همه چیز درباره کد اقتصادی

برای دریافت کد اقتصادی ، حتما میبایست به عنوان یک شخص حقوقی، پس  از ثبت شرکت، نسبت به دریافت این کد از سازمان امور مالیاتی اقدام کرد. شما ۶۰  روز فرصت دارید تا این کد را دریافت کنید. اگر کد اقتصادی نداشته باشید، دریافت پول به هر نحوی از مراکز دولتی، مجاز نبوده و ارائه اظهارنامه  مالیاتی شما در پایان سال  مالی، امکان پذیر نخواهد بود. هم  چنین مراکز  دولتی و خصوصی ثبت  شده، مجاز به انعقاد قرارداد با شرکت هایی که این کد ۱۲ رقمی را  ندارند، نیستند.

داشتن کارت بازرگانی چه برای اشخاص حقیقی و چه حقوقی،‌ منوط به داشتن کد اقتصادی است. افتتاح حساب بانکی اشخاص حقوقی نیز، نیاز به این کد ۱۲ رقمی دارد. این کد، به سازمان امور مالیاتی کمک می  کند تا مالیات مودیان را بهتر، رصد و پیگیری و محاسبه کرده و تسریع فرآیند بررسی دفاتر قانونی شرکت ها در پایان سال مالی، به ارمغان می آید. احراز هویت شرکت ها نیز راحت تر انجام می گیرد.

اگر خواهان دریافت مشمولیت معافیت های مالیاتی هستید، داشتن کد اقتصادی ، الزامی  خواهد بود.

اگر کد اقتصادی نداشته باشید، امکان ثبت نام اولیه برای ارزش افزوده را نخواهید داشت. برای ثبت نام اولیه ارزش افزوده، داشتن کد اقتصادی و آگهی تغییرات و تاسیس شرکت، الزامی است. گواهی مالیات بر ارزش افزوده به صورت ۶  ماهه و ۱ ساله صادر می شود.

چه افرادی باید کد اقتصادی دریافت کنند؟

 

تکالیف اشخاص حقوقی که باید کد اقتصادی داشته باشند

 

تخلفات کد اقتصادی چیست؟

پیامد امتناع از دریافت کد اقتصادی

مدارک لازم برای دریافت کد اقتصادی اشخاص حقوقی

 

اگر کد اقتصادی نگیریم چه میشود؟

نگرفتن کد اقتصادی شامل جرایم مالیاتی میشود.شما ممکن است برای دریافت کد اقتصادی 12 رقمی دچار مشکلاتی شوید و به هر دلیلی اعم از کمبود ویا نقص مدارک دریافت این کد به عقب بیفتد. شما در این شرایط اجازه فعالیت تجاری ندارید و در صورت اثبات عملکرد اقتصادی مشمول جرایم قانونی خواهید شد.

جریمه‌ی استفاده از کد اقتصادی دیگران

طبق تبصره‌ی ۱ ماده‌ی ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، استفاده‌کنندگان از کد اقتصادی دیگران نسبت به مالیات بر درآمد و همچنین جرایم موضوع این ماده با اشخاصی که کد اقتصادی آنان مورد استفاده قرارگرفته است مسئولیت تضامنی خواهند داشت.

درپایان، امیدواریم با مطالب گفته‌شده توانسته باشیم اطلاعاتی هر چند مختصر و مفید ارائه کرده باشیم. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید علاوه‌بر مراجعه بصورت حضوری به موسسه ثبت کریمخان و یا تماس تلفنی با شماره‌ 87146-021 و یا با مراجعه به سایت ثبت کریمخان بصورت آنلاین با ما در تماس باشید.

 

منبع : ویرلن