جدیدترین اخبار
27 بهمن 1398 ساعت 17:10 سیاسی کد خبر :687289

روحانی: با ضعف پای میز مذاکره نمی‌رویم

حسن روحانی در ابتدای نشست خبری خود با رسانه‌های داخلی و خارجی با تبریک ایام میلاد دختر پیامبر اسلام و قدردانی از حضور مردم در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: سالی که گذشت، مثل سال قبل سال پرماجرایی برای ایران بود. از آغاز سال با سیل در ۲۵ استان کشور مواجه بودیم که حادثه‌ای بی سابقه در تاریخ ایران بود و بعد هم حوادث طبیعی غیرمترقبه دیگری رخ داد. شهادت سردار سلیمانی که برای همه مردم ما یک واقعه بسیار سخت بود و در عین‌حال حضور باشکوه مردم در مراسم تشییع ایشان نشان داد که مسیری که انتخاب کردند ادامه خواهند داد. همچنین حادثه هواپیمای اوکراینی که موجب تاثر همه مردم شد و حادثه کرمان که برخی از هموطنان جان خود را از دست دادند.

تحریم‌ها ثمری برای دشمنان ما نخواهد داشت

وی افزود: برخلاف همه این‌ها مردم ایستادگی بی نظیری در برابر فشار‌های خارجی از خود نشان دادند و در حالی که دشمن می‌خواست شرایط ما بسیار سخت باشد، اما همه شاخصه‌های ما از لحاظ اقتصادی اجتماعی و امنیتی نشان می‌دهد که همه فشار‌های آمریکایی‌ها را پشت سر گذاشتیم و نسبت به سال گذشته اوضاع بهتری داریم هرچند فشار‌ها افزایش یافته است.

روحانی با بیان اینکه این تحریم‌ها ثمری برای دشمنان ما نخواهد داشت، اظهار کرد: آنان می‌خواهند با فشار حداکثری به ما شرایطی را ایجاد کنند که دولت با ضعف به میز مذاکره برود، اما این نشدنی است. ما هیچگاه با ضعف پای میز مذاکره نمی‌رویم.

رییس جمهوری گفت: وقتی آمار‌ها را با سال‌های قبل از این دولت مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم علی رغم تحریم و فشار داریم اقتصاد بدون نفت را برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی تجربه می‌کنیم و دیدیم که کشور بدون نفت قابل اداره است. البته ممکن است پیشرفت ما کند شده باشد، اما وقتی آمار‌ها را در بخش انرژی کشاورزی گردشگری و صنایع نگاه می‌کنیم می‌بینیم که نه تنها شرایط ما مناسب است، بلکه آمار‌ها می‌گوید که اولا ملت ما چقدر فداکارانه در این دو سال در صحنه بودند و چقدر خادمان ملت در سراسر کشور تلاش‌های خود را برای کشور انجام داده‌اند.

دشمن پای میز مذاکره باز می‌گردد

وی ادامه داد: ضمن تشکر از همه مردم اعلام می‌کنم که ما سال آینده هم همین روند را با قدرت ادامه می‌دهیم و بالاخره این دشمن خواهد بود که پای میز مذاکره باز می‌گردد و در شرایط عادلانه به میز مذاکره باز می‌گردند کما اینکه در گذشته هم آن‌ها بودند که به میز مذاکره برگشتند، البته الان هم از ما می‌خواهند مذاکره کنیم، ولی شرایط عادلانه باید حاکم باشد.

روحانی تاکید کرد: سال آینده سال خوبی خواهد بود و پیشرفت اقتصادی خواهیم داشت و روند خود را ادامه می‌دهیم و در برابر این مشکلات تحریمی دشمن ایستادگی خواهیم کرد.

روحانی در پاسخ به سئوال خبرنگار شبکه خبر مبنی بر طرح پیشنهادی ایران به سازمان ملل در رابطه با طرح صلح هرمز، گفت: برای همه جهانیان روشن است که در این منطقه صلح و ثبات بدون مشارکت و حضور ایران امکان ناپذیر است.

وی ادامه داد: ما همواره دنبال امنیت در این منطقه بودیم. شهید سلیمانی ما جزو سردارانی بود که دنبال ثبات و امنیت در خاورمیانه و خلیج فارس بود. آخرین تلاشش هم در مسیر گفتگو با نخست وزیر عراق بود که ناجوانمردانه به شهادتش رساندند.

کشور‌های منطقه باید به صلح در منطقه استقرار ببخشند

رئیس جمهور تصریح کرد: این طرح به همه کشور‌های عضو سازمان ملل و دبیر کل ارسال شد. به طور رسمی برای همه سران کشور‌های منطقه ارسال کردم. برخی کشور‌های منطقه به خوبی استقبال کردند و برخی پاسخ صریحی ندادند. ما همگان معتقد هستیم که کشور‌های منطقه باید به صلح در منطقه استقرار ببخشند و همه کشور‌های منطقه باید از صلح در منطقه برخوردار باشند. اگر بخواهیم برخی کشور‌ها از صلح برخوردار باشند و برخی نه، به صلح پایدار نخواهیم رسید.

شرایط ما از دو سال پیش بهتر است

رییس جمهوری در پاسخ به پرسش روزنامه اطلاعات درباره پیغام‌های کشور‌های دوست برای خارج شدن از بن بست برجام و نیز اینکه آیا در صورت انتخاب مجدد ترامپ به عنوان رییس جمهوری آمریکا امکان دستیابی به توافق یا گشایش وجود دارد، یا نه، اظهار کرد: برای ما فرقی نمی‌کند چه حزبی در آمریکا حاکم باشد. منافع ملی برای ما مهم است. یک گروه در آمریکا معتقد است با فشار می‌تواند ایران را مجبور کند که آنچه می‌خواهیم انجام دهند و گروهی هم می‌گویند باید مذاکره شود در دولت قبلی آمریکا این توافق انجام شد که سخت هم بود، اما در زمان اجرای آن گروه دوم بر سر کار آمد و راهکار خود را تحمیل کردن مواردی به ایران اعلام کرد نه اینکه بخواهد با ایران توافق کند.

وی افزود: با فشاری که برخی کشور‌های منطقه و رژیم صهیونیستی وارد آوردند تصور این بود که اگر فشار حداکثری به ایران بیاورند طی سه یا چهار ماه ایران تسلیم می‌شود و ما مجبورمی‌شویم که آن پکیج پیشنهادی آمریکا را بپذیریم، اما از آن روز ۲۰ ماه می‌گذرد و شرایط ما از دو سال پیش بهتر است، هم در منطقه و هم در کشور.

رییس جمهوری با بیان اینکه آنان می‌خواستند بگویند که ما بدون توافق با آمریکا نمی‌توانیم زندگی را بگذرانیم، گفت: امروز کسی نیست که با چنین حرفی که آنان می‌زدند موافق باشد، و ما با کمی سختی زندگی می‌کنیم و این شرایط را پشت سر می‌گذاریم.

روحانی هیچ لیستی ندارد

روحانی در پاسخ به پرسش خبرگزاری تسنیم در ارتباط با فضای انتخاباتی گفت: امروز شاهد شور و نشاطی در جامعه هستیم و می‌خواهیم به حداکثر برسد. حتما انتخابات پرشور به نفع همه است. حتما امریکایی‌ها از انتخابات با حضور حداکثری خوشحال نمی‌شوند.

وی ادامه داد: نگران بودم نکند شرایط به گونه‌ای پیش برود که رقابت نباشد. وقتی رقابت باشد انتخابات سالم هم باشد مشارکت نمی‌شود.

روحانی تصریح کرد: در گزارشی که وزارت کشور به من داد، اعلام کرد هفتاد حوزه رقابتی نیست. من امروز ظهر پرسیدم آخرین گزارشی که دادند فقط ۴۴ حوزه رقابتی نیست. این برای من خیلی خوشحال کننده بود.

وی تصریح کرد: آنجا‌هایی که وزارت کشور اعلام می‌کند که حوزه رقابتی نیست باز هم مردم باید حضور پیدا کنند. ممکن است از حزب آنان نباشد، اما همه ما هموطن هستیم آدم فردی را انتخاب می‌کند که اصلح‌تر است و برای کشور بیش‌تر مفید باشد.

روحانی تاکید کرد: دولت درانتخابات هیچ دخالتی ندارد، ما هیچ لیستی نداریم، روحانی هم هیچ لیستی ندارد. امیدوارم ما با مجلسی بسیار خوب و با روحیه جدید رو به رو باشیم.

شایعه استعفایم را شدیداً تکذیب می‌کنم

وی در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر اینکه شایعه استعفای وی چیست و تحلیل او از آن چیست، گفت: استعفا که معنا ندارد و از آغاز انتخابات آمدیم به مردم وعده و قول دادیم و تا ساعت آخر ان‌شاءالله پای قول خود می‌مانیم و تلاش می‌کنیم تا حد امکان این وعده‌ها را عملی کنیم.

روحانی ادامه داد: هیچ وقت به دنبال استعفا نبودم، ولی در همان روز‌های اول دولت در حالی که هنوز مراسم تحلیف انجام نشده بود خدمت رهبری گفتم که اگر کسی یا دولت بهتری وجود دارد که می‌تواند خدمت کند من حاضرم کنار بروم، اما ایشان شدیداً رد کردند و گفتند دوست دارم تا آخرین روز خدمت کنید.

رییس‌جمهوری یادآور شد: در سال ۹۷ هم باز به دلیل مسائلی که در دولت پیش آمد همین موضوع را با ایشان مطرح کردم و ایشان این بار گفتند که من حتی یک ساعت زودتر هم اجازه نمی‌دهم که کار دولت خاتمه یابد. من این شایعه را شدیداً تکذیب می‌کنم، دولت تا آخرین روز پای کار خود می‌ماند.

هر زمان عربستان آماده باشد آماده گفتگو هستیم

روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگار المسیره یمن که درباره ارتباط ایران و عربستان بود، گفت: همواره کشور‌هایی بودند که برای ما پیغام‌هایی در این زمینه می‌آوردند مثل پاکستان، عراق و کشور‌های اروپایی. ما همیشه پاسخ دادیم که مشکل ما پیچیده نیست و هر زمان عربستان آماده باشد آماده گفتگو هستیم.

وی ادامه داد: مهم‌ترین مسئله در منطقه مسئله یمن است. عربستان فکر می‌کرد یمن را با چند هفته یا چند ماه می‌تواند تسلیم کند؛ اما تا امروز هم خودش گرفتار و هم مردم یمن را گرفتار کرده است.

روحانی خاطرنشان کرد: البته اگر عربستان دست از تجاوزش در یمن بردارد شرایط برای گفتگو و مصالحه آماده‌تر خواهد بود. ما معتقدیم مسئله یمن باید به خود مردم یمن واگذار شود و کشور‌هایی که دخالت کردند غرامت بدهند.

هیچ موقع انتخابات را زیر سوال نبردم و نمی‌برم

وی در پاسخ به پرسش خبرگزاری فارس مبنی بر اینکه علت مطرح کردن مسئله انتصابات به جای انتخابات از سوی او چیست؟ اظهار کرد: اگر این‌طور که شما می‌گویید رییس جمهوری درباره انتخابات بگوید حتما خوب نیست! اما من هیچ موقع انتخابات را زیر سوال نبردم و نمی‌برم. انتخابات رکن رکین است و همه ارکان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با انتخابات روی کار آمده‌اند. همه حرف من از روز اول این بوده که نگذاریم انتخابات تبدیل به انتصابات شود.

روحانی تصریح کرد: اگر انتخابات نیست، پس چرا من اینهمه دعوت می‌کنم که مردم شرکت کنند اگر انتصابات است پس چرا من اینهمه اصرار می‌کنم که نهاد‌های نظارتی سخت گیری را کم کنند تا مشارکت بیشتر شود. اصلأ انتصابات نیست و حتما ما امروز انتخابات داریم.

رییس جمهوری تاکید کرد: حالا ممکن است از فرایند‌ها به طور کامل راضی نباشیم، اما نباید به خاطر فرایند‌ها همه انتخابات را رد کنیم و با صندوق‌ها قهر کنیم. من افتخار می‌کنم که در دو انتخابات با رای مردم انتخاب شدم اگر این نبود که من مشروع نبودم و بقیه نهاد‌ها هم مثل مجلس مشروع نبودند، پس ان‌شاءالله همه به صحنه بیایند و رای دهند.

Ad
Ad

روی خط خبر

 • نماز جمعه ۱۵ فروردین در مراکز استان‌ها برگزار نمی‌شود
 • قیمت نفت دیگر کفاف هزینه‌های استخراج آن را نمی‌دهد
 • چشم‌انداز روند معاملات بورس در سال ۹۹
 • جزئیات برگزاری کلاس‌های مجازی دانشگاه آزاد از ۱۶ فروردین‌ماه
 • واکنش ظریف به تهدیدات ترامپ
 • بازگشت کرونا به چین، قرنطینه یک منطقه جدید
 • ابتکار «جی. کی رولینگ» در روز‌های کرونایی
 • کرونا موج دوم سفر‌های نوروزی را متوقف کرد
 • چرا غرب نتوانست مثل آسیا با کرونا مقابله کند؟
 • عامل انفجار خط لوله گاز ایران به ترکیه مشخص شد
 • بیانیه مرکز ماهر درباره افشای اطلاعات کاربران تلگرام
 • واکنش ارتش به شایعه شهادت رزمندگان مقاومت در عراق
 • سانسور رقص ارسطو در «پایتخت» و واکنش سردار آزمون
 • آلمان محدودیت‌های ناشی از بحران کرونا را تمدید کرد
 • مدیر فیس‌بوک: از اشتباهات‌مان برای نبرد با کرونا درس بگیریم
 • مقام آمریکایی: ایران در حال برنامه‌ریزی برای حمله‌ای جدی علیه نظامیان آمریکایی در عراق است
 • گاف نتانیاهو درباره قربانیان ویروس کرونا در ایران
 • سازمان بهداشت جهانی: هیچ مورد ابتلا به ویروس کرونا در تاجیکستان ثبت نشده است
 • دفترچه راهنمای استفاده از شبکه اجتماعی دانش‌آموزان منتشر شد
 • سندرز: ده‌ها میلیون آمریکایی در مرز گرسنگی هستند
 • تکرار تهدید ترامپ علیه ایران؛ اقتصاد ایران خاموش شده است
 • کاهش ۵۰ درصدی مصرف بنزین در تهران
 • راه های بازگشت ایرانیان مقیم در ترکیه
 • وزیر دفاع آمریکا رفتار ایران در منطقه را مخرب دانست
 • سخنگوی دولت: در تولید کیت‌های تشخیص کرونا به مرز صادرات رسیده‌ایم
 • چرا «نون خ» بلافاصله بعد از «پایتخت» پخش می‌شود؟
 • قدردانی رییس جمهوری از نیروهای مسلح کشور
 • آلمان اخراج پناهجویان افغان را به علت کرونا متوقف کرد
 • هواوی: هرگونه اقدام آمریکا را تلافی می‌کنیم
 • توزیع بسته‌های حمایتی در بین کارگران روزمزد
 • Ad