3 خبر مهم از آخرین تحولات مرتبط با جنگ اوکراین

    کد خبر :974533
ارسال جنگنده به اوکراین

جنگ اوکراین در روزهای اخیر شاهد 3 تحول عمده و مهم بوده که سرمنشا بسیاری از تحلیل و تفسیرهای بین المللی بوده اند و توجهات زیادی را به خود جلب کرده اند و در نوع خود می توانند اثرگذاری قابل توجهی بر روندهای آتی در جنگ مذکور و طرف های درگیر در آن داشته باشد.

بازتابجنگ اوکراین در روزهای اخیر شاهد 3 تحول میدانی مهم بوده که توجه به آن ها از اهمیت فراوانی برخودردار است و البته که در نوع خود حامل پیام ها و تبعات خاصی نیز هستند. در ادامه به 3 تحول مذکور اشاره می شود:

 

1: استفاده احتمالی اوکراین از تسلیحات شیمیایی در جنگ با روسیه

فرماندهان نظامی روسیه گزارش داده اند که نظامیان اوکراینی استفاده از نوعی تسلیحات شیمیایی علیه نیروهای روس در دونباس را با استفاده از پهپادهایشان در دستورکار قرار داده اند. این عوامل شیمیایی بر اساس آنچه روس‌ها اعلام کرده اند موجب سرفه کردن، ریزش آب از چشم، و ضعف می شوند. مساله ای که نمودهای عینی خود را در میدان های جنگ اوکراین نشان داده است.

“دنیس پوشیلین” فرماندار موقت جمهوری خلق دونتسک در گفتگو با تلویزیون روسیه در تاریخ ششم فوریه گفته است که دفتر وی گزارش هایی دال بر استفاده از تسلیحات شیمیایی توسط نیروهای اوکراینی در میدان های جنگ حداقل برای دو هفته دریافت کرده است.

وی افزوده است: «نظامیان اوکراینی بر اساس گزارش های مختلف از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده اند که نیروهای نظامی ما را تا حد زیادی بیمار و ضعیف می کنند».

جنگ با استفاده از تسلیحات شیمیایی بر اساس معاهده تسلیحات شیمیایی که در سال 1997 منعقد شده و هم اوکراین و هم روسیه از جمله امضا کنندگان آن هستند، قدغن شده است. گفته می شود روسیه پیشتر تمامی تسلیحات شیمیایی خود را نابود کرده است با این حال، اوکراین و آمریکا هنوز دست به چنین اقدامی نزده اند.

 

2: خط و نشان جدید وزیر دفاع روسیه برای اوکراین و متحدان غربی آن

وزیر دفاع روسیه “سرگی شویگو” در تاریخ هفتم فوریه در مسکو گفت: “تنها در ماه نخست سال جاری میلادی، اوکراین چیزی در حدود 6500 نفر از نیروهای نظامی خود، 26 جنگنده، 7 هلی کوپتر، 208 پهپاد، 341 تانک و دیگر تجهیزات زرهی و البته 40 سکوی پرتاب راکت خود را از دست داده است”.

وی افزوده است که نیروهای مسلح روسیه به تلاش های خود جهت نابودسازی تمامی تسلیحات و تجهیزاتی که به سمت اوکراین روانه می شوند، ادامه خواهند داد.

روسیه از اراده خود جهت نابودی تمامی تسلیحات ناتو که به اوکراین سرازیر می شوند و مسیرهایی که این انتقال انجام می گیرد سخن گفته است. در این راستا، 14 پل اصلی، 4 خط راه اهن و 2 تونل وجود دارند که نقشی قابل توجهی درانتقال تسلیحات از جهان غرب به اوکراین بازی می کنند.

 

3: موضع گیری مبهم بایدن در مورد تحویل جنگنده های اف 16 به ارتش اوکراین

“جو بایدن” رئیس جمهور آمریکا با ارسال جنگنده های اف 16 به اوکراین مخالفت کرده است. جو بایدن گفته است که جنگنده های اف 16 باید در آمریکا باقی بمانند و نباید عازم اوکراین شوند.

این موضع گیری پیامی روشن و صریح را به اوکراین ارسال می کند. بایدن در پاسخ به این سوال که چرا وی مخالف اعزام جنگنده‌های اف 16 به میدان های جنگ اوکراین است؟ گفت: “زیرا ما باید جنگنده های مذکور را در آمریکا نگه داریم. ما اکنون در وضعیت کاملا متفاوتی هستیم”. بایدن به همین موضع گیری مبهم اکتفا کرد و پاسخ بیشتری نداد.

خودداری بایدن از ارسال جنگنده های اف 16 به اوکراین به معنای کنار گذاشتن این احتمال نیست که واشینگتن شاید با صادرات جنگنده های مذکور از سوی بازیگران ثالث به اوکراین موافقت کند. ماه گذشته یک مدیر ارشد شرکت تسلیحاتی “لاکهید مارتین” که جنگنده های اف 16 را تولید می کند در مصاحبه با فایننشیال تایمز گفت: “بحث های فراوانی دال بر ارسال جنگنده های اف 16 به اوکراین از طریق کشورهای ثالث وجود دارد”.

وزیر دفاع لهستان در تاریخ ششم فوریه در یک مصاحبه در پاسخ به این سوال که آیا دولت لهستان جنگنده های اف 16 خود را در اختیار اوکراین قرار خواهد داد یا خیر؟ گفت: “ما شمار محدودی از جنگنده های مذکور را در اختیار داریم. تنها 48 فروند”. با این حال، وی پیشتر تاکید کرده بود که اگر مساله اعطای جنگنده های مذکور به اوکراین تصمیمی جمعی در قالب ناتو باشد، لهستان از آمادگی کافی جهت اجرایی کردن آن برخوردار است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید