جدیدترین اخبار
۲۳ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۰ پزشکی و سلامت کد خبر :323928

چرا چپ دست می‌شوید؟

واقعیت این است که افراد چپ‌دست در خانواده و اصل و نسبشان چپ دست‌های بیشتری داشته‌اند. روان‌شناسان معتقدند که چپ‌دست‌ها بیشتر از راست‌دست‌ها توانایی دارند تا از هر دو سمت بدنشان استفاده کنند.

به گزارش بازتاب به نقل از آرمان ،به عبارت دیگر دو نیمکره‌مغز آنها راحت‌تر از راست‌دست‌ها با هم ارتباط برقرار می‌کنند. یک تحقیق منتشر شده در مجله آمریکایی روان‌شناسی، نشان داد افراد چپ دست خلاق‌تر از افراد راست دست هستند.

همچنین افراد چپ دست دارای تفکر واگرای بهتری هستند یعنی توانایی ارائه راه‌حل‌های بهتر و بیشتری برای حل‌مساله دارند. البته اگر پدر و مادر هر دو چپ‌دست باشند، نصف فرزندان آنها هم احتمالا چپ‌دست خواهند بود. اگر پدر و مادر هر دو راست‌دست باشند فقط دو درصد فرزندانشان چپ دست خواهد بود و البته تعداد مردان چپ‌دست بیشتر از زنان است.

تفاوت‌های فیزیولوژیکی

افراد چپ‌دست فقط از لحاظ دست غالبشان متفاوت نیستند. در مورد آنها نظرات مختلفی وجود دارد که نشان می‌دهد آنها خیلی با راست‌دست‌ها فرق می‌کنند. چپ‌دست‌ها فقط۱۰ درصد کل دنیا را در بر گرفته‌اند اما در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های‌روانی قرار دارند. محققان می‌گویند در جامعه‌هایی که شیوع بیماری‌های عصبی‌و‌روانی خاص در آنها بالا‌تر است، درصد چپ‌دست‌های جامعه نیز بالا‌تر بوده است.

چپ دستی، قدرت بیشتر نیمکره راست مغز

مطالعات دیگری نشان داد که ۲۰ درصد افراد مبتلا به این بیماری‌ها از جمله افسردگی، اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی و شیدایی، چپ‌دست بوده‌اند. چپ دستی به دلیل قدرت بیشتر نیمکره راست‌مغز است در حالی که در راست‌دست‌ها قدرت نیمکره‌چپ بیشتر است.

به دلیل این تفاوت مغزی چپ‌دست‌ها باهوش‌تر و خلاق‌تر از راست‌دست‌ها هستند و این فکر از اینجا آمده که بسیاری از هنرمندان و نوابغ گذشته از دست‌چپ استفاده می‌کردند. چپ‌دست‌ها در درک مسائل‌هندسی، فضایی و همان‌طور تصور‌ذهنی اشیا بسیار قدرتمندند. این مهارت‌ها آنها را شطرنج‌باز یا معماران‌نخبه‌ای می‌کند.

در میان افرادی که بازیکن بیسبال می‌شوند، بیشتر از ۲۵ درصد دست چپ را برای گرفتن توپ به هنگام بازی، انتخاب می‌کنند. در این میان مشخص است که مهارت بازیکنان چپ‌دست به مراتب بیشتر از راست‌دست‌ها خواهد بود. چپ‌دست‌ها در بازی‌های تک نفره مثل تنیس و بوکس هم در مقابله با راست‌دست‌ها برتری نسبی بیشتری دارند.

دانشمندان در تحقیقات‌شان اعلام کردند شیوع اختلالات‌شنوایی، بیش‌فعالی و برخی اختلالات‌رفتاری خاص در چپ‌دست‌ها بیشتر است. البته دلیل واقعی این مساله را هنوز نمی‌دانند، اما به نظر می‌رسد مغز این افراد پیچیدگی بیشتری نسبت به راست‌دست‌ها داشته باشد. هنر و خلاقیت چپ‌دست‌ها بالا‌تر از راست‌دست‌ها است. آنها جالب‌تر و پیچیده‌تر فکر می‌کنند و معمولا در یک گروه از دوستان، ایده‌های بهتری به سرشان می‌زند.

چرا چپ دست می‌شوید

در قدیم باورهای نادرست در این مورد وجود داشت که خانواده‌ها بسیار با چپ‌دست شدن بچه‌ها مخالفت می‌کردند. اگر بچه‌ای تمایل داشت با دست‌چپ بنویسد یا کاری انجام دهد با هر روشی او را وادار به ترک این کار می‌کردند. در قدیم خیلی از بچه‌ها را با گذاشتن مداد لای انگشتان مجبور می‌کردند از دست‌راست استفاده کنند. این قضیه از ارتباط شیطان با دست‌چپ، تحویل کارنامه‌ اعمال بد به دست‌چپ در روز قیامت و تفکراتی شبیه این نشات گرفته بود.

حقایقی عجیب درباره افراد بلندقد و کوتاه‌قد

محققان در مطالعات اخیر روی افراد بلندقد و کوتاه‌قد به حقایق جالب و عجیبی دست یافته‌اند و در عین حال تاکید دارند که قد انسان فاکتوری است با عوامل مختلف مفید و مضر برای سلامت بدن مرتبط است.

قد انسان متاثر از عوامل مختلفی نظیر متغیرهای‌ژنتیکی چندگانه و فاکتورهای‌محیطی است. در موارد نادر نیز بلندی و کوتاهی غیرمعمول قد ناشی از یک مشکل جدی جسمی مانند ابتلا به «سندرم ترنر» یا «ژیگانتیسم»(غول‌پیکری) است که نیاز به درمان پزشکی دارد.

با این حال در بسیاری از موارد، پزشکان مردم را تشویق می‌کنند که فاکتورهای‌سلامتی را در خود تحت‌کنترل داشته باشند. این فاکتورها شامل عدم‌استعمال دخانیات، انجام فعالیت‌های‌روزانه، داشتن رژیم‌غذایی متعادل و حفظ وزن مناسب هستند خواه آنکه قدبلند یا کوتاه‌قامت باشید. افراد بلند‌قامت به طور میانگین دارای ضریب‌هوشی بالاتری نسبت به افراد کوتاه‌قامت هستند. همچنین داشتن قد بلندتر نسبت به اطرافیان تا حدودی به اعتماد‌به‌نفس افراد می‌افزاید. برخی دیگر از این حقایق جالب به شرح زیر است:

تاثیر ژن‌ها روی قد و هوش

محققان دانشگاه کلرادو با استفاده از داده‌های اخذ‌شده از حدود هشت‌هزار نفر، موفق به کشف ارتباط بین ضریب‌هوشی و قد شدند. یافته‌های آنها نشان می‌دهد که دو عامل در این مساله دخیل هستند. عامل نخست ژن‌ها هستند که روی قد و ضریب‌هوشی تاثیر می‌گذارند. متیو کلر، سرپرست این تیم تحقیقاتی با تاکید بر این مطلب افزود: در عین‌حال افراد بلند‌قد بر خلاف افراد کوتاه‌قامت تمایل به انتخاب زوجی دارند که با هوش‌تر است. «کلر» افزود: این انتخاب زوجین سبب می‌شود که «ژن‌های IQ و «بلند‌قدی» از نظر آماری با ژن فرد مقابل مرتبط شوند.

قد بلندی و مضرات و مزایای آن برای سلامت

میانگین‌هوش تنها عاملی نیست که به واسطه بالا رفتن قد افزایش می‌یابد. در صورتی که قد بلندی دارید، احتمال مواجه شدن با برخی از مشکلات و بیماری‌ها در شما تشدید می‌شود که مهم‌ترین آنها عبارتند از: گزیده‌شدن توسط حشرات. محققان دریافته‌اند پشه‌های اسکاتلندی تمایل بیشتری به گزیدن افراد بلندقدتر و چاق‌تر دارند.

افراد بلندقدتر به دلیل تولید دما، رطوبت،‌ دی‌اکسید‌کربن و سایر ترکیبات‌شیمیایی، هدف جذاب‌تری برای حشرات هستند. ابتلا به لخته‌های‌خونی خطرناک: افراد قدبلند در مقایسه با افراد کوتاه‌قامت در این تحقیق بیشتر در معرض ابتلا به لخته‌های‌خونی تهدیدکننده سلامتی در رگ‌های‌عمقی پاها و سایر اعضای بدن هستند.

به ویژه این خطرات در میان زنان و مردانی که ضمن داشتن قدبلند وزن بیشتری دارند، افزایش می‌یابد. ابتلا به سرطان: زنان بلند‌قامت در سنین پس از یائسگی بیش از زنان کوتاه‌قامت در معرض ابتلا به سرطان هستند. محققان برخی سرطان‌ها نظیر سرطان خوش‌خیم مغز استخوان، سرطان‌پوست و سرطان‌های تیروئید، روده،‌ کلیه، ‌دهانه‌رحم،‌ مقعد، تخمدان و سینه را با بلندی‌قد مرتبط دانسته‌اند.

