کاهش ۳ درصدی صید ماهیان استخوانی در کشور

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۰  /   /  کد خبر: 14641
کاهش ۳ درصدی صید ماهیان استخوانی در کشور

مدیر کل دفترامور صید و صیادی سازمان شیلات ایران از کاهش سه درصدی صید ماهیان استخوانی در فصل صید ۹۵ – ۹۶ در کشور خبرداد.

 مختار آخوندی در مصاحبه با رادیو اقتصاد ضمن اشاره به این جمله که زمان صید ماهیان استخوانی هر ساله از بیستم مهر ماه هر سال آغاز و تا پانزدهم فروردین ماه سال بعد ادامه پیدا می کند، افزود: متناسب با شرایط این زمان ۱۰ تا ۱۵ روز قابلیت تمدید دارد.

وی همچنین با بیان اینکه امسال زمان صید ماهیان استخوانی تا ۳۱ فروردین ماه سال جاری تمدید شد، اظهارداشت: ماهیان استخوانی منابع و ذخایر با ارزش دریای خزر هستند.

مدیر کل دفترامور صید و صیادی سازمان شیلات ایران بر ضرورت حفاظت و بهره برداری صحیح از این ذخایر تاکید کرد و گفت: ماهیان استخوانی دریای خزر اغلب در زمره ذخایر و منابع ساحلی قرار می گیرند.

وی در ادامه افزود: ذخایر این گونه ها بسیار بالا نبوده و به راحتی تحت فشار صید و صیادی تغییرات و نوسانات شدیدی از خود نشان می دهند.

آخوندی اظهارداشت: اغلب گونه های ماهیان استخوانی سواحل ایرانی دریای خزر جزء گونه های مربوط به ذخایر ساحلی و رود کوچ هستند و این مسئله با توجه به وضعیت نامساعد محل های تخم ریزی در رودخانه ها باعث شده تا ذخایر این ماهیان با خطرکاهش مواجه باشند.

وی با بیان اینکه ماهی سفید از گونه های ماهیان استخوانی است، اضافه کرد: این ماهی در سه استان شمالی گیلان، مازندران و گلستان صید می شود.

مدیر کل دفترامور صید و صیادی سازمان شیلات ایران گفت: کاهش صید ماهیان استخوانی در اثر عوامل مختلف منجمله وجود صیادان غیر مجاز، صید بی رویه، آلودگی و شرایط نامناسب رودخانه ها، برداشت بیش از حد از آب رود ها، تخریب محل های تخم ریزی طبیعی ماهیان در رودخانه ها و تالاب های ساحلی و غیره اتفاق می افتد.

وی با تصریح اینکه آلودگی رودخانه ها در بازسازی ذخایر تاثیر منفی گذاشته و حجم صید را به شدت کاهش می دهد، افزود: شیلات سالانه با هدف بازسازی ذخایر بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون قطعه بچه ماهی سفید را در رودخانه های منتهی به دریای خزر رهاسازی می کند.

آخوندی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه برنامه ریزی ها در حوزه شیلات باید به نحوی باشد که ضمن بهره برداری پایدار و مستمر از آبزیان صید اقتصادی برای صیادان اتفاق بیفتد، اظهارداشت: فصل گذشته صید ماهیان استخوانی به دلیل کولاک، طوفان و تعداد روزهای سرد سال دو مر حله تمدید شد.

آخوندی یادآورشد: متاسفانه با احتساب دو مرحله تمدید، مجموع صید امسال از چهار هزار و ۲۸۲ تن سال گذشته با ۲۱ درصد کاهش به رقم سه هزار و ۳۹۵ تن رسید.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها