- Baztab - https://baztab.ir -

شبیه‌ترین بازیکن به لیونل مسی کیست؟

در یک گزارش آماری نزدیک‌ترین بازیکنان از نظر کیفی و تأثیرگذاری بر روند بازی مشخص شدند.

لیونل مسی به عقیده بسیاری نه تنها بهترین بازیکن حال حاضر دنیا و شاهد تمام ادوار بلکه بازیکنی تکرار نشدنی است. با این حال بازیکنانی هستند که از نظر آماری و کیفیی تا حد قابل توجهی به ستاره آرژانتینی بارسلونا بازی می‌کنند و آمارها توانسته مشخص کنند کدام بازیکنان کمترین فاصله را با مسی دارند.

آمار ارائه شده توسط مؤسسه «Big Data» که در الگوریتم مقایسه‌ای خود آمار بیش از 71 هزار و 600 بازیکن از 2 هزار و 300 تیم و 73 هزار بازی را زیر ذره‌بین برده است، نشان می‌دهد که بازیکنی که سبک بازی‌اش بیشترین شباهت را به لیونل مسی دارد کسی نیست جز ادن ازار هافبک بازیساز بلژیکی چلسی. تحلیل داده‌های به دست آمده نشان می‌دهد که ازار در بخش‌های مختلف بازی اش 82.70 درصد به مسی شباهت دارد. دومین بازیکن که بیشترین شباهت را به مسی دارد کیلیان امباپه، مهاجم فرانسوی پاری‌سن‌ژرمن با 91.3 درصد شباهت بوده و سومین بازیکن شبیه به مسی هم هموطن او در منچسترسیتی، سرخیو آگوئرو با 91.1 درصد.

برای مقایسه میان لیونل مسی و دیگر بازیکنان مورد استفاده قرار گرفته علاوه بر آمار گل‌ها و پاس‌های گل 12 فاکتور دیگر شامل شرکت در بازی، گل‌های به ثمر رسیده با شوت، گل‌های مورد انتظار در هر بازی، شوت‌های شلیک شده، تعداد دفعات تصاحب توپ در محوطه جریمه رقبا، درصد پاس‌های سالم، تعداد پاس‌ها در محوطه جریمه رقبا، تعداد پاس‌های گل مورد انتظار در هر بازی، پاس‌های کلیدی، تعداد دفعات لو دادن توپ، تعداد دفعات کنترل توپ زیر فشار حریف و شوت‌های داخل چارچوب در نظر گرفته شده است.

در میان این 12 فاکتور، ادن ازار تنها در سه مورد آمار بهتری از مسی دارد که عبارتست از: توپ‌های لو داده کمتر، تعداد دفعات کنترل توپ زیر فشار حریف و دریبل‌های موفق.

در همین حال مؤسسه Big Dataبا مقایسه آمار تعدادی از بازیکنان جوان حال حاضر فوتبال دنیا، آنهایی که پتانسیل تبدیل شدن به مسی‌های نسل‌های بعدی را دارند، معرفی کرده است که استفان بروین، بازیکن تیم فوتبال پی‌اس‌و‌ی آیندهوون هلند در صدر این لیست قرار دارد.

فهرست شبیه‌‌ترین بازیکنان به لیونل مسی بر اساس آمار Big Data به شرح زیر است:

1- ادن ازار (چلسی) 92.7 درصد
2- کیلیان امباپه (پاری‌سن‌ژرمن) 91.3 درصد
3- سرخیو آگوئرو (منچسترسیتی) 91.1 درصد
4- آنخل دی‌ماریا (پاری‌سن‌ژرمن) 90.5 درصد
5- نیمار (پاری‌سن‌ژرمن) 89.5 درصد
6- محمد صلاح (لیورپول) 89 درصد
7- استیون برگوییس (فاینورد) 88.9 درصد
8- ایاگو آسپاس (سلتاویگو) 88.3 درصد
9- پائولو دیبالا (یوونتوس) 88.2 درصد
10- الکسیس سانچس (آرسنال) 88.1 درصد

شبیه‌ترین بازیکنان زیر 23 سال دنیا به مسی:

1- استیون بروین (پی‌اس‌وی آیندهوون) 89.6 درصد
2- یانیس هاگی (ویتورول) 85.7 درصد
3- عثمان دمبله (بارسلونا) 85.2 درصد
4- مالکوم (بارسلونا) 85 درصد