جدیدترین اخبار
۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۳ سیاسی کد خبر :146769

سخنگوی وزارت خارجه: سخنان حریری کورسوی امیدی برای بازگشت وی و آرامش به لبنان است

سخنگوی وزارت خارجه صبح امروز در نشست خبری به سوالات خبرنگاران رسانه های مختلف پاسخ داد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه در ابتدای نشست، جان باختن تعدادی از هموطنان‌مان در حادثه زلزله غرب کشور را تسلیت گفت و با زلزله‌زدگان و آسیب دیدگان این حادثه ابراز همدردی کرد.

جانسون به ایران می آید

سخنگوی وزارت خارجه گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام شده وزیر امور خارجه انگلیس تا آخر سال میلادی به ایران می‌آید.

وی افزود: سفر وزیر امور خارجه انگلستان به ایران ربطی به اظهارات اخیر جانسون در مورد پرونده نازنین زاغری ندارد و از قبل مطرح شده بود. ما در این سفر در مورد طیفی از موضوعات صحبت می‌کنیم.

وزیر امور خارجه فرانسه در راه تهران

قاسمی همچنین گفت: وزیر امور خارجه فرانسه نیز طی هفته های آینده به ایران می‌آید.

سخنان حریری کورسویی برای بازگشت او به لبنان

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به سخنان شب گذشته سعد حریری گفت: صحبت‌های دیشب آقای حریری می‌تواند یک کورسو و نور امیدی باشد که او به لبنان باز کرد و تلاش کند که وضعیت لبنان به وضعیت قبلی بازگردد.

حضور ایران در سوریه پس از داعش به شکل دیگری ادامه خواهد داشت

وی در خصوص حضور ایران در سوریه نیز گفت حضور ایران در سوریه به درخواست دولت سوریه بود و اگر داعش به طور کامل از بین برود ما همکاری را ادامه خواهیم داد، اما شکل و نوع این همکاری‌های راهبردی متفاوت خواهد بود.

استعفای حریری را مشکوک تلقی میکنیم

سخنگو در خصوص استعفای حریری گفت: ما همواره خواهان ثبات امنیت و ارامش در لبنان هستیم و با تلاشی که بین احزاب و گروههای لبنانی قرار گرفت این کشور در مسیر درستی قرار گرفت. ما هنوز هم از روند توسعه و آرامش لبنان حمایت می‌کنیم و استعفای حریری را یک امر غیر مترقبه و مشکوک تلقی می‌کنیم. امیدواریم حریری هر چه زودتر به لبنان بازگردد و مراتب استعفای خود را در لبنان دنبال کند. ما از آنچه گروه‌ها و جریانات سیاسی دنبال می‌کنند حمایت می‌کنیم. اقدام حریری یک اقدام عجیب و بی‌نظیر بود که یک نخست‌وزیر از کشوری ثالث استعفای خود را اعلام کند. سخنان وی، یک کورسویی از امید است که وی بازگردد و به بازگشت آرامش به لبنان کمک کند.

چابهار نقش کلیدی در ترانزیت کالا دارد

قاسمی در خصوص بارگیری گندم از چابهار به افغانستان گفت: چابهار یک نقش عمده و کلیدی دارد و دولت ایران تلاش دارد این بندر با تسهیلات و امکاناتی که خواهد داشت بتواند نقش عمده‌ای را در ترانزیت منطقه داشته باشد و این حرکت با جدیت دنبال می‌شود و با کشورهای ذی‌نفع جلسات ما به طور مرتب ادامه دارد تا به توسعه اقتصادی و مبارزه با فقر کمک بسزایی داشته باشد.

تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در دستور کار

وی در خصوص تاسیس دفتر اتحادیه اروپا گفت: این بحث از مدتها قبل بوده و هر گاه پروسه مقدماتی و اجماع لازم فراهم شود آن را اعلام خواهیم کرد اما هیچ ارتباطی با سفر هیئت اروپایی به ایران ندارد. این موضوع توسط دفتر اتحادیه رسما درخواست شده است. این موضوع در دستور کار وزارت خارجه و دولت است.

در مورد برنامه موشکی با هیچ کشوری گفت و گو نمیکنیم

وی درباره مذاکره موشکی با غرب گفت: ما در مورد مباحث موشکی و موضوع دفاعی با هیچ کشور و فردی گفتگو نخواهیم داشت و این حق ماست که درباره مسایل دفاعی خود سیاست‌های خود را اعمال کنیم. ارسال سلاح‌های گرانقیمت و انبوه به کشورهای منطقه موضوعی است که تولیدکنندگان و صادرکنندگان آن باید پاسخگو باشند که زمان و گذر زمان این وضعیت را حادث خواهد کرد.

اقدامات عربستان علیه ایران موضوع جدیدی نیست

سخنگو درباره نشست کشورهای اتحادیه عرب علیه ایران گفت: این نوع اقدامات از جانب عربستان جدید نیست و به علت مشکلات داخلی و خارجی و شکستهای پی در پی سعی کرده یک اجماع علیه ایران را رقم بزند که نشان می‌دهد تحولات یکسال گذشته در این سیاست به سرانجام نرسیده و با شکست روبرو شده و این نشست هم نتیجه مطلوبی را برای عربستان نخواد داشت زیرا کشروهای منطقه هم تحولات منطقه را به‌دقت دنبال می‌کنند.

به گزارش نامه نیوز،وی مسایل لبنان را به خود آن‌‌ها مرتبط دانست و گفت: بر اساس سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران، ما هرگز در امور داخلی کشورها مداخله نمی‌کنیم و موضوع حریری به خود لبنانی‌ها مربوط است و ما آرزوی ثبات و آرامش برای لبنان داریم. طی روزهای گذشته یک نوع تحول و خردمندی بود که کمک می‌کند لبنان مسیر درست خود را دنبال کند.

سخنگو در خصوص تحرکات عربستان برای ایجاد جنگ نیابتی در این کشور گفت: بر اساس فرضیه نمی‌توان موضع گرفت اما سیاست ما عدم مداخله در امور کشورها و توصیه به گفتگو است. امیدواریم شرایط در لبنان به سمت پیچیده شدن حرکت نکند و شرایط به پیش از استعفای حریری بازگردد. ما علاقمند نیستیم هیچیک از کشورهای همسایه و پیرامونی ما دچار مشکلات و تنش باشند.

اربعین امسال مطلوب و بدون مشکل برگزار شد

قاسمی در خصوص تعداد دستگیرشدگان در راهپیمایی اربعین از سوی عراق گفت: وضعیت امسال بسیار مطلوب‌تر بود و با توجه به اطلاع‌رسانی‌ها درباره ویزا با مشکل خاصی روبرو نبودیم و موضوع جدی و بزرگی نبوده است. در تفاهمی که با دولت عراق شد قرار شد که ویزای گروهی صادر نشود زیرا این موضوع در سال‌های گذشته مشکلاتی را ایجاد کرده بود و ما امسال مشکلات کمتری داشتیم.

امریکا هیچگاه به سوریه دعوت نشد

وی در خصوص بیانیه رؤسای جمهوری روسیه و آمریکا گفت: در طول روند تحولات سوریه شاهد رایزنی کشورهای مختلف بوده‌ایم ولی آمریکا دولتی است که در ایجاد مشکل و بحران و تشویق تروریسم در سوریه نقش بسزایی ایفا کرد و هیچگاه از سوی سوریه دعوت نشد. مناسبات ما با روسیه مثل گذشته در یک فضای سازنده وجود دارد و در تمامی شئون هماهنگی‌ها و تبادل اطلاعات را داریم. باید صبر کرد تا جزئات بیشتر را بتوان به صورت علنی اعلام کرد.

تا ریشه کنی کامل تروریسم در سوریه خواهیم بود

سخنگو درباره سفر ولایتی به لبنان و سوریه و بازپس گیری رقه گفت: ما تمام گروه های تروریستی را مد نظر داریم و تا ریشه
کنی تروریسم در سوریه در این کشور خواهیم بود و از دولت سوریه حمایت خواهیم کرد. بازسازی سوریه زمانی است که این کشور از حضور تمامی گروه‌های تروریستی خلاص شود تا فضا برای بازسازی فراهم شود. ما هنوز راه زیادی تا آنجا داریم و این در یک افق کوتاه‌مدت دیده نمی‌شود، به‌خصوص با حضور بازیگران متعدد در سوریه و تفاوت دیدگاه‌های آن‌ها. ما هر آنچه دولت سوریه درخواست کند را دنبال خواهیم کرد. ما از ابتدا با دولت سوریه بوده‌ایم و تا آخر نیز خواهیم بود.

