جدیدترین اخبار
9 اردیبهشت 1396 ساعت 14:52 سیاسی کد خبر :7580

مذاکرات سردار دهقان با ۸ وزیر دفاع در مسکو

وزیر دفاع کشورمان با حضور در نشست امنیتی مسکو علاوه بر مصاحبه با شبکه‌های معتبر جهانی،‌ با وزرای دفاع ۸ کشور جهان دیدار و گفت‌وگو کرد.

سردار حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران علاوه بر حضور در نشست امنیت بین المللی در پایتخت روسیه و انجام مذاکرات عالی دفاعی با وزرای دفاع روسیه، سوریه، برزیل، هندوستان، صربستان، ارمنستان، سریلانکا و ونزوئلا و نیز انجام مصاحبه اختصاصی با شبکه‌های تلویزیونی روسیه24 و روسیه الیوم در نشست سه جانبه با وزیران دفاع روسیه و سوریه اوضاع این کشور را بررسی کرد.

** نشست امنیت بین المللی مسکو2017

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در جریان برنامه اصلی این سفر سه روزه که شامگاه پنجشنبه پایان یافت در ششمین دوره نشست امنیت بین المللی مسکو که با حضور بیش از 700 نفر از 80 کشور جهان از جمله 25 سرپرست هیات در سطح وزیران دفاع و همچنین رئیسان ستاد کل نیروهای مسلح، فرماندهان ارشد نظامی و کارشناسان برگزار شد، در سخنرانی خود مواضع منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی را تشریح کرد.

جریان تکفیری و تروریسم در سوریه و یمن و دامنه آن در خاورمیانه، تحولات جدید شکل گرفته در این منطقه و دیگر نقاط جهان و بحث فضای سایبری از جمله محورهای در دستور بررسی نشست مسکو بود.

سردار دهقان در سخنان خود تداوم مواضع جمهوری اسلامی مبنی بر لزوم ادامه مبارزه با تروریسم، قطع حمایت‌های خارجی از تروریست‌ها در خاورمیانه به ویژه سوریه، پایان استفاده ابزاری آمریکا از این پدیده و ضرورت اتکا به توان همگرایی کشورهای منطقه برای حل مشکلات را مورد تاکید قرار داد.

** مذاکره با وزیران دفاع 7 کشور و معاون رئیس جمهوری و دبیر عالی وزارت دفاع سریلانکا

وزیر دفاع ایران همچنین در حاشیه این نشست علاوه بر دیدار با سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه، با همتایان خود از هند، سوریه، برزیل، صربستان، ونزوئلا، ارمنستان و همچنین معاون رئیس جمهوری و دبیر عالی وزارت دفاع سریلانکا مذاکره کرد.

در این مجموعه مذاکرات که با حضور هیات دفاعی جمهوری اسلامی و مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه در ختل رادیسون مسکو برگزار شد، مهم ترین مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی و همچنین گسترش همکاری های دفاعی مورد بررسی قرار گرفت.

از دیگر برنامه های این نشست ، نخستین دیدار و مذاکرات وزیران دفاع ایران و برزیل پس از چهل سال بود که دستاوردهای بسیار خوبی برای دو کشور به همراه خواهد داشت.

وزیر دفاع ایران و رائول پنیتو همتای برزیلی که در حاشیه ششمین نشست امنیت بین المللی مسکو دیدار کردند، لزوم بهره برداری از زمینه‌های گسترده برای توسعه همکاری‌ها و همگرایی‌های دو کشور را مورد تاکید قرار دادند.

سردار دهقان با اشاره به اینکه برای نخستین بار دیداری بین وزیران دفاع دو کشور پس از حدود 40 سال برگزار شد، گفت: ظرفیت‌های بسیار خوب و مناسبی در حوزه‌های مختلف برای توسعه همکاری میان ایران و برزیل وجود دارد.

وی همچنین با تشکر از نقش سازنده برزیل در معادلات منطقه‌ای و جهانی و همچنین مواضع مثبت این کشور در حمایت از فعالیت های صلح آمیز برنامه هسته ای ایران، بر ضرورت بهره گیری از فرصت های همگرایی و همکاری دو کشور در بخش های مختلف تاکید کرد.

رائول پنیتو وزیر دفاع برزیل نیز با ارزشمند خواندن فرصت دیدار و مذاکره با همتای ایرانی، روابط دو کشور را تاریخی خواند و ارتقای سطح همکاری‌ها در تمامی زمینه‌ها را خواستار شد.

وزیر دفاع برزیل همچنین با تاکید بر لزوم مبارزه قاطع با اشکال مختلف پدیده تروریسم، خواهان تبادل اطلاعات و تجربیات دو کشور در این عرصه شد.

** نشست سه جانبه

همچنین در چارچوب برنامه‌های کاری سردار دهقان در مسکو، دومین اجلاس مشترک وزیران دفاع ایران و روسیه و سپهبد فهد جاسم الفریج وزیر دفاع سوریه در چارچوب محور بررسی اوضاع این کشور با نتیجه تاکید بر ادامه همگرایی تا خشکاندن ریشه‌های تروریسم برگزار شد.

در این دیدار که شامگاه چهارشنبه برگزار شد، تازه ترین تحولات میدانی جنگ با تروریسم در سوریه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

وزیران دفاع سه کشور با بررسی راه‌های مبارزه علیه تروریسم، تداوم اقدام‌های مشترک و همه جانبه در برابر گروه‌های تروریستی تکفیری-وهابی را برای خشکاندن ریشه های ناامنی و خشونت، اجتناب ناپذیر تلقی کردند.

سردار دهقان، ارتشبد شویگو و سپهبد جاسم الفریج همچنین با محکومیت اقدام‌های آمریکا در حمله به سوریه و پشتیبانی آشکار از گروه‌های تروریستی، بر توقف کامل این اقدام‌های خائنانه و شرارت آمیز که به تقویت و گسترش دامنه تحرکات تروریست‌ها در منطقه و جهان منجر می شود، تاکید کردند.

در این نشست همچنین ابراز امیدواری شد که با بسیج امکانات و توسعه اقدام‌های قاطع مشترک، ضمن گرفتن فرصت تجدید قوا از تروریست‌ها، زمینه ایجاد آرامش و امنیت پایدار در سوریه، حفظ تمامیت ارضی این کشور و رهایی همه سوری‌ها از ناامنی و خشونت فراهم شود.

سردار دهقان رئیس هیات ایرانی در این رابطه طی مصاحبه‌ای اظهار کرد: بحث جدی دیگر در باره سوریه و جلسه سه جانبه با وزیران دفاع این کشور و روسیه بود که پیشتر هم (در خرداد 95) به میزبانی تهران چنین نشستی برگزار شد.

وی گفت: در این نشست‌ها، مسائل میدانی و سیاسی در باره سوریه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است. در صحنه میدانی هماهنگی هایی که باید صورت گیرد و در مورد اقدام‌های لازم در سطح سیاسی، کیفیت روند و پیشنهادهایی که وجود دارد، بحث می‌شود و تلاش می‌کنیم همراه، هماهنگ و همپا پیش برویم.

سردار دهقان اشاره کرد که اگر در صحنه اجرا و عملیات بتوان موفقیت‌هایی کسب کرد، همسو با آن می‌توان در سطح سیاسی هم بهره لازم را گرفت.

وزیر دفاع ادامه داد: در نشست سه جانبه مسکو به ویژه پس از اقدام آمریکایی‌ها (موشکباران پایگاه هوایی ضدتروریستی الشعیرات سوریه) که تلاش کردند، پرونده‌ای ساختگی علیه دولت سوریه سامان دهند، دمشق به کاربرد سلاح شیمیایی متهم و بهانه‌ای شد تا موضوع تغییر حکومت بشار اسد را مطرح کنند، سپس حمله علیه یکی از مراکز نظامی ارتش سوریه انجام دادند و چند روز گذشته باز اسرائیلی‌ها با هواپیما حمله‌هایی را به مراکز نظامی انجام دادند.

سردار دهقان بیان کرد: تحلیل ما در نشست سه جانبه مسکو این بود که اقدام آمریکایی‌ها چرا صورت گرفت، در پی چه هستند، چه پیامدهایی می‌تواند داشته باشد و چه راه حل‌هایی برای مقابله یا توقف این رویکردها می‌توان در نظر گرفت؟

وی تاکید کرد: پس از موفقیت‌های نیروهای ارتش سوریه در عرصه میدانی، تروریست‌ها با وضعیت درهم ریخته‌ای مواجه شدند، ضمن اینکه روحیه خود را نیز برای ادامه جنگ از دست داده بودند. باید جوری تجدید روحیه می‌شدند و کشورهای حامی آنان اعلام پشتیبانی می کردند تا تروریست‌ها به ادامه اقدام‌ها تشویق شوند.

وزیر دفاع همچنین گفت: این اقدام (حمله موشکی به پایگاه الشعیرات) بر همین مبنا قابل تحلیل بود. از سوی دیگر پیشتر رئیس جمهوری آمریکا سخنانی را در جهت خاتمه دادن به وضعیت سوریه و اقداماتی را که انجام خواهد داد گفته بود، ولی اقدامی را که عملی کرد، خلاف گفته ترامپ بود، زیرا اظهار کرده بود، می‌آئیم با داعش بجنگیم، با دولت بشار اسد کاری نداریم و می‌خواهیم این پدیده را ریشه کن کنیم.

