جدیدترین اخبار
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۲ اقتصادی کد خبر :17671

نوبخت: اجرای سند ۲۰۳۰ متوقف می‌شود

سخنگوی دولت در نشست هفتگی امروز خود شرح کاملی درباره سند ۲۰۳۰ ارائه داد و به حاشیه سازی‎های مخالفان دولت پاسخ داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین،محمدباقر نوبخت در نشست خبری سخنگوی دولت گفت: رهبر انقلاب درباره سند ۲۰۳۰ توصیه ای فرمودند، نظر ایشان مورد اهتمام دولت است و پیگیری لازم صورت گرفت و اعلام شد تا رفع همه ابهامات، مسئله ۲۰۳۰ متوقف شود. اما عده ای می خواستند بیانات رهبر انقلاب را مصادره به مطلوب کنند. حتی رهبر انقلاب در سخنرانی اخیر خود گفتند برخی سخنان ایشان را تحریف می کنند. برخی شب نامه دادند که دولت یک سندی را مخفیانه امضا کرد؛ بدون آنکه به مجلس ارجاع دهد. آنها مدعی شدند که در آن سند خودارضایی کودکان ۱ تا ۴ سال توصیه شده است! رسانه ملی این را منعکس کند تا شبهه ای را که امکان دارد برای متدینان ایجاد شده باشد برطرف کنند.

وی افزود: از نظر حقوقی برخی از آنچه در مجامع جهانی مثل یونسکو مطرح می شود گاهی قرارداد است که اگر کشوری امضا کند باید به تصویب مجلس برسد. اما ۲۰۳۰ قرارداد و پیمان نیست، هیچ کسی هم پای ۲۰۳۰ را امضا نکرده است، اگر کسی سراغ دارد اعلام کند. ۲۰۳۰ یک چارچوب عملی برای آموزش است، رسانه های مستقل سند ۲۰۳۰ را منتشر کنند تا مشخص شود چیست. سند ۲۰۳۰ هیچ الزامی برای کشورهایی که در آن بودند؛ ایجاد نمی کند. پس اگر کشوری با مفاد ۲۰۳۰ مخالف باشد، طبق قواعد بین المللی می تواند اعلام مخالفت کند. در آن جلسه هیچ کشوری مخالفت نکرد جز جمهوری اسلامی ایران. بلافاصله جمهوری اسلامی ایران اعلام تحفظ کرد. وزیر آموزش و پرورش بعد از قرائت بیانیه در آن جلسه بلافاصله مخالفت خود را اعلام کرد و این مسئله ثبت شد.

سخنگوی دولت یادآور شد: وزیر آموزش و پروش در آن جلسه اعلام کرد ایران خود را به متعهد به بخش هایی از چارچوب آموزشی ۲۰۳۰ که به هر شکلی در تعارض با مقررات و اولویت های ملی، باور های دینی، ارزش های فرهنگی جامعه ایرانی تفسیر یا تعبیر شود، نمی داند. این مطلب در ۱۳ آبان ۹۴ در سایت رسمی یونسکو درج شده است. بنابراین یا ایران نباید در مجامع بین المللی عضو شود یا می تواند عضو شود و منفعل نباشد بلکه نگاه و دیدگاه خودش را بیان کند.

پاسخ به دروغ پردازی یارانه‎ای

وی افزود: درباره حذف یارانه ها قانون تکلیف کرد که یارانه افراد پردرآمد حذف شود، ما ضمن حذف یارانه پردرآمدها، سامانه ای را برای معترضان درنظر گرفتیم و وقتی می دیدیم اعتراض ها درست است، یارانه آن خانوارها دوباره وصل شد. در تیرماه ۹۴ ، یارانه ۲۶۰ هزار و ۵۱۷ نفر را قطع کردیم و بعد از بررسی دیدیم که قطع یارانه برای ۷۴ هزار نفر درست نبود. از آن تاریخ به بعد هر ماه حسب قانون یارانه عده ای قطع شد، اما بعد از بررسی اعتراض ها یارانه کسانی را که قطع شده بود دوباره وصل کردیم. حتی تا فرورین ۹۶ یارانه ۱۰ هزار و ۴۴۹ نفر را برقرار کردیم. بنابراین اینکه هر ماه یارانه عده ای قطع یا دوباره وصل شود، طبق قانون بود. حالا اخیرا شایعه کردند که ما یارانه ۴ میلیون را دوباره برقرار کردیم، این دروغ است.

وی درباره ادعای یک نماینده اصولگرای مجلس مبنی بر برداشت ۲۰ هزار میلیارد تومان از خزانه برای پرداخت یارانه در شب انتخابات افزود: ما هر ماه ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت یارانه اختصاص می دهیم که ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان از ردیف مشخص شده در قانون برداشت و به درآمد حاصل از حامل های انرژی اضافه می شود تا یارانه مردم پرداخت شود. این حرف دروغ و قابل تعقیب قضایی است. البته اینکه با نام اصولگرایی بیاییم و حرفی بزنیم که مردم به آن توجه نکنند؛ یعنی به اصول لطمه زده‌ایم. فکر نکنید در فضایی می شود حرفی زد و به کسی ضربه وارد کرد؛ از این کارها خیر نمی بینید. باید درس بگیریم.

مخالف افزایش یارانه محرومان نبودیم

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به ادعای مخالفت دولت با افزایش یارانه محرومان گفت: این سخن دروغ است نه تنها دولت با افزایش یارانه خانوارهای اسیب پذیر و تحت پوشش مخالف نیست، بلکه موافق بوده و حتی اقداماتی در این راستا کرده است. به طوری که مستمری این خانوارها که ۷۱ هزار تومان در ماه بود به ۲۴۰ هزار تومان در ماه افزایش داده است. ما معتقدیم به کسانی که نیازمند هستند اما تحت پوشش حمایتی نیستند، باید به گونه ای یارانه پرداخت شود که آنها بهره بیشتری ببرند. از طرفی می گویند دولت دین ندارد و می خواهند فرزندان خانواده ها در چنین فضایی تربیت شوند! از طرف دیگر می گویند می خواهند یارانه محرومان را قطع کنند. چند وقت پیش هم می گفتند ۸۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از هدفمندی یارانه هاست! اما ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان را به مردم می دهند. در شب‌نامه‌هایشان می گویند دولت دارد دین مردم را مورد هدف قرار می دهد و روزنامه هایشان هم می گویند دولت می خواهد دنیای مردم را به سختی بیاندازد! حتما فردای انتخابات می خواهند بگویند رأی مردم در روز ۲۹ اردیبهشت به خاطر پرداخت ۲۰ هزار میلیارد تومانی است که شب انتخابات یارانه پرداخت شد. پاسخ این ادعاها را بعد از انتخابات می دهیم.

مشارکت حداکثری ضامنی برای ارتقای امنیت ملی

معاون رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که رئیس مجلس اعلام کرد حضور مردم در انتخابات سپر امنیتی برای کشور است، مشارکت حداکثری چه مزیت هایی برای پیشبرد کارهای دولت دارد و اینکه چرا برخی نمی خواهند مشارکت حداکثری محقق شود؟ به خبرآنلاین گفت: مشارکت حداکثری از دو منظر مورد توجه است. هر چه مردم در این نوع نظرخواهی ها شرکت کنند، یعنی در تصمیم گیری های ملی مشارکت کردند. چنین کشوری نزد جهان مردم سالار تلقی می شود. بنابراین هرچه مشارکت بیشتر باشد نشان می دهد مقبولیت کشور و نظام بیشتر است.

وی افزود: دولتی که از پشتوانه آرای مردم برخوردار باشد، هرآنچه انجام دهد بر اساس منویات مردم است. پس وقتی مشارکت بالا در انتخابات باشد، نظام ما در جهان سرافراز تراست. چون خارجی ها می بینند با دولتی مواجه هستند که ۷۰- ۸۰ درصد پشتوانه آرای مردم را دارد. همچنین دولتی که از آرای بیشتری برخوردار باشد قاطع تر و قوی تر می تواند عمل کند. بنابراین فارغ از اینکه مردم به چه کسی رأی می دهند، مشارکت حداکثری ضامنی برای ارتقای امنیت ملی است.

