جدیدترین اخبار
16 مهر 1398 ساعت 10:05 اجتماعی کد خبر :622735

خبرهای خوب از بازگشت آثار تاریخی به کشور

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: بازگشت الواح هخامنشی یک اقدام بزرگ و ارزشمند به‌حساب می‌آید و خبرهای خوش دیگری هم در راه است.

علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، در نشستی با اعضای فراکسیون تولید و اشتغال که در محل این وزارتخانه برگزار شد، در سخنانی با اشاره به اهمیت مأموریت‌های سه‌گانه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، تصریح کرد: امید دارم با تبدیل سازمان میراث‌فرهنگی به وزارتخانه با همراهی و حمایت نمایندگان مجلس شاهد شکوفایی در هر سه بخش این وزارتخانه مهم باشیم.

 

مونسان در ادامه با ارائه گزارشی از مهم‌ترین اقدامات دو سال گذشته گفت: مردمی کردن حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری یکی از اقدامات بسیار خوبی است که از دو سال پیش آغاز شده است. بخشی از خانه‌های تاریخی به بخش خصوصی واگذار شده و به اماکن اقامتی و گردشگری تبدیل شده‌اند. در این خصوص در شهر یزد که ثبت جهانی شده است، متقاضیانی برای ثبت ملی خانه‌ها و تبدیل آن‌ها به یک مرکز اقامتی وجود دارند.

 

وی افزود: در حوزه بوم‌گردی نیز مجموعه اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است، بوم‌گردی‌ها مهاجرت معکوس در روستاها را به‌دنبال داشته و باعث ایجاد اشتغال و درآمدزایی در مناطق روستایی شده است.

 

ایران بالاتر از چین در ثبت شهرهای جهانی صنایع‌دستی

 

مونسان افزود: در حوزه صنایع‌دستی نیز اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته و شهرها و روستاهایی را ثبت جهانی کرد‌ه‌ایم و در حال حاضر رتبه بالایی داریم و از چین جلوتر هستیم. ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع‌دستی باعث شده تا شاهد رونق اقتصاد در آن منطقه باشیم.

 

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: بسیاری از رشته‌های صنایع‌دستی نیز احیا شده و در حوزه ایجاد اشتغال اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است.

 

وی سپس به برنامه‌ریزی‌ها برای تدوین سند توسعه گردشگری اشاره کرد و افزود: سند توسعه گردشگری آماده شده و در کمیسیون‌های دولت در حال بررسی است و به‌زودی در دولت مطرح می‌شود و امیدوارم هرچه زودتر این سند تصویب شود.

 

مونسان یادآور شد: همچنین با همکاری سازمان جهانی گردشگری، هم‌زمان با تصویب سند جامع گردشگری کشور، یک اکشن‌پلن تهیه خواهد شد. در کنار این‌ها، آنچه از همه مهم‌تر است این است که برند ملی را به‌صورت جدی دنبال می‌کنیم و بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در دهه فجر امسال سند برند ملی گردشگری آماده خواهد شد.

 

دیپلماسی فرهنگی موفق

 

مونسان در ادامه گفت: در حوزه بین‌المللی تعاملات بسیار خوبی داریم و این دیپلماسی فرهنگی باعث شده است تا شاهد برگزاری نمایشگاه‌های متقابل موزه‌ای بین ایران و برخی از کشورهای اروپایی باشیم. در کنار این در هفته گذشته شاهد ورود الواح هخامنشی به کشور بودیم که اتفاق بسیار ارزشمند و بزرگی بود. در همین خصوص خبر خوش و بی‌نظیری نیز داریم که در فرصت مناسب اعلام خواهد شد.

 

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ادامه گفت: در ایران یک‌میلیون سایت تاریخی، 35هزار اثر ثبت ملی و 24 اثر ثبت جهانی داریم که ظرفیت بسیار بزرگی است و برای استفاده بهینه از این ظرفیت‌ها نیازمند تقویت اعتبارات وزارتخانه هستیم.

 

وی افزود: گردشگری یک حوزه فرابخشی است و برای رونق این حوزه مهم در کشور نیازمند همکاری دستگاه‌های مختلف هستیم.

 

مونسان ادامه داد: در حوزه زیرساخت‌ها در حوزه گردشگری خوشبختانه اقدامات بسیار خوبی انجام دادیم. به‌عنوان مثال در حوزه روستاها فعالیت‌های خوبی با بودجه اندک آغاز شده و توانستیم موضوع اشتغال را در روستاها ایجاد و فعال کنیم.

 

وی افزود: بیش از 2هزار پروژه عمرانی در کشور در حوزه گردشگری در حال اجراست که بخشی از آن‌ها هتل‌های چهار و پنج ستاره است.

 

غلامرضا کاتب نماینده مجلس و رئیس فراکسیون تولید و اشتغال در ادامه این نشست با ابراز خرسندی از اقدامات و فعالیت‌های صورت‌گرفته در دو سال گذشته از حمایت‌های جدی نمایندگان مجلس از اقدامات وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خبر داد.

 

3 شهر جدید صنایع‌دستی ثبت جهانی می‌شود

 

در ادامه این نشست پویا محمودیان، معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با ارائه گزارشی از مهم‌ترین اقدامات این معاونت گفت: در حوزه ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع‌دستی اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است و امسال سه شهر دیگر برای ثبت جهانی در حال آماده شدن است.

 

وی افزود: با ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع‌دستی، شاهد رونق اقتصادی در این مناطق هستیم. به‌عنوان مثال در کلپورگان بعد از ثبت جهانی به‌عنوان دهکده جهانی سفال، شاهد رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال و درآمدزایی در این منطقه هستیم.

 

وی اضافه کرد: بر اساس اعلام وزارت کار، بعد از تولیدات دامی، بیشترین استقبال را در حوزه اشتغال در صنایع‌دستی داشتیم. سال گذشته 1378 روستا پایش شدند و آموزش صنایع‌دستی دیدند و هزاران شغل پایدار در این روستاها ایجاد شده است.

 

محمودیان گفت: 289میلیون دلار صادرات صنایع‌دستی در سال 97 داشتیم که برای اعلام رقم دقیق شش‌ماهه امسال منتظر اعلام گمرک هستیم.

 

وی افزود: طرح تجاری‌سازی صنایع‌دستی را با دستور دکتر مونسان به‌صورت جدی دنبال می‌کنیم. در کنار این با توجه به استقبال شرکت ایران‌خودرو از جلد سوزن‌دوزی‌شده قرآن مجید در داخل خودروها، شاهد عقد قرارداد با هنرمندان سوزن‌دوز بلوچ در این خصوص هستیم.

 

ایران، رتبه دوم جهانی در رشد گردشگری

 

ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز در این نشست گفت: در شش‌ماهه امسال، موفق به جذب 4میلیون و 900هزار گردشگر خارجی به کشور شده‌ایم.

 

وی افزود: بر اساس اعلام سازمان جهانی گردشگری، ایران دومین کشور جهان به‌لحاظ سرعت رشد گردشگری در جهان است که این خبر دو سه روز پیش از سوی سازمان جهانی گردشگری اعلام شد. سرعت رشد گردشگری ایران 49.9درصد است که این موضوع یک اتفاق بسیار خوشایند و یک خبر بسیار خوب برای ایران در حوزه گردشگری به‌حساب می‌آید.

 

معاون گردشگری کشور ادامه داد: ازجمله اقدامات مهم این معاونت این است که نظام جامع آموزش گردشگری را برای اولین بار اجرا می‌کنیم، فاز پژوهشی آن تمام شده و فاز اجرایی آن را آغاز کرده‌ایم. در کنار آن، موضوع حساب‌های اقماری را دنبال کرده‌ایم، مطالعات آن نهایی شده و در این خصوص با مرکز آمار در حال رایزنی و همکاری هستیم تا به توافق و نتیجه نهایی در این خصوص برسیم.

 

ایران، میزبان نشست گردشگری روستایی در سال 2020

 

او به تنوع‌بخشی محصولات گردشگری اشاره کرد و ادامه داد: علاوه بر گردشگری فرهنگی، گردشگری روستایی را نیز موردتوجه قرار داده‌ایم که با توجه به شعار سازمان جهانی گردشگری در سال آینده با موضوع گردشگری روستایی، این موضوع موردتوجه قرار گرفته و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها در سال 2020 میزبان یک نشست با حضور مسئولان گردشگری کشورهای مختلف با موضوع گردشگری روستایی خواهیم بود.

 

اجرای بیش از 2450 پروژه گردشگری در کشور

 

حسین اربابی معاون سرمایه‌گذاری، حقوقی، مجلس و امور استان‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز در این نشست در سخنانی گفت: بیش از 2450 پروژه گردشگری در کشور حال انجام است که در این پروژه‌ها بیش از 330هزار نفر مشغول به فعالیت هستند و با بهره‌برداری آن‌ها 113هزار نفر به‌صورت مستقیم مشغول فعالیت خواهند شد.

 

اربابی ادامه داد: سال گذشته، 203هزار و 418 شغل ایجاد کردیم که به تائید وزارت کار نیز رسید و بیش از برش سازمانی ما بود که از سوی سازمان برنامه‌وبودجه به ما ابلاغ شده بود.

 

به گزارش فارس، معاون سرمایه‌گذاری، حقوقی، مجلس و امور استان‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ادامه گفت: در حال حاضر نیز در شش‌ماهه اول امسال بالغ بر 70هزار شغل ایجاد کردیم.

 

اربابی در ادامه گفت: در حوزه شفافیت و کوتاه کردن مسیر صدور مجوزها شاهد یک انقلاب در این وزارتخانه هستیم، در گذشته میانگین صدور موافقت اصولی 16 ماه بود که در حال حاضر زیر یک ماه رسیده است.

Ad

Ad
Ad

روی خط خبر

 • ماجرای بلیت ۳۵۰ هزار تومانی کنسرت «شیلر» چیست؟
 • تشریح برنامه های محرومیت زدایی کمیته امداد
 • تبلیغ گروه راک «کلد پلی» با شاه بیتِ سعدی
 • الجبیر: طبق “شواهد موجود” ایران مسئول حمله به تاسیسات آرامکو است
 • ۲۴ ساعته شدن ارایه خدمات اورژانس اجتماعی در استان تهران
 • فراخوان سی و هشتمین جشنواره فجر منتشر شد
 • افزایش حجم زباله در کربلا همزمان با جمع‌آوری موکب‌ها
 • حامد زمانی ممنوع الصدا شد؟
 • دادگاه انگلیس درخواست وکلای مسس ویکی لیکس را رد کرد
 • دادستان گرگان: دادگاه مفسد فی‌الارض بودن متهمان پرونده لیزینگ خودرو شرکت پرهام آزادشهر را رد کرد
 • دادستان اراک: ۲۱ نفر از کارگران آذرآب بازداشت شدند
 • توسعه اقتصاد غیرنفتی یکی از اهداف وزارت خارجه است
 • حقوق مهرماه بازنشستگان امشب واریز می‌شود
 • راه‌اندازی ۱۶ کمپ ترک اعتیاد به اینترنت و گوشی در کره جنوبی
 • سند تحول آموزش و پرورش هنوز روی کاغذ است
 • تولید گاز طبیعی آمریکا رکورد زد
 • قیمت دلار، امروز ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
 • رئیس کمیسیون اصل نود: گزارش سانحه هواپیمای تهران-یاسوج ظرف دو ماه آینده در مجلس قرائت می‌شود
 • انتقاد سعید سعیدی از دستمزد هنگفت بازیگران
 • ستاد احیا: رهاسازی آب سدها به دریاچه ارومیه از آبان ماه آغاز می شود
 • دانشگاه تربیت مدرس: شیوه‌نامه اجرایی فرهنگ حجاب و عفاف تصویب شد
 • کالاهای اساسی را اینترنتی نخرید
 • دستور آیت‌الله رئیسی برای ایجاد اردوگاه‌های بازپروری معتادان
 • افزایش ۷ درصدی سرعت متوسط خودروها و ۸.۵ درصدی استفاده از مترو
 • هدیه طلا در ازای تحویل زباله در اندونزی
 • سخنگوی دولت: تا زمانی که مردم احساس نکنند رای شان معنایی دارد انگیزه رای دادن نمی یابند
 • خبر مهم برای بدهکاران بانکی
 • سفر خانوادگی با قطار چه مزایایی دارد؟
 • ادعای برنده بوکر ۲۰۱۹ درباره نویسندگان سیاهپوست
 • معافیت‌های مالیاتی باید براساس منطق باشد
 • Ad