جدیدترین اخبار
۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۶ فرهنگی و هنری کد خبر :3869

افتتاح و بهره برداری از ۱۰ کتابخانه عمومی در شیراز

در پی سفر رئیس جمهور به شیراز، ۱۰ کتابخانه عمومی در این شهر توسط وی افتتاح شد که موجب شد تعداد کتابخانه های عمومی شهر شیراز به ۲۸ باب برسد.

 به نقل از روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مراسم افتتاح همزمان ۱۰ کتابخانه عمومی در شیراز، روز پنجشنبه ۳۱ فروردین با حضور علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، معاونان و مدیران کل این نهاد، اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، اعضای انجمن خیران کتابخانه ساز و جمعی از فعالان فرهنگی این شهر، در کتابخانه «پوری سلطانی» برگزار شد.

این مراسم همزمان با سفر حسن روحانی به شیراز به منظور افتتاح پروژه های زیربنایی، فرهنگی، اقتصادی و ورزشی برگزار شد که رئیس جمهور پس از افتتاح بیمارستان و مجموعه پیوند اعضاء «ابوعلی سینا» در شهرک صدرا، با برقراری ارتباط تصویری با کتابخانه پوری سلطانی از طریق سیستم ویدئو کنفرانس، به صورت مجازی در مراسم افتتاح ۱۰ کتابخانه عمومی شیراز حضور یافت.

افتتاح ۲۰۰ باب کتابخانه عمومی در دولت یازدهم

در این ارتباط تصویری، ابتدا سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که از همراهان رئیس جمهور در این سفر بود، با ارائه گزارشی مختصر از فعالیت های صورت گرفته در حوزه توسعه کتابخانه ها، طی سخنانی گفت: خوشبختانه در این دولت ۲۰۰ کتابخانه عمومی در سطح کشور افتتاح شده و امروز هم شاهد افتتاح ۱۰ کتابخانه عمومی در سطح شهر شیراز هستیم که این امر با همکاری عزیزان ما در نهاد کتابخانه های عمومی کشور و شهرداری شیراز صورت می گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت بهره برداری از این پروژه فرهنگی ادامه داد: امروز این ۱۰ کتابخانه در حالی افتتاح می شود که شیراز تا پیش از این کلا دارای ۱۸ کتابخانه عمومی بوده است و این اقدام نشان از همت اصحاب فرهنگ، هنر و کتاب در این استان است.

سیر صعودی توسعه کتابخانه ها و افزایش منابع کتابخانه ای

در ادامه این ارتباط تصویری علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، ضمن تقدیر از حمایت های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به بیان برخی دستاوردهای این نهاد طی دوران مدیریت خود پرداخت و گفت: در سال ۱۳۹۲ تعداد ۳ هزار و ۱۴۷ کتابخانه عمومی در کشور فعالیت می کرد که در طول ۴۶ ماه گذشته، ۲۰۹ کتابخانه به این مجموعه اضافه شد و به عبارتی در هر ۲ ماه، ۹ کتابخانه به جمع کتابخانه های عمومی کشور افزوده شده است. همچنین در ۳ سال گذشته، هر سال بیش از ۲ و نیم میلیون منبع کتابخانه ای، شامل کتاب و نشریات به کتابخانه های عمومی اضافه شده است.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور درباره توجه به ارتقاء سطح معیشت کتابداران طی ۳ سال گذشته نیز عنوان کرد: کتابداران تا پیش از این دولت در شرایط نامطلوبی از نظر حقوق بسر می بردند، اما با توجه ویژه ای که در این زمینه ایجاد شد، حقوق و مزایای کتابداران روستایی تا ۴ برابر و کتابداران شهری تا ۳ برابر افزایش پیدا کرد که البته هنوز تا رسیدن به سطح مطلوب فاصله دارد.

