رشد نماگرهای اصلی بازار فرابورس

۲۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۲  /   /  کد خبر: 37737
رشد نماگرهای اصلی بازار فرابورس

در هفته منتهی به ۲۶ خردادماه، تعداد سه هزار و ۶۳۰ میلیون ورقه در ۱۳۴ هزار دفعه داد و ستد شد که ارزش آن ۶ هزار و ۷۷۷میلیارد ریال بود؛به این ترتیب حجم معاملات در مقایسه با هفته پیش رشد ۲۷۲ درصدی و تعداد دفعات معاملات و ارزش آن رشد ۳۴ و ۴۶ درصدی را تجربه کردند.
[رشد نماگرهای اصلی بازار فرابورس]

به گزارش روز جمعه ایرنا از بازار سرمایه (سنا)، سومین هفته کاری فرابورس ایران در خردادماه با سبزپوشی و رشد نماگرهای اصلی بازار شامل شاخص کل، حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات همراه شد ضمن آنکه گروه فلزات اساسی نیز بالاترین ارزش معاملات را در میان صنایع فرابورسی کسب کرد.
نگاهی به روزهای معاملاتی هفته‌ گذشته نشان می‌دهد که روز چهارشنبه ۲۴ خردادماه بالاترین حجم و ارزش معاملاتی روزانه به میزان یک‌هزار و ۶۸۶ میلیون ورقه به ارزش یک هزار و ۹۷۰ میلیارد ریال رقم خورده است.
در این روز معامله یکجای ۹۹٫۹۹ درصد از سهام کنترلی شرکت توسعه صنایع معدنی امید در بازار سوم فرابورس ایران به ارزش یک‌هزار و ۴۱۱ میلیارد ریال قطعیت یافت.
در میان بازارهای فرابورس ایران نیز بازارهای اول، پایه و ابزارهای نوین مالی با افزایش حجم معاملات تا سقف حداکثر ۲۵۹ درصد روبرو شدند، رشد ارزش معاملات را نیز بازارهای اول، دوم و پایه تا سطح حداکثر ۲۲۰ درصد کسب کردند.
در این میان، بازار ابزارهای نوین مالی در حالی معامله ۲۲ میلیون ورقه به ارزش ۲ هزار و ۳۴۴ میلیارد ریال را تجربه کرد که اوراق بدهی افت ۳۵ درصدی حجم و ارزش معامله را در این بازار شاهد بود و در مقابل صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن با رشد قابل ملاحظه معاملات روبه‌رو شدند.
اوراق بدهی به تعداد ۱٫۹ میلیون ورقه به ارزش یک‌هزار و ۸۵۲ میلیارد ریال، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به میزان ۲۰ میلیون ورقه به ارزش ۱۸۰ میلیارد ریال و در نهایت اوراق تسه به تعداد ۴۰۰ هزار ورقه به ارزش ۳۱۲ میلیارد ریال در هفته گذشته معامله شدند. به ترتیب اوراق بدهی افت ۳۵ درصدی حجم و ارزش معاملات و در مقابل ETFها و اوراق تسه افزایش بیش از ۷۵ درصدی حجم و ارزش دادوستدها را تجربه کردند.
از سوی دیگر، ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل معاملات بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و SME به یک‌هزار و ۹۸۶ میلیارد ریال رسید که از این میزان گروه فلزات اساسی سهم ۱۴ درصدی معادل ۲۸۷ میلیارد ریالی را از آن خود کرد.
پس از آن نیز گروه انبوه‌سازی و محصولات شیمیایی با ارزش معاملاتی به میزان ۲۶۶ و ۱۷۸ میلیارد ریال به ترتیب سهم ۱۳ و ۹ درصدی را از ارزش کل معاملات به دست آوردند و در جایگاه دوم و سوم ایستادند.
در نهایت، پایان هفته معاملاتی گذشته شاخص کل فرابورس ایران با رشد محدود ۰٫۲ درصدی همراه شد و آیفکس روز چهارشنبه در ارتفاع ۹۰۲٫۴ واحدی قرار گرفت. در حال حاضر از ابتدای سال تاکنون بازدهی آیفکس به ۳٫۱ درصد رسیده است.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها