صفر تا صد محدودیت‌های ترافیکی اعمال شده در تهران/ کدام اصناف با شیوع کرونا تعطیل می‌شوند؟

با شیوع کرونا در کشور و از ابتدای تعطیلات نوروزی، هشدار‌های بسیاری از مسئولان داده شد که اگرچه بسیاری از مردم هشدار‌ها را جدی گرفته و در منزل ماندند، اما بخشی از مردم هم همچنان نسبت به این مساله بی تفاوت بوده و حتی تغییری در سفر‌های خود نیز ایجاد نکردند.

از روز گذشته محدودیت‌های سختگیرانه تری برای حفاظت از جان شهروندان با اعمال طرح فاصله‌گذاری اجتماعی انجام شد که در همین رابطه دستور به تعطیلی بسیاری از اصناف در تهران داده شد.

کدام اصناف با شیوع کرونا تعطیل می‌شوند؟

در همین رابطه دانشگاه‌ها، مدارس، مهدکودک‌ها، پاساژ، مراکز خرید و مال‌ها، خشکشویی، لوکس فروشی، اسباب بازی، گیم‌نت‌ها، قهوه خانه و چایخانه، کافه و تریاها، مغازه‌های فرش، موکت فروشی، و فروشگاه‌های لوازم و مواد دخانی، تالار‌های پذیرایی، استخر، باشگاه‌های ورزشی و بدنسازی، پارک‌ها و شهربازی‌ها، باغ وحش‌ها، بازار‌های روز موقت، آموزشگاه‌ها، موزه‌ها سینما و تئاترها، فروشگاه‌های لوازم خانگی و کادویی فروشی‌ها، خدمات چاپ و دیجیتال، آتلیه و عکاسی‌ها، اقامت‌سرا، فروشگاه‌های مصالح فروشی و آهن فروشی، خیاطی و خرازی‌ها، فروشگاه‌های قطعات یدکی خودرو، چاپخانه‌ها و قنادی‌ها از جمله اصنافی بودند که دستور به بسته شدن آن‌ها داده شده است.

به منظور کنترل تردد تمامی این اصناف تا ۱۵ فروردین اجازه فعالیت در سطح شهر و استان تهران را نداشته و اداره اماکن نیرو‌های انتظامی با همکاری سازمان صمت و اصناف بر حسن اجرای آن و برخورد با متخلفین اقدام کند. البته این محدودیت‌ها تنها به اصناف محدود نشد و محدودیت‌های ترافیکی هم برای رفت و آمد به تهران گذاشته شد.

در همین رابطه دفاتر پیشخوان، دفاتر پلیس + ۱۰، دفاتر الکترونیک قوه قضاییه، دفاتر ثبت اسناد رسمی، دفاتر الکترونیک شهری، صرافی‌ها، بانک‌ها، هتل‏‌ها، پایانه‌های بین شهری و ایستگاه‌های راه آهن و فرودگاه‌ها از جمله مشاغلی هستند که با محدودیت می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

در عین حال ذکر نکته ضروری است که فروشگاه‌های زنجیره‌ای مایحتاج مردم، سوپرمارکت‌ها، میوه و سبزی‌فروشی‌ها، مراکز فروش محصولات پروتئینی نظیر قصابی‌ها، مرغ فروشی‌ها، میادین میوه و تره‌بار، لبنیات فروشی‌ها، نانوایی‌ها، مرکز تهیه غذای بیرون‌بر، جایگاه‌های سوخت، تعمیر و تاسیسات فنی خودرو و منازل، مراکز بهداشتی درمانی دولتی و خصوصی، مراکز و فروشگاه‌های دامپزشکی، پخش دارو و مواد غذایی، مراکز تامین آمبولانس و داروخانه‌ها از جمله مشاغلی هستند که نباید تعطیل شوند و باید به فعالیت خود ادامه دهند.

پلاک شهرستانی‌ها اجازه ورود به تهران را نخواهند داشت

در همین رابطه سرهنگ خادم، رئیس پلیس راه پایتخت به تشریح محدودیت ترافیکی اعمال شده در سه معبر بزرگراهی از شب گذشته پرداخته و می‌گوید در اجرای مصوبه شورای اضطرار حمل و نقل و ترافیک استان تهران از ساعت ۲۴ بامداد روز گذشته، پلیس راه فاتب با همکاری یگان امداد فاتب و راهداری تهران در سه محور آزادراه تهران – شمال و آزادراه تهران – قم و محور قدیم قم محدودیت ترافیکی اعلام می‌کند.

به گفته رئیس پلیس راه پایتخت در این صورت فقط اجازه تردد به خودرو‌های پلاک تهران داده می‌شود و خودرو‌های پلاک شهرستان برگردانده می‌شوند.

اعمال محدودیت در مبادی ورودی و خروجی اصلی و فرعی تهران

همچنین به گفته بندپی، استاندار تهران استان تهران ۱۴ مبادی ورودی و خروجی اصلی و ۱۰۰ فرعی دارد که توسط پلیس راهور تحت کنترل است و بر این اساس افرادی که در شهرستان زندگی می‌کنند، ولی محل کارشان در تهران است، قرار شده است شهرداری تهران سامانه برگ تردد را راه اندازی کند و براساس آن اقدامات لازم صورت بگیرد.

در همین رابطه بر اساس هلال احمر موظف است تب سنجی را به عنوان غربالگری حداقلی در مبادی ورودی ادامه داده و موارد مشکوک با همکاری نیروی انتظامی به دانشگاه‌های علوم پزشکی معرفی شوند و همچنین امکان استفاده از تست سریع توسط بسیج جامعه پزشکی با پشتیبانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بررسی و در صورت وجود موارد مشکوک اقدام مقتضی انجام شود.

به گزارش میزان، از امروز خروجی شهر تهران بر روی خودرو‌هایی که تردد غیر ضروری دارند توسط نیروی انتظامی به طور کامل بسته شده و از سامانه سفر برگ شهرداری تهران برای افرادی که سفر‌های غیر ضروری دارند استفاده شود.

جریمه نیم میلیونی و توقیف یک ماهه خودروهای متخلف

در همین ارتباط سردار تیمور حسینی، رئیس پلیس راه راهور ناجا هم اعلام کرد که در تمامی خروجی استان‌ها محدودیت‌ها را از صبح امروز اعمال کرده‌ایم و هر فردی اجازه خروج از شهر محل سکونتش را ندارد.هموطنانی که در منازل خود هستند برای سفر برنامه ریزی نکنند، چون به آن‌ها اجازه خروج از شهر داده نمی‌شود.

به گفته رئیس پلیس راه راهور ناجا افرادی که به سمت تهران می‌آیند اگر ساکن تهران باشند می‌توانند به پایتخت ورود کنند، ولی اگر قصدشان عبور از تهران و رسیدن به شهر دیگر باشد باید با محدودیت‌های مشخص شده و رعایت ضوابط اعلامی به آن‌ها از پایتخت عبور کنند و در شهر توقفی نداشته باشند

او با تاکید بر اینکه شرایط تهران و البرز شرایط خاصی است و نمی‌توان محدودیت‌های ترددی را در آن‌ها اعمال کرد، تاکید کرد از مسافران تقاضا می‌شود برای عبور از تهران و البرز در شهر توقف نکنند و هرچند فعالیت ناوگان عمومی بنا به صلاحدید هر استان است، ولی باید تردد‌ها به حداقل برسد.

بر اساس اظهارات سردار تیمور حسینی مسافران به هیچ عنوان اجازه ورود به شهر‌ها را ندارند و برای به مقصد رسیدنشان باید از کنارگذر‌ها و کمربندی‌ها عبور کنند و در صورت تخلف هر یک از رانندگان، همکاران ما ضمن اعمال جریمه ۵۰۰ هزار تومانی، آن خودرو را نیز به مدت یک ماه متوقف می‌کنند.

اگرچه این محدودیت‌ها در تهران اعمال شده است، اما این مساله تنها به این موارد اکتفا نکرده و جریمه سنگین و برخورد قضائی در مورد سفر‌های غیر ضروری به سرعت اعمال می‌شود و حتی مقرر شده پیشنهاد جریمه نقدی و اقدامات بازدارنده برای خودرو‌های متخلف به ستاد ملی کرونا ارسال و پس از تأیید در سطح استان اجرایی شود.

پیگیری وضعیت افراد مشکوک به کرونا در سامانه سلامت

رصد شماره‌های تلفن افراد مشکوک در سامانه‌های بهداشت و درمان که از تهران خارج شده اند و همچنین افرادی که آدرس آن‌ها شهر تهران است، ولی در شهر‌های دیگر به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کرده اند توسط وزارت بهداشت، ارتباطات و ناجا انجام گرفته و تست افرادی که در سفر به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کرده اند در سامانه سلامت به عنوان پیگیری فوری قرار می‌گیرد.

همچنین به منظور تردد غیر ضروری کارکنان ادارات ملی و استان و همچنین کارکنان کارخانجات و صنایع ضروری سازمان‌ها، مسئولان مربوطه نسبت به اعلام لیست کارکنان به استانداری اقدام کرده و در این راستا سامانه مقرر شده، سامانه سفر برگ توسط شهرداری تهران عملیاتی و راه اندازی شود.

تردد کدام خودرو‌ها به خارج از استان تهران آزاد است؟

از طرفی تردد تمامی خودرو‌ها به استثنای خودرو‌های حامل سوخت، امدادی و خدماتی (حامل مواد فاسد شدنی، دارویی و غذایی) و امنیتی و انتظامی به خارج از استان ممنوع خواهد بود.

صفر تا صد محدودیت‌های ترافیکی اعمال شده در تهران/ کدام اصناف با شیوع کرونا تعطیل می‌شوند؟

در پایان باید بر این مساله تاکید کرد که اگرچه این محدودیت‌ها تا حد زیادی می‌تواند در کنترل بیماری موثر باشد اما همکاری مردم تاثیر بیشتری را در این مساله خواهد داشت تا هرچه زودتر بتوانیم بحران این بیماری را در کشور به اتمام برسانیم.