توجه ویژه به کودکان و تلاش برای تحقق عدالت فرهنگی

مختارپور در ادامه درباره افتتاح ۱۰ کتابخانه عمومی در شیراز گفت: با این اقدام ۶۰ درصد به تعداد کتابخانه های عمومی و بیش از ۲ هزار متر مربع به زیربنا این مراکز فرهنگی در شهر شیراز افزوده شد. اقدامی که در آن ۲ جهت گیری عمده مشهود است؛ اول توجه به کودکان و نوجوانان با اختصاص ۳ کتابخانه از این ۱۰ کتابخانه به اعضای کودک و نوجوان، و دوم توجه به ایجاد کتابخانه در مناطق کم بهره و یابی بهره از کتابخانه، به طوری که از مجموع این ۱۰ کتابخانه، ۹ کتابخانه در مناطقی به بهره برداری رسیده که زمینه بروز برخی مشکلات و آسیب های اجتماعی در آن وجود داشت و لذا این اقدام گامی در جهت تحقق عدالت فرهنگی بوده است.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ادامه سخنان خود از همکاری استاندار، فرمانداران، شهردار، انجمن خیرین، هیأت امنای کتابخانه ها و تمامی نهادهای فرهنگی شهر شیراز برای همکاری در افتتاح و بهره برداری از این ۱۰ کتابخانه عمومی، تقدیر کرد.

تأمین نیازهای فرهنگی و ایجاد فضای جدید در جامعه

در ادامه این مراسم حسن روحانی، رئیس جمهور، که از محل بیمارستان ابو علی سینا و از طریق سیستم ویدئو کنفرانس شاهد ارائه گزارش دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور بود، با تقدیر از فعالیت های این نهاد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: همه این آمار و ارقام که در بخش فرهنگی اعلام شد به مفهوم ایجاد فضای جدید در زندگی مردم است. مردم این تغییر را در زمینه مسائل فرهنگی احساس کردند و همه این اتفاقات یک پیام دارد؛ اینکه ما امروز شاهد فضای آرام تر، مثبت تر و پرنشاط تر برای مردم فرهنگ دوست ایران هستیم.

رئیس جمهور ادامه داد: زندگی انسان تنها با برآورده کردن نیازهای اولیه از قبیل خوراک و پوشاک و مسکن تأمین نمی شود، بشر نیازهای فروانی مانند نیازهای فرهنگی و معنوی دارد. به طوری که گاهی انسان با خواندن یک صفحه از یک کتاب، نشاط پیدا می کند. بشر موجودی پیچیده و دارای استعدادهای بیکران است و از طرفی دارای نیازهای فراوان. ما باید سعی کنیم همه این نیازها را برطرف کنیم که بحمدالله حرکت های خوبی در سال های اخیر در این زمینه انجام شده و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.

حسن روحانی در پایان سخنان خود با اشاره به مصادف بودن افتتاح ۱۰ کتابخانه عمومی شیراز با ایام بعثت پیامبر عظیم الشأن اسلام، ضمن اعلام آغاز بهره برداری از این کتابخانه ها، این پروژه فرهنگی را به طور رسمی افتتاح کرد.

دیدار با کتابداران و اعضای کتابخانه های تازه تأسیس

این مراسم با حضور دبیرکل و معاونان نهاد کتابخانه های عمومی در کتابخانه های تازه تأسیس شیراز ادامه داشت که طی آن، پس از افتتاح کتابخانه «پوری سلطانی» واقع در در شهرک مطهری (پانصد دستگاه ارتش)، محمد اللهیاری، معاون توسعه کتابخوانی و کتابخانه های نهاد، کتابخانه های «جوانان» در پارک صنوبر واقع در محله کوزه گری و «نظامی گنجوی» در بلوار سیبویه، امین متولیان، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی نهاد، کتابخانه های «کودکان آفتاب» در پارک رضوان واقع در شهرک رضوان و «کودکان شقایق» در پارک شقایق واقع در بلوار پاسارگاد و هوتن والی نژاد، مدیرکل امور عمرانی نهاد کتابخانه های «محمد بهمن بیگی» در بلوار مطهری جنوبی و «وصال شیرازی» در شهرک گلستان را افتتاح کردند.

همچنین علیرضا مختارپور با همراهی هادی ناصری، مدیرکل روابط عمومی نهاد و روح الله منوچهری سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی فارس، کتابخانه های «حجاب شیرازی» در بلوار عدالت، «کودکان یار مهربان» در پارک پرواز واقع در بلوار مدرس، و «قطب الدین شیرازی» در پارک کوهستانی محله برآفتاب سعدی را افتتاح کرد.

افتتاح و بهره برداری از این کتابخانه ها که در مناطق کم بهره یا بی بهره از کتابخانه و یا هر مکان فرهنگی دیگر صورت گرفته بود، با استقبال گسترده اهالی این مناطق روبه رو شد؛ به طوری که ساکنان این مناطق مشتاقانه از ساعاتی قبل به انتظار افتتاح این کتابخانه ایستاده بودند.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز پس از افتتاح این مراکز فرهنگی در جمع حاضران، این کتابخانه های تازه تأسیس را متعلق به اهالی و کودکان و نوجوانان این محله ها دانست و کتابداران و اعضای آن را به تلاش برای رونق هرچه بیشتر این کتابخانه ها تشویق کرد. کودکان و نوجوانان حاضر در این دیدار صمیمی نیز با شعرخوانی از دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استقبال کردند.

