جدیدترین اخبار
6 اردیبهشت 1399 ساعت 15:41 سیاسی کد خبر :709474

مروری بر واکنش‌های جهانی به پرتاب موفقیت‌آمیز اولین ماهواره نظامی ایران

صبح چهارشنبه سوم اردیبهشت نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران از ماهواره‌بر ۳ مرحله‌ای قاصد با موفقیت پرتاب و در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت.

سرلشکر «حسین سلامی»، فرمانده کل سپاه پس از پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نور توسط نیروی هوافضای سپاه، ضمن تبریک این دستاورد، آن را آغاز شکل‌گیری یک قدرت جهانی خواند.

سردار «امیرعلی حاجی زاده» فرمانده نیروی هوافضای سپاه هم دستیابی به فضا را نه یک انتخاب، بلکه ضرورتی اجتناب‌ناپذیر دانست و گفت: باید جایگاه خود را در فضا پیدا کنیم.

در عین حال، قرار گرفتن نخستین ماهواره نظامی ایران در مدار زمین با واکنش‌های زیادی در میان مقامات و رسانه‌های خارجی همراه بود.

به گزارش فارس، مقامات وزارت دفاع آمریکا در نخستین واکنش‌ها، ضمن تایید قرار گرفتن موفقیت‌آمیز این ماهواره در مدار زمین، از تداوم رصد برنامه ماهواره‌ای ایران خبر دادند.

«رابرت لودوی» سخنگوی وزات دفاع آمریکا ساعاتی بعد با تکرار موضع سیاسی همیشگی کشورش در رد برنامه فضایی صلح‌آمیز ایران، به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت: «با وجود آنکه تهران در حال حاضر موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای ندارد اما با توجه تمایلش برای داشتن یک موازنه استراتژیک در برابر ایالات متحده ممکن است سبب شود که به سمت تولید موشک بالستیک بین قاره‌ای برود».

شبکه خبری آمریکایی «سی‌ان‌ان» هم با انعکاس اذعان دو مقام پنتاگون به موفقیت‌آمیز بودن پرتاب ماهواره نظامی ایران، مدعی شد که این اقدام گامی چشمگیر به شمار می‌آید زیرا برنامه فضایی ایران همان فناوری را استفاده می‌کند که مورد نیاز برای پرتاب موشک بالستیک بین‌ قاره‌ای است که تهران را قادر خواهد ساخت تا به هر دشمنی تهاجم کند.

این دستاورد بزرگ، «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی سابق رئیس‌جمهور آمریکا و از معماران سیاست فشار حداکثری که به مواضع جنگ‌طلبانه‌اش علیه کشورمان شناخته می‌شود را به شکست این سیاست بر خلاف ادعای ترامپ وادار کرد.

او هم با رد برنامه فضایی صلح‌آمیز ایران، مدعی شد تهران به دنبال دستیابی به موشک‌های قاره‌پیمایی است که قادر به حمل سلاح‌های هسته‌ای هستند.

«مایک پامپئو»، وزیر خارجه و عنصر جنگ‌طلب دیگر دولت آمریکا هم در واکنش، گفت ایران باید بابت این اقدام پاسخگو شود. او همچنین ادعای نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی ایران را با هدف درخواست تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه تهران مطرح کرد.

رئیس کمیته روابط خارجی دومای روسیه در واکنش به اتهام‌زنی‌های واشنگتن به ایران، اعلام کرد که پرتاپ ماهواره نظامی تهران به فضا نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نبوده است.

وی ضمن دفاع از حق ایران، تصریح کرد: «ضروری است که بگوییم مفهوم ماهواره نظامی لزوماً به این معنا نیست که حامل نوعی سلاح است». این مقام روس سپس توضیح داد که بعد از تأیید توافقات بین‌المللی در زمینه ممنوعیت فرستادن تسلیحات کشتار جمعی به مدار، هدف ماهواره‌های نظامی، ناوبری، ارتباطات و یا شناسایی بوده است.

وی در ادامه افزود که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از ایران درخواست کرده که موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای را طراحی نکند اما این قطعنامه الزام‌آور نیست.

«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه هم روز پنجشنبه در اولین واکنش رسمی دولت این کشور، در گفت‌و‌گو با خبرنگاران تأکید کرد که اقدام تهران هیچ تناقضی با تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل در خصوص برنامه هسته‌ای ایران ندارد.

