جدیدترین اخبار
۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۲ کد خبر :231162

گزارش سازمان بین‌المللی شفافیت در مورد فساد اداری در جهان

تازه‌ترین گزارش سازمان بین‌المللی شفافیت نشان می‌دهد، نیوزیلند و دانمارک به ترتیب با کسب امتیاز ۸۹ و ۸۸ پاک‌ترین کشورها و سومالی و سودان جنوبی با کسب نمره ۹ و ۱۲ فاسدترین کشورها شناخته شده‌اند.

سازمان بین‌المللی شفافیت در تازه‌ترین گزارش خود میزان فساد کشورها در سال ۲۰۱۷ را منتشر کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در رتبه‌بندی امسال، ۱۸۰ کشور مورد بررسی قرار گرفته‌اند. این گزارش نشان می‌دهد که در بیشتر کشورها مبارزه با فساد پیشرفت چندانی نداشته است. این در حالی است که روزنامه‌نگاران و فعالان در کشورهای فاسد، هر روزه با هدف مبارزه با فساد مالی و اداری جان خود را به خطر می‌اندازند.

این سازمان نمره‌ای از صفر تا ۱۰۰ را برای فساد کشورها در نظر می‌گیرد که هر چه این نمره بیشتر باشد دلالت بر فساد کمتر دارد و امتیاز پایین‌تر فسادپذیری در کشورها را نشان می‌دهد.

در گزارش سال جاری، بیش از دو سوم کشورها امتیازی کمتر از ۵۰ کسب کرده‌اند که این امر حکایت از عملکرد ضعیف آنها برای مبارزه با فساد را نشان می‌دهد.

بر اساس فهرست سال ۲۰۱۷، نیوزیلند و دانمارک به ترتیب با کسب امتیاز ۸۹ و ۸۸، رتبه اول و دوم را به خود اختصاص داده‌اند.

سومالی با امتیاز ۹، سودان جنوبی با امتیاز ۱۲ و سوریه با امتیاز ۱۴ به عنوان فاسدترین کشورها شناخته‌ شده‌اند.

سازمان بین‌المللی شفافیت رتبه‌بندی خود را به تفکیک مناطق مختلف جهان نیز ارائه کرده است.

بر اساس این گزارش، اروپای غربی با کسب امتیاز ۶۶، پاک‌ترین منطقه و صحرای جنوب آفریقا با امتیاز ۳۲ فاسدترین منطقه بوده است.

میانگین امتیاز کشورهای آسیای مرکزی و اروپای شرقی نیز ۳۴ گزارش شده است.

جدول زیر رتبه ۱ تا ۱۵ کشورهای پاک جهان در سال ۲۰۱۷ را نشان می‌دهد:

رتبهکشورامتیاز امسالامتیاز سال گذشته
۱نیوزیلند۸۹۹۰
۲دانمارک۸۸۹۰
۳فنلاند۸۵۸۹
۳نروژ۸۵۸۵
۳سوئیس۸۵۸۶
۶سنگاپور۸۴۸۴
۶سوئد۸۴۸۸
۸کانادا۸۲۸۲
۸لوکزامبورگ۸۲۸۱
۸هلند۸۲۸۳
۸بریتانیا۸۲۸۳
۱۲آلمان۸۱۸۱
۱۳استرالیا۷۷۷۹
۱۳هنگ‌کنگ۷۷۷۷
۱۳ایسلند۷۷۷۸

 

از سال ۲۰۱۲ تاکنون چندین کشور موفق به بهبود شاخص فساد شده‌اند. ساحل عاج، سنگال و انگلیس در میان این کشورها هستند. این در حالی است که امتیاز کشورهای سوریه، یمن و استرالیا کاهش یافته است.

تجزیه و تحلیل‌ها نشان می‎دهد، کشورهایی که در آنها آزادی مطبوعات و فعالیت‌ سازمان‌های غیردولتی محدود است، بیشترین میزان فساد را داشته‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده از سوی کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران، طی ۶ سال گذشته در کشورهای فاسد، از هر ۱۰ روزنامه‌نگار، بیش از ۹ نفرشان کشته شده‌اند.

جدول زیر فاسدترین کشورها در سال ۲۰۱۷ را نشان می‌دهد:

رتبهکشورامتیاز امسالامتیاز سال گذشته
 ۱۸۰ سومالی ۹ ۱۰
 ۱۷۹ سودان جنوبی ۱۲ ۱۱
 ۱۷۸ سوریه ۱۴ ۱۳
 ۱۷۷ افغانستان ۱۵ ۱۵
 ۱۷۵ یمن ۱۶ ۱۴
 ۱۷۵ سودان ۱۶ ۱۴
 ۱۷۱ لیبی ۱۷ ۱۴
 ۱۷۱ کره شمالی ۱۷ ۱۲
 ۱۷۱ گینه بیسائو ۱۷ ۱۶
۱۷۱گینه استوایی۱۷
۱۶۹ونزوئلا۱۸۱۷
۱۶۹عراق۱۸۱۷
۱۶۷ترکمنستان۱۹۲۲
۱۶۷آنگولا۲۰۱۸
۱۶۵اریتره۲۰۱۸

جایگاه ایران در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۷

ایران در سال ۲۰۱۷ همراه با ۴ کشور گامبیا، اوکراین، میانمار و سیرالئون در جایگاه ۱۳۰ام ایستاده است. این در حالی است که در گزارش سال گذشته با وجود ۱۷۶ کشور، ایران با نمره ۲۹ جایگاه ۱۳۱ام را به خود اختصاص داده بود.

از میان کشورهای همسایه، تنها دو کشور افغانستان و عراق با کسب نمره ۱۵ و ۱۸ وضعیت بدتری در مقایسه با ایران دارند. افغانستان رتبه ۱۷۷ و عراق رتبه ۱۶۹ را به خود اختصاص داده است.

امارات متحده عربی نیز با کسب امتیاز ۷۱ بهترین وضعیت را در میان کشورهای منطقه دارد و با کشور اروپایی استونی در جایگاه ۲۱ام قرار گرفته است.

قطر هم با کسب امتیاز ۶۳ در کنار دو کشور تایوان و پرتغال و در رده ۲۹ جهان قرار دارد.

عربستان سعودی با امتیاز ۴۹ به همراه کرواسی، رتبه ۵۷ را از آنِ خود کرده است.
پنج توصیه مهم سازمان بین‌المللی شفافیت

این گزارش در پایان با تاکید بر نقش حیاتی فعالان و رسانه‌ها برای مبارزه با فساد، از جامعه جهانی خواست تا ۵ توصیه مهم این سازمان را جدی بگیرند:

دولت‌ها و شرکت‌ها در جهت تشویق آزادی بیان، رسانه‌های مستقل و جامعه مدنی باز اقدامات بیشتری انجام دهند.
دولت‌ها می‌توانند با به حداقل رساندن مقررات مربوط به رسانه‌های سنتی و جدید، اطمینان حاصل کنند که روزنامه‌نگاران بدون ترس از سرکوب یا خشونت، کار خود را به درستی انجام می‌دهند.
جامعه مدنی و دولت‌ها باید قوانینی را که بر دسترسی به اطلاعات تمرکز دارند، ترویج دهند. این دسترسی به افزایش شفافیت و پاسخگویی دولت‌ها کمک می‌کند.
فعالان و دولت‌ها باید از جنبش به‌وجودآمده از سوی سازمان ملل مبنی بر توسعه پایدار، برای حمایت از اصلاحات در سطح ملی و جهانی حمایت کنند. به طور خاص بهتر است دولت‌ها با تسهیل دسترسی به اطلاعات، حمایت از آزادی‌های اساسی را تضمین کنند.
آشکار کردن اطلاعات از جمله بودجه دولتی، مالکیت شرکت‌ها، خرید عمومی و امور مالی احزاب، به روزنامه‌نگاران جامعه مدنی اجازه می‌دهد تا الگوهای رفتار فاسد را به صورت موثرتری شناسایی کند.

Ad

Ad

روی خط خبر

يافت نشد

متاسفانه مطلب مورد نظر شما وجود ندارد لطفا در سايت جستجو کنيد
Ad