جدیدترین اخبار
17 آبان 1400 ساعت 11:31 پزشکی و سلامت کد خبر :859780
برای چاپ کلیک کنید

۱۰ نکته بهداشتی که شما را از مراجعه به دندانپزشک بی‌نیاز می‌کنند

۱۰ نکته بهداشتی که شما را از مراجعه به دندانپزشک بی‌نیاز می‌کنند

دندان‌ها نه یک چیز تجملی، بلکه زیربنای سلامت بدن هستند. نه تنها بدون آن‌ها نمی‌توانیم درست غذا بخوریم، بلکه برای درست صحبت کردن هم آن‌ها را لازم داریم.

در ادامه از نکات بهداشتی‌ای خواهیم گفت که با رعایت آن‌ها ممکن است دیگر گذرتان به دندانپزشکی نیفتد.

۱- قهوه و چای خود را با شیر بنوشید

برای حفظ درخشش دندان‌ها باید بیش از هر چیزی به آنچه در دهانتان می‌گذارید، توجه کنید. مینای دندان بر اثر خواص شیمیایی مواد غذایی رنگ می‌گیرد. مواد غذایی اسیدی به خاطر صدمه‌ای که به دندان می‌زنند باعث رنگ گرفتن آن می‌شوند و مواد غذایی‌ای مثل قهوه یا چای که تانین (جوهر مازو) زیادی دارند، به دلیل تغییری که در pH دهان ایجاد می‌کنند باعث رنگ گرفتن دندان می‌شوند.

با مصرف یک ماده غذایی خنثی و سرشار از کلسیم بعد از مواد غذایی اسیدی می‌توانید pH دهان خود را متعادل کنید. برای کاهش اسیدیته‌ چای و قهوه می‌توانید درون آن‌ها شیر بریزید و به غذاهایی که با سس گوجه خورده می‌شوند، پنیر اضافه کنید. به ویژه کازئین، پروتئین درون شیر، باعث می‌شود دندان‌ها کمتر رنگ بگیرند.

۲- آناناس بخورید

آناناس تنها ماده غذایی حاوی ماده‌ بروملائین است که در حفظ مینای دندان بسیار مؤثر است و باعث می‌شود دندان کمتر رنگ بگیرد. این ماده درد و ورم لثه را هم به خاطر خواص ضد التهابش کاهش می‌دهد.

۳- دندان‌هایتان را سفید نکنید

برخلاف آنچه صنعت زیبایی سعی در قبولاندن آن به ما دارد، اصلاً قرار نیست دندان‌ها سفید باشند. آن‌ها طی روندی طبیعی باید به مرور عاجی رنگ شوند. به علاوه، همه‌ دندان‌ها نباید همرنگ باشند. گذشته از این‌ها، دندان برای زیبایی در دهان قرار داده نشده است.

سفید کردن دندان، باعث تضعیف مینای آن می‌شود؛ و وقتی هم که مینای دندان از میان برود، دیگر برگشت‌پذیر نیست؛ بنابراین بهتر است از استفاده از خمیردندان‌های زغالی و سفید کننده پرهیز کنید، چون بیش از حد قوی هستند و دندان را می‌سایند. به جای آن از خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید. فلوراید یکی از اثربخش‌ترین مواد در بهداشت دهان و دندان است و تحقیقات نشان داده استفاده از آن طی سال‌های گذشته با جلوگیری از پوسیدگی دندانی، باعث کاهش آمار پوسیدگی شده است.

۴- بزاق دهان همیشه باید جریان داشته باشد

بزاق دهان با شستشوی مداوم دندان‌ها، پاک کردن باکتری‌های مضر و تقویت مینای دندان با کلسیم و فسفر، به حفظ دندان‌ها کمک می‌کند. اگر دهانتان به اندازه‌ کافی بزاق تولید نکند، دندان‌ها خشک می‌شوند، pH دهان تغییر می‌کند و فعالیت باکتری‌های مخرب مینای دندان شدت می‌گیرد. طی روز هر قدر می‌توانید آب ساده بنوشید و آدامس بدون قند بجوید تا به تولید بیشتر بزاق دهان کمک شود.

