طالبان مانع دسترسی آمریکا به لاشه هواپیمای شد

مقامات رسمی افغانستان اعلام کردند که نیرو‌های طالبان مانع حضور نظامیان افغانستانی در محل سقوط هواپیمای آمریکایی شده اند.

به نقل از رویترز، نظامیان ارتش افغانستان که برای بررسی وضعیت هواپیمای سقوط کرده آمریکایی راهی منطقه شده بودند، با شبه نظامیان طالبان درگیر شدند. بر اساس اعلام مقامات افغانستانی، نیرو‌های طالبان از هرگونه نزدیک شدن نظامیان افغانستان به محل سقوط هواپیما جلوگیری کردند.

به گزارش رویترز، «خالد وردک» رئیس پلیس غزنی در این رابطه اظهار داشت: پس از اعلام حادثه سقوط هواپیما، نظامیان افغان به سرعت راهی منطقه شده، اما در نزدیکی محل حادثه با نیرو‌های طالبان که در کمین نشسته بودند، درگیر شدند. این درگیری چند ساعت ادامه داشت. وی افزود: ۴ نفر در این حادثه کشته شدند و ۳ نفر نیز زنده بودند که اطلاعاتی از این افراد در دست نیست. نیرو‌های نظامی افغانستان پس از این درگیری از منطقه عقب نشینی کردند.

در همین حال «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان اعلام کرد: گروه طالبان به اعضای تیم نجات اجازه حضور در محل حادثه و یافتن اجساد را خواهد داد و مشکلی در این زمینه ندارد، اما به نیرو‌های ارتش چنین اجازه‌ای نخواهد داد.

وی افزود: «نیرو‌های نظامی ارتش افغانستان سعی داشتند با حمایت هوایی آمریکا به منطقه دسترسی پیدا کنند که با نیرو‌های طالبان درگیر شدند، ولی با مقاومت مجاهدان مواجه شده و مجبور به عقب نشینی شدند»

به گزارش فرارو،ظهر روز گذشته اخباری مبنی بر سقوط یک فروند هواپیما در ولایت «غزنی» افغانستان مخابره شد که در ابتدا شایع شد این هواپیما مسافربری بوده است، اما تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد نشان داد که این هواپیما از نوع «بمباردیر E-۱۱A» نیروی هوایی آمریکاست. پس از آن طالبان با صدور بیانیه‌ای مسئولیت ساقط کردن این هواپیما را بر عهده گرفت و اعلام کرد که تمام سرنشینان این هواپیما کشته شده‌اند. به گفته طالبان، این هواپیما حامل چندین افسر بلندپایه آمریکایی بوده است.