«سید عباس موسوی»، سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به ادعای پامپئو، استناد آمریکا به قطعنامه ۲۲۳۱ را بی‌جا و خلاف واقعیات خواند و تصریح کرد هیچ قطعنامه‌ای ایران را از پرتاب ماهواره به فضا منع نمی‌کند.

او همچنین موضع آلمان در قبال پرتاب این ماهواره ایرانی را بی‌پاسخ نگذاشت و گفت: وزارت امور خارجه آلمان در حالی در خصوص پرتاب ماهواره ساخته شده با تلاش مهندسان ایرانی ابراز نگرانی می‌کند که وزیر دفاع این کشور تصمیم خود برای خرید جنگنده با قابلیت حمل بمب هسته‌ای را رسانه‌ای کرده است. اینگونه سیاست‌های یک بام و دو هوا امنیت منطقه و اروپا و جهان را تهدید می‌کند.

وزارت خارجه آلمان پیشتر همسو با آمریکا ضمن اشاره به موفقیت‌آمیز بودن پرتاب ماهواره نظامی ایران، اعلام کرده بود: «ما درباره گزارشات ایران مبنی بر پرتاب ظاهراً موفقیت‌آمیز یک ماهواره نظامی نگران هستیم. رویکرد ما کاملاً مشخص است: برنامه موشکی ایران، تأثیر ثبات‌زدایی بر منطقه دارد و از نقطه نظر منافع امنیت اروپا نیز غیرقابل پذیرش است».

یک روز بعد فرانسه هم موضع آلمان را تکرار و برنامه موشکی ایران را عامل نگرانی برای ثبات منطقه و ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت خواند.

وزارت خارجه انگلیس هم با صدور بیانیه‌ای مدعی شده بود: «گزارش‌ها مبنی بر اینکه ایران با استفاده از فناوری موشک بالستیک، پرتاب ماهواره انجام داده، مایه نگرانی شدید و در تضاد با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است».

ظریف در واکنش به هجمه غرب و انتقادات بی‌اساس تروئیکای اروپایی، دنباله‌روی اروپا از فشارهای آمریکا علیه ایران را محکوم و در صفحه توئیتر خود نوشت: «آمریکا از سال ۲۰۱۷ مشغول تحکم کردن به همگان علیه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است. اروپا به جای قطعنامه ۲۲۳۱، از آمریکا تبعیت کرد».

وی با تاکید مجدد بر عدم وجود تسلیحات اتمی در ایران، افزود: «نه اروپا و نه آمریکا نمی‌توانند بر مبنای خوانش‌های نادرست و سست از قطعنامه ۲۲۳۱ برای ایران نطق کنند».

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در پایان با کنایه به تسلیحات اتمی آمریکا و رژیم صهیونیستی تصریح کرد: «ایران نه سلاح اتمی دارد و نه موشکی که برای حمل چنین تسلیحات دهشتناکی طراحی شده باشد. حدس بزنید چه کسی دارد؟»

سخنگوی وزارت خارجه ایران هم بار دیگر در برابر هیاهوی کشورهای اروپایی موضع‌گیری کرد و واکنش فرانسه و انگلیس درباره پرتاب ماهواره نور را غیرقابل‌قبول و برنامه فضایی ایران را دارای اهداف دفاعی خواند و تفسیر یکجانبه آنها از قطعنامه ۲۲۳۱ را قویاً رد کرد.

اقدام موفقیت‌آمیز سپاه خشم صهیونیستها را هم برانگیخت و آنها را عصر همان روز به واکنش واداشت. وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در اقدامی هماهنگ با آمریکا این پرتاب را محکوم و خواستار تحریم‌های بیشتر علیه تهران شد.

وزارت خارجه رژیم غاصب صهیونیستی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اسرائیل خواهان محکومیت بین‌المللی پرتاب ماهواره از سوی ایران و اعمال تحریم‌های بیشتر علیه تهران است تا این رژیم از فعالیتهای ناخوشایند و خطرناک بازداشته شود.»

فضاسازی‌ها تا جایی پیش رفت که «مورگان اورتگاس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت کشورش مسئله پرتاب ماهواره نظامی «نور» توسط ایران را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع خواهد داد.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا هم که همان روز در دنباله ادعای مقامات آمریکایی درباره ایجاد مزاحمت قایق‌های سپاه برای ناوهای این کشور در شمال خلیج فارس، در توئیتی تهدیدآمیز به لفاظی علیه کشورمان پرداخته بود، بامداد پنجشنبه به وقت تهران در کنفرانسی خبری به پرتاب ماهواره واکنش نشان داد و گفت که واشنگتن ایران را از نزدیک زیر نظر دارد.