قد‌بلندتر و درآمد بیشتر: طبق مطالعاتی که در استرالیا انجام شده، افراد بلند‌قامت در مقایسه با افراد کوتاه‌قد ممکن است به طور میانگین درآمد بیشتری کسب کنند. دلیل این مساله می‌تواند تبعیض‌های پیش‌روی ارتقای‌شغلی افراد کوتاه‌قد باشد در حالی که افراد بلند‌قامت از ترقی‌های بسیاری در موقعیت‌اجتماعی خود بهره می‌برند.

اما افراد کوتاه‌قد نیز باید بدانند با یک سری قد آنها برای سلامت‌ بدن‌شان خطرات یا مزایایی دارد. اگر جزو افراد کوتاه‌قد هستید بسیاری از اتفاقات عجیب در انتظار شماست که مهم‌ترین آنها عبارتند از: طول‌عمر بیشتر: مطالعات اخیر روی حدود ۵۰۰ مرد ساکن جزیره «ساردینیا» واقع در دریای‌مدیترانه نشان می‌دهد که افراد کوتاه‌قد به طور میانگین دو سال بیشتر از افراد بلند‌قامت عمر می‌کنند. علاوه بر این یک بررسی تحقیقاتی روی داده‌های حاصل از میلیون‌ها مورد مرگ‌و‌میر نشان داد که افراد کوتاه‌قد طول عمر بیشتری داشته‌اند.

داشتن فرزند(توان باروری): بنابر مطالعات انجام شده در هلند، زنان کوتاه‌قد در مقایسه با همتایان بلند‌قامت خود، فرزندان بیشتری دارند. اگرچه دلیل این مساله همچنان ناشناخته است اما این واقعیت سبب شد پروفسور «گرت استالپ» احتمال دهد که دلیل آن این باشد که زنان کوتاه‌قد انرژی بیشتری برای تولیدمثل می‌گذارند.

 

Ad

روی خط خبر

 • یک شهروند آلمانی دیگر در ترکیه بازداشت شد
 • نگراني اسرائیل از سلاح‌های متعارف ایران
 • اشپیگل: اروپا باید جلوی اقدامات ترامپ علیه ایران را بگیرد
 • فرجام‌خواهی کشیش آمریکایی برای آزادی رد شد
 • نبیه بری: روابط لبنان با سوریه ضروری است
 • اشرف‌غنی: هدف طالبان از تهاجم اخیر حضور قدرتمند در مذاکرات بود
 • شورای امنیت سرمنشأ جنایات سعودی‌ها در یمن است
 • «فقدان تفکر اقتصادی»؛ مهمترین چالش پیشبرد دیپلماسی اقتصادی
 • ملت ایران بن‌بست ندارد/امروز جهاد واقعی مبارزه با فقر وبیکاری است
 • سهام جهان رشد کرد /لیر ترکیه از نفس افتاد
 • ترکیه هم به دنبال روسیه، اوراق قرضه آمریکایی خود را فروخت
 • سقوط بیش از ۶ درصدی لیره ترکیه با تهدید آمریکا به تحریم‌های بیشتر
 • آل‌خلیفه از اقامه بزرگترین نماز جمعه شیعیان بحرین ممانعت کرد
 • «عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان شد
 • پرونده سقوط هواپیمای آسمان به تهران منتقل شد/احضار و تحقیق از ۴ مدیر و مسئول
 • فعالیت درحوزه پزشکی بدون “پیوست‌های پژوهشی” مزیتی ندارد
 • مرگ آقای بازیگر، فیلم‌های تلویزیون را تغییر داد
 • کسب اجازه‌ی مرضیه برومند از “روح بلند عزت‌الله انتظامی”
 • اولین پوستر تاریخ سینما حراج می‌شود
 • خلبانان چینی احتمالاً برای حمله به اهداف آمریکا آموزش می‌بینند
 • چین: ترکیه توان غلبه بر مشکلات موقت اقتصادی را دارد
 • وزرای دفاع روسیه و ترکیه دیدار کردند
 • آخرین وضعیت پخش فیلم «خط مقدم »
 • کاهش سن مصرف مواد مخدر به ۱۱ سال!
 • حذف ترافیک و کاهش آلودگی با عوارض جدید
 • حضور هنرمندان در منزل آقای بازیگر ایران
 • کاهش نرخ امید به زندگی در انگلیس و آمریکا
 • هزاران فلسطینی در «مسجدالاقصی» نماز جمعه اقامه کردند
 • کرملین محورهای دیدار پوتین و مرکل را تشریح کرد
 • یورش وحشیانه شهرک‌نشینان صهیونیست به «نابلس» در کرانه باختری