جدیدترین اخبار
7 آذر 1397 ساعت 13:00 اقتصادی کد خبر :429195
مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان عنوان کرد:

چشم انداز روشن ذوب آهن با تولید محصولات صنعتی

نشست خبری مهندس منصور یزدی زاده مدیر عامل شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان ۵ آذر ماه با حضور اصحاب رسانه، دکتر سبحانی رئیس هیات مدیره این شرکت و همچنین تعدادی از دیگر مسئولین ذوب آهن در سالن جلسات شرکت ملی فولاد ایران برگزار شد.

در این نشست خبری مدیر عامل شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان، در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه با اشاره به جایگاه ملی ذوب آهن اصفهان به عنوان مادر صنعت فولاد کشور گفت: این شرکت که سال گذشته به ٥۰ سالگى رسید، علاوه بر پایه گذاری صنعت فولاد کشور، در شکل گیرى سایر صنایع مهم کشور نیز نقش آفرین بوده است.

یزدی زاده افزود: هرچند سهام این شرکت واگذار شده است و خصوصی محسوب می شود اما همواره نگاه ملی خود را حفظ نموده و همچون دوران دفاع مقدس که در تامین نیاز‌های دفاعی کشور حضوری فعال داشت، امروز نیز نقش خود را با تربیت نیروهای متخصص و مدیران سرآمد و همچنین حفظ اشتغال در معادن، مسئولیت‌های اجتماعی به خوبی ایفا می‌کند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: طی جلسه مجمع، پنج شنبه گذشته افزایش سرمایه داشته‌ایم، طی این جلسه سرمایه شرکت از ٣٣۰۰ میلیارد تومان به ٦١٥۰ میلیارد تومان افزایش یافت و شرکت از مشمولیت ماده ١٤١ خارج شد، از جمله دستاوردهای این موضوع تغییر در ساختار مالی شرکت است و همچنین استفاده از تمامی ظرفیت ها و منابع بیرونی را فراهم می سازد تا در نتیجه آن شرکت بتواند در فضای مناسبی سرمایه گذاری کند.

مدیر عامل شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان تصریح کرد: ظرفیت اسمی تولید سالانه ذوب آهن اصفهان، 3 میلیون و 600 هزار تن چدن است، اما این شرکت با امکانات خود قادر به تولید 4 میلیون تن چدن در سال می باشد و همچنین با اجرای پروژه LF نیز قادر به تولید 3 میلیون و 300 هزار تن فولاد است، که در نتیجه 700 هزار تن چدن مازاد خواهد داشت که صادرات یا فروش آن به فولاد مبارکه امکان پذیر خواهد بود.

وی افزود: متاسفانه به دلیل عدم پایداری در تامین مواد اولیه به ویژه سنگ آهن، هم اکنون این شرکت با 55 درصد ظرفیت خود مشغول به فعالیت بوده، و تولید آن حدود 2 میلیون و 200 هزار تن در سال است.

منصور یزدی زاده در ادامه، دلیل این معضل را واگذاری معادن بدون در نظر گرفتن تعهدات آنها در جهت تامین مواد اولیه صنایع فولادی کشور دانست و تشریح کرد: این امر موجب شده، که معادن کشور به راه اندازی صنایع فولادی جدید مبادرت و به صورت عمودی رشد داشته باشند، و صنایع فولادی بزرگ کشور مانند ذوب آهن را با چالش مواد اولیه مواجه سازند.

وی با اشاره به قول مساعد وزارت خانه‌های صنعت معدن و تجارت و تعاون،کار و رفاه اجتماعی مبنی بر تامین پایدار مواد اولیه ذوب آهن اصفهان افزود: با تامین مواد اولیه، 90 درصد مشکلات این شرکت برای رسیدن به ظرفیت کامل تولید حل خواهد شد، که در حفظ اشتغال 14 هزار پرسنل این شرکت، 17 هزار معدن کار معادن زغال سنگ و یک میلیون نفر به طور غیر مستقیم موثر است.

مدیر عامل ذوب آهن اصفهان، در خصوص صادرات این شرکت اعلام کرد: ما به دنبال حفظ سهم خود در بازار های جهانی هستیم، تا نقش خود را در این بازار ها حفظ کنیم، طی توافقات انجام شده، قرار است که که به عراق و افغانستان صادرات ریالی داشته باشیم.

وی در ادامه افزود: علاوه بر صادرات ریالی، امکان صادرات ارزی به این دوکشور وجود دارد، شایان به ذکر است؛ صادرات به عراق و افغانستان برای شرکت سود آور بوده است.

یزدی زاده خاطر نشان کرد: صادرات ذوب آهن اصفهان به کشورهای آسیای دور نیز رسیده است و محصول این شرکت به جایگاه خوبی را در بازارهای جهانی به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه ذوب آهن اصفهان به عنوان تولید کننده مقاطع ساختمانی پی ریزی شده است، افزود: این شرکت در حال تبدیل شدن به تولید کننده مقاطع صنعتی همچون ریل و تیرآهن H است.

مدیر عامل ذوب آهن اصفهان در مورد تولید ریل گفت: در تولید ریل دو موضوع مهم مطرح است، موضوع نورد ریل که در کارگاه نورد 650 ذوب آهن انجام می شود. موضوع دوم مربوط به شمش ریل است که در گذشته خریداری می‌شد، اما خوشبختانه در حال حاضر با راه اندازی پروژه VD موفق به تولید شمش ریل شده‌ایم، شایان به ذکر است ؛که در حال خاضر با اجرای این پروژه، امکان تولید تمام مقاطع صنعتی فراهم شده و هم اکنون 50 درصد کل تولیدات این شرکت را مقاطع صنعتی تشکیل می دهد.

یزدی زاده افزود: این شرکت قادر به تولید انواع ریل است و ریل مورد نیاز جهت مترو کشور نیز تامین می شود که اولین محموله آن به زودی جهت مترو اصفهان تحویل داده خواهد شد.

مدیر عامل ذوب آهن اصفهان تولید تیرآهن H300 را یکی از مهمترین دستاوردهای اخیر این شرکت عنوان کرد و تصریح کرد: در تلاش هستیم تا سه سال آینده کل بازار یک میلیون تنی این محصول در داخل کشور را بدست آوریم، بدین ترتیب دیگر نیازی به استفاده از تیرورق که محصولی غیر استاندارد برای ساختمان است، نخواهد بود.

وی افزود : جهت ریخته گری شمش مورد نیاز تیرآهن H300، شمش بیم بلانک تولید شد که به همت نیروهای پر تلاش ذوب آهن صورت گرفت، در حالی که پیشنهاد شرکت‌های خارجی برای احداث ریخته گری مذکور، 3 و نیم میلیون یورو بود که این رقم نیز صرفه جویی شد.

یزدی زاده پروژه PCI ( تزریق پودر زغال در کوره بلند به جای کک ) را یکی از پروژه های مهم این شرکت جهت کاهش قیمت تمام شده دانست وعنوان کرد: در حال حاضر این پروژه ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و با راه اندازی این پروژه تا اواخر بهمن ماه سال جاری، مصرف کک را کاهش خواهد داد و۱۵۰میلیارد تومان نتیجه اقتصادی آن خواهد بود.

وی افزود: ذوب آهن اصفهان در گذشته یک برج خاموش کننده برای کک سازی داشته اما اخیرا با راه اندازی برج خاموش کننده دیگر به دست نیروهای پرتلاش این شرکت، مشکلی بابت اورهال واحد کک سازی نخواهد داشت.
مدیرعامل ذوب آهن در خصوص تامین آب این شرکت در شرایط بحران خشکسالی کنونی خاطر نشان کرد: پروژه پسآب تا یک ماه آینده تعیین تکلیف می شود و ۸۰۰ متر مکعب در ساعت انواع پسآب های زرین شهر و خود ذوب آهن را تصفیه کرده و در خط تولید استفاده خواهیم کرد.

یزدی زاده در مورد تهاتر بدهی‌های این شرکت، بند (و) تبصره عنوان کرد: از مجموعه بدهی‌های بانکی ذوب آهن که ۳۸۰۰میلیارد تومان است، توافق لازم با بانک‌های ملی 453 میلیارد تومان، صادرات ۳۰۷ میلیارد تومان، ملت ۵۸۹ میلیارد تومان و کشاورزی 161میلیارد تومان در مجموعه 1510 میلیارد تومان صورت گرفته که بدهی‌ها تهاتر می‌شود و توافق با بانک پاسارگاد به میزان ۹۰۵ میلیارد تومان در حال انجام است. فرم بانکی ۴ بانک اول تکمیل و تسلیم وزارتخانه شده است.

وی در مورد دارایی‌های غیر مولد این شرکت تصریح کرد: برخی زمین‌های غیر مولد را از طریق بورس کالا و سایر موارد به فروش خواهیم رساند، شایان به ذکر است؛ که ارزش دفتری این زمین‌ها ۶۲ میلیارد تومان بوده که ۲۱۵میلیارد تومان به فروش خواهد رسید.
مدیرعامل ذوب آهن با اشاره به تامین مواد اولیه گفت: میدکو مجموعه بزرگی است که طی ۶ سال گذشته بازدهی خوبی داشته است و به عنوان یکی از بخش های مهم صنعت فولاد کشور محسوب می شود، که امیدواریم ارتباط خوبی برای تامین مواد اولیه به ویژه کک با این شرکت داشته باشیم. هفته گذشته بازدیدی از واحد کک زرند داشتیم و صحبت های خوبی شد تا خرید کک خارجی را با باتری کک زرند جایگزین کنیم تا شاهد تامین پایدار مواد اولیه باشیم.

