دلیل توقف صادرات برخی کالاها/بازار داخل مهمتر از صادرات است

سرپرست سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه اگر نیاز به مصرف کالایی در داخل وجود دارد، صادرات آن منطقی نیست، گفت:محدودیت صادراتی برای جلوگیری از صدور کالاهایی است که با ارز دولتی تولیدشده اند.

محمدرضا مودودی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با بیان اینکه دولت بدون دلیل جلوی صادرات را نگرفته، گفت: شرایطی که اکنون در کشور با آن روبرو هستیم، شرایط خاصی است که تأمین نیاز داخلی اولویت بیشتری نسبت به صادرات دارد. ما به این امر واقف هستیم که حفظ بازارهای صادراتی یکی از الزامات حضور پررنگ کالاهای ایرانی در بازارهای جهانی است و تا جایی که امکان دارد از توقف صادرات جلوگیری خواهیم کرد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران افزود: دولت تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا ارز حاصل از صادرات به کشور بازگردد که بتوان نیازهای صادراتی را تأمین کرد و به نظر می رسد همکاری های لازم نیز با صادرکنندگان در بازگشت ارز صادراتی صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: بیش از هر سال دیگری، واردات روغن به کشور صورت گرفته و البته صادرات محصولاتی که از آن استفاده می کنند نیز روغن داشته است، در حالیکه این کالاهای صادراتی با روغنی تولید شده اند که دلار ۴۲۰۰ تومانی گرفته است و این وضعیت، در شکر و سایر مواد اولیه نیز مشاهده می شود که دولت به دقت آنها را رصد می کند.

به گفته مودودی، محدودیت های صادراتی از سوی دولت برای جلوگیری از صدور کالاهایی است که با ارز دولتی تهیه شده اند و بر همین اساس در مورد کالاهای دیگر تلاش شده تا صادرات بدون محدودیت انجام شود.

وی اظهارداشت: تمام کالاهایی که با ارز دولتی تولید شده اند باید ارز حاصل از صادرات خود را تمام و کمال به کشور برگردانند.

به گزارش مهر ،مودودی گفت: به هر حال تنظیم بازار داخل امروز از اولویت اول برای ما برخوردار است و اگر ضرورت دارد مردم در داخل از کالایی استفاده کنند، منطقی نیست که اجازه دهیم این کالا به خارج از کشور صادر شود.

وی، برندسازی را بزرگترین ضعف صادرات کشور دانست و گفت: البته عدم وجود بسته حمایتی نیز به چشم می خورد که باید به صورت قانونی روال آن را طی کرد.