جدیدترین اخبار
۳۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۳ اجتماعی کد خبر :41234
اعتراف سازمان محیط زیست به مرگ زودهنگام هیرکان؛

«هیرکان» فقط ۳۵ روز بعد از رهاسازی زنده بود

مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان محیط زیست به گزارش دفتر بازرسی درباره مرگ هیرکان اشاره کرد و گفت: بررسیهای انجام شده نشان مشخص می‌کند که هیرکان پس از رها سازی در دوم شهریور ۹۵ فقط تا ۶ مهر ماه همان سال زنده بوده است.

مرتضی فرید درباره نتیجه بررسیها در مورد مرگ هیرکان پلنگ ماده رها شده در طبیعت استان گلستان اظهار کرد:با بررسی سامانه‌ای که سینگالهای ارسالی ردیابهای ماهواره‌ای توسط آن تجزیه و تحلیل می‌شد، مشخص شد هیرکان که پس از هماهنگیهای اولیه و نصب ردیاب ماهواره‌ای در تاریخ دوم شهریور ماه ۱۳۹۵ در پارک ملی گلستان رها‌سازی شده بود تا تاریخ ۶ مهر ماه ۱۳۹۵ یعنی ۳۵ روز پس از رهاسازی زنده بوده و اظهارات بعدی مبنی بر زنده بودن هیرکان صحیح و مطابق با واقعیت نبوده است.

وی افزود: پس از غیرعادی شدن وضعیت سیگنال ردیاب ماهواره‌ای، چهار تن از افراد مرتبط با موضوع یعنی سید مجتبی حسینی‌؛ معاون اداره کل، فرزاد اکبرنژاد؛ کارشناس حیات وحش اداره کل، سیاوش روشنیان؛ مسئول نگهداری و حمیدرضا نجاری؛ سرپرست معاونت پارک ملی گلستان با مراجعه به منطقه، با لاشه متلاشی شده پلنگ ماده رهاسازی شده مواجه می‌شوند.

مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان محیط زیست توضیح داد: افراد مذکور پس از مشاهده لاشه، ردیاب را در همان محل زیر یک درخت قرار داده و باقیمانده لاشه را در داخل کیسه پلاستیکی به محل اداره پارک ملی گلستان منتقل و برای بررسی DNA در داخل فریزر قرار می‌دهند.

فرید درباره برخی ادعاهای مطروحه در مورد جابجایی ردیاب ماهواره‌ای گفت: اینکه عنوان شده چندین ماه ردیاب در پارک ملی گلستان چرخیده، صحت ندارد و بررسی سامانه مربوطه و اطلاعات موجود در آن حاکی از آن است که ردیاب از تاریخ ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۶ برابر با ۶ مهر ۱۳۹۵ ثابت بوده و جابجایی در سامانه ثبت نشده است.

وی همچنین در ارتباط با برخی ادعاها مبنی بر اخذ حمایتهای مالی از IUCN و مراکز بین‌المللی خاطرنشان کرد: هیچگونه اعتباری از طرف این مراکز به اداره کل یا سازمان حفاظت محیط زیست اختصاص داده نشده و در بررسیهای به عمل آمده نیز مستندی در این زمینه مشاهده نشد ضمن آنکه اصولاً بهره‌گیری از کمکهای بین‌المللی، ساز و کار و فرآیند مشخص خود را داشته و این ادعا نشان از بی‌اطلاعی از روندها است.

مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان محیط زیست با بیان اینکه اظهارات غیر واقع معاون اداره کل و عدم اعلام مرگ پلنگ به گونه‌ای که عنوان شده به منظور پیشگیری از ورود افراد سودجو در زمینه خرید و فروش گونه‌های حیات وحش و نگرانی وی از احتمال جلوگیری از رهاسازی پلنگ نر بوده است، گفت: اگر چه این تصمیم شخصی وی و کتمان موضوع از طرف سایر افراد و عدم اعلام آن به معاونت ذیربط یا دفتر بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست اقدامی اشتباه بوده و سازمان به طور قطع و بی اغماض با اینگونه رفتارها مخالفت داشته و به هیچ وجه دستوری از سوی سازمان به استانها در این زمینه‌ها صادر نمی‌شود.

