نخست‌وزیر عراق: داعش در هم شکسته است

نخست‌وزیر عراق

نخست‌وزیر عراق در دیدار با صدراعظم آلمان در برلین با تأکید بر اینکه داعش ضربات سختی خورده و در هم شکسته است همچنین تأکید کرد که عراق در حال حاضر دوران صلح را تجربه می‌کند.

به گزارش بازتاب به نقل از تسنیم، “عادل عبدالمهدی”، نخست وزیر عراق امروز به برلین سفر و با “آنگلا مرکل”، صدراعظم آلمان دیدار و گفتگو کرد.

صدراعظم آلمان به دولت عراق حمایت بیشتر آلمان در بازسازی عراق بعد از جنگ را وعده داد. در دیدار مرکل و عبدالمهدی همچنین به ویدئوی اخیراً منتشرشده منتسب به ابوبکر البغدادی، سرکرده گروه تروریستی داعش نیز پرداخته شد. داعش بعد از 5 سال برای نخستین بار ویدئویی را منتسب به ابوبکر بغدادی سرکرده این گروه تروریستی منتشر کرد که وی در آن مدعی شده بود “جنگ امروز ما در برابر دشمنان یک جنگ فرسایشی است”.

سرکرده داعش در این ویدئو همچنین از عاملان حملات اخیر در سریلانکا تقدیر کرد. او مدعی شد این حملات، انتقام علیه شکست داعش در باغوز بود. گروه تروریستی داعش ماه مارس سال جاری میلادی، در باغوز سوریه شکست خورد و حدود 60 هزار تروریست نیز در پی آن بازداشت شدند.

بغدادی همچنین به شکست داعش در بیجی و موصل عراق، سرت لیبی و همچنین رقه و باغوز سوریه اذعان کرد، اما مدعی شد عناصر این گروه تروریستی هیچ منطقه‌ای را تسلیم «دشمنان» نکردند، بلکه تا لحظه مرگ جنگیدند.

مرکل بعد از گفتگو با نخست وزیر عراق اعلام کرد که وی تلاش‌های دولت عراق را که سعی می‌کند نیروهای مختلف در این کشور را کنار هم منسجم نگه دارد بسیار ارج می‌نهد. وی همچنین گفت: من اجازه دارم به شما اطمینان بدهم که ما همچنان خود را به بازسازی صلح‌آمیز عراق موظف احساس می‌کنیم.

عبدالمهدی هم اعلام کرد که ملت عراق برای شکست داعش قربانیان زیادی داده است. وی انتشار پیام ویدئویی از طرف سرکرده داعش را نشان‌دهنده این دانست که رهبری این گروه تروریستی امروز چقدر منزوی است.

وی افزود: این‌که ابوبکر البغدادی حالا و همان‌گونه که در ویدئو مشخص است به‌صورت منزوی و در یک محل نامناسب زندگی می‌کند نشان می‌دهد که این گروه تروریستی در هم شکسته و به‌شدت از نظر ظرفیت‌هایش دچار محدودیت شده است.

مرکل هم تصریح کرد که هیچ کس معتقد نیست که داعش بر اثر شکست‌های نظامی در عراق و سوریه کاملاً محو شده است. این ویدئو نشان می‌دهد که این ارزیابی درست است.

عبدالمهدی هم تصریح کرد که داعش البته ضربه‌های درناکی خورده است اما کاملاً محو و نابود نشده است.

مرکل همچنین با عبدالمهدی درباره کودکان مبارزان داعشی آلمانی در عراق سخن گفت و تأکید کرد که درباره سرنوشت این کودکان باید به‌صورت جزء به جزء صحبت شود.

نخست وزیر عراق همچنین تأکید کرد که عراق در حال حاضر یک دوران صلح را تجربه می‌کند.

مرکل هم وضعیت امنیتی بهبودیافته در پایتخت عراق را مثبت ارزیابی کرد. وی در این باره ابراز خرسندی کرد: عراق به این مسئله علاقمند است که ما همچنان در آموزش نیروهای امنیتی به این کشور کمک کنیم.

مرکل همچنین با مهمان عراقی خود درباره مسئله پناهندگان سخن گفت.

عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق دیشب در چارچوب یک تور اروپایی در رأس یک هیئت بلندپایه وارد برلین شد و پس از آن قرار است به فرانسه برود.