- Baztab - https://baztab.ir -

پاشینیان کارش را با سبکی جدید آغاز کرد

نخست‌وزیر جدید ارمنستان صبح امروز (جمعه) نخستین جلسه کابینه‌اش را با حضور اعضای کابینه دولت قبل برگزار کرد.

به گزارش بازتاب از ارمنستان، نیکول پاشینیان صبح امروز مسیر رسیدن به دفتر نخست‌وزیری را پیاده طی کرد. این حرکت برای مردم ارمنستان تازگی داشته و در همه‌ دوره‌های گذشته بی‌سابقه بوده است.
در همین حال از صبح امروز تعداد دیگری از وزرای دولت سرژ سرکیسیان، نخست وزیر مستعفی، کناره گیری کردند.
پاشینیان پیش از حضور در دفتر نخست‌وزیری، برنامه امروزش در دولت را به‌ صورت زنده از شبکه اجتماعی فیسبوک به اطلاع مردم رساند.
او از نخستین روزهای شروع انقلاب از طریق شبکه‌های اجتماعی، مستقیم و بی‌واسطه با مردم سخن گفته است.

پاشینیان هشتم مه با ۵۹ رای موافق و ۴۲ رای مخالف، از سوی پارلمان ارمنستان به عنوان نخست‌وزیر جدید این کشور انتخاب شد.

بحران سیاسی ارمنستان اخیرا به شدت بالا گرفت. سرژ سرکیسیان که در طول یک دهه گذشته رئیس‌جمهوری ارمنستان بود، به سمت نخست‌وزیری انتخاب شد اما نهایتا با فشار مخالفان از سمت خود استعفا کرد. این تحول پس از ۱۱ روز اعتراضات سراسری به رهبری جنبش تحت رهبری نیکول پاشینیان رخ داد و این سیاستمدار اپوزیسیون پس از رایزنی با مقام‌ها برای گذار سیاسی نرم در ارمنستان سرانجام برای پست نخست‌وزیری نامزد شد و به پیروزی دست یافت.

اقدام سرکیسیان از دید منتقدان راهی برای ماندن در قدرت دیده می‌شد. طبق رفراندوم ۲۰۱۵ که با تخلفاتی همراه بود، ارمنستان قدرت را از ریاست جمهوری به سمت سیستم پارلمانی حرکت داد. اعتراضات تحت رهبری پاشینیان در ایروان پیش از آن آغاز شده بود که سرکیسیان نخست‌وزیر شود. او ۲۲ آوریل با سرکیسیان دیدار کرد اما با فروپاشی مذاکرات بازداشت شد. روز بعد او آزاد شد و سرکیسیان که تنها شش روز بود انتخاب شده بود، از سمت نخست‌وزیری استعفا داد.

پارلمان ارمنستان که تحت کنترل حزب حاکم جمهوری‌خواه است، اول مه نامزدی پاشینیان را به عنوان نخست‌وزیر رد کرد. این در صورتی است که او تنها نامزد بود. روز پس از آن، اعتراضات سراسری از سر گرفته شد و نهایتا قانونگذاران جمهوری‌خواه با با تعیین روز هشتم مه برای رای‌گیری مجدد موافقت کردند. قیام صلح‌آمیز ارمنستان علیه حاکمیت تک‌حزبی در این عضو سابق اتحاد جماهیر شوروی امری بی‌سابقه شمرده می‌شود. روسیه در ارمنستان پایگاه نظامی دارد اما در این تحولات دخالتی نکرد.