جدیدترین اخبار
6 مرداد 1397 ساعت 11:42 اجتماعی کد خبر :333746
افشانی در نخستین نشست خبری‌اش خبر داد

اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان درشهرداری ازفردا/برای رسیدن به درآمد هر کاری نمی‌کنیم

شهردار تهران در نشست خبری خود در پاسخ به خبرنگاران درباره اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در شهرداری تهران گفت: اجرای این قانون را از دیروز شروع کرده‌ام و لیست تمام بازنشستگان را گرفته‌ام.

محمد علی افشانی با بیان اینکه من به شدت پیگیر تصویب این قانون بودم چرا که قانون خوبی است و باعث چرخش نخبگان می‌شود، تصریح کرد: من از فردا اجرای این قانون را شروع می‌کنم تا شهرداری پیشتاز اجرای این قانون باشد.

شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود بر لزوم افزایش نشاط و شادی میان شهروندان تهران تاکید کرد و افزود: مردم نیازمند افزایش شادی و نشاط هستند و باید به گونه‌ای عمل کنیم که شهروندان احساس کنند که می‌توانند با هزینه اندک شاد زندگی کنند.

وی افزود: ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی قطعا از برنامه‌های آتی ما خواهد بود. مسئله علمی شهر و مدیریت شهر نیز از برنامه‌های آینده شهرداری تهران خواهد بود. امروز بخش قابل ملاحظه‌ای از شهر با کوچکترین تکانی فرو خواهد ریخت؛ لذا یکی از برنامه‌های ما مدیریت بحران و ساماندهی آن است. باید برای حوادث آمادگی داشته باشیم و مقاوم سازی و نوسازی بافت‌های فرسوده را در دستور کار خود قرار دهیم.به طوریکه شناسنامه فنی برای ساختمان‌های با اهمیت در مرحله اول و پس از آن برای همه ساختمان‌ها تهیه شود تا اطلاع کاملی از آنها داشته باشیم و هنگام بحران بتوانیم از آنها استفاده کنیم.

دستور یک ماهه افشانی برای بررسی وضعیت شهرداری در مقابل بحران سیل و جاری شدن آب‌های سطحی

افشانی تاکید کرد:‌ باید در هنگام بروز حوادث از امکانات هوایی استفاده کنیم. با توجه به تغییر شرایط اقلیمی احتمال بارندگی‌های سیل آسا وجود دارد که ظرف سال‌های گذشته نیز چنین بارندگی‌هایی را مشاهده کرده‌ایم. بر همین اساس به تمام معاونین مربوطه خود دستور داده‌ام که ظرف مدت یک ماه وضعیت شهرداری در مقابل بحران سیل و جاری شدن آب‌های سطحی مورد بررسی قرار دهند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع آلودگی هوای شهر تهران و لزوم توسعه حمل و نقل عمومی در این شهر اشاره کرد و افزود: آلودگی هوا یکی از مشکلاتی است که گریبان گیر همه شهروندان تهرانی است؛ لذا باید قدم‌هایی اساسی در جهت کاهش آلودگی هوا برداریم. توسعه خطوط مترو به ویژه خطوط 6 و 7 در دستور کار ما قرار گرفته و امیدواریم تا سال آینده تقریبا در همین محدوده زمانی فعلی بتوانیم بیش از 50 کیلومتر از خطوط مترو را به بهره برداری برسانیم و بیش از 70 واگن به واگن‌های موجود اضافه کنیم.

به گزارش ایسنا، افشانی ادامه داد: ساخت 630 واگن مراحل مناقصه آن انجام شده که 11 شرکت اروپایی در آن شرکت داشتند و نهایتا سه شرکت اسناد خود را تحویل دادند. برنده مناقصه شرکت واگن سازی تهران بود که با مشارکت طرف چینی به زودی مرحله امضای نهایی این قرارداد را انجام خواهد داد.

شهردار تهران تصریح کرد: در این قرارداد جدید علی رغم اینکه سه سال پس از قرارداد قبلی بوده اما حدود 280 میلیون دلار صرفه جویی نسبت به قرارداد قبلی داشته‌ایم. در حقیقت با قیمت پایین‌تری این قرارداد به امضاء رسیده است. در قرارداد قبلی تنها 25 درصد داخلی سازی وجود داشت اما در قرارداد جدید این رقم به 55 درصد افزایش پیدا کرده به شکلی که پس از این قرارداد می‌توانیم به طور کامل واگن‌ها را در کشور بسازیم.