یزدی زاده یکی دیگر از پروژه‌های مهم ذوب آهن را احداث خط انتقال تیرآهن بال پهن H300 دانست و عنوان کرد: کلیه خدمات مهندسی و طراحی پایه و تفصیلی این پروژه در حوزه‌های مکانیک، تاسیسات، سیویل، برق، اتوماسیون و برنامه‌نویسی توسط کارشناسان ذوب آهن انجام شد که 350 هزار یورو صرفه جویی ارزی به دنبال داشته است.

در ادامه این نشست دکترسبحانی رئیس هیات مدیره ذوب آهن اصفهان گفت: واقعیت این است که کالای صادراتی از کشور منابع ملی محسوب می‌شود و باید ارز آن به کشور بازگردد. باید این ورود ارز مدیریت شود و نیازهای کشور از طریق این ارز تامین گردد.
رئیس هیات مدیره ذوب آهن افزود: فولادسازان انتظار دارند در قبال صادرات و ورود ارز به سامانه نیما، نیاز ارزی آنها نیز تامین گردد. هر شرکت فولادی 100 تا 120 دلار برای هر تن تولید نیاز ارزی دارد و در نتیجه صادرات آن باید جوابگوی نیاز ارزی آنها باشد.
سبحانی در پایان تصریح کرد: مهم این است که ارز عرضه شده از سوی فولادسازان صادرکننده، در سامانه نیما برای تامین نیاز خود فولادسازان و با اولویت نخست به خودشان تخصیص یابد.

 

 

Ad

Ad
Ad

روی خط خبر

 • دلایل کاهش درآمدهای تهران ازمحل شهرسازی
 • «جوکر» صدرنشین باکس آفیس هالیوود شد
 • بازنگری در آیین‌نامه استخدامی شهرداری تهران پس از 40 سال
 • ترکی الفیصل: امکان گفت وگو با ایران درباره منطقه وجود دارد
 • تغییر اتهام «افساد فی الارض» برای 3 متهم محیط زیستی
 • رئیس قوه قضائیه: کشته شدن مردم در منطقه به هیچ وجه قابل تحمل نیست
 • تکذیب ادعای گارد مرزی عربستان درباره کمک به نفتکش سابیتی
 • سفر مشاور نخست‌وزیر ژاپن به تهران برای پی‌گیری ابتکارات آبه شینزو
 • تهدید رییس‌جمهور چین درباره اوضاع هنگ کنگ: بدن جدایی‌طلبان متلاشی و استخوان‌هایشان خُرد خواهد شد
 • نوبل اقتصادی 2019 به سه اقتصاددان رسید
 • الهه رضایی: هر روز وضع بدتر می‌شود!
 • مبناي ارتباط با سازندگان تامين با كيفيت است
 • ارتش آزاد جایگزین نظامیان آمریکایی در منبج می‌شود
 • جلسه هماهنگی مدرن سازی رآکتور تحقیقاتی اراک برگزار شد
 • اسکورسیزی علیه ابرقهرمان‌ها: مگر شهربازی‌ست؟
 • فروش کتاب‌های درسی در بازار سیاه
 • تفاهم‌نامه‌های مشترک برای توانمند سازی زنان سرپرست خانوار حاشیه شهرها
 • تعیین تکلیف بافت فرسوده 8 منطقه تهران
 • «پل چوبی» در آمریکا به نمایش در می‌آید
 • «روز‌های نارنجی» برنده بهترین فیلم جشنواره سوئد
 • رئیسیان: تا پایان دولت روحانی فیلم نمی‌سازم
 • سریالی انیمیشن درباره تیم فوتبال منچسترسیتی در راه است
 • انتشار پوستر نمایش‌های «هدیه کوچولو» و «یک روز و دو فصل»
 • اختصاص ۶ هزار میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان
 • تحریم‌های بزرگ علیه ترکیه در راه است
 • نظارت NGOهای محیط زیستی بر فاز دو باغ پرندگان
 • بررسی قانون ممنوعیت کامل تجارت عاج در دادگاه عالی انگلیس
 • سود اوراق خزانه‌داری آمریکا رشد کرد
 • ضعف اقتصادی بر هند هم سایه انداخت
 • تعرفه ٧ سنتی برای ماینینگ ارزرمزها سودآور نیست