جدیدترین اخبار
11 فروردین 1399 ساعت 16:45 سیاسی کد خبر :702332

ظریف: با ویروس بجنگید نه با ما

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی یادداشتی در روزنامه روسی «کامرسانت» تاکید کرد که آمریکا باید به تحریم های بی شرمانه، غیر قانونی و ظالمانه خود که جنایت علیه بشریت است، پایان دهد.‌

ظریف ضمن اشاره به روبه‌رو شدن جهان با پدیده جدید و تهدیدآمیز پاندمی ویروس کرونا، نوشت: «اگر در مقطعی با “جهانی شدن” مواجه بودیم اینک با پدیده ” کرونایی شدن” و “جهانی شدن کرونا ” مواجه هستیم. این ویروس ناخوانده جهانی فرایندی را ایجاد کرده ‌است که بر اساس آن مردم جهان در یک جامعه واحد و فراگیر جهانی به یکدیگر می پیوندند و در بلیه پیش آمده هم سرنوشت می شوند.

این پدیده باعث شکل‌گیری شبکه‌ای از آسیب پذیری ها شده است که طی آن اجتماعاتی که پیش از این در کره خاکی دور افتاده و منزوی بودند به واسطه این ویروس در وابستگی متقابل و وحدت جهانی ادغام شده اند. به این ترتیب فرایندی ایجاد شده است که در آن هر چند کشورها برای کنترل بیماری مرزهای جغرافیایی خود را می بندند ولی همزمان مبارزات ضد کرونایی خود را شروع کرده و مرزهای کمک رسانی میان کشورها را از میان بر می دارند».

به گزارش فارس، وی با بیان اینکه این ویروس جهانی حد و مرز نمی‌شناسد و بی رحمانه به بشریت حمله ور شده است، توضیح داد: «لذا مردم دنیا با مشاهده خطر کرونا، مرزبندی‌های جغرافیایی، سیاسی، نژادی و قومی را به کناری نهاده و مبارزه جمعی برای غلبه بر این پدیده را در پیش گرفته و سلامتی و بقای بشریت را بر صدر همه مرزبندی‌ها نشانده اند. شیوع سریع ویروس کرونا در گستره زمین نشان داد که الگوهای از پیش تعیین شده گذشته برای تعاملات جمعی، چه درسطح گروهی چه در سطح ملی و بین المللی با چالش های جدی مواجه هستند.

به این ترتیب که به هم پیوستگی سرنوشت جامعه جهانی متاثر از شیوع ویروس کرونا، جامعه جهانی را به باز تعریف مسئولیت های فردی، جمعی و جهانی وا داشته است. در این باز تعریف ، مسئولیت جامعه جهانی سنگین‌تر می‌شود و دولت های زیادی به این درک واقعی می رسند که مبارزه با این بلای خانمان سوز مساله ای جهانی تلقی شده و مستلزم همکاری های منطقه ای ، جهانی و اقدام مشترک بشریت است».

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ضمن اشاره به تداوم وضع تحریم‌ها از سوی آمریکا بر ایران، ادامه داد: « با این وجود رژیم آمریکا با خودخواهی و عدم درک شرایط حساس کنونی، سیاست خصومت ورزی و فشار حداکثری خود بر جامعه جهانی را به سطح بی سابقه ای از ضدیت با انسانیت و حیات انسان‌ها رسانده است، به گونه ای که متاسفانه مبارزه با این ویروس کشنده توسط برخی دولت های تحت تحریم از سوی آمریکا از جمله در جمهوری اسلامی ایران با مشکل مواجه شده و به گونه تلخ تر و غم انگیز تری در جریان است».

ظریف همچنین افزود: « جمهوری اسلامی ایران با وجود توانمندی در نظام سلامت و درمان که مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته و تلاش بی امان مسئولان آن برای مبارزه و‌ مهار این بیماری، به خاطر انسداد غیر قانونی منابع مالی و ایجاد مانع در دسترسی به منابع مالی ایران در خارج از کشور متاثر از تحریم های شدید دولت آمریکا از یکطرف و عدم امکان دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی به علت مانع تراشی این کشور از طرف دیگر با بروز فاجعه انسانی مواجه شده است.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو مسئول جامعه جهانی، وظیفه خود می داند که از جان شهروندان خود و همه شهروندان جامعه جهانی صیانت کند و برای این مهم تمامی مساعی خویش را به کار گرفته است ولی متاسفانه برای ایفای این وظیفه با محدویت ها و تحریم های گسترده و ظالمانه دولت آمریکا مواجه است ».

