FATF تصویب نشود، فردای تاریکی در انتظار ما است

    کد خبر :663596

رییس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا گفت: در صورت عدم تصویب FATF فردای تاریکی در انتظار ما خواهد بود به طوریکه نمی‌توانیم قدم از قدم برداریم.

 

احمد پورفلاح مشاور عالی اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با ایلنا در خصوص لزوم تصویب FATF و اهمیت آن بر اقتصاد کشور گفت: اگر FATF عملیاتی نشود در آینده اگر تحریم‌ها هم لغو شود و همه دنیا بخواهد با ما کار کند هیچ گونه جابجایی مالی صورت نمی‌گیرد. ما که تا ابد تحریم نخواهیم بود و مشکل سوئیفت و جابجایی پول دائمی نخواهد بود ما از این دست تحریم‌ها و مشکلات زیاد داشتیم و آنها را پشت سر گذاشتیم و از این پیچ هم به طور حتم رد خواهیم شد. اما باید فکر فردا را هم کرد در صورت عدم تصویب FATF فردای تاریکی در انتظار ما خواهد بود به طوریکه نمی‌توانیم قدم از قدم برداریم.

 

رئیس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا ادامه داد: نکته دیگر اینکه وقتی ما اعلام می‌کنیم که FATF را به رسمیت نمی‌شناسیم پشت سر آن خیلی مسائل دیگر مطرح می‌شود و ما را متهم به خیلی چیزها می‌کنند که دفاع کردن از آنها سخت است من امیدواریم زودتر به عقلانیت برسیم و هر چه زودتر این مورد را تصویب کنیم اینجا دیگر بحث فلان کشور و شیطان بزرگ مطرح نیست بلکه موضوع قبول کردن یک سیستم پذیرفته شده جهانی است که اگر می‌خواهیم پول جابجا کنیم باید منبع گیرنده و فرستنده مشخص باشد که سو استفاده‌ای صورت نگیرد حالا اگر بگوییم ما این روال را قبول نداریم معنی خوبی از حرف ما گرفته نمی‌شود.

 

پورفلاح با اشاره به استدلال مخالفین قانون مبارزه با پولشویی مبنی بر اینکه در شرایط تحریم اگر برای خرید دارو یا غذا به موسسه ای پول بفرستیم رد آن را می‌زنند و دفعه بعد اجازه آنرا نخواهند داد، اظهار داشت: اگر FATF اجرایی شود بحث خرید غذا و دارو بسیار روان خواهد شد اکنون هیچ کشوری از ما پول نمی‌گیرد حتی برای اینکه به ما غذا و دارو بفروشند من شخصا درگیر یک موسسه حمایت از کودکان سرطانی هستم و برای تامین داروهای کودکان تحت پوشش آن مشکل داریم وقتی FATF باشد می‌توانیم از این موسسه پول بفرستیم و دارو بگیریم اما وقتی نباشد می‌گویند مبدا و منشا آن کجاست؟

 

عضو اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد:امیدوارم اعضا مجمع تشخیص مصلحت نگاه دوباره‌ای به این مسئله داشته باشند این افراد به طور حتم دنبال منفعت و خیر کشور هستند اما باید توجیه شوند که اگر تمام دنیا این قانون را پذیرفتن به این دلیل نبوده که تمام جابجایی‌های مالی خود را در اتاق شیشه‌ای بگذارند.

 

پورفلاح ادامه داد:ما اکنون نه در تشکل‌های جهانی، نه در WTO، نه در پیما‌ن‌های منطقه‌ای حضور داریم ، تمام دوستان خود را در جهان از دست دادیم و این موضوع بهانه‌ای می‌شود که این آخرین دوستان خود را از دست بدهیم چون ما را زیر سوال می‌برند که چرا این قانون جهانی را قبول نمی‌کنید مگر چه فعالیتی انجام می‌دهید.

 

وی تصریح کرد: ما باید شرایطی را ایجاد کنیم که بتوانیم عضو سازمان تجارت جهانی بشویم. زمانی که ما عضو ناظر بودیم من رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران بودم، سازمان واقعا ما را پذیرفته بود و کم کم به سمت عضویت کامل می‌رفتیم اما برخی آقایان فکر کردند اکنون چه اتفاقی می‌افتد و این سازمان به شیطان بزرگ وصل است. همین اتفاقات سبب شد که فرصت را از دست بدهیم و حالا حالاها شرایط پیوستن به WTO را نخواهیم داشت و شاید نسل بعدی این اتفاق را ببیند اما تا سال‌های زیادی شرایط عضویت هیچ سازمان اقتصادی جهانی نخواهیم داشت.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید