این است که بازی بین‌المللی کم داریم هر چه بیشتر بازی‌های خارج از خانه داشته باشیم به نفع واترپلوی ماست.

سرمربی تیم ملی واترپلو اظهار داشت: نمی‌خواهم طوری کار کنم که اگر روزی از ایران رفتم شرایط برای نفر بعدی سخت باشد. به دنبال سیستمی هستم که اگر نباشم هم بر اساس آن بتوان بازیکن‌سازی را ادامه داد. به همین دلیل پیشنهاد حضور مربی سازنده‌ای به نام کوله را به فدراسیون ایران دادم تا به عنوان مربی پایه در ایران حضور داشته باشد.

چیریچ عنوان کرد: آقای کوله مربی بسیار بادانشی است من در نوجوانی شاگرد او بودم. کوله در رده سنی پایه بسیار مربی توانمندی است. با صحبت‌هایی که با رضوانی داشتم به او تضمین صدردصدی دادم که اگر کوله به ایران بیاید در طی 4 سال واترپلوی ایران می‌تواند به سطح یک آسیا برسد. نمی‌گویم حتما مدال طلا کسب می‌کند اما جزو بهترین‌ها خواهد بود. وی همچنین می‌تواند مربیان زیادی را تربیت کند و به مراکز استان‌ها بفرستد و استان‌های بزرگی مثل کرمانشاه، تبریز، اصفهان با مربیان تربیت‌یافته بازیکن‌های پایه را معرفی کند.

وی گفت: برخی‌ها این انتقاد را به ما وارد می‌کنند که چرا تنها از تهران بازیکنان را به تیم ملی معرفی می‌کنید. من به کیفیت بازیکنان نگاه می‌کنم نه اینکه از کجا آمده‌اند. اگر شهرستان‌ها بتوانند بازیکنان خوبی را تربیت کنند به طور حتم به تیم ملی دعوت خواهند شد.

سرمربی تیم ملی واترپلو افزود: ما در تیم ملی بازیکن تربیت می‌کنم و به باشگاه‌ها تحویل می‌دهیم. این حرفه‌ای نیست ما شرایط فنی بازیکنان را به بالاترین سطح می‌رسانیم. نظم و انضباط را به آنها تعریف می‌کنیم اما بازیکنان وقتی به لیگ می‌روند همه چیز به خانه اول باز می‌گردد. بازیکنان در لیگ تداوم تمرینی ندارند و این شرایط را برای آنها بد می‌کند. متاسفانه یک بخشی از موضوعی که باعث شده لیگ خیلی رضایت‌بخش نباشد عدم حضور اسپانسرهاست.

به گزارش تسنیم ،چیریچ ادامه داد: در ورزش حرفه‌ای دنیا وقتی از یک ورزشکار سوال می‌کنید شغلت چیست می‌گوید ورزشکارم. اما در ایران ورزشکار باید یک هفته کار کند و آخر هفته‌ها به تمرین و آماده‌سازی برای لیگ بپردازد. این به این دلیل است که اسپانسرها در لیگ سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و به طور حتم با توجه به این نگاه کیفیت پایینی را در لیگ می‌بینیم.

سرمربی تیم ملی واترپلو در پاسخ به این سوال که آیا باید واقع‌بین باشیم و به حفظ جایگاهمان بپردازیم و یا به رویای شما نگاه کنیم و مدال المپیک را متصور باشیم گفت: حفظ جایگاه الان واترپلو در آسیا بسیار سخت است اگر واقع‌بین باشیم باید جایگاه خود را حفظ کنیم با توجه به فاکتورهایی که گفتم و شرایط تمرینی حریفان. اما در کنار واقعیت‌ها به رویا نیز می‌اندیشیم. من بر اساس داشته‌هایم حرف می‌زنم. بر اساس همین داشته‌ها نیز می‌خواهم به بهترین شکل تیم را آماده کنم و به رویای‌مان برسیم.

Ad

Ad
Ad

روی خط خبر

 • شکایت از فلاحت پیشه به دلیل پیشنهاد مذاکره ایران و آمریکا
 • ائتلاف سعودی یک نفتکش را توقیف کرد
 • ویشکا آسایش و حامد کمیلی به تلویزیون می‌آیند
 • مرخصی بقایی تا روز جمعه تمدید شد
 • شرط سروش برای جدایی از پرسپولیس
 • محسن افشانی به یک سال حبس محکوم شد
 • سفیر ایران در کپنهاگ: دولت دانمارک در حال بررسی پیوستن به اینستکس است
 • تحلیلگر آمریکایی: اگر افسران سیا لو رفته‌اند، بسیاری از عملیات‌ها باید لغو شود
 • آخرین وضعیت قدیمی‌ترین مرشد ایرانی در بیمارستان
 • نامه علی لاریجانی به حسن روحانی درباره افزایش حقوق کارمندان
 • جلالی: مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی اسم رمز فتنه است
 • نشنال اینترست: روسیه سیستم‌های ناوبری اف-۲۲ و اف-۳۵ حوالی مرز‌های ایران را مختل می‌کند
 • وب سایتی که سلفی کاربران را به نقاشی رنسانس تبدیل می کند
 • دادن پول برای تجارت به دیگری و دریافت ماهانه سود‌
 • الاخبار: لندن برای حل تنش با ایران، نخست وزیر عراق را واسطه کرد
 • ۱۲۱ خانه و بنای ارزشمند در تهران به کافه تبدیل شده اند
 • CNN: احتمال پرواز جنگنده های آمریکایی بر فراز هرمز
 • تلاش ژاپن برای ترغیب گردشگران به داشتن بیمه مسافرتی
 • داریوش اسدزاده در منزل استراحت می‌کند
 • نامه لاریجانی به روحانی: دولت در نحوه افزایش حقوق کارمندان، قانون را نقض کرده
 • محسن افشانی به یک سال حبس محکوم شد
 • آنچه باید درباره کارت سوخت بدانید
 • ۷.۲ میلیون‌ نفر سود سهام عدالت نگرفته‌اند
 • مهران احمدی «جنوب از جنوب شرقی» را می‌سازد
 • سخنگوی کمیسیون عمران: عوارض بالای ۱۰ هزار تومان برای آزادراه تهران- شمال قابل پذیرش نیست
 • نخست‌وزیر عراق کنسرت علیرضا قربانی را لغو کرد
 • نرخ بیکاری مقاطع مختلف تحصیلی اعلام شد
 • کنسرت فرزاد فرخ با انرژی مثبت برگزار شد/ یک بَدَل در اجرا
 • نازنین بیاتی هم مانکن شد!
 • جزئیات برگزاری جلسه ویژه پاستور درباره شورایاری‌ها اعلام شد