وی در خصوص سفر بوریس جانسون به ایران و موضوع نازنین زاغری گفت: موضوع خانم زاغری قضایی است و ایشان دوران محکومت خود را طی می‌کند. سفر جانسون از قبل مدنظر بوده است و ربطی به موضوعات اخیر ندارد. ما طیف وسیعی از مسایل را با لندن داشته‌ایم. بعد از بحران گذشته و ارتقای سطح روابط تا سفیر موضوعات زیادی است، به‌خصوص برجام که باید گفتگو شود. در گفتگوی تلفنی ظریف و جانسون نیز درباره زاغری صحبت شد و ظریف نیز پاسخ داد که علیرغم اینکه تفکیک قوا وجود دارد از دیدگاه مسایل انساندوستانه پیام جانسون را به مقامات قضایی خواهد رساند.

در مورد سفر ظریف به دو کشور آسیای میانه

سخنگو در خصوص سفر ظریف به تاجیکستان و ازبکستان گفت: یک سفر موفق بود که در زمان درست و با نتایج مطلوب بود. در ازبکستان یکی از اهداف حضور در کنفرانس امنیت در آسیای مرکزی بود که متشکل از ۵ کشور آسیای میانه و برخی مقامات کشورها و سازمان‌های بین‌المللی بود که به جا بود. بحث درباره توسعه و مبارزه با تروریسم بود و ظریف سخنرانی خوب و مورد توجهی داشت. در کنار این اجلاس دو دیدار مهم با رئیس جمهوری و وزیر خارجه ازبکستان انجام شد و طیف وسیعی از همکاری‌ها مطرح شد که دولت ازبکستان اشتیاق خوبی برای همکاری داشت. قرار شد هیئت‌هایی بین دو کشور رد و بدل شود و زمینه‌های لازم برای سفر روحانی فراهم شود تا در آن سفر تفاهمات امضا شود، با ازبکستان وارد فضای نوینی شده‌ایم. در ازبکستان با موگرینی نیز دیداری شد. در این دیدار درباره برجام و روابط با اتحادیه اروپا گفتگوهای خوبی شد.

قاسمی در ادامه افزود:‌در تاجیکستان دو دیدار خوب و مفصل با رئیس جمهوری و وزیر خارجه تاجیکستان بود که مسایل مورد توجه با صراحت مطرح و تفاهم نسبی حاصل شد و قرار شد طی ماه‌های آینده رفت و آمدهایی داشته باشیم. در این هفته کمیسیون مشترک اقنصادی در تاجیکستان خواهد بود که ریاست آن با وزیر نیرو است و روز سه‌شنبه در دوشنبه خواهد بود. روندی که با تاجیکستان آغاز شده می‌تواند به ملاقات دو رئیس جمهوری منتج شود. با توجه به پیشینه مشترک می‌توان سطح روابط را به سطح مناسبتری ارتقا داد که این موضوع پس از تبادل هیئتها می‌تواند اتفاق بیافتد.

تحرکات اسرائیل برای ثبات در ارمنستان نیست

قاسمی درباره سفر وزیر خارجه ارمنستان به اسرائیل گفت: هر آمدوشدی الزاما به معنی نزدیکی روابط نیست. ما روابط خوبی با ارمسنتان داشته‌ایم و کمترین مشکلات را با این کشور داشته‌ایم. روابط ما با قوم ارامنه نیز گویای روابط نزدیک ما با آن‌هاست، ارمنستان روابط خود را دارد و ما درصدد دخالت و تحمیل نیسستم اما با شناختی که از اسرائیل داریم مطمئن هستیم که این حرکات رژیم صهیونیتسی برای کمک به ثبات نیست و توصیه می‌کنیم به مقامات ارمنستان که با دقت بیشتری به رفتار رژیم صهیونیستی در قفقاز و آسیای میانه توجه کنند.

صفحه جدید روابط با اروپا

وی در خصوص سفر هیئت اقتصادی اروپایی به ایران گفت: این سفر در نوع خود مهم است اما اولین سفر نیست و آخرین هم نخواهد بود. مناسبات ما با اروپا خوب است و بعد از مذاکرات صفحه‌ای جدید در روابط گشوده شد. این روند با درک و درایتی که در اروپا می‌توان آن را دید ادامه خواهد یافت. امیدواریم این روند در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی ادامه یابد. ما از نگاه سیاست‌های خود را دنبال می‌کنیم و خود اروپا برای ما اصالت خواهد داشت.

سخنگو درباره دانشجویان ایرانی مقیم چین و مسدود شدن حساب آنها گفت: مذاکرات با چین ادامه دارد در سطح سیاسی و اقتصادی و هنوز برخی مشکلات باقی است و تلاش‌ها نیز ادامه دارد تا این مشکل برای ایرانیان از پیش رو برداشته شود. درباره امارات نیز باید گفت که بحث جدی نیست و معدود بانک‌هایی مسایل خاص خود را داشته باشند و با توجه به حجم روابط اقتصادی فکر می‌کنم نباید به سمت مشکلات بیشتر برویم و این عقلانیت فکر می‌کنم در آنجا وجود داشته باشد.

ایران دخالتی در کشورهای عربی ندارد

قاسمی در خصوص فشار به ایران از سوی کشورهای عربی و غربی و گفتگو در خصوص مسایل موشکی گفت: ایران در کشورهای عربی دخالت ندارد و آنچه مطرح می‌شود وهم، توهم و کذب است. این اتهام ناشی از شکست‌های پی‌درپی منطقه و حتی فرامنطقه است که آن‌ها در یک مخمصه گرفتار آمده و برای حفظ آبرو ناچار به اتهام زنی هستند. شکست‌های مکرر در لبنان، سوریه و یمن فرافکنی بیشتری را برای آن‌ها بوجود آورده و ما علایم این شکست را می‌بینیم. با این نوع رفتارها ایران سیاست‌های خود را تغییر نخواهد داد.

مسایل موشکی به هیچ وجه قابل مذاکره نیست. برجام موضوعی پایان یافته است و ما درباره آن با هیچ کشوری گفتگو نخواهیم کرد. به‌جز با تخطی و بد عهدی نمی‌توان آن را تضعیف کرد و سیاست کلان ما تغییرناپذیر است. ما با همه کشورهای پیرامونی در تعامل هستیم و از مواضع آن‌ها و حرکت‌شان به هنگام آگاه میشویم و آنها با درایت لازم حرکت می‌کنند.

ایران دخالتی در موضوع یمن ندارد

سخنگو در خصوص موضع‌گیری رسانه‌های ایران درباره حمله موشکی یمن به ریاض گفت: رسانه ها سخن خود را مطرح می‌کنند و بر اساس نوع وابستگی‌ها تبلیغات خود را دارند. فضاسازی‌ها، اما راه به جایی نخواهد برد و ایران در یمن هیچ دخالتی ندارد، ما به یمن سلاح صادر نمی‌کنیم و حتی کمکهای انسانی نیز نمی‌توان داشت. یمنی‌ها توانسته‌اند برد سلاح‌های خود را افزایش دهند. معاندین در تلاش هستند تا از این طریق بر فجایع خود در یمن سرپوش بگذارند.

وی درباره اظهارات حریری علیه ایران گفت: من درباره مباحث ضد ایرانی وی اظهار نظر نمی‌کنم فعلا و آن را به روزهای آینده واگذار می‌کنم زیرا مشخص نیست در چه شرایطی این سخنان گفته شده است، روز قبل از عزیمت وی به عربستان با آقای ولایتی دیدار خوبی برگزرا شد و درباره همکاری‌ها مذاکره شد.

روابط ما با اقلیم در هماهنگی با بغداد است

قاسمی درباره اظهارات نیچروان بارزانی برای همکاری با ایران گفت: رفتار ما با اقلیم در هماهنگی با بغداد است و هر آنچه مطابق با سیاست‌های بغداد باشد دنبال می‌کنیم. البته ما همواره روابط خوب‌مان را با مردم اقلیم خواهیم داشت و این موضوع با سیاستهای نابه‌جای مقامات عراق متفاوت است و روابط خوبی با مردم اقلیم خواهیم داشت.

وی در خصوص سفر ظریف به باکو گفت: در این باره اطلاعی ندارم. روابط ما آذربایجان عمیق و توأم با حسن هم‌جواری و دوستی است.

سخنگو درباره تغییرات داخلی در وزارت خارجه گفت: بحث تغییر ساختار در دستور کار است و همه چیز در درون وزارت امور خارجه باید حل و فصل می‌شد، زودتر از این انجام می‌شد. بخشی از آن در سازمان امور استخدامی دنبال شده است و جلسات مختلفی بوده و امیدورایم این مجوز هر چه زودتر به دست وزارت خارجه برسد. تغییرات هنوز هم گمانه زنی است و دقیق نیست. صحبت‌هایی انجام شده اما هنوز قطعی نیست.

اروپا از ادامه برجام حمایت میکند

قاسمی دریاره جلسه ظریف و موگرینی گفت: برداشت ما این است و می‌بینیم آن‌ها علاقمند هستند که برجام ادامه یابد و از مجموعه تفاهمات برجام دفاع می‌کنند و خواستار اجرای کامل و دقیق آن هستند.

