جدیدترین اخبار
۲۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۹ اجتماعی کد خبر :172706
در جلسه شورای‌ها با استاندار تهران عنوان شد

سرمایه اجتماعی تهران در حال افت است/۱۹ بیمارستان بزرگ پایتخت فرسوده هستند

با حضور استاندار و فرمانداران تهران، ری و شمیرانات و همچنین تعدادی از اعضای شورای شهر جلسه‌ای برای طرح و بررسی مسائل تهران در ساختمان استانداری برگزار شد.

جلسه‌ای با حضور استاندار تهران، فرمانداران و بعضی از اعضای شورای شهر شب گذشته برای بررسی و هم‌اندیشی در مورد مشکلات تهران برگزار شد و در این نشست عزت‌الله خانمحمدی فرماندار شهرستان شمیرانات نیز به طرح مباحثی پرداخت و یکی از مشکلات اساسی این شهرستان را ترافیک آن عنوان کرد و همچنین با اشاره به موضوع حریم شهر گفت: یکی دیگر از مشکلات ما مساله روستای پس‌قلعه است که هم طرح هادی دارد و هم دهیار اما نه امکان استفاده از فضای گردشگری آن وجود دارد و نه حتی بازسازی می‌شود.

فرماندار شمیرانات در این جلسه در مورد مرتفع‌سازی‌های تجاری در خیابان‌های ۶ و ۸ متری نیز صحبت کرد.

ری کلکسیون مشکلات تهران

هدایت‌الله جمالی‌پور فرماندار ری در ادامه این نشست به مسائل مربوط به این شهرستان اشاره کرد و گفت: ری آلوده‌ترین نقطه تهران است و بسیاری از مشکلات در این بخش وجود دارد. یکی دیگر از آنها بافت فرسوده است که مشکلات اساسی در مرکز شهر ایجاد کرده است. همچنین وضعیت ترافیکی ری بغرنج است و دسترسی به مرکز شهر مشکل است.

فرماندار ری در ادامه صحبت‌هایش به کم‌توجهی به آثار تاریخی و همینطور نمای شهری نامناسب اشاره کرد و گفت: به نوعی تمام معضلات تهران در ری سرازیر شده است و هر مشکلی که وجود دارد نمونه‌ای از آن در ری قابل مشاهده است.

سرمایه اجتماعی تهران در حال افت است

سیاوش شهریور مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران که در این نشست حضور داشت در مورد آموزش صحبت کرد و گفت: واقعیت این است که شهرداری تهران به عنوان شریک مردمی دولت در شهر تهران باید بخش زیادی از آموزش را به عهده بگیرد.

وی اضافه کرد: در هر منطقه از تهران حدود ۱۵۰۰ بی‌سواد وجود دارد و انتظار می‌رود که شورای شهر در این حوزه کمک کند.

شهریور همچنین به مساله بهداشت در تهران اشاره کرد و گفت: دولت به تنهایی نمی‌تواند بار تامین بهداشت را به عهده بگیرد و یکی از اولویت‌های اساسی آینده تهران بیمارستان‌های فرسوده است. با توجه به اینکه بخشی از فعالیت‌های شهرداری تهران در حوزه بهداشت و درمان است انتظار می‌رود که شورای شهر در این زمینه مساعدت بیشتری داشته باشد.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران همچنین با بیان اینکه در زمینه ورزشی نیز مشکلاتی وجود دارد و شهرهای تهران، ری و تجریش کمترین سرانه‌ها را در این زمینه دارند، اظهار کرد: انتظار می‌رود بخشی از سرانه ورزشی را شهرداری تهران به ویژه در حوزه مدارس جنوب شهر به عهده بگیرد.

آسیب‌های اجتماعی از جمله مساله متکدیان، معتادان، حاشیه‌نشینی و… از جمله مواردی بود که شهریور به آن اشاره کرد و گفت که در این زمینه باید هم‌افزایی بیشتری صورت بگیرد.

وی یکی از مهمترین معضلات آینده تهران را سرمایه اجتماعی خواند و هشدار داد: شهر تهران در آینده در این زمینه دچار افت خواهد بود.

در ادامه این نشست تعدادی از اعضای شورای شهر نیز در مورد مسائل مختلف مربوط به تهران صحبت کردند و حسن رسولی یکی از آنها بود که ابتدای صحبت‌هایش به مدیریت بحران در پایتخت اشاره کرد و همچنین گفت: ما در آینده با کمک استانداری و همچنین دولت باید تصمیمات مهمی برای شهر بگیریم و در این زمینه یکی از مسائل مربوط به عوارض شهری است.

وی در این رابطه اضافه کرد: هر کسی که در تهران زندگی می‌کند باید به میزان خدماتی که دریافت می‌کند هزینه اداره شهر را بدهد و این مساله برای کسی که در منطقه یک زندگی می‌کند باید با فردی که در منطقه ۲۰ ساکن است، متفاوت باشد. اجرای این کار زنده‌باد و مرده‌باد دارد ولی باید با شجاعت یک تصمیم مهم با کمک همدیگر در این رابطه بگیریم.

بهاره آروین از دیگر اعضای شورای شهر در مورد آسیب‌های اجتماعی تهران صحبت کرد و تاکید او بر این مساله بود که باید برای طرح‌هایی که در این زمینه تدوین می‌شود از نظرات سازمان‌های مردم‌نهاد که بدون واسطه با بدنه جامعه در ارتباط هستند و معضلات بیشتر می‌شناسند استفاده کرد.

این عضو شورای شهر تهران در این زمینه اضافه کرد: ما نمی‌توانیم پشت میز برای آسیب‌های اجتماعی تصمیم بگیریم و بعد آنها را پیش ببریم.

شهربانو امانی یکی دیگر از اعضای شورای شهر در این نشست گفت: قرار بود دولت ملی و محلی و مجلس ملی و محلی چهار رکن اساسی تصمیم‌گیری برای تهران، ری و تجریش باشند و دست به دست هم دهند تا برای شهر کارهایی کنیم و در نهایت در یک دوره چهار ساله ببینیم که از کجا به کجا رسیده‌ایم. ما باید تصمیم بگیریم که برای شهر تهران چه باید بکنیم.

او همچنین گفت: اگر قرار است مشکلات تهران حل شود باید چنین جلساتی به صورت مستمر برگزار شود و موضوعات در دستور کار قرار بگیرد.

۱۹ بیمارستان بزرگ پایتخت فرسوده هستند

زهرا نژادبهرام عضو دیگر شورای شهر در این نشست به صحبت‌های چند روز اخیر سردار یزدی فرمانده سپاه تهران در شورا اشاره کرد و گفت: فرمانده سپاه تهران مطالبی را در مورد راهکارهایش برای تهران مطرح کرد و همچنین ما باید ببینیم که دولت چه کارهایی می‌تواند بکند و نظراتش را بدهد. در مورد آسیب‌های اجتماعی تهران و مسائل پایتخت ما انتظار داریم که طرح استانداری تهران را هم ببینیم همچنین علاوه بر آنها بدانیم نیروی انتظامی و فرمانداری چه پیشنهاداتی دارد.

لایحه مدیریت واحد شهری از دیگر مسائل مورد اشاره نژادبهرام بود و وی در این رابطه اظهار کرد: امیدواریم نسبت به تسریع در ارسال لایحه مدیریت واحد شهری به مجلس مساعدت شود.

این عضو شورای شهر در رابطه با بافت فرسوده به وضعیت بیمارستان‌های تهران اشاره کرد و گفت: ۱۹ بیمارستان بزرگ تهران فرسوده هستند و اغلب بیش از ۴۰ سال سن دارند و همچنین حدود ۱۰۰۰ مدرسه فرسوده داریم. اینها خارج از حوزه شورای شهر و شهرداری است و نمی‌شود دولت مسوولیت را واگذار کند و از طرف دیگر خود مدیریت را به عهده بگیرد.این عضو شورای شهر تهران خطاب به استاندار تهران گفت: از شما می‌خواهیم به عنوان نماینده عالی دولت پیگیری کنید تا به وضعیت این بیمارستان‌ها و مدارس رسیدگی شود.

در این جلسه احمد مسجدجامعی، حسن خلیل‌آبادی، مرتضی الویری، علی اعطا و محمدجواد حق‌شناس از دیگر اعضای شورا بودند که دقایقی صحبت کردند.

مسجدجامعی به موضوع پایتخت بودن شهر تهران اشاره کرد و گفت: تهران را باید به عنوان شهر تهران و همینطور پایتخت ایران در نظر بگیریم و هزینه اداره پایتخت را باید با هزینه اداره شهر تهران جدا کنیم و در زمینه هزینه‌ای که مربوط به پایتخت بودن تهران است دولت باید کمک کند.

