اصولگرایان با حمله به دولت و مجلس آمدند!

اصولگرایان اگرچه تبلیغات را زودتر از موعد انتخابات آغاز کردند، اما نخستین روز تبلیغات رسمی‌شان با دفاع از رد صلاحیت‌ها و حمله به دولت و مجلس آغاز شد.

میرسلیم از رد صلاحیت‌های مجلس دفاع کرده و قالیباف هم به مجلس و دولت حمله کرده است. میرسلیم دیروز در نشست خبری گفته است: «یکی از اشکالاتی که در مجلس شورای اسلامی پیدا شد، توجه‌نکردن به رفتار نمایندگان است و رهبری هم دو سال پیش این موضوع را تذکر دادند.

در حالی که خود نمایندگان باید نظارت بر رفتار خود را جدی می‌گرفتند نه اینکه از بیرون بر رفتار آنان نظارت شود و کار به جایی برسد که برای انتخابات پیش‌ِرو، شورای نگهبان وارد کار شود و صلاحیت نمایندگان متخلف را رد کند، این آخرین دعوا و یک جراحی بود… کاش نمایندگان مراقبت می‌کردند و نمی‌گذاشتند چنین فضایی پیش بیاید و این برازنده نمایندگان و هیئت رئیسه مجلس نیست. نظارتی که در دوره اول و دوم مجلس وجود داشت، بی‌نظیر بود، اما به‌تدریج در نظارت بر رفتار نمایندگان اشکالاتی پیدا شد و کار به اینجا رسید که ما حتی شاهد زندانی‌شدن برخی از نمایندگان بودیم.

به گزارش شرق، اگر ما در صحنه مجلس آینده حضور پیدا کنیم، قطعا بر رفتار خودمان به طور جدی نظارت خواهیم کرد و کوچک‌ترین خطا را نخواهیم بخشید. مجلس در رأس امور است و اگر این رأس، فاسد شود، کل کشور به فساد کشیده خواهد شد و این از وظایف مهم مجلس است. حتی اگر ما به مجلس راه پیدا نکنیم، این موضوع را رها نخواهیم کرد».

قالیباف هم گفته است: «برخی از مردم می‌گویند بعد از انتخابات دیگر کسی حرف ما را نمی‌شنود، درست هم می‌گویند… اینکه امام فرمود: مجلس شورای اسلامی در رأس امور است، برای این است که آن‌ها نماینده کل مردم ایران و وکیل‌المله هستند نه وکیل‌الدوله. اما امروز متأسفانه چنین چیزی را در مجلس شاهد نیستیم، بنابراین مجلس امروز در رأس امور نیست… نمایندگان مجلس باید دغدغه مردم را داشته باشند، کسی باید در مجلس باشد که در برابر ظلم ایستادگی و خواسته‌های مردم را پیگیری کند؛ باید کسی باشد که فرصت را در اختیار جوانان خلاق، مؤمن و انقلابی قرار دهد و البته بتواند کشور را از این خستگی نجات دهد». پرویز سروری، عضو شورای ائتلاف اصولگرایان، هم در نشست خبری با بیان اینکه رأی مردم باید نه بزرگ به وضع موجود باشد، گفته است: «افول مجلس در منظر مردم باعث شده است مجلس از جایگاه اصلی خود خارج شود و دیگر اعتباری که قانون به مجلس داده از سوی مردم در نظر گرفته نشود. پس باید اعتماد ازدست‌رفته مردم نسبت به مجلس را بازپس‌گیری کنیم».

حدادعادل، رئیس شورای ائتلاف اصولگرایان، هم دیروز در نشست خبری در پاسخ به این پرسش که علت به حاشیه‌رفتن احزاب قدیمی اصولگرایی همچون جامعه روحانیت در فهرست نهایی چیست، گفت: جوان‌گرایی چگونه باید محقق شود؟ ما یکی از اهداف‌مان این بود که میدان را برای جوانان باز کنیم. جامعه روحانیت مبارز یک حزب نیست هیچ وقت جامعه روحانیت به عنوان یک حزب در کنار بقیه قرار نگرفته و فهرست مجزا نداده است. جامعه روحانیت مثل یک پدر بر کار اصولگرایان نظارت می‌کند. او در پاسخ به این پرسش که چرا قالیباف از فهرست اولیه ارائه‌شده از سوی شورای ائتلاف تبعیت نکرد، گفت: اینکه کسی از جوانان دعوت کند، معنایش این نیست که به ائتلاف اعتقاد ندارد. ما از ابتدا از جوانان دعوت کردیم و همین حالا هم ۱۸ جوان در فهرست نهایی ما هستند. آقای قالیباف نظرشان درباره فهرست اولیه این بود که باید افراد اقتصادی حاضر در فهرست بیشتر شود و در حال حاضر هم اختلافی از این جهت وجود ندارد و آقای قالیباف هم در فهرست هستند.

اصولگرایان با گفتمان تکلیف‌گرا رأی جمع می‌کنند

وحید هروابادی، روحانی نزدیک به جریان احمدی‌نژاد، در تحلیلی از وضعیت رأی‌آوری اصولگرایان به‌ویژه قالیباف، به ایلنا گفته است: «آقای قالیباف اقبالی در شهر تهران ندارد، علت آن هم این است که در شهر تهران فقط گفتمان فعالیت جهادی و ادبیات این‌چنینی به دلیل طیف و طبقاتی که در تهران وجود دارد، از اهمیتی چندان برخوردار نیست، در حال حاضر شبهه‌هایی در موضوعات متعدد از تصمیمات شهری تا بخشش‌ها و امور مربوط به خیریه‌ها درباره آقای قالیباف مطرح است و متأسفانه کسانی هم که این موارد را طرح کردند، مورد تعقیب قضائی قرار گرفتند. مثلا خبرنگاری آمده چیزی را طرح کرده است حتی اگر غلط باشد، آن را تکذیب کنید، اما وقتی این‌ها به برخورد قضائی تبدیل می‌شود، نشان می‌دهد مسئله پیچیده‌تر از یک تأیید و تکذیب است. هیچ بعید نیست در شهرستان‌ها کسانی که خودشان را از دامن دو جریان منزه کنند، رأی بیاروند؛ اما در تهران اگر سازماندهی وجود نداشته باشد، جریان اصولگرا با ساماندهی‌ای که دارند و همچنین گفتمان «تکلیف‌گرا» که مخاطبان آن قدمی فراتر از آن نمی‌گذارند و به محض اینکه گفته می‌شود تکلیف است، فکر می‌کنند باید به آن عمل شود و کار چندانی با چندوچون آن ندارند. امکان رأی‌آوری دارند».