چین: بر خلاف ادعای ترکیه، آهنگ ساز اویغور زنده است

چین

رادیو بین المللی چین از ‘عبدالرحیم هیات’ موسیقیدان و نوازنده تار اویغور که پیش از این گزارش شده بود در یکی از اردوگاه های اجباری چین جان باخته است یک ویدیو کلیپ منتشر کرده و می گوید او زنده است و در سلامت کامل بسر می برد.

به گزارش بازتاب رادیو بین المللی چین روز دوشنبه گزارش کرد: بر خلاف آنچه ترکیه اعلام کرده این ویدیو نشان می دهد این فرد در سلامت کامل بسر می برد.
ترکیه، سازمان عفو بین الملل و شماری از کشورهای غربی بخصوص آمریکا و آلمان بارها از چین انتقاد کرده اند که افراد زیادی از جمله این نوازنده اویغور را به اردوگاه های کار اجباری اعزام کرده است.
سازمان عفو بین الملل بر این باور است که چین نزدیک به یک میلیون نفر از مسلمانان ملیت اویغور را راهی چنین اردوگاه هایی کرده و در واقع آنها را بازداشت نموده و به اجبار تحت آموزش قرار داده است.
ترکیه پس از انتشار اخباری در مورد مرگ این نوازنده بشدت از چین انتقاد کرد و افزود: چین باید بسرعت به حیات این اردوگاه ها که برای اویغورهای ترک زبان ایجاد شده اند پایان دهد.
چین وجود چنین اردوگاه هایی را به رسمیت می شناسد اما تاکید می کند از این اردوگاه ها به عنوان آموزشگاه استفاده می کند و اینکه از این طریق آموزش هایی به این افراد برای ممانعت از درگیر شدن آنها در فعالیت های انشعاب طلبانه و یا تروریستی ارایه می شود.
این دوتار نواز چینی که به مقام استادی این ساز رسیده است اخیرا ترانه ای با عنوان ‘شهیدان جنگ’ منتشر کرد که در آن به نسل جوان توصیه هایی کرده است چین این گونه مضامین را تشویق به فعالیت های تروریستی و افراطی می داند و بر همین اساس این نوازنده، تحت بازجویی هایی قرار گرفته است.
گروه های حقوق بشر و سازمان عفو بین الملل از کشورهای مختلف جهان خواسته اند چین را برای تعطیل کردن این مراکز آموزشی اجباری تحت فشار بگذارند.
از دیدگاه چین این منطقه بسیار حساس است و برخی از گروه های پیکارجو و افراطی می خواهند سین کیانگ را که دارای غنی ترین منابع انرژی در چین است، از این کشور جدا کنند.