ویروس کرونا؛ مراسم آنزاک در خانه‌ها/تصاویر

مراسم بزرگداشت روز آنزاک امسال در استرالیا و نیوزیلند به دلیل شیوع ویروس کرونا به شکلی متفاوت برگزار شد.

روز آنزاک روز 25 آوریل است. این نام اختصار عبارت ارتش مشترک استرالیا و نیوزیلند است که در جنگ جهانی اول به عنوان نیروهای حامی انگلستان و در دسته متفقین شرکت کردند. این روز به یادبود کشته شدگان استرالیا و نیوزلند در نبرد گالیپولی ترکیه که در سال 1915 اتفاق افتاد گرامی داشته می‌شود اما از آن برای قدردانی از خدمات ارتش این دو کشور هم استفاده می‌شود.

بیشتر شهرهای این دو کشور دارای بناها و میدانهای یادبود آنزاک هستند و مراسم روز آنزاک در این مکانها برپا می‌شود. امسال از استرالیایی ها خواسته شده تا مراسم بزرگداشت کهنه سربازان و پرسنل نیروهای دفاع کشور در روز آنزاک را در خانه و از طریق تلویزیون دنبال کنند.

اسکات موریسون، نخست وزیر و دارن چستر، وزیر امور کهنه سربازان و پرسنل نیروهای دفاع استرالیا در بیانیه مشترکی اعلام نمودند که بدلیل جلوگیری از شیوع کرونا، شهروندان این کشور مراسم بزرگداشت روز آنزاک را در خانه و از طریق تلویزیون دنبال کنند.

به گزارش فرارو،اسکات موریسون گفت هر چند بزرگداشت روز آنزاک ، امسال با سالهای قبل تفاوت دارد و این مراسم بدون انجام رژه و گردهمایی صورت می گیرد اما ما همیشه قدردان خدمات و فداکاریهای نیروی آنزاک بوده و از همه نیروهای دفاعی که به کشور خدمت می کنند تشکر می نماییم.

همچنین از استرالیایی ها خواسته شده که همزمان با مراسم روز آنزاک با در دست داشتن یک مشعل یا شمع در بالکن ها، راهروها یا اطاق های نشیمن خود ایستاده و یاد و خاطره کسانی که به استرالیا خدمت کرده و فداکاری کردند را گرامی بدارند.