جدیدترین اخبار
۲۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۱ سیاسی کد خبر :397742

سرمایه گذاری عظیم عربستان برای تبدیل کردن لندن به مرکز حملات رسانه ای علیه ایران/ استفاده از عناصر ایرانی در دستور کار ریاض

چندی پیش، خبری منتشر شد، مبنی بر اینکه عربستان با روزنامه انگلیسی ایندیپندنت، قراردادی برای تولید محصولات خبری امضا کرد تا با این کار، سلطه رسانه‌ای خود را افزایش دهد.

به گزارش تابناک؛ خبرها حاکی از این است، عربستان سعودی در حال تبدیل کردن لندن به مرکز تبلیغاتی خود علیه ایران است و شبکه فارسی زبان «ایران اینترنشنال» که چندی پیش از حملات تروریستی در اهواز حمایت کرده بود، در همین راستا و با دلارهای سعودی در حال فعالیت است.

به نوشته این منبع، پس از مدت ها تلاش برای تسلط یافتن بر رسانه های عربی به ویژه شبکه تلویزیونی الجزیره قطر، عربستان سعودی اکنون وارد مرحله جدیدی از سلطه رسانه ای در خاورمیانه شده که شامل غیرعرب زبانان است.

در همین رابطه، روزنامه گاردین امروز در گزارشی افشا کرد: در حالی که دو کاندیدای نظارت بر سایت فارسی زبان ایندیپندنت از همکاری با شرکت سعودی طرف قرارداد، انصراف داده اند، گاردین از کاندیداتوری «کاملیا انتخابی فرد» برای سردبیری این وب سایت خبر می دهد.

در ادامه این مطلب آمده است: در معامله ای که روزنامه ایندیپندنت با یک شرکت سعودی برای راه اندازی سایت های چندزبانه تحت نام تجاری «ایندیپندنت» امضا کرده بود، نگرانی ها نسبت به اطمینان از بی طرفانه عمل کردن مطرح شده که تبعا بر انتشار گزارش های این شرکت ـ که روابط نزدیک با دولت عربستان سعودی دارد ـ در خاورمیانه تأثیرگذار خواهد بود.

دو کاندیدای مورد نظر برای نظارت بر سایت جدید فارسی زبان این شرکت به گاردین گفته اند که از همکاری با این شرکت صرف نظر کرده اند، زیرا آنها قانع نشده اند که فعالیت وب سایت های زیر نظر این شرکت، مطابق با استانداردهای موجود در ایندیپندنت باشند.

بر اساس معامله ای که در اوایل سال جاری اعلام گشت، قرار شد ایندیپندنت نام تجاری خود را به یک ناشر عربستان سعودی که ارتباطات نزدیکی با شاهزاده «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان دارد، بدهد. ولیعهد جوان در هفته های اخیر و پس از قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد توسط مقامات امنیتی سعودی، تحت انتقاد شدید قرار گرفته است.

بر اساس این معامله، گروه سعودی پژوهش و بازاریابی (SRMG) کارکنان خود را به سایت های مستقل ارائه می دهد که تحت سربرگ روزنامه ایندیپندنت کار می کنند. این بولتن که قرار است در ماه های آینده راه اندازی شود، به زبان های عربی، ترکی، اردو و فارسی منتشر خواهد شد. رئیس سابق این شرکت، تابستان امسال به عنوان وزیر فرهنگ عربستان سعودی برگزیده شد.

SRMG با اهداف سیاسی و روابط دولتی عربستان سعودی پیوند خورده و فعالیت های آن فراتر از یک ناشر سنتی است. SRMG همچنین پیش از شراکت با ایندیپندنت، به تأمین بودجه صندوق «مؤسسه تغییر جهانی تونی بلر» کمک می کرد و گزارش شده که مبلغی معادل ۱۰ میلیون دلار (۷٫۶ میلیون پوند) به برنامه نوسازی عربستان سعودی کمک مالی کرده است.

گفته می شود، «کریستین برورتون» سردبیر ایندیپندنت اخیرا به کارکنان مستقر در لندن اطمینان داده که سایت های جدید با وجود پیوندهای خود با دولت عربستان سعودی، «مستقل و بی طرف» هستند.

اما دو فردی که از سوی ایندیپندنت برای نظارت بر سایت فارسی زبان این گروه ـ که مخاطب آن خوانندگان ایرانی بودند ـ درخواست کار داده بودند، اظهار داشتند، پس از آنکه دریافتند اطمینان کافی ندارد که مطالب این سایت به دولت عربستان سعودی وابسته نباشد و از این کشور جانبداری نکند، درخواست خود را پس گرفتند. آنها به این موضوع اشاره کردند که عربستان سعودی در سراسر خاورمیانه با ایران وارد جنگ نیابتی شده است.

یکی از این دو گفت: «نظارت سرمقاله ایندیپندنت به یک «مشاور تحریریه» محدود می شود که بین تیم SRMG و سردبیر ایندیپندنت ارتباط برقرار می کند. من وقتی پرسیدم که آیا مشاور تحریریه قادر به حذف روایتی هست که با استانداردهای ایندیپندنت همخوانی ندارد، به من گفته شد، هنوز مشخص نیست، آیا مشاور تحریریه این مجوز را دارد یا نه. کاملا مشخص بود که نظارت ایندیپندنت اسمی خواهد بود.»

یک منبع گفت: در گفت و گوهای اولیه با مدیران در ایندیپندنت، روشن شد که انتشارات اصلی یعنی خود ایندیپندنت تنها درگیر چرخه انتشار روزمره خواهد بود. بلومبرگ هم مجوز استفاده از نامش را برای راه اندازی یک کانال تلویزیونی به SRMG مجوز داده است.

موفقیت سرمایه گذاری ایندیپندنت در بخش زبان های خارجی به کارکنان انتخاب شده توسط SRMG بستگی دارد که محتوای زبان محلی را تولید کنند. گاردین دریافته که یک روزنامه نگار ایرانی به نام «کاملیا انتخابی فرد» توسط SRMG برای وب سایت فارسی زبان ایندیپندنت انتخاب شده که احتمال می رود مقر آن در نیویورک باشد. او برای شبکه خبری تلویزیونی ایران اینترنشنال مستقر در لندن کار می کرده که گاردین دریافته بودجه اش را دادگاه سلطنتی عربستان تأمین می کند.

به محض ناپدید شدن جمال خاشقچی، انتخابی فرد همصدا با سعوی ها پیام هایی را در توییتر بازنشر کرده بود که احتمال قتل او را کمرنگ نشان دهد.

هیچ نشانه ای وجود ندارد که وب سایت انگلیسی زبان اصلی ایندیپندنت پوشش خبری خود را بر حمایت از حکومت سعودی منطبق کرده باشد. این روزنامه انگلیسی اخیرا خبرنگاران بیشتری در خاورمیانه استخدام کرده، در حالی که «جورج اوزبورن» ویراستار «ایوینینگ استاندارد» در دفاع از خاشقچی سخن گفته است.

یک سخنگوی ایندیپندنت می گوید: «همان طور که در آن زمان اعلام شد، چگونگی مشارکت مشخص شد، سایت های زبان خارجی متعلق به SRMG خواهند بود و تحت مالکیت او اداره می شوند، و تمام شیوه های تحریریه و خروجی آن مطابق با استانداردها، کدها و اخلاقیات ایندیپندنت خواهند بود. این بدان معناست که روزنامه نگاری ایندیپندنت برای بسیاری از میلیون ها خواننده، در دسترس خواهد بود، و ارزش های ما و روزنامه نگاری با کیفیت بالا را به مناطقی که نیاز به انعطاف پذیری بیشتر رسانه ای دارند، به ارمغان می آورد.»

ظاهراً ایندیپندنت در حال راه اندازی چندین نسخه به زبان های خاورمیانه از جمله به زبان فارسی است.

‏سردبیر سایت فارسی روزنامه ایندیپندنت انگلستان – که با منابع سعودی راه اندازی می‌شود – همان فردی خواهد بود که برای تلویزیون ایران اینترنشنال کار می‌کند، تلویزیونی که درباره منابع ‌و ارتباطات سعودی خود شفاف نیست.

از زمانی که سال گذشته یک سرمایه گذار عربستانی ۵۰ درصد از سهام ایندیپندنت را خریداری کرد، انتقاداتی درباره تأثیر این سرمایه گذاری بر خطوط رسانه ای ایندیپندنت مطرح شد و بسیاری از خبرنگاران مستقل درباره دخالت مقامات عربستان در امور روزانه خبری این روزنامه و تبدیل شدن آن به روزنامه هایی نظیر الحیات و الشرق الاوسط که سخنگوی دولت عربستان شده اند، هشدار داده بودند.