خشکی دهان یکی از عوارض جانبی اصلی بسیاری از داروها مثل داروهای ضد افسردگی هم هست و این داروها می‌توانند کارآمدی غدد بزاق را کاهش دهند. اگر دارو مصرف می‌کنید، همیشه آب دم دستتان داشته باشید؛ این کار می‌تواند کمک کننده باشد.

۵- هنگام نوشیدن از نی استفاده کنید

نه تنها چیزی که می‌نوشید، بلکه نحوه‌ نوشیدن آن هم می‌تواند روی دندان‌هایتان تأثیر بگذارد. نحوه‌ مصرف نوشیدنی‌ها می‌تواند بر سلامت دهانی شما هم مؤثر باشد. نگه داشتن نوشیدنی در دهان می‌تواند باعث رنگ گرفتن دندان‌ها و ساییده شدن مینای دندان شود، چون با این کار دندان در معرض قند و اسیدهای درون نوشیدنی قرار می‌گیرد. به این ترتیب، نوشیدنی‌های قندی‌ای که درون قوطی قرار دارند هم از نظر نوع نوشیدنی و هم از نظر نحوه‌ی مصرف، بدترین محسوب می‌شوند.

قورت دادن نوشیدنی و استفاده از نی (اگر آن را درست قرار دهید تا تماسی با دندان‌ها نداشته باشد)، روش‌های بهتر و سالم‌تری برای نوشیدن هستند. این کار به جلوگیری از رنگ گرفتن دندان‌ها و پوسیدگی آن‌ها کمک می‌کند.

۶- قبل از خواب مسواک بزنید

دندان‌ها باید دو بار در روز مسواک زده شوند، اما در صورتی که امکان انجام تنها یک بار آن را دارید، این کار را قبل از خواب انجام دهید. در زمان خواب نه چیزی وارد دهان می‌شود و نه چیزی از آن خارج و روند تولید بزاق نیز کند می‌شود، به همین دلیل پلاک‌های انباشته شده روی دندان‌ها بی‌حرکت می‌مانند و مشکل ساز می‌شوند. این امر می‌تواند منجر به خشکی دهان و بالا رفتن ریسک پوسیدگی دندان‌ها شود.

جدا از آن، بسیاری از کسانی که به طور منظم دندان‌های خود را مسواک می‌زنند، از جهت زمانی این کار را به اندازه‌ کافی انجام نمی‌دهند. مدت زمان توصیه شده برای مسواک زدن ۲ دقیقه است. هر چه کف و خمیر دندان در دهان دارید، به بیرون تف کنید. اگر می‌خواهید دهانتان را آب بکشید، این کار را بعد از مسواک زدن انجام ندهید، چون در این صورت همه‌ی فلوراید خمیر دندان شسته می‌شود و همه‌ زحمتتان هدر می‌رود و دندان دیگر محافظی نخواهد داشت.

۷- استفاده از نخ دندان را فراموش نکنید

استفاده از نخ دندان باعث خارج شدن بیوفیلم‌های باکتریایی از لای دندان‌ها و حفظ سلامت لثه می‌شود. با این کار می‌توانید ذرات غذا و پلاک را از جایی که مسواک به آن نمی‌رسد، پاک کنید. ۴۰ درصد از پلاک‌ها لای دندان‌ها قرار دارند. به دندان‌های آسیابتان توجه ویژه داشته باشید. صرفاً لای دندان‌ها را نخ دندان نکشید. باید زیر خط لثه را هم نخ دندان بکشید تا پلاک‌ها پاک شوند.

۸- خیلی محکم مسواک نزنید

حواستان به مقدار فشاری که هنگام مسواک زدن به دندان‌ها وارد می‌کنید باشد. لازم نیست خیلی محکم مسواک بزنید. چرا که فشار زیاد به لثه‌ها صدمه می‌زند و دندان‌ها را حساس می‌کند. استفاده از مسواک برقی دارای قابلیت تنظیم زمان و حساس به فشار می‌تواند کمک کننده باشد. علاوه بر این، همیشه از یک مسواک نرم استفاده کنید. مسواک زدن بیش از اندازه هم مشکل‌ساز می‌شود.