وی در خصوص نقش وزارت امور خارجه در حوزه لبنان و سوریه گفت: وزارت خارجه وظیفه ذاتی خود را دنبال می‌کند که در چارچوب نظام است و هر آنچه در مجموعه خارج از کشور اتفاق می‌افتد حضور دارد و از آن اگاه است و با همکاری با ارگان‌های درگیر و ذی‌نفع هماهنگی و هارمونی دارد که در همه جای دنیا نیز چنین است.

سخنگو در خصوص تاسیس دفتر اتحادیه اروپا گفت: بحث ایجاد دفتر اتحادیه اروپا در ایران در دست بررسی است و همه جوانب در کشور بررسی خواهد شد و تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد.

عربستان به دنبال جنگ روانی در منطقه است

قاسمی درباره آماده باش عربستان برای حمله به لبنان گفت: بخشی از این موضوع جنگ روانی است و بخشی تلاش برای خلاصی از مشکلات و گرفتاری‌هایی است که خود عربستان با سیاست‌های اشتباه رقم زده است. با توجه به عدم درایت، این‌بار نیز عربستان دستاوردی نخواهد یافت.

وی درباره تحولات اخیر در شبه جزیره کره گفت: علاقمند به برقراری صلح و ثبات و امنیت در این منطقه هستیم و به طرف‌ها توصیه میکنیم با خویشتنداری و درایت مسایل را دنبال کنند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین گفت: سفر وزرای خارجه فرانسه و انگلیس تا قبل از پایان سال جاری میلادی خواهد بود.

Ad

Ad

روی خط خبر

 • ترامپ: عکس‌های کودکانی در قفس در دوران اوباما را به یاد بیاوررید
 • زنگ ورزش مدارس پایتخت دوشنبه تعطیل است
 • پراید، ۲۰۶ و چند تا ماشین چینی
 • تهدید اسرائیل و آمریکا در صورت شراکت ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر
 • یکشنبه سیاه بورس تهران!
 • محکومیت‌های صادره در مورد اسفندیار رحیم مشایی تایید شد
 • حسینی کیا، نماینده مجلس: مذاکره با تلگرام کاری بود که نظام انجام داد/ در اين مذاکرات تخلفی نشد
 • «گریفیتس» از گروههای یمنی خواست که به آتش بس پایبند باشند
 • معترضان بلژیکی با پلیس درگیر شدند
 • تظاهرات گسترده مردم بلژیک در پایتخت به درگیری با پلیس کشیده شد
 • هوای تهران برای همه ناسالم می‌شود
 • امکان استعلام ممنوع الخروجی از طریق مراجعه افراد به پلیس مهاجرت
 • بودجه صدا و سیما نباید صرف کارهای ضعیف شود
 • پیش تولید سریال «حضرت موسی (ع)» آغاز شد/ نهایی شدن نگارش ۴۴ قسمت
 • مجموعه داستان‌ «سردی» نقد و بررسی می‌شود
 • کتاب «زیبایی‌شناسی هالیوود» چاپ شد
 • تقاضا برای نفت اوپک در سال ۲۰۱۹ کاهش می‌یابد
 • کمیسیون صنایع با ارجاع پرونده آذری جهرمی به قوه قضائیه مخالفت کرد
 • پزشکیان: از نامه نمایندگان اصلاح طلب به رهبری برای برگزاری همه‌پرسی اطلاعی ندارم
 • چرا تحرکات اخیر «رضا پهلوی» یادآور حمله آمریکا به عراق است!؟
 • پنجمین حراج شب یلدای بامیلو برگزار می‌شود
 • روند نزولی قیمت یورو پس از قله ۲۲ هزار تومانی
 • خبر منصوب به خبرگزاری فارس تکذیب شد/تخریب صنعت قطعه سازی بازی در زمین دشمن است
 • ۳ هزار ویلچر به‌عنوان هدیه مقام معظم رهبری تقدیم معلولان مناطق محروم می‌شود
 • فعالیت در متروی تهران- پرند سرعت می گیرد
 • حسام الدین آشنا خبر برکناری داماد روحانی را تایید یا تکذیب نکرد: از روابط عمومی ریاست جمهوری بپرسید
 • احمدی نژاد تکثیر می شود؟ / ناصر ایمانی: احمدی نژاد تایید صلاحیت نمی شود اما زمینه ظهور بی نام و نشان ها را فراهم می کند
 • معرفی ۳ نفر برای عضویت در شورای فنی شهرداری تهران
 • ارائه جدول بهای خدمات در سیاست های بودجه سال ۹۸
 • الزام شهرداری به اختصاص نیمی از پست‌های مدیریتی به زنان و جوانان
 • Ad