سردار دهقان افزود: همچنین اقدام آمریکا در حمایت و دفاع از تروریست‌ها و هجوم به دولت سوریه رفتاری بود که ترامپ بهره داخلی هم از آن می‌توانست ببرد، زیرا گفته می‌شد رئیس جمهوری آمریکا مرد اقدام و عمل نیست که تلاش کرد جبران کند و همچنین به کشورهای حامی تروریسم در منطقه نشان دهد به آنها کمک می‌کند و این کار را انجام داد.

وزیر دفاع گفت: این رویکرد خطری را در پی دارد که ترامپ و هیات حاکمه کنونی آمریکا می توانند هر روزی یک موضوعی را بهانه قرار دهند و اقدامی نظامی را عملی کنند که باید با آن کاملا مقابله شود و اجازه تکرار ندهیم. البته این را هم باور داریم که اقدام‌های نظامی نمی‌تواند نقطه پایان وضعیت موجود در سوریه و عراق باشد، بلکه باید مردم این کشورها خود امکان یابند در باره مسائل بحث کنند و تصمیم بگیرند تا از وضعیت بحرانی کنونی رها شوند.

سردار دهقان در ادامه افزود: به هر حال در اجلاس سه جانبه هم مسائل میدانی و هم طرحی را که به تازگی دوستان روس در رابطه با آتش بس تهیه کرده‌اند، ارائه و قرار شد به صورت دقیق ابعاد مختلف آن بررسی شود.

وی گفت: هدف این است، مناطق درگیر را از آتشبازی‌ها رها کنیم تا امکان امداد رسانی به افراد ساکن مناطق مختلف فراهم شود و از سوی دیگر تاکید داشتیم، آتش بس نباید فرصتی شود تا تروریست‌ها خود را سازماندهی کنند، روحیه از دست رفته را بازیابند، حامیان آنها نیز این عوامل را تقویت و تجهیز کرده تا برای انجام اقدام‌های آتی و جدی توان پیدا کنند.

سردار دهقان در پایان تاکید کرد: به هر حال، آنچه مهم است، اینکه ما می‌خواهیم آتش بس در سوریه مستقر شود و سوری‌ها بتوانند فرآیند حل سیاسی مورد نظر خود را پیگیری کنند و ان اشاالله این موضوع را نیز ادامه خواهیم داد.

سردار دهقان و اعضای هیات همراه در پایان مذاکرات و نشست بین المللی با بدرقه مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی و هیات روسی مسکو را ترک کرد.

Ad

Ad
Ad

روی خط خبر

 • ماجرای اسنپ و انحصار: شکایت واحد، آراء متفاوت
 • پمپئو: به تلاش علیه ایران ادامه می‌دهیم
 • طرح ایران برای شکست دادن ترامپ: ورود به منطقه خاکستری
 • نماینده تهران: کشف حداقل 200 مورد صندلی فروشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی
 • هادی غفاری: با ۹ متر عمامه گفتند مسلمان نیستی!
 • تازه ترین خبرها «کلوپ همسران» سینمای ایران
 • بی نظمی های ادامه دار در انتشار فراخوان جشنواره فیلم فجر
 • روزنامه کویتی القبس: فضای مثبتی میان ایران و عربستان ایجاد شده
 • رفتار عجیب تئاتر شهر نسبت به فراخوان!
 • کردهای سوریه: از مرزها عقب‌نشینی می‌کنیم
 • تبدیل کردن زندان‌ها به کتابخانه
 • تردد روان و منظم زائران اربعین در موج بازگشت به کشور
 • ان‌بی‌سی: آمریکا تنها در یک ماه روادید ۲۰ دانشجوی ایرانی را لغو کرده
 • آیا راه دیگری به جز انتقال آب دریای خزر وجود ندارد؟
 • وزیر دفاع آمریکا: نیروهای ما پس از ترک سوریه به غرب عراق می‌روند
 • خبرهایی جدید از نحوه پرداخت بدهی تامین اجتماعی به مراکز درمانی
 • آغاز عملیات پاکسازی سواحل برزیل از آلودگی نفتی
 • استیو بنن، استراتژیست سابق ترامپ: ممکن است ترامپ در ۶ هفته آینده استیضاح شود
 • ری باید شورای شهر مستقل داشته باشد
 • اتحاد تحریمی‌ها برای دورزدن آمریکا
 • تحریم‌ها دلیل منفی‌ترین رشد اقتصادی
 • قیمت ۷ ارز بانکی ثابت ماند
 • واردات ژله و مربا با ارز‌۴۲۰۰ تومانی
 • بنزین سوپر نایاب شد
 • زندگی عجیبِ کُندترین پستاندار زمین
 • تراکنش‌های بانکی ملاک حذف یارانه‌ها
 • اوپک تاکتیک جدیدی رو می‌کند؟
 • به جای ساخت دکورهای سنگین بافت قدیمی شهرها را احیا کنیم
 • رمز محبوبیت مجریان دهه 60 از زبان «مجید قناد»
 • روسیه برای اوراق قرضه خارجی از یوآن و یورو استفاده می‌کند
 • Ad