5 خرداد 1398 ساعت 14:06

کد خبر :545622

- Baztab - https://baztab.ir -

استفاده از ابزارهای آژانس امنیت ملی آمریکا در باج افزارها

به نظر می رسد هکرها با استفاده از ابزار آژانس امنیت ملی آمریکا باج افزاری ساخته و به شهرهای این کشور حمله می کنند.

حدود دو هفته است که سیستم‌های رایانه‌ای بالتیمور در آمریکا گرفتار یک باج افزار شده است. قبل از آن نیز هکرها بانفوذ به سرور رایانه‌های شهر مریلند، خواهان مقدار بیت کوینی به ارزش ۱۰۰ هزار دلار شده بودند. در این حملات هکرها با استفاده از یک باج افزاری حساب‌های کاربری ایمیل دولت و اجازه پرداخت آنلاین بخش شهری را مسدود کرده اند.

به نظر می‌رسد حملات باج افزاری در بالتیمور و شهرهای آمریکایی دیگر یک وجه مشترک داشته باشند. در تمام این حملات از ابزارهای آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) برای حمله در خاک این کشور استفاده شده است.

کارشناسان امنیتی به روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرده اند بخش اصلی بدافزار به کار رفته در حملات سایبری ابزار EternalBlue سازمان امنیت ملی است. البته این ابزار از سازمان مذکور سرقت شده است. این درحالی است که چنین روندی بسیار مشابه باج افزار WannaCryو NotPetya است.

هرچند هنوز فهرست کامل شهرهای گرفتار این باج افزار اعلام نشده اما شهرهای سن آنتونیو و آلن تاون قربانی باج افزاری مبتنی برEternalBlueهستند.

پس از آنکه آژانس امنیت ملی آمریکا شکاف‌های امنیتی مخفی قدیمی را فاش کرد، مایکروسافت وصله هایی برای ترمیم نسخه‌های ویندوز تحت تأثیر حمله ارائه کرد.

این درحالی است که سازمان NSA هیچ کمکی برای مسدود کردن حملات انجام نمی‌دهد. از سوی دیگر تاکنون هرگونه گفتگویی درباره این امر را رد کرده است.

اف بی آی نیز از پاسخگویی درباره رویدادهای جدید خودداری کرده است.