فرید تاکید کرد: بی‌توجهی افراد ذیربط به ضوابط اداری از جمله عدم اطلاع به هنگام تلف شدن پلنگ با هر توجیهی که باشد، مراتب مطابق قوانین و ضوابط دستگاههای دولتی و سازمانها در کمیته مربوطه مورد بررسی و مورد اقدام قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: جدای از نحوه رسانه‌ای شدن این موضوع و محدودیتها و ایراداتی که در فرآیند نگهداری و رهاسازی پلنگ ماده وجود داشته، تردیدی نیست که باید جنبه‌های مثبت آموزشی و علمی نگهداری و رهاسازی پلنگ به عنوان یک تجربه مهم که قبلا سابقه‌ای در کشور نداشته مد نظر قرار گیرد و شرایط برای تحقیقات و فعالیتهای بعدی فراهم ساخته شود.

مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان محیط زیست تصریح کرد: آنچه در جریان رهاسازی هیرکان به دست آمد بی‌شک گرانقیمت است؛ تجربیات دوران نگهداری و رفتارشناسی پلنگ و حفظ خصلت وحشی بودن آن همچنین پژوهشها و تحقیقات کاربردی بعدی که می‌تواند بر پایه تجربیات فعلی صورت گیرد تنها برخی از دستاوردهای رهاسازی هیرکان در طبیعت است.

درگیری هیرکان با گونه‌ای قوی‌تر

فرید با بیان اینکه طبق اظهارات افراد حاضر در محل، سمت راست سر پلنگ تلف شده آثار پارگی وجود داشته که حاکی از درگیری پلنگ تلف شده با یک گونه قوی‌تر بوده است، اظهار کرد: همچنین بقایای میش شکار شده‌ای در معده پلنگ وجود داشته که نشان دهنده توانایی جانور در شکار طعمه بوده است.

وی با تاکید بر این موضوع که پلنگ رهاسازی شده به مدت ۳۵ روز که زمان قابل توجهی به شمار می‌رود در طبیعت دوام آورده، موفق به شکار و تداوم زندگی خود شده و نهایتاً توسط گونه رقیب و قوی‌تر و احتمالاً به دلیل اختلاف بر سر قلمرو از بین رفته است، تصریح کرد: این در حالی است که با مقایسه‌ای ساده بین این پروژه و پروژه احیاء ببر که میلیاردها ریال هزینه از خرید تجهیزات تا ساخت محل نگهداری و غیره شد، نشان دهنده فاصله زیاد این دو پروژه است چراکه ببرها حتی به مرحله انتقال به سایت احداثی نیز نرسیدند.

جزئیات تصمیم‌گیری در مورد سرنوشت ورکان

مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان محیط زیست در زمینه شرایط پلنگ نر و رهاسازی یا عدم رهاسازی ورکان در طبیعت گفت: روشن است که “کمیته ارزیابی و رهاسازی گونه‌های شاخص و حائز اهمیت حیات وحش” به ریاست معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد دومین پلنگ یعنی ورکان تصمیم‌گیری خواهد کرد.

فرید اشاره‌ای هم به سابقه نگهداری دو قلاده توله پلنگ نر و ماده در اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان داشت و یادآور شد: در مرداد ۱۳۹۳ دو قلاده توله پلنگ نر و ماده که جلوی درب اداره حفاظت محیط زیست کردکوی رها شده بودند به اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان در گرگان منتقل شدند که البته این انتقال به دلیل وجود محدودیتها و با توجه به ضرورت دسترسی و نظارت مستمر بر زندگی این توله پلنگها بود گرچه اداره کل نیز فضای چندان مناسبی برای نگهداری آنها وجود نداشت.

وی با بیان اینکه آماده‌سازی مکان دیگر و انتقال توله پلنگها که بر آنها نام هیرکان و ورکان گذاشته شده بود، مشکلات و ملاحظات خود را داشت، اظهار کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان از ابتدا بنا را بر عدم تحویل تولیه پلنگها به باغ وحشها گذاشت و گزینه رهاسازی آنها را با نصب ردیاب در نظر گرفت و بنابراین با وجود مشکلات نگهداری، تلاش شد با نوع رژیم غذایی و عدم رویارویی با انسان، پلنگها را برای رها سازی آماده کنند.

مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان محیط زیست افزود: مسئولیت نگهداری توله پلنگها در ابتدا به فردی به نام دکتر مسعود شکیبا و سپس به سیاوش روشنیان به دلیل فعالیتهای تجربی و سابقه همکاری وی در زمینه مراقبت و نگهداری حیات وحش با اداره کل و نیز به عنوان کارشناس اداره نظارت بر حیات وحش واگذار شد.

فرید ادامه داد: طبق بررسیهای انجام شده تغذیه دو قلاده پلنگ عمدتاً از حیوانات وحشی آسیب دیده تلف شده و شکار شده غیر مجاز بوده و جهت نگهداری و تغذیه هیرکان و ورکان از مشاوره و تجربه افراد صاحب نظر استفاده شده بود.

وی تاکید کرد: برای سازمان محیط زیست، اصل رهاسازی گونه‌های حیات وحش به منظور بازگشت به طبیعت در مقایسه با گزینه تحویل حیات وحش به مراکز مجاز و جداسازی از چرخه طبیعت که به مرگ اکولوژیک آنها منتج می‌شود ارجحیت داشته و تحویل به باغ وحشها آخرین گزینه است.

مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان محیط زیست خاطرنشان کرد: در رابطه با هیرکان و ورکان نیز از آنجا که آماده‌سازی فضای مناسب و نگهداری حیوان در مکان بزرگتر در مدت زمان کوتاه فراهم نشد و معرفی به باغ وحشها هم جزو برنامه‌های اداره کل نبود، بنابراین پس از هماهنگیهای اولیه و نصب ردیاب ماهواره‌ای در تاریخ ۲ شهریورماه ۱۳۹۵ نسبت به رهاسازی توله پلنگ ماده به نام هیرکان در پارک ملی گلستان اقدام شد.

فرید ادامه داد: این اتفاق در حالی رخ داد که گزینه واگذاری پلنگها به باغ وحش راحت‌ترین گزینه برای محیط زیست گلستان بوده و موجب خلاصی اداره کل از زحمت و هزینه نگهدای آنها می‌شد؛ بنابراین نگهداری از هیرکان و ورکان با هزینه و زحمت فراوان تحمل شد که آینده توله پلنگها به هیچ وجه با اسارت در باغ وحشها گره نخورد و نباید از این تلاش مجدانه که حدود دو سال به طول انجامید غافل شد.

مطالب مرتبط

روی خط خبر

 • هوندا کلریتی پلاگین هیبرید ۲۰۱۸، معرفی شد
 • هندی‌ها به کمبود LNG دامن می‌زنند؟
 • هشدار ترانس‌نفت نسبت به کیفیت نفت اورال روسیه
 • آیا بیت کوین بانک‌های مرکزی را دور می‌زند؟
 • آخوندی: برای ارزان شدن مسکن مهر از استحکام می‌زنند
 • افزایش سهم اروپا از صادرات نفت ایران
 • متهم ۵۰۰میلیاردی صندوق ذخیره فرهنگیان فرار کرده است؟
 • زنگنه و جهانگیری عازم بولیوی شدند
 • واکنش ثبت احوال به ممنوعیت عکسبرداری برای کارت ملی
 • حاتمی: از محور مقاومت با تمام توان پشتیبانی خواهیم کرد
 • برنامه رنو برای ورود به بازار پاکستان
 • خودروسازان آلمانی رکورد تولید را می‌شکنند
 • پیکاپ الکتریکی متفاوت تسلا
 • همسر مهدی کروبی: بزرگان و مسئولان شفاف درباره حصر صحبت کنند
 • عدم امکان ارفاق پنج ساله در بازنشستگی فرهنگیان
 • ترامپ اختیارات دامادش را محدود کرد!
 • حریری: با وجود اختلافات، در مورد منافع لبنان اتفاق نظر داریم
 • افشاگری درباره ترامپ؛ رئیس جمهور آمریکا عملیات مخفی رژیم صهیونیستی در سوریه را به روسیه لو داد
 • روایت تصویری از مسجد صدام که پایگاه داعش بود
 • ویزای تمام اعضای تیم ملی وزنه‌برداری صادر شد/ سهراب هم در ینگه دنیا وزنه می‌زند
 • دعوت ۲۱ بازیکن به اردوی تیم ملی بسکتبال نوجوانان
 • ارسال بسته‌های تجهیزات دارویی برای مصرف یک ماهه آینده به ۷ روستای زلزله زده
 • اعلام اسامی داوران هفته پانزدهم لیگ دسته اول فوتبال
 • کریمی به چه حقی در تمرینات نفت شرکت نمی‌کند؟/ به دلیل گمراهی دستگاه قضایی از او و وکیلش شکایت کردیم
 • شهردار تهران در اولین برنامه زنده تلویزیونی: باید درباره آمارها تجدید نظر کنیم/
 • آیا ترامپ می خواهد به ایران و کره شمالی حمله کند؟
 • شیائومی می ۷ مجهز به دوربین دوگانه ۱۶ مگاپیکسلی مجهز خواهد بود
 • تلاش کاخ سفید برای فضاسازی جدید علیه ایران
 • لاریجانی: باقیمانده تروریست‌ها به دنبال ماجراهای جدیدی هستند
 • سرلشکر باقری در پیامی به رهبر انقلاب: آمادگی نیروهای مسلح برای جلوگیری از بروز فتنه‌های مشابه داعش