لازم به ذکر است، در سال ۲۰۱۵ اسنادی که از منابع دیپلماتیک سعودی درز کرد، حاکی از این بود که عربستان در حال تلاش برای به دست آوردن پوشش مثبت رسانه ای از خود در رسانه ای اروپا، خاورمیانه و آفریقاست تا جایی که میهمانان سعودی هوادار خاندان حاکم در برنامه های گفت وگوی مرتبط در امر مبارزه با رسانه های ضد سعودی دعوت می شدند.

نکته قابل توجه بهره برداری عربستان از رسانه ها در مشکلات و بحران های سیاسی با سایر کشورهاست که نمونه آن را در نبرد رسانه ای عربستان با قطر شاهد بودیم تا تلاش سعودی برای ایجاد اختلال در پخش مسابقات جام جهانی در روسیه پیش رفت.

در این میان گروه تحقیقات و بازاریابی سعودی بر این باور است که توافق با ایندیپندنت موجب تقویت برند تجاری رسانه ای سعودی شده و زمینه حمایت از نبرد علیه ایران و قطر را فراهم کرده و راه را برای سلطه منطقه ای باز می‌کند.

در همین زمینه، حمید بعیدی نژاد سفیر کشورمان در انگلیس نیز در توییت کنایه آمیز عنوان کرد: «مقالات اخیر روزنامه گاردین در افشای دخالت های خارجی به ویژه عربستان سعودی در سیاست روزنامه ها، خبرگزاری های بین المللی و ایجاد و شکل دهی به رسانه های فراسی زبان، باید به عنوان دفاع محکمی از روزنامه نگاری حرفه ای مورد تقدیر تمامی رسانه های معتبر بین المللی قرار گیرد».

Ad

Ad

روی خط خبر

 • لاوروف: انتظار هرگونه اقدام مخرب در رابطه مسکو و واشنگتن را داریم
 • موگرینی: اتحادیه اروپا، یک ائتلاف نظامی نیست و نخواهد بود
 • زوج مشهور تلویزیون هم وارد عرصه تئاتر شدند
 • پوتین: خروج آمریکا از پیمان موشکی بی‌پاسخ نخواهد ماند
 • سازمان منع سلاح‌های شیمیائی به پیشنهاد روسیه رأی نداد
 • سرپرست سازمان تأمین اجتماعی معارفه شد
 • قیمت نفت کاهش یافت
 • با انتقال موشک‌های میانبرد آمریکایی به خاک آلمان موافقت نمی‌کنیم
 • نتانیاهو: تل‌آویو پیمان مهاجرتی سازمان‌ملل را امضا نمی‌کند
 • محمدبن سلمان برای شرکت در اجلاس G20 به آرژانتین می‌رود
 • «شام آخر» در جشنواره فیلم عمار
 • ارزش سهام عدالت یک خانوار پنج نفره ۱۲ میلیون تومان است
 • کنسرت نوازنده مشهور ایتالیایی در تهران
 • دستمزد محیط بانان با وظایفشان تناسب ندارد
 • آیا خودکشی ریشه ژنتیکی دارد؟
 • دژپسند: ۹۰ درصد مصوبات هیات مقررات زدایی اجرا نمی شود
 • تلاش های نافرجام برای بازشدن ثبت سفارش واردات خودرو
 • قیمت مرغ از ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومان عبور کرد
 • سفیر دانمارک فردا به تهران باز می‌گردد
 • چشم امید کوبا به سازوکار ویژه مالی اروپا برای دور زدن تحریم‌های آمریکا
 • ماجرای شوخی لاله صبوری با علی ضیا
 • نشت هزاران لیتر نفت در سواحل کانادا
 • «مسکو» میزبان نشست دبیران شورای امنیت همسود
 • بروجردی: در موضوع ظریف و پولشویی باید آتش بس اعلام شود
 • دستور شریعتمداری برای اصلاح آگهی استخدام شرکت توسعه پلیمرپاد جم
 • دیدار وزیر خارجه قرقیزستان با «موگرینی»
 • بازار متشکل ارز آزاد مقدمه ای برای نظام تک نرخی است
 • آخرین وضعیت جاده چالوس در تعطیلات پیش رو
 • امیر قطر خواستار عدم دخالت سعودی ها در امور داخلی این کشور شد
 • اعتراض پارلمانی‌ها به سخنان ظریف؛«اظهارات نسنجیده، دولت و نظام را زیر سوال برد»
 • Ad