مقام‌های آمریکایی و به دنباله‌روی از آنها کشورهای اروپایی، بارها ضمن ابراز نگرانی از لغو تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران و به بهانه جلوگیری از آغاز رقابت تسلیحاتی جدید در غرب آسیا، از شورای امنیت سازمان ملل خواسته‌اند تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند.

طبق یکی از بندهای قطعنامه ۲۲۳۱ که از سال ۲۰۱۶ میلادی اجرایی شد، ایران تا پنج سال از خرید تسلیحات منع شده است. این بند از قطعنامه در اکتبر سال ۲۰۲۰ (مهر ماه ۱۳۹۹) منقضی می‌شود و پس از آن ایران این امکان را خواهد داشت که از کشورهای خارجی جنگ‌افزار بخرد.

سیاست‌های زورگویانه آمریکا به عنوان کشوری که خود دارای سلاح اتمی است، در خصوص توافق هسته‌ای و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل در حالی است که ایران بارها بر صلح‌آمیز بودن برنامه موشکی خود تاکید و آن را یکی از مولفه‌های دفاعی و اقتدار خوانده است.

آمریکا و متحد صهیونیست آن به همراه کشورهای اروپایی می‌کوشند با ایجاد هیاهو، اعمال فشار و متوسل شدن به حربه تحریم و تهدید، در مسیر پیشرفت‌های دفاعی و فضایی ایران خلل ایجاد کنند. این در حالی است که پیشرفت علمی در همه عرصه‌ها حق مشروع هر کشوری است و در عصر حاضر، حضور در فضا به منظور انجام عملیات مختلف شناسایی و ارتباطی بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

روی خط خبر

 • ظریف: وزارت خارجه در مقابل دوستان داخلی هم مجبور است از خود دفاع کند
 • عضو شورای شهر: مترو را تعطیل کنید
 • واکنش عطاالله مهاجرانی به حمله نمایندگان به ظریف
 • رایزنی برای به تعویق انداختن نماز جمعه تهران
 • میرسلیم کاندیدای ریاست کمیسیون اصل 90 شد
 • ابلاغ مصوبه دولت درباره تعیین تکلیف تجهیزات استخراج رمز ارز
 • ادعای تازه معاون وزیر امورخارجه اوکراین در مورد جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی
 • آخر هفته مرگبار شیکاگو با ۱۳ کشته / قتل دختر ۷ ساله در مهمانی خانوادگی
 • ابتلای ۶۰۰ تن از رانندگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی به کرونا
 • جمع‌آوری کتابی که حاوی نامه‌های خصوصی عباس کیارستمی بود
 • ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی چقدر شد؟
 • واریز اولین حقوق نمایندگان / 200 میلیون برای مسکن
 • افزایش فروش خودروهای فورد در چین
 • ۲۱ تیر، آخرین مهلت رفع نقص مدرک طرح ترافیک خبرنگاری
 • طعنه تند کیهان به ظریف
 • حاجی میرزایی: مدارس از ۱۵ شهریورماه بازگشایی می‌شوند
 • واکاوی وجود خلاء قانونی در حاکمیت سایبری ایران
 • دستور رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی به حوادث کلینیک سینا و نطنز/ منابع کشور در اختیار افراد بی صلاحیت قرار نگیرد
 • واکنش سازمان غذا و داروی آمریکا به ادعاهای کرونایی ترامپ
 • فردا؛ نشست کمیسیون آموزش برای تعویق در برگزاری کنکور ۹۹
 • رشد نجومی ارزش سهام در بورس ناشی از چیست؟
 • تعطیلی دوباره کتابخانه ها
 • قیمت روز دلار (۱۳۹۹/۴/۱۶)
 • پیام مقام معظم رهبری خطاب به «هنیه»: ایران هرگز از هیچ تلاشی برای حمایت از ملت مظلوم فلسطین فروگذار نخواهد کرد
 • صادرات ماسک ممنوع شد
 • صعود بی‌چون‌وچرای شاخص بورس به قله ۱۷۰۰۰۰۰ واحد
 • اعلام پروتکل های بهداشتی عربستان برای برگزاری مراسم حج
 • اسامی امضا کنندگان طرح سوال از رئیس‌جمهور
 • لغو کلیه مجوزهای صادرات مرغ از ۱۴ تیر ماه
 • درگذشت بازیگر جوان بر اثر کرونا
 • Ad