۴۵۰ هزار واحد مسکونی خالی در تهران وجود دارد

علی اعطا نیز به این مساله اشاره کرد که تراکم فروشی هم دیگر در شهر تهران درآمدزا نیست و گفت: ۴۵۰ هزار واحد مسکونی خالی در تهران وجود دارد و این به معنی این است که عرضه و تقاضا دیگر وضعیت سابق را ندارد و باید به موضوع درآمد پایدار برای اداره شهر تهران توجه کرد.

به گزارش ایسنا، در این جلسه محمدحسین مقیمی استاندار تهران در مورد موضوعات مختلف مربوط به استان صحبت کرد و مسائلی از جمله آلودگی هوای تهران، ترافیک، بافت فرسوده و موارد دیگر را به عنوان اولویت‌های موردنظر تهران مطرح کرد و عنوان کرد که این جلسه برای هم‌افزایی در راستای حل این مشکلات برگزار شده است.

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران نیز ضمن ارائه آمار و ارقام و نکاتی در مورد وضعیت فعلی شهر تهران در خصوص اقدامات لازم برای بهبود شرایط فعلی صحبت کرد.

در این جلسه عیسی فرهادی اظهار کرد: فعالیت شورای شهر جدید در حال ۱۰۰ روزه شدن است و این شورا شروع خوبی داشته است و تقریبا در جامعه نیز مقبول واقع شده است که این مساله قابل تقدیر است.

وبگردی

روی خط خبر

 • سفر بارزانی به تهران؛ بیم و امید کردها
 • روایت زیباکلام از بازی خطرناک علیه روحانی
 • اروپا چگونه برجام را حفظ می‌کند؟
 • ناجا از شهرداری تهران شکایت کرد: قرارداد میلیاردی با شهرداری سابق در زمان انتخابات غیرواقعی است
 • عماد افروغ: زنگ خطر جابجایی خادم و مخدوم در ایران به صدا در آمده!/ اعتماد میان قدرت سیاسی و مدنی، ضامن سلامت سیاسی کشور است
 • عراقچی: ایده برخی از اروپایی‌ها دادن امتیاز غیربرجامی به ترامپ برای نگه داشتن او در برجام است
 • ردیف بودجه موسسه آیت‌الله مصباح حذف نشده / ۲۶۰ میلیارد تومان بودجه نهادهای فرهنگی حذف شد که امیدوارم در صحن علنی بازگردد
 • کنسرت گروه محبوب “ماکان بند” در محلی متفاوت
 • چرا عربستان، ترکیه را خطرناکتر از ایران می‌داند؟
 • شلیک موشک بالستیک انصارالله به پادگان وابسته به مزدوران هادی در تعز
 • آقای بازیگر از فصل ۴ “شهرزاد” گفت
 • برنامه ریزی جدی برای نابرابری‌ها در روستاها و شهرهای کوچک
 • تیلاپیا مضر نیست/ به خاطر قزل‌آلا ممنوع کردیم
 • اجازه نمی‌دهیم برخی جریان‌ها هزینه آشوب را کم کنند
 • رئیس جمهور به چالش «رشیدپور» جواب می‌دهد؟
 • علی مطهری: انتشار فیلمی از جلسه خبرگان رهبری مسئله مهمی نبود/ اینکه مردم از مباحثات مجلس خبرگان آگاه شوند امر مثبتی است
 • رمزگشایی از شرط و شروط ترامپ برای «برنامه موشکی ایران» /کارشناس مسائل نظامی: موشک های ایران دفاعی است نه تهاجمی
 • هر ایرانی باید تنها یک دفترچه بیمه داشته باشد
 • وقتی مادری ار روی فقر مجبور می شود فرزند خود را به دیگری واگذار کند!
 • خداحافظی «لیسانسه‌ها» از تلویزیون
 • تأکید معاون شهردار تهران بر توسعه دوچرخه سواری در پایتخت
 • توضیحات پلیس درباره خبر آتش سوزی در شهرداری
 • ۱۵ سال طراحی نیسان در اروپا
 • کارمندان و کارگران کمپانی مرسدس بنز در سال۱۸۹۷
 • همان «پنج نفری» که توانایی بر هم زدن بازار ارز را دارند، رئیس بانک مرکزی کنید!
 • صادرات زعفران ۳۳ درصد بیشتر شد
 • دلیل ممنوعیت واردات تیلاپیا حمایت از تولید داخل اعلام شد
 • حذف کاغذ از فرایند مالیاتی
 • واکنش ایران به ادعاهای عادل الجبیر
 • برنامه ترکیه برای کاهش وابستگی به واردات