جدیدترین اخبار
9 آذر 1397 ساعت 14:32 اجتماعی کد خبر :430753

چالش مهریه؛ مظلوم‌نمایی مردانه!

یک‌سال پس از آغاز روند صعودی قیمت سکه طلا در بازار، مقام‌های قضایی کشور از جهش ۴۰ درصدی زندانیان ناتوان از پرداخت مهریه خبر می‌دهند.

برخی معتقدند که مهریه تبدیل به اهرم فشاری بر مردان شده است

به گزارش فرارو، ‌سال پیش در چنین روز‌هایی قیمت هر دلار آمریکا چهار هزار و ۱۰۰ تومان بود و بهای هر قطعه تمام سکه طلا نیز حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزارتومان معامله می‌شد. اما در جریان خرید و فروش این روز‌های بازار آزاد ارز تهران، نرخ فروش هر دلار حول وحوش ۱۲ هزارتومان و قیمت هر قطعه تمام سکه طلا حوالی ۴ میلیون تومان است.

به نظر می‌رسد، جهش ۲۰۰ درصدی قیمت سکه طلا ظرف ۱۲ ماه گذشته، سطح مطالبه مهریه از سوی زنان متاهل را افزایش داده باشد، چرا که مطابق اعلام ستاد دیه کشور، تعداد زندانیان متهم به بدهکاری مهریه طی سال ۱۳۹۷ بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است.

اسدالله جولایی، مدیر ستاد دیه کشور به خبرگزاری فارس گفته که تعداد زندانیان مهریه از کمتر از ۳ هزار نفر در ابتدای سال جاری خورشیدی به حدود ۴ هزار و ۲۰۰ نفر در پایان آبان ماه گذشته رسیده است. این مقام مسئول همچنین اعلام کرده که تعداد بدهکاران مهریه که در زندان به سر می‌برند در فاصله سال ۱۳۹۳ تاکنون دو برابر شده است. در این مدت قیمت هر قطعه تمام سکه طلا بیش از ۳.۱ برابر شده است.

بنابر اعلام ستاد دیه کشور، از مجموع تعداد زندانی مهریه سهم استان‌های فارس، تهران و اصفهان بیش از سایر استان‌های ایران است.

همچنین در نیمه نخست سال جاری خورشیدی، تعداد ۳۱۰ پرونده مهریه در کمیته ویژه مددجویان ستاد دیه مورد بررسی قرار گرفته که ۲۰ مورد از این پرونده‌ها به مهریه‌های بیش از ۱ میلیارد تومان اختصاص داشته است.

این در حالی است که به گفته حسن نوروزی، عضو کمیسیون قضایی مجلس ایران، هزینه روزانه نگهداری هر زندانی برای دولت ایران حدود ۱۵۰ هزار تومان است. رقمی که مجموع ماهانه آن از قیمت یک عدد تمام سکه طلا بیشتر شده است.

جنجال پرداخت مهریه در ماه‌های اخیر به موضوعی مهم در سسیستم قضایی کشور تبدیل شده است. چندی پیش این بحث تبدیل به یک مجادله میان آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله آملی لاریجانی شد.

آیت‌الله مکارم روز ۱۱ مهرماه در در درس خارج فقه خود گفت: «درحال حاضر عده‌ای از جوانان بی گناه به واسطه مسئله مهریه در زندان به سر می‌برند. این مرجع تقلید در ادامه به تندی از دستگاه قضایی انتقاد کرد و گفت: «چرا زندان‌ها را پر و ما را بدنام می‌کنید؟ دستگاه قضایی باید مطابق احکام اسلامی باشد؛ چرا عده‌ای بر خلاف احکام اسلامی زندانی می‌شوند؟»

این موضع با واکنش رییس قوه قضائیه همراه شد. آملی لاریجانی با اشاره به اظهارات آیت الله مکارم درباره این که “قوه قضاییه فوراً با به اجرا گذاشتن مهریه، مردان را به زندان می‌اندازد” تاکید کرد: «این مطلب قطعاً نادرست است، زیرا رویه دادگاه‌های ما چیزی بر خلاف قانون نیست و قضات نیز در این زمینه قانون اصلاح شده نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب ۱۶/۴/۹۴ را اجرا می‌کنند.»

این پاسخ‌های آملی لاریجانی به نگارش یک نامه سرگشاده از سوی آیت الله مکارم شیرازی به او منجر شد. در آن نامه آیت الله مکارم شیرازی به شکل تفضیلی درباره سخنان خود توضیح داد و درخواست کرد که دادستان کل کشور و دو تن از قضات عالی رتبه که سابقه حوزوی دارند به دیدار این مرجع بروند “تا آن چهار مساله مهم درباره مهریه در محیط عالمانه و دور از عصبانیت حل و فصل شود و چنانچه آن چهار مساله روشن شد، ان شاء الله به کار بسته شود و اگر بعضی از قوانین موجود با متون اسلامی سازگار نبود از طریق مجلس شورای اسلامی اصلاح شود. ”

پس از این نامه رئیس قوه‌قضائیه طی بخشنامه‌ای به روسای کل دادگستری‌های سراسر کشور ابلاغ کرد که درخواست‌های تعدیل مهریه خارج از نوبت رسیدگی شود و مهلت تادیه سکه در پرداخت مهریه افزایش یابد.

مجلس شورای اسلامی نیز طرح‌های مختلفی را برای کاستن از تبعات افزایش نرخ ارز و سکه بر زندگی خانواده‌های ایرانی و به طور ویژه بحث مهریه را در دست بررسی داشت، اما با گذشت زمان یکی یکی فراموش شدند. یکی از این طرح های “پیشنهاد پرداخت سکه مهریه به نرخ روز عقد” بود. در واقع مجلس نتوانست به راهکاری مناسب در این آشفته بازار برسد.

با این وجود به نظر نمی‌رسد این تلاش‌ها تاثیر چندانی در حل چالش مهریه‌های سنگین داشته باشد و داستان مهریه همچنان ادامه دارد. داستانی که اولین بار نیست که اینگونه مطرح می‌شود هر زمان قیمت ارز به شکل سرسام آوری افزایش یافته بحث مهریه هم در افکار عمومی دوباره جان می‌گیرد.

در سال ۹۰ زمانی‌که نرخ ارز و سکه به شکل سرسام آوری افزایش یافت همین مشکل دوباره پدیدار شد. در آن زمان ستاد دیه اعلام کرد تنها در مدت پنجاه روز، ۳۲۷ مرد به علت ناتوانی در پرداختن مهریه همسرانشان زندانی شده اند. در آن مقطع تعداد زندانیان دیه نسبت به سال قبل از آن ۵۰ درصد افزایش یافت.

با افزایش قیمت ارز هزینه‌های ازدواج نیز به شدت افزایش یافته در این میان چالش مهریه نیز بر سختی های ازدواج افزوده است

از زاویه‌ای دیگر
همیشه افزایش نرخ سکه باعث شده است که تقاضا برای دریافت مهریه افزایش یابد و از طرف دیگر زنان همسران خودشان را به دلیل ناتوانی در پرداخته مهریه به زندان می‌اندازند، حاکمان در رده‌های مختلف به این فکر افتاده اند که به نوعی این مشکل را با کمک و ارفاق به مردان رفع و رجوع کنند، رویکردی که البته منتقدان زیادی دارد.

البته موضوع به این سادگی‌ها نیست. عده‌ای معتقدند این روز‌ها بحث مهریه در واقع تبدیل به مظلوم نمایی مردانه شده است.

چرا که شاید مهریه به ضرر مردان باشد، اما بسیاری از قوانین خانواده در ایران به ضرر زنان است.

آرمان در این باره معتقد است: «قانون مهریه واقعا چیز مزخرفیه! دختر با دوتا مامور اومده بود دم خونه پدر و مادر پسر، پسر رو گرفت برد؟! حالا چرا؟ چون سکه گران شده خانم هوس استقلال کرده! چرا باید به خاطر یک هدیه این همه معضلات و بی آبرویی سال‌ها ایجاد شه، چرا مسولین فکری نمیکنن؟! به شخصه بیش از یک سکه نمیندازم.»

کاربری در پاسخ به این توئیت نوشته است “یه سکه بذار، ولی بقیه حقوقش رو بهش بده، حق طلاق، حق خروج از کشور و … اگر یه مهریه به ضرر مرداست، هزاران قانون بر ضرر خانم هاست.”

یا یکی دیگر گفته است: “سکه گرون شده و آقایون به زحمت افتادن واسه مهریه همه یک صدا شدن که یه کاری بکنن و در مقابل چهل ساله زن‌ها امضا می‌کنن برده باشن از حق حضانت تا مسکن و طلاق و تمکین و … کسی بهشون نمیگه احساساتی نشین و هر چیزی رو امضا نکنین. ”

کاربری به نام فاطمه هم توئیت کرده است: «مدیر ستاد دیه گفته “حبس برای مهریه روزی ۱۵۰ هزار تومان هزینه دارد. ” در واقع دولت ماهی یه سکه برای نگهداری کسایی که نمیتونن ماهی یه سکه اقساط مهریه شونو بدن، هزینه میکنه! زیبا نیست؟!»

نیلوفر نوشته است: «از این مدل توییتایی که دخترا هم مهریه میخوان هم حق مسکن و… چنتا دیدم این چندروز. چرا فک میکنین ازدواج واسه یه دختر آسونه همه بارش رو دوش پسره؟ الان یه دختر بخواد یه جهاز آبرومند و نسبتا خوب ببره بااین گرونیا حداقل۵۰۰_۴۰۰میلیون پول میخواد پس هی سعی نکنید بگید درحقتون داره اجحاف میشه.»

در پاسخ به این دیدگاه کاربری به نام سامی نوشته است: «کلا برا هر دو طرف ازدواج سخت شده، ولی برا پسرا سختتره، دختری که ۵۰۰ میلیون جهیزیه میاره طبیعتا انتظار داره پسر خونه و ماشین آبرومند داشته باشه، تهیه یه سری لوازم منزل به عهده پسره و خرج عروسی رو هم حساب کنین، مهریه هم باشه به وقتش.»

این دیدگاه ها نشان می‌دهد، بحث مهریه چیزی نیست که به تنهایی و به خودی خود دیده شود و معضلات ناشی از آن را فقط از یک زاویه رفع و رجوع کرد. مهریه مسئله ای است که به تمام ابعاد قانون ازدواج و خانواده در ایران ارتباط مستقیم دارد و تا زمانیکه در همه این قوانین و سنت‌های موجود در ازدواج تجدید نظر نشود مهریه نیز به شکل کنونی همچنان موضوعی چالش برانگیز خواهد ماند.

Ad

Ad
Ad

روی خط خبر

 • دلایل کاهش درآمدهای تهران ازمحل شهرسازی
 • «جوکر» صدرنشین باکس آفیس هالیوود شد
 • بازنگری در آیین‌نامه استخدامی شهرداری تهران پس از 40 سال
 • رییس جمهور: شرایط بسیار سخت اقتصادی، سیاسی و امنیتی را پشت سر گذاشتیم
 • ترکی الفیصل: امکان گفت وگو با ایران درباره منطقه وجود دارد
 • تغییر اتهام «افساد فی الارض» برای 3 متهم محیط زیستی
 • رئیس قوه قضائیه: کشته شدن مردم در منطقه به هیچ وجه قابل تحمل نیست
 • تکذیب ادعای گارد مرزی عربستان درباره کمک به نفتکش سابیتی
 • آشنا: نام و سوابق و احکام قضات برکنار شده اعلام شود
 • سفر مشاور نخست‌وزیر ژاپن به تهران برای پی‌گیری ابتکارات آبه شینزو
 • تهدید رییس‌جمهور چین درباره اوضاع هنگ کنگ: بدن جدایی‌طلبان متلاشی و استخوان‌هایشان خُرد خواهد شد
 • نوبل اقتصادی 2019 به سه اقتصاددان رسید
 • الهه رضایی: هر روز وضع بدتر می‌شود!
 • مبناي ارتباط با سازندگان تامين با كيفيت است
 • ارتش آزاد جایگزین نظامیان آمریکایی در منبج می‌شود
 • جلسه هماهنگی مدرن سازی رآکتور تحقیقاتی اراک برگزار شد
 • اسکورسیزی علیه ابرقهرمان‌ها: مگر شهربازی‌ست؟
 • فروش کتاب‌های درسی در بازار سیاه
 • تفاهم‌نامه‌های مشترک برای توانمند سازی زنان سرپرست خانوار حاشیه شهرها
 • تعیین تکلیف بافت فرسوده 8 منطقه تهران
 • «پل چوبی» در آمریکا به نمایش در می‌آید
 • «روز‌های نارنجی» برنده بهترین فیلم جشنواره سوئد
 • رئیسیان: تا پایان دولت روحانی فیلم نمی‌سازم
 • سریالی انیمیشن درباره تیم فوتبال منچسترسیتی در راه است
 • انتشار پوستر نمایش‌های «هدیه کوچولو» و «یک روز و دو فصل»
 • اختصاص ۶ هزار میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان
 • تحریم‌های بزرگ علیه ترکیه در راه است
 • نظارت NGOهای محیط زیستی بر فاز دو باغ پرندگان
 • بررسی قانون ممنوعیت کامل تجارت عاج در دادگاه عالی انگلیس
 • سود اوراق خزانه‌داری آمریکا رشد کرد