بر روی حفظ باغات حساسیت ویژه‌ای دارم

وی تاکید کرد:‌ بر روی حفظ باغات حساسیت ویژه‌ای دارم لذا در شورای معاونان اعلام کردم در دوره مدیریت من حتی یک باغ تغییر کاربری داده نخواهد شد. علاوه بر این مصوبه برج باغ‌ها نیز به طور کامل اجرا خواهد شد. دو جلسه با روسای بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در مورد باغات شهر داشتند که مقرر شد باغاتی که در اختیار آنهاست، یا در اختیار ما گذاشته شود و یا تحت اختیار خودشان از آنها نگهداری شود. همچنین تعدادی از این باغ‌ها برای استفاده عمومی به صورت پارک مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

شهردار تهران بار دیگر بر نوسازی ناوگان عمومی در حوزه حمل و نقل اشاره کرد و افزود: نوسازی ناوگان اتوبوسرانی توسط دولت آغاز شده که 18 هزار اتوبوس در کل کشور نوسازی خواهند شد که از این میان 3000 اتوبوس شهر تهران نوسازی خواهد شد.

وی ادامه داد: برقی کردن موتورسیکلت‌ها مورد توافق نهایی قرار گرفته که امیدواریم پس از تحقق آن در مرحله بعد برقی کردن تاکسی‌ها را محقق کنیم.

به گزارش ایسنا، شهردار تهران در پاسخ به سوالی در خصوص افزایش شاخص‌های فساد و … در شهرداری تهران طی چند ماه اخیر، گفت: در عین احترام نظر شما را قبول ندارم. چرا که کدام نظرسنجی در این چند روزه انجام شده و ثابت می‌کند که رشوه و … در شهرداری زیاد شده است.

در شهرداری ابرسیستمی برای کاهش فساد حاکم شود

وی ادامه داد: باید برای هر صحبتی مبنای علمی داشته باشیم و در این دوره مهمترین اولویت من مبارزه با فساد است چرا که معتقدم اگر در جامعه‌ای فساد وجود داشته باشد، روی توسعه را نمی‌بینند.

از هیچ تخلفی چشم پوشی نمی‌کنیم

افشانی با بیان اینکه معتقدم باید در شهرداری ابرسیستمی برای کاهش فساد حاکم شود، گفت: نمی‌شود در عرض چند ماه در دستگاه عریض و طویلی همچون شهرداری تهران فساد را کاهش داد؛ اما این دوره، دوره مبارزه با فساد است و قطعا از هیچ تخلفی چشم پوشی نمی‌کنیم.

هیچ مخالفتی درباره تحقیق و تفحص از شهرداری تهران نداشته و ندارم

شهردار تهران با بیان اینکه معتقدیم باید آزادی عمل برای نقد همه افراد فراهم شود، ادامه داد: یک نظرسنجی انجام شده و دقیقا عکس صحبت‌های شما را ثابت کرده هر چند که من معتقدم باید هر سه ماه یکبار نظرسنجی انجام شود و شاخص‌ها را رصد کنیم.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی اعلام کرده‌اند که شما مخالف تحقیق و تفحص از شهرداری هستید و از این موضوع واهمه دارید، گفت: من هیچ مخالفتی در این خصوص نداشته و ندارم بلکه بسیار هم استقبال می‌کنم که حتی هر سه ماه یکبار و با جدیت این اتفاق بیفتد و من این موضوع را پیگیری می‌کنم؛ چرا که مبنای من حاکمیت قانون است ولی بهتر است کسانی که این صحبت‌ها را می‌کنند حداقل با من تماس گرفته و بعد صحبت کنند.
افشانی در مورد انتصابات در شهرداری تهران نیز با بیان اینکه هیچ فشاری بر من در خصوص انتصاب یا جابه‌جایی افراد جواب نمی‌دهد، گفت: من برای انتصابم سه شاخص تجربه مرتبط، دانش و توان اجرای برنامه‌ها را در نظر گرفتم و تمام انتصاباتم بر این اساس خواهد بود و حتی به معاونت منابع انسانی دستور داده‌ام رزومه تمام انتصابات فعلی و قبلی را در سایت بارگذاری کند تا مردم خودشان ببینند که سابقه مدیران فعلی و قبلی چگونه بوده است.

وقتی وارد این میدان شدم می‌دانستم هزینه‌های سنگینی باید پرداخت

وی در پاسخ به سوالی در خصوص ملاحظات سیاسی و مقاومت بدنه شهرداری در خصوص مبارزه با فساد، گفت: خودم می‌دانم که وقتی وارد این میدان شدم هزینه‌های سنگینی باید پرداخت اما حاضر هستم.