از مجموع این ۱۰ کتابخانه تازه تأسیس، ۵ کتابخانه با متراژ ۲۵۰ متری و ۵ کتابخانه با متراژ ۱۶۷ متری ساخته شدند که ۳ باب از کتابخانه های ۱۶۷ متری به کودکان و نوجوانان اختصاص دارد. تمام کتابخانه های کودک و نوجوان شامل بخش های مخزن، سالن نمایش و بخش ویژه مادران هستند و سایر کتابخانه ها دارای بخش مخزن، بخش کودک، کافی نت و سالن های مطالعه مجزا هستند؛ ضمن اینکه کتابخانه «محمد بهمن بیگی» علاوه بر بخش های فوق، از بخش ناشنوایان نیز برخوردار است. همچنین در هر کدام از ۱۰ کتابخانه فوق حدود ۴ هزار کتاب وجود دارد.

پروژه های افتتاح کتابخانه های عمومی در شیراز، حاصل توافق اداره کل کتابخانه های عمومی فارس با شهرداری شیراز است که طبق آن ۵ باب از این کتابخانه ها، به صورت تهاتر و در برابر سهم نیم درصد کتابخانه های عمومی از شهرداری خریداری شده و ۵ باب دیگر نیز به صورت حق انتفاع ۱۰ ساله به این اداره کل واگذار شده است و اداره کل کتابخانه های عمومی فارس این کتابخانه ها را به صورتی کاملاَ مدرن تجهیز کرده است. بر این اساس تعداد کتابخانه های عمومی شیراز به ۲۸ باب رسید.

مطالب مرتبط

روی خط خبر

 • اگر «رابرت موگابه» امروز یا فردا استعفا ندهد، استیضاح می شود
 • نابودی داعش در سوریه قول سردار سلیمانی بود
 • تحریم‌ها دیگر برنمی‌گردد/اروپا حساب خود را از آمریکا جدا کرد
 • عربستان با حریری مثل نوکر رفتار می‌کند
 • همکاری مسترتیستر و علی دایی برای کمک به زلزله زدگان
 • فیس‌لیفت رنج‌روور اسپرت به نمایش درآمد
 • تردد ناوگان جاده‌ای با عمر بالای ۵۰ سال ممنوع می‌شود
 • توضیح وزارت صنعت در خصوص خبر توقف ۱۰ هزار خودرو در گمرک
 • میردامادی: گفت‌وگوی ملی از مذاکرات برجام سخت‌تر است
 • پوشش عجیب یک بازیکن بسکتبال NBA/عکس
 • جزئیات قتل در شهرک سپاه ارومیه
 • آغاز رقابت بیش از ۶هزار قصه‌گو
 • هدیه سهیلا منصوریان به کودکان زلزله زده
 • ۲ تجمع همزمان مقابل مجلس
 • در جشنواره سینما حقیقت چه خبر خواهد بود؟
 • «پینو کیو،عامو سردار و ریسلی» می‌آیند
 • کردهای پ.ک.ک. و پی.وای.دی. به نیروهای ترکیه در ادلب حمله کردند
 • مقصد «انقلاب سفید عربستان برای زنان» کجاست؟
 • لایه‌های معناشناسانه زلزله
 • انتشار تازه‌ترین آلبوم رضا یزدانی به نام «درهم»
 • آغاز هفته فیلم اروپا در تبریز
 • سوپراسپرت SCG 004S با قدرت ۶۵۰ اسب بخار، معرفی شد
 • دیدار پاییزی خواننده محبوب با مخاطبانش
 • نمایش موزیکال «چارلی و کارخانه شکلات سازی» به آمریکا رسید
 • حضور «درخونگاه» در جشنواره فیلم فجر
 • بازگشت پر افتخارترین بازیگر مرد هالیوود بعد از ۵ سال/عکس
 • «مصادره» یک فیلم کمدی- سیاسی
 • جیبوتی ایران را تهدید کرد
 • اظهارات مکرون علیه ایران؛ آغاز یارگیری ترامپ از اروپا
 • سرانجام احمدی‌نژاد؟