نوبخت یادآور شد: برخی به دروغ می گویند بودجه دولت چند برابر شده است در حالیکه همه ریز بودجه جاری و عمرانی مشخص است. قانون بودجه ۹۲ را می توان با قانون ۹۵ به لحاظ بودجه جاری و عمرانی مقایسه کرد. همه می دانیم اعتبارات پژوهش، جاری، بهداشت و درمان، دفاع و حقوق کارکنان و فرهنگیان جزء حقوق جاری است. سال ۹۲ شعار همه کاندیداها مهار تورم بود. اما امسال هیچ نامزدی در این رابطه صحبت نکرد.

استفاده از ظریف و زنگنه برای دفاع از حقوق ملت

وی درباره وعده رئیس جمهور برای رفع تمام تحریم ها در دولت دوازدهم، گفت: به نفع ملت نیست که تحریم باشد. آن سال هم وقتی آقای روحانی حرف رفع تحریم های هسته ای را زد برخی لبخند می زدند و می گفتند این حرف شدنی نیست، اما شد. این دوره هم باید طوری عمل کنیم که تحریم ها برداشته شود. یعنی آقای ظریف را بیاوریم که بتواند از حقوق ملت دفاع کند. موضوع دیگر دفاع از سهم فروش نفت ایران بود که عربستان حق ما را خورده بود. عربستان فشار می آورد که ایران باید سهم فروش خود را کم کند اما مهندس زنگنه ایستاد و از حقوق ملت ایران دفاع کرد. کسی که می خواهد به نمایندگی از ملت در رأس قوه مجریه قرار بگیرد باید برنامه اش در جهت رفع خسارت ها به ملت باشد.

مطالب مرتبط

روی خط خبر

 • هشدار؛ خطر گازگرفتگی در کمین زلزله زدگان!
 • ۵۵ کیلومترمربع از مساحت تهران در حریم گسل‌هاست/ چه بلایی‌سر ۱۰۱برج و ۷۰گود پرخطر تهران در زلزله می‌آید؟
 • خطر ورشکستگی تأمین اجتماعی چقدر جدی است؟
 • حمل سلاح سرد در چه‌صورت جرم تلقی می‌شود؟
 • متهم فراری صندوق ذخیره فرهنگیان در آلمان
 • ممنوعیت عکسبرداری برای کارت ملی در دفاتر پست و پیشخوان دولت/ واکنش ثبت احوال
 • پیلِ زلزله‌ی ازگله
 • دختری که اسیر یک هوس شیطانی شد
 • متهم خیرنما را شناسایی کنید
 • مجازات‌ های سنگین، کودک‌ آزاری را از بین نمی‌برد
 • آشفته‌ترین منطقه شهر تهران معرفی شد
 • معدوم سازی ۳ تُن گوشت فاسد در بندرانزلی
 • کشف ۷ تن چوب قاچاق در املش
 • تقدیر ویژه جوایز آسیاپاسیفیک از نوید محمدزاده/ تقدیم جایزه به زلزله زدگان
 • ورود تهیه‌کنندگان سودجو به سینما
 • همه چیز درباره تمرینات بی‌هوازی
 • تاکید سازمان تعزیرات بر غیرقانونی بودن افزایش قیمت به دلیل موقعیت مغازه
 • قیمت اعزام به عتبات تغییر می کند؟
 • زائر فراموشی گرفته اربعین را شناسایی کنید
 • آلودگی نفتی رودخانه کرج تکذیب شد
 • کشف تریاک جاسازی شده در سنتور توسط ماموران گمرک
 • هیچ کودک بی سرپرستی در مناطق زلزله زده رها نشده است
 • گزینه های هیئت مدیره پرسپولیس
 • خوشگذرانی باپول دزدی درشمال کشور
 • استقبال فراکسیون های المستقبل و حزب الله از تعلیق استعفای الحریری
 • نماینده ایتالیا در آژانس: برجام تضمینی برای امنیت کل جهان است
 • شهرک القوریه در جنوب شرق دیرالزور آزاد شد
 • مولاوردی: بحث فیلتر کردن تلگرام در دولت مطرح نشده است
 • آیت‌الله خاتمی: سم‌پاشی ضدانقلابیون مانع از اعتمادسازی جامعه به اوقاف می‌شود
 • جهانگیری: نباید آفریقا به پایگاه گروه‌های افراطی تبدیل شود