“کریستین لاگارد” رسما نامزد ریاست بانک مرکزی اروپا شد

کریستین لاگارد“، رئیس فعلی صندوق بین‌المللی پول در دیدار وزرای دارایی اتحادیه اروپا رسما به عنوان نامزد ریاست برای بانک مرکزی اروپا برگزیده شد.

به گزارش بازتاب به نقل از نشریه “دی سایت” آلمان، وزاری دارایی اتحادیه اروپا، “کریستین لاگارد”، وزیر اقتصاد سابق فرانسه و رئیس فعلی صندوق بین المللی پول را رسما به عنوان نامزد ریاست بانک مرکزی اروپا برگزیدند.

بر اساس اعلان شورای اروپایی انتصاب نهایی رئیس سابق صندوق بین المللی پول در نشست اتحادیه اروپا در ماه اکتبر برگزار می شود. در این رایتا همچنان باید مذاکراتی در شورای بانک مرکزی اروپا و همچنین مذاکراتی با پارلمان اروپا انجام شود قبل از اینکه تصمیم نهایی توسط سران اتحادیه اروپا گرفته شود.

“کریستین لاگارد”، حقوقدان و سیاستمدار 63 ساله هفته گذشته در نشست ویژه اتحادیه اروپا برای تصمیم گیری درباره پست های کلیدی آینده این اتحادیه به عنوان رئیس آینده بانک مرکزی اروپا و جانشین “ماریو دراگی” پیشنهاد داده شد. لاگارد اعلام کرده که در دوران نامزدی سمت ریاست بانک مرکزی اروپا ریاست خود بر صندوق بین المللی پول را واگذار می کند. لاگارد از سال 2011 رئیس صندوق بین المللی پول است و دوره دوم عهده داری این سمت وی در اواسط سال 2021 به پایان می رسد.

بانک مرکزی اروپا که مقر آن در فرانکفورت است درباره مسائل مرکزی سیاست پولی در منطقه یورو تصمیم گیری می کند. دوره رهبری بر بانک مرکزی اروپا 8 سال طول کشیده و نمی تواند تمدید شود.

با نامزدی لاگارد برای ریاست بانک مرکزی اروپا همچنین جستجو برای یک پست رهبری جدید برای صندوق بین المللی پول هم ضرورت دارد. وزرای دارایی اتحادیه اروپا همچنین در این باره هم در دیدار خود بحث و تبادل نظر کردند. وزیر دارایی لوکزامبورگ در این باره گفت که یک نامزد مناسب برای این سمت مهم باید صلاحیت لازم و تجربه بالایی در مدیریت بحران داشته باشد.

به نوشته نشریه دی سایت آلمان “یروئن دیژسلبلیم”، رئیس پیشین گروه یورو از جمله نامزدها برای عهده داری ریاست صندوق بین المللی پول است. وی که وزیر دارایی سابق هلند بوده است از ژانویه 2013 تا اوایل سال 2018 رئیس گروه یورو بوده و نشست های کشورهای عضو این منطقه را ریاست کرده و سال های زیادی بحران بدهی ها در این منطقه را مدیریت می کرد. همچنین نامزدی در خارج از اروپا و از طرف واشنگتن هم برای این سمت انتخاب می شود.

وزیر دارایی ایرلند در این باره گفته است که این سمت را در هر حال باید یک اروپایی مجددا بر عهده گیرد.

همچنین “جورج آزلبورن”، وزیر دارایی سابق انگلیس هم به عنوان جانشین لاگارد مطرح است. همچنین در رسانه های انگلیسی “مارک گارنی”، رئیس بانک مرکزی انگلیس هم به عنوان جانشین مناسبی برای کریستین لاگارد ارزیابی می شود. اما به دلیل مسئله برگزیت این بعید است که یک انگلیسی شانسی برای عهده داری این سمت را داشته باشد.