۹- شب‌ها از محافظ دندان استفاده کنید تا از صدمات دندان قروچه در امان بمانید

ساییده شدن دندان‌ها و به هم فشرده شدن فک‌ها مسأله‌ بی‌اهمیتی نیست. اگر دندان قروچه می‌کنید، شب‌ها از محافظ مخصوص دندان استفاده کنید. دندان قروچه می‌تواند باعث برهم خوردن تنظیم فک شود، مشکلی که رفع آن بسیار دشوار است. علاوه بر این، ممکن است باعث شکستگی دندان‌ها شود و این شکستگی اگر تشدید یابد، مجبور به استفاده از روکش دندانی خواهید شد. اما با وجود محافظ دندانی، به جای دندان‌های خود، تنها محافظ سیلیکونی را گاز خواهید گرفت. علاوه بر این، بهتر است به یک روان درمانگر مراجعه کنید، چون دندان قروچه می‌تواند نتیجه‌ی فشار روانی یا اضطراب باشد.

۱۰- زبانتان را هم تمیز کنید

زبان مخزن باکتری است و اگر به حال خود رها شود می‌تواند منجر به بدبو شدن دهان و دیگر مشکلات جدی شود. زبان سالم، رنگی صورتی بدون نقاط قرمز، سفید یا زرد دارد. البته سفیدی زبان هم مسأله‌ نگران‌کننده‌ای نیست، چون تنها ترکیبی از سلول‌های مرده و بقایای مواد غذایی است که با مسواک زدن و استفاده از نخ دندان می‌تواند به‌راحتی از بین برود.

برای تمیز کردن زبان خود از مسواک یا زبان شور مخصوص استفاده کنید. مسواک یا زبان شور را از عقب به جلو روی زبان بکشید. سراغ کناره‌ها و لبه‌های زبان نروید. بعد از اتمام کار، هم دهان و هم مسواک یا زبان شور خود را آب بزنید تا باکتری‌ها شسته شوند.

روی خط خبر

 • دیدار اعضای برجام و آمریکا در غیاب ایران
 • آغاز پیش ثبت‌نام سفر سوریه از چهارشنبه
 • کاخ سفید: تحریم‌های جدید علیه روسیه بسیار شدیدتر از ۲۰۱۴ است
 • حقوق سربازان افزایش پیدا می‌کند
 • اتصال ایران–آذربایجان–روسیه به هم با اتوبان رشت–آستارا–باکو
 • دیدار و گفتگوی وزرای امور خارجه ایران و توگو
 • داور بازی ایران و عراق مشخص شد
 • امضا طرح کلان ملی تولید و کاشت نشایی محصولات زراعی با استفاده از سلول های جذبی
 • افزایش ۱۵۴ درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طی ۲ سال گذشته
 • وزیر خارجه انگلیس: اگر برجام فرو بپاشد همه گزینه‌ها روی میز است
 • تخم مرغ دو نرخی شد
 • آغاز بلیت فروشی سینماهای مردمی چهلمین جشنواره فیلم‌ فجر
 • لغو همه پروازها به مقصد استانبول تا ساعت ۲۴ سه شنبه
 • حامد سلیمان‌زاده داور فیپرشی جشنواره برلین شد
 • رئیسی امشب با مردم سخن می‌گوید
 • فعالیت متانول کاوه متوقف شد
 • درمان بیماری با گلاب!
 • توافق ایران و آذربایجان برای افزایش تزانزیت بین دو کشور
 • اگر این علائم را دارید تا ۲ هفته واکسن نزنید
 • سقوط آزاد سهام در بورس وال استریت آمریکا
 • ۱۰ توصیه برای پیشگیری از سرطان /اینفوگرافیک
 • ایجاد مرکز لجستیک کالای ازبکستان در بندر چابهار
 • جزئیات ثبت نام کنکور
 • وزیر کشور: بازگشت محدودیت ها در صورت شدت اُمیکرون
 • آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی: مردم از ناترازی با شاخص‌های اصلی انقلاب‌اسلامی رنج می‌برند
 • امکانات و خدمات طراحی اپلیکیشن خدماتی اندروید و ios ایراکد
 • افزایش استقامت بدن سالمندان با مصرف انار
 • سانسور فیلم برد پیت در چین جنجال آفرید
 • برای دز سوم چه واکسنی بزنیم؟/ اینفوگرافیک
 • جدیدترین موضع ایران درباره مذاکره مستقیم با آمریکا