وی با بیان اینکه ایران کشوری ثروتمند و دارای ذخایر غنی از جمله نفت و گاز است، تصریح کرد: «ولی به دلیل تحریم های آمریکا منابع مالی لازم برای خدمت رسانی به مردم آسیب دیده از کرونا را در اختیار ندارد. تحریم های ظالمانه آمریکا منابع اقتصادی ایران از جمله ذخایر نفتی و بخش خصوصی را تحت تاثیر قرار داده است. سیاست فشار حداکثری آمریکا مانع صادرات ایران شده و منابع کم تری برای سرمایه گذاری در اختیار ایران است. تحریم ها بخش های اصلی نظام اقتصادی ایران را هدف قرار داده و منابع مالی و توان ایران برای مقابله با کرونا عملا محدود شده و مانعی مهم بر سر راه مبارزه جمهوری اسلامی ایران با این ویروس خطرناک ایجاد شده است.

در شرایطی که صادرات نفت به عنوان مهمترین منبع درآمد ایران، به خاطر تحریم‌های آمریکا به کمترین حد رسیده و بهای نفت نیز به شدت سقوط کرده، طبیعی است که توان مالی ایران به شدت افت کرده باشد.تحریم های ضد ایرانی همچنین مانع خرید دارو و تجهیزات از سوی دولت ایران می شود. محدودیت های بانکی و مالی اعمال شده علیه ایران مشخص نمی کند که کالاهای خریداری شده برای اهداف بشردوستانه است یا خیر. بانک های کشورهای مختلف زمانی که در تجارت با ایران با تهدیدات خطرآفرین آمریکا مواجه می شوند، از مراودات بانکی با ایران خودداری می کنند. شرکت های سازنده تجهیزات پزشکی اروپا به دلیل تهدیدات آمریکا با ایران تجارت نمی کنند و کالاهای پزشکی را به ایران نمی فروشند».

وزیر خارجه ایران ضمن اشاره به تداوم مبارزه این کشور با شیوع ویروس کرونا، نوشت: «تحریم‌های ایالات متحده بر تجارت قانونی و پیش‌شرط‌ های اخیر مقامات ایالات متحده برای ممانعت از فروش دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای بشردوستانه، تلاش ها برای مبارزه با شیوع کووید۱۹ در ایران را همچنان با مشکل مواجه کرده است.

تلاش آمریکا جهت افزایش مستمر لایه‌ها و عمق تحریم‌ها و عدم تامین لوازم و نرم‌افزارهای ناوبری مورد استفاده شرکت‌های هواپیمایی ایران با هدف زمین‌گیر کردن بخش هوایی ایران و مانع‌تراشی در استفاده از فناوری اطلاعات در جلوگیری از شیوع کووید۱۹ همچنان ادامه دارد. بنابراین اعمال تروریسم اقتصادی و درمانی علیه ایران توسط ایالات متحده آمریکا، اشکال مختلفی به خود گرفته است.این اقدامات از منظر حقوقی، نه تنها یک تروریسم اقتصادی و بهداشتی علیه ایران بلکه جنایت علیه بشریت و جامعه جهانی است».

در ادامه این یادداشت آمده است: «در مقطع حساس کنونی تنها کار مفیدی که آمریکا می تواند انجام دهد این است که در مبارزه ایران با کرونا سنگ اندازی و در کمک رسانی بین المللی ایجاد وقفه نکند. در این رابطه شمار زیادی از سران کشورها از جمله فدراسیون روسیه، چین، ترکیه، پاکستان و دبیرکل سازمان ملل متحد به دنبال شیوع این بیماری خواستار لغو تحریم ‌های آمریکا علیه ایران شده‌اند. تلاش های روز افزون این دولت ها اخلاقی و انسانی و قابل ستایش است».

ظریف با درخواست از جامعه جهانی برای پایان دادن به تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اضافه کرد: «اکنون وقت آن فرا رسیده که جامعه جهانی نقش واقعی خود را ایفاء کرده تا صدای بلند آن شنیده شده و آمریکا به تحریم های بی شرمانه، غیر قانونی و ظالمانه خود که جنایت علیه بشریت است، پایان دهد.‌ جامعه جهانی باید به خود بیاید و به ایران کمک کند تا بتواند تروریسم اقتصادی و بهداشتی- دارویی را متوقف کند. دوره نشستن و تماشای قلدری آمریکا گذشته است».

وی در پایان نوشت: «در شرایط کنونی، رویکرد جامعه جهانی در قبال مخالفت با تحریم های ظالمانه و غیر قانونی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، می تواند محکی برای وجدان بیدار و همچنین پایبندی کشورهای جهان به حقوق بشر باشد. مقابله با مجازات جمعی مردم ایران و برخی دیگر از ملت های تحت تحریم توسط آمریکا الزامی اخلاقی و عمل گرایانه است.

رفتار خیره سرانه رژیم آمریکا نشان داده که در برابر فشار افکار عمومی جهانی مقاومت کرده و امیدوار است با زورگویی و قلدری سیاست ضد انسانی فشار حداکثری را علیرغم کورونا ادامه و حتی تشدید کند. لذا تنها راه اخلاقی و عمل گرایانه، اتحاد جامعه بین‌المللی برای رعایت نکردن تحریم های غیر قانونی و ضدانسانی آمریکاست. مردم ایران به کارزار روزافزون جهانی دولت‌ها و رهبران جامعه مدنی که خواهان لغو تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده هستند، ارج می‌نهند».

Ad

روی خط خبر

 • قاتل جورج فلوید به زندان فوق امنیتی منتقل شد
 • عرضه خودروهای احتکار شده با نرخ مصوب
 • مجاز شدن واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰سی سی
 • دلایل تازه‌ترین نوسانات ارزی چیست؟
 • سهام عدالت؛ پاسخ به ۲۵ سوال کلیدی درباره آزادسازی سهام عدالت
 • قیمت جدید محصولات ایران‌خودرو اعلام شد
 • علی ربیعی: کرونا ۱۰۸ هزار میلیارد تومان خسارت به ۱۳ رسته شغلی وارد کرد
 • ‍‍‍ ‍ پرداخت یارانه متولدین جدید، مشروط شد
 • رئیس کمیسیون شهرسازی: ۳۲ هزار پلاک روی گسل‌های شهر تهران
 • عراق: گذرگاه‌های مرزی با ایران تا اطلاع ثانوی بسته خواهند ماند
 • رکورد ۵۰ ساله مصرف آب تهران شکست
 • راهکار ایجاد ثبات در بازار ارز از زبان یک اقتصاددان آمریکایی
 • اردوغان: تمام مساجد پایتخت یونان با خاک یکسان شده است
 • شرط وزیر بهداشت برای اجرای طرح ترافیک پایتخت
 • مشاور امنیت ملی آمریکا: قدرت‌های خارجی قصد سوء استفاده از روابط نژادی آمریکا را دارند
 • آغاز پرداخت ۲۴۰۰ میلیارد تومان وام با سود ۱۲ درصد به ایرلاین‌ها
 • آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز مهار شد
 • آمار تولید ایران خودرو و سایپا اعلام شد
 • رایزنی وزیران اوپک پلاس برای تمدید توافق فعلی کاهش تولید نفت
 • صعود قیمت طلا با تشدید ناآرامی‌ها در آمریکا
 • اعلام آمادگي بانک مرکزی اروپا براي اقدامات حمايتي
 • ظرفیت جابجایی مسافر در خط ۴ مترو تهران افزایش می‌یابد
 • محرومیتی که خودروسازان برای برندگان قرعه کشی قرار دادند/ضابطه‌ای که اجرا نخواهد شد
 • قانونگذاران آمریکایی خواستار توقف لفاظی‌های ترامپ شدند
 • اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی نهایی شد
 • دستگیری 3 مظنون در حادثه آتش‌سوزی بوستان ولایت
 • افزایش بازداشتی‌های اعتراضات آمریکا به ۴۱۰۰ نفر؛ تا کنون ۵ نفر کشته شده‌اند
 • تصمیم روحانی در مورد طرح ترافیک/ موافقت حناچی با اجرای طرح از 17 خرداد
 • معلم، مرجع تعیین نمره دانش‌آموزان است/ آزمون آنلاین به هیچ عنوان تنها ملاک ارزیابی نیست
 • به‌رغم اعلام منع آمد و شد در واشنگتن، اطراف کاخ سفید ملتهب است
 • Ad