برای رسیدن به درآمد هر کاری نمی‌کنیم

شهردار تهران در پاسخ به سوالی درباره درآمدهای پایدار گفت: وضعیت درآمدی در این دوره ممکن است کم باشد اما برای رسیدن به درآمد هر کاری نمی‌کنیم و برای تامین درآمدهای پایدار برنامه داریم. مثلا در اطراف دریاچه چیتگر برنامه ویژه‌ای داریم که یک مجموعه تفریحی و … ساخته شود که درآمد زیاد دائمی برای شهر به وجود می‌آورد؛ البته این طرح در مرحله تاییدیه است اما از این طرح‌ها می‌توانیم در تهران زیاد داشته باشیم. همچنین پیگیر تصویب لایحه مدیریت شهری که سهم شهرداری‌ها از محل ارزش افزوده را افزایش می‌دهد هستیم تا مجبور به شهر فروشی نشویم.

وی درباره جزئیات تفاهم‌نامه قرارگاه خاتم الانبیاء گفت: در مورد جلسه‌ام با قرارگاه خاتم الانبیاء تفاهم‌نامه‌ای امضاء نشد بلکه میزان بدهی شهرداری زیاد است و بیش از 50 هزار میلیارد تومان بدهی دارد که حدود 23 هزار میلیارد تومان آن بدهی بانکی است که متاسفانه سود معوقات نیز هر ماه به آن اضافه می‌شود.
وی افزود: بدهی شهرداری به مالکان و پیمانکاران حدود 30 هزار میلیارد تومان است و بعضی پیمانکاران طرف قرارداد یا کاهش نیرو دادند و یا کار را متوقف کردند و حالا در این جلسه فرصت شش ماهه‌ای به شهرداری تهران داده شد تا بتواند خود را به منابع جدید تجهیز کند و از همان روز بعد از جلسه نیز قرارگاه خاتم الانبیاء کار را شروع کرد.

Ad

Ad

روی خط خبر

 • پشت تحریم‌های ترامپ علیه ایران، یک زن ایستاده است
 • آیت الله یزدی: طلبه و آخوند سکولار برای اسلام مضر است
 • دریافت نشان سرآمدان روابط عمومی ایران توسط فست کلیک
 • ادعای ترامپ: گیر انداختن جاسوس‌های سیا توسط ایران غلط است و حقیقت ندارد
 • اعزام نظامیان آمریکایی به ریاض؛ هدف ایران است؟
 • مطهری مخالفت عارف با جمع آوری امضا علیه دادگاه محمدرضا خاتمی را تایید کرد
 • عباس عبدی: دولت با این وضعیت می‌افتد؛ احتیاجی نیست کسی دولت را براندازد
 • سخنگوی دولت: اطمینان می‌دهم که یک میلیارد یورو پول گم نشده
 • آلمان: به رویکرد آمریکا علیه ایران نمی‌پیوندیم
 • چرا رونق قیمتی مسکن خیر نداشت؟
 • سخنگوی ترزا می: نفت‌کش توقیف‌شده و کارکنان آن آزاد شوند
 • سخنگوی قوه قضاییه: به زودی حکم اعدام جاسوسان ایرانی اجرا می‌شود
 • وزیر نیرو در مجلس: پارسال خشک‌ترین سال آبی ۵ دهه اخیر را مدیریت کردیم
 • «سِسِمی استریت» و مادر فارست گامپ در مرکز کندی تجلیل می‌شوند
 • ارکستر آکادمیک پایتخت در تالار رودکی کنسرت می‌دهد
 • استمرار جشنواره تئاتر خیابانی «مریوان» موجب تکامل آن می‌شود
 • در دست اندازی به منابع طبیعی،ردپای صاحبان قدرت و ثروت دیده می‌شود
 • ۳ رقم جدید برنج معرفی شد
 • پمپئو: لندن خود مراقب کشتی‌هایش باشد
 • نرخ پوند افت کرد
 • دستورالعمل جدید بانک مرکزی برای ترخیص کالاهای ۴۲۰۰ تومانی
 • تشریح جزییات بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک
 • دفتر حزب چپ آلمان تهدید به بمب گذاری شد
 • شناسایی 18 پروژه خدمات الکترونیک تامین اجتماعی با رایتل
 • بازیگر پیشکسوتی که قادر به غذا خوردن نیست/ وضعیت وخیم ولی شیراندامی
 • لطفا ترامپ نباشید!
 • چه کسی جانشین رئیس آژانس اتمی می‌شود؟
 • فرزند رامبد جوان و نگار جواهریان به دنیا آمد
 • روسیه: نشست کمیسیون برجام هفته آینده برگزار می‌شود
 • معاون استاندار لرستان به اتهام